Pidgin - en to pt translation catalogue (3514 entries)

en: 	_Only when someone says your username
pt: 	_Apenas quando alguém menciona seu nome

en: 
    %s has stopped typing
pt: 
    %s parou de digitar

en: 
    %s is typing...
pt: 
    %s está digitando...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
pt: 
    <b>Comentário do amigo</b>: %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
pt: 
    <b>Ocupantes:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
pt: 
    <b>Tópico:</b> %s

en: 
    Last Seen: %s ago
pt: 
    Visto pela última vez: %s atrás

en: 
    Your Preferred Contact Methods
pt: 
    Seu método preferido de contatos

en:  <i>(identified)</i>
pt:  <i>(identificado)</i>

en:  BindMobile
pt: VinculoCelular

en:  FromMobile
pt: DoCelular

en:  Video
pt:  Vídeo

en:  Zone
pt:  Zona

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
pt: "%s" está desconectado. Você deseja salvar o resto das mensagens como uma ação e enviá-las automaticamente quando "%s" conectar-se novamente?

en: "Attention" Name Color
pt: "Atenção" Nome de Cor

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
pt[0]: %d conta foi desconectada porque você está usando a mesma de outro local.
pt[1]: %d contas foram desconectadas porque você está usando as mesmas de outro local.

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
pt[0]: %d amigo foi adicionado ou atualizado do servidor (incluindo amigos que já estavam na lista de amigos do servidor)
pt[1]: %d amigos foram adicionados ou atualizados do servidor (incluindo amigos que já estavam na lista de amigos do servidor)

en: %d canceled the transfer of %s
pt: %d cancelou a transferência de %s

en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: %d has declined the file %s
pt: %d recusou o arquivo %s

en: %d hour | %d hours
pt[0]: %d hora
pt[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

en: %d person in room | %d people in room
pt[0]: %d pessoa na sala
pt[1]: %d pessoas na sala

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
pt[0]: %d mensagem não lida de %s
pt[1]: %d mensagens não lidas de %s

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
pt: %s
    
    O Finch não tentará reconectar esta conta até que você corrija o erro e reative a mesma.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
pt: %s
    Uso: %s [OPÇÃO]...
    
      -c, --config=DIR    use o diretório DIR para os arquivos de configuração
      -d, --debug         imprima mensagens de depuração para a saída padrão
      -h, --help          exiba esta ajuda e saia
      -n, --nologin       não conecte automaticamente
      -v, --version       exiba a versão atual e saia

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      --display=DISPLAY   X display to use
      -v, --version       display the current version and exit
pt: %s %s
    Uso: %s [OPÇÃO]...
    
      -c, --config=DIR    use o diretório DIR para os arquivos de configuração
      -d, --debug         imprima mensagens de depuração para a saída padrão
      -h, --help          exiba esta ajuda e saia
      -m, --multiple      permitir uso simultâneo de mais de uma instância
      -n, --nologin       não conecte automaticamente
      -l, --login[=NOME]  conecte automaticamente (argumento opcional NOME
                          especifica as contas a serem usadas, separadas por
                          vírgula)
      --display=DISPLAY   seleciona o display X a usar
      -v, --version       exiba a versão atual e saia

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      -v, --version       display the current version and exit
pt: %s %s
    Uso: %s [OPÇÃO]...
    
      -c, --config=DIR    use o diretório DIR para os arquivos de configuração
      -d, --debug         imprima mensagens de depuração para a saída padrão
      -h, --help          exiba esta ajuda e saia
      -m, --multiple      permitir uso simultâneo de mais de uma instância
      -n, --nologin       não conecte automaticamente
      -l, --login[=NOME]  conecte automaticamente (argumento opcional NOME
                          especifica as contas a serem usadas, separadas por
                          vírgula)
      -v, --version       exiba a versão atual e saia

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
pt: Ocorreu uma falha de segmentação no %s %s, que tentou criar um
    arquivo core.
    Este é um erro no programa e não ocorreu por culpa sua de jeito
    nenhum.
    
    Se você consegue fazer o erro ocorrer de novo, favor notificar os
    desenvolvedores do Pidgin reportando um bug em
    %ssimpleticket/
    
    Favor especificar o que você estava fazendo na hora em que o erro ocorreu
    e enviar o backtrace do arquivo de core.  Se você não sabe
    como obter o backtrace, favor ler as instruções em
    %swiki/GetABacktrace

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
pt: %s %s. Tente `%s -h' para mais informações.

en: %s (%s) changed status from %s to %s
pt: %s (%s) mudou o tópico de %s para %s

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
pt[0]: %s (%s) tem %d nova mensagem.
pt[1]: %s (%s) tem %d novas mensagens.

en: %s (%s) is no longer %s
pt: %s (%s) não é mais %s

en: %s (%s) is now %s
pt: %s (%s) agora é %s

en: %s Options
pt: Opções de %s

en: %s Your password is %d characters, greater than the expected maximum length of %d for MySpaceIM. Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
pt: %s Sua senha é %d caracteres, maior que o tamanho máximo esperado de %d para o MySpaceIM. Por favor, encurte sua senha no http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword e tente novamente.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
pt: %s [<I>%s</I>] entrou na sala.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
pt: %s parece estar desconectado e não recebeu a mensagem que você acabou de enviar.

en: %s became idle
pt: %s tornou-se inativo

en: %s became unidle
pt: %s voltou da inatividade

en: %s canceled the file transfer
pt: %s cancelou a transferência de arquivo

en: %s canceled the transfer of %s
pt: %s cancelou a transferência de %s

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
pt: O %s não pode transferir uma pasta. Você terá que enviar os arquivos que estão dentro dela individualmente.

en: %s could not be added because your buddy list is full.
pt: %s não pôde ser adicionado porque a sua lista de amigos está cheia.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
pt: %s rejeitou seu convite para uma conferência na sala "%s" porque "%s".

en: %s disabled
pt: %s desativado

en: %s disconnected
pt: %s desconectado

en: %s disconnected.
pt: %s desconectado.

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
pt: %s encontrou erros ao migrar suas configurações de %s para %s. Favor investigar e completar a migração manualmente. Pedimos também que você relate este erro em http://developer.pidgin.im

en: %s entered the room.
pt: %s entrou na sala.

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
pt[0]: %s tem %d nova mensagem.
pt[1]: %s tem %d novas mensagens.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
pt: O usuário %s (retroativamente) negou seu pedido para adicioná-lo à sua lista de amigos com o seguinte motivo: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
pt: O usuário %s (retroativamente) negou seu pedido para adicioná-lo à sua lista de amigos.

en: %s has added you to his or her buddy list.
pt: %s te adicionou à sua lista de contatos.

en: %s has become idle (%s)
pt: %s se tornou inativo (%s)

en: %s has become idle.
pt: %s se tornou inativo.

en: %s has been invited to this conversation.
pt: %s foi convidado para esta conversa.

en: %s has buzzed you!
pt: %s chamou sua atenção!

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
pt: %s mudou o tópico de <I>%s</I> para: %s

en: %s has changed the topic to: %s
pt: %s mudou o tópico para: %s

en: %s has cleared the topic.
pt: %s apagou o tópico.

en: %s has closed the conversation.
pt: %s fechou a conversa.

en: %s has gone away.
pt: %s está ausente.

en: %s has gone away. (%s)
pt: %s se tornou ausente. (%s)

en: %s has goosed you!
pt: %s te beliscou!

en: %s has high-fived you!
pt: %s te cumprimentou!

en: %s has hugged you!
pt: %s te abraçou!

en: %s has invited %s to the chat room %s
pt: %s convidou %s para a sala de bate-papo %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
pt: %s convidou %s para a sala de bate-papo %s:
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
pt: %s acabou de pedir para fazer uma conexão direta com %s

en: %s has left the conversation.
pt: %s saiu da conversa.

en: %s has nudged you!
pt: %s chamou sua atenção!

en: %s has paused while typing to you (%s)
pt: %s pausou ao digitar para você (%s)

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
pt: %s enviou este certificado de uso único:

en: %s has punk'd you!
pt: %s tirou onda de você!

en: %s has raspberried you!
pt: %s te deu língua!

en: %s has removed you from his or her buddy list.
pt: %s te removeu da sua lista de contatos.

en: %s has requested your attention!
pt: %s chamou sua atenção!

en: %s has returned from being away (%s)
pt: %s voltou do estado 'Ausente' (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
pt: %s voltou do estado 'Inativo' (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
pt: %s te enviou uma mensagem. (%s)

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
pt: %s te enviou um convite para ver webcam, que é um recurso não suportado.

en: %s has set the topic to: %s
pt: %s mudou o tópico para: %s

en: %s has signed off (%s)
pt: %s desconectou (%s)

en: %s has signed off.
pt: %s desconectou.

en: %s has signed on (%s)
pt: %s conectou (%s)

en: %s has signed on.
pt: %s conectou.

en: %s has slapped you!
pt: %s te deu um tapa!

en: %s has smooched you!
pt: %s te beijou!

en: %s has started typing to you (%s)
pt: %s começou a digitar para você (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
pt: %s parou de digitar para você (%s)

en: %s has torched you!
pt: %s queimou você!

en: %s has whacked you!
pt: %s bateu em você!

en: %s has zapped you!
pt: %s te deu um choque!

en: %s is a graphical modular messaging client based on libpurple which is capable of connecting to AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, and QQ all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
pt: O %s é um cliente de mensagens modular capaz de usar o AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpace, Gadu-Gadu e QQ de uma vez só. Ele é escrito usando o GTK+.<BR><BR>Você pode modificar e redistribuir o programa sob os termos da GPL (versão 2 ou superior). Uma cópia da GPL está contida no arquivo 'COPYING' distribuído com o %s. Os direitos de cópia do %s pertencem aos seus contribuidoes. Veja o arquivo 'COPYRIGHT' para uma lista completa destes contribuidores. Não oferecemos nenhuma garantia para este programa.<BR><BR>

en: %s is no longer away.
pt: %s não está mais ausente.

en: %s is no longer idle.
pt: %s não está mais inativo.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
pt: %s não é um arquivo regular. Recusando covardemente sobrescrevê-lo.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
pt: %s não é uma cor válida. Veja '/help msgcolor' para cores válidas.

en: %s is not a valid filename.
pt: %s não é um nome de arquivo válido.

en: %s is not a valid group.
pt: %s não é um grupo válido.

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
pt: %s não é uma classe de mensagem válida. Veja '/help msgcolor' para mensagens de classes válidas.

en: %s is not a valid passport account.
pt: %s não é uma conta do Passport válida.

en: %s is not a valid room handle
pt: %s não é um apelido de sala válido

en: %s is not a valid room name
pt: %s não é um nome de sala válido

en: %s is not a valid server name
pt: %s não é um nome de servidor válido

en: %s is now known as %s
pt: %s mudou seu apelido para %s

en: %s is now known as %s.
pt: %s mudou seu apelido para %s.

en: %s is offering to send file %s
pt: %s está pedindo para enviar %s

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
pt: %s está na lista local, mas não está na lista do servidor. Você deseja adicionar este amigo?

en: %s is trying to send you a group of %d files.
pt: %s está tentando lhe enviar um grupo de %d arquivos.

en: %s just sent you a Nudge!
pt: %s chamou sua atenção!

en: %s just signed off
pt: %s desconectou

en: %s just signed on
pt: %s conectou

en: %s left the room (%s).
pt: %s saiu da sala (%s).

en: %s left the room.
pt: %s saiu da sala.

en: %s not currently logged in.
pt: %s não está conectado no momento.

en: %s on %s (%s)
pt: %s em %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
pt: %s na lista local está dentro do grupo "%s", mas não está na lista do servidor. Você deseja adicionar este amigo?

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
pt[0]: %s pede a %s para aceitar %d arquivo: %s (%.2f %s)%s%s
pt[1]: %s pede a %s para aceitar %d arquivos: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
pt: %s pede a você para enviar um arquivo a ele

en: %s requires %s, but it failed to unload.
pt: %s requer %s, mas este não foi descarregado com sucesso.

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
pt: %s requer autenticação via texto puro sobre uma conexão não criptografada. Deseja permitir isso e continuar a autenticação?

en: %s said your nick in %s
pt: %s mencionou seu apelido em %s

en: %s sent a message in %s
pt: %s enviou uma mensagem em %s

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
pt: %s mandou uma mensagem para o quadro de atividades no canal %s. Você deseja abri-lo?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
pt: %s mandou uma mensagem para o quadro de atividades. Deseja abri-lo?

en: %s sent you a message
pt: %s te enviou uma mensagem

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
pt: %s tentou te enviar um arquivo %s, mas nós só permitimos arquivos de até %s pelo MI Direto. Tente usar a transferência de arquivos.

en: %s wants to send you %s (%s)
pt: %s deseja lhe enviar %s (%s)

en: %s wants to send you a file
pt: %s deseja lhe enviar um arquivo

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
pt: %s%s%s%s fez de %s seu amigo(a)%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
pt: %s%s%s%s quer adicionar %s a lista de amigos dele(a)%s%s

en: %s, %d hour | %s, %d hours
pt[0]: %s, %d hora
pt[1]: %s, %d horas

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
pt[0]: %s, %d minuto
pt[1]: %s, %d minutos

en: %s. Try `%s -h' for more information.
pt: %s. Tente `%s -h' para mais informações.

en: %u needs authorization
pt: %u precisa de autorização

en: %u request to join Qun %u
pt: %u pede para se juntar ao Qun %u

en: %u requested to join Qun %u for %s
pt: %u pede para se juntar ao Qun %u para %s

en: %u requires verification
pt: %u requer verificação

en: 'addbuddy' command failed.
pt: O comando 'addbuddy' falhou.

en: 'delbuddy' command failed
pt: O comando 'delbuddy' falhou

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
pt: (%s) %s <AUTO-RESPOSTA>: %s

en: (Code %s)
pt:  (Código %s)

en: (DOES NOT MATCH)
pt: (NÃO COINCIDE)

en: (Invalid UTF-8 string)
pt: (String UTF-8 inválida)

en: (Optional) A_lias:
pt: (Opcional) Ape_lido:

en: (Re-)Request authorization
pt: (Re-)requisitar autorização

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
pt: (Houve um erro ao converter esta mensagem.	 Verifique a opção 'Codificação' no editor de contas)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
pt: (Houve um erro ao receber esta mensagem. Ou você e %s estão usando codificações diferentes, ou %s usa um cliente com defeito.)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
pt: (Houve um erro ao receber esta mensagem. O amigo com quem você está falando deve estar usando uma codificação diferente da esperada. Se você sabe qual a codificação que ele está usando, você pode especificá-la nas opções avançadas de conta para a sua conta do AIM/ICQ.)

en: (UTC)
pt: (Greenwich)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
pt: (Provavelmente você esqueceu de digitar 'make install')

en: (default)
pt: (padrão)

en: (no name)
pt: (sem nome)

en: (no topic set)
pt: (Nenhum tópico foi definido)

en: (none)
pt: (nome)

en: +++ %s became idle
pt: +++ %s tornou-se inativo

en: +++ %s became unidle
pt: +++ %s voltou da inatividade

en: +++ %s signed off
pt: +++ %s desconectou

en: +++ %s signed on
pt: +++ %s conectou

en: /Accounts
pt: /Contas

en: /Accounts/Manage Accounts
pt: /Contas/Gerenciar Contas

en: /Buddies/Add Buddy...
pt: /Amigos/Adicionar amigo...

en: /Buddies/Add C_hat...
pt: /Amigos/Adicionar bate-_papo...

en: /Buddies/Add Chat...
pt: /Amigos/Adicionar bate-papo...

en: /Buddies/Add Group...
pt: /Amigos/Adicionar grupo...

en: /Buddies/Add _Group...
pt: /Amigos/Adicionar _grupo...

en: /Buddies/Get User Info...
pt: /Amigos/Ver informações do usuário...

en: /Buddies/Get User _Info...
pt: /Amigos/Ver _informações do usuário...

en: /Buddies/Join a Chat...
pt: /Amigos/Entrar em um bate-papo...

en: /Buddies/Join a _Chat...
pt: /Amigos/Entrar em um _bate-papo...

en: /Buddies/New Instant Message...
pt: /Amigos/Nova mensagem instantânea...

en: /Buddies/New Instant _Message...
pt: /Amigos/Nova _mensagem instantânea...

en: /Buddies/Sh_ow
pt: /Amigos/E_xibir

en: /Buddies/Show/Buddy Details
pt: /Amigos/Exibir/Detalhes do amigo

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
pt: /Amigos/Exibir/_Detalhes do amigo

en: /Buddies/Show/Empty Groups
pt: /Amigos/Exibir/Grupos vazios

en: /Buddies/Show/Idle Times
pt: /Amigos/Exibir/Tempos de inatividade

en: /Buddies/Show/Idle _Times
pt: /Amigos/Exibir/_Tempos de inatividade

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
pt: /Amigos/Exibir/Amigos desconectados

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
pt: /Amigos/Exibir/Ícones de protocolo

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
pt: /Amigos/Exibir/Grupos _vazios

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
pt: /Amigos/Exibir/Amig_os desconectados

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
pt: /Amigos/Exibir/Ícones de _protocolo

en: /Buddies/Sort Buddies
pt: /Amigos/Ordenar amigos

en: /Buddies/View User _Log...
pt: /Amigos/Ver _histórico do usuário...

en: /Buddies/_Add Buddy...
pt: /Amigos/_Adicionar amigo...

en: /Buddies/_Quit
pt: /Amigos/_Sair

en: /Buddies/_Sort Buddies
pt: /Amigos/Ordenar amigo_s

en: /Conversation
pt: /Conversa

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
pt: /Conversa/Adicionar ação de usuário...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
pt: /Conversa/Adicionar ação de _usuário...

en: /Conversation/Add...
pt: /Conversa/Adicionar...

en: /Conversation/Al_ias...
pt: /Conversa/Apel_idar...

en: /Conversation/Alias...
pt: /Conversa/Apelido...

en: /Conversation/Block...
pt: /Conversa/Bloquear...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
pt: /Conversa/Limpa_r

en: /Conversation/Get Info
pt: /Conversa/Ver informações

en: /Conversation/In_vite...
pt: /Conversa/_Convidar...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
pt: /Conversa/Inserir imag_em...

en: /Conversation/Insert Image...
pt: /Conversa/Inserir imagem...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
pt: /Conversa/Inserir lin_k...

en: /Conversation/Insert Link...
pt: /Conversa/Inserir link...

en: /Conversation/Invite...
pt: /Conversa/Convidar...

en: /Conversation/M_ore
pt: /Conversa/M_ais

en: /Conversation/More
pt: /Conversa/Mais

en: /Conversation/New Instant _Message...
pt: /Conversa/Nova _mensagem instantânea...

en: /Conversation/Remove...
pt: /Conversa/Remover...

en: /Conversation/Se_nd File...
pt: /Conversa/E_nviar arquivo...

en: /Conversation/Send File...
pt: /Conversa/Enviar arquivo...

en: /Conversation/Unblock...
pt: /Conversa/Desbloquear...

en: /Conversation/View Log
pt: /Conversa/Ver histórico

en: /Conversation/View _Log
pt: /Conversa/Ver _histórico

en: /Conversation/_Add...
pt: /Conversa/A_dicionar...

en: /Conversation/_Block...
pt: /Conversa/_Bloquear...

en: /Conversation/_Close
pt: /Conversa/_Fechar

en: /Conversation/_Find...
pt: /Conversa/_Procurar...

en: /Conversation/_Get Info
pt: /Conversa/_Ver informações

en: /Conversation/_Remove...
pt: /Conversa/_Remover...

en: /Conversation/_Save As...
pt: /Conversa/_Salvar como...

en: /Conversation/_Unblock...
pt: /Conversa/_Desbloquear...

en: /Help/Online _Help
pt: /Ajuda/_Ajuda online

en: /Help/_About
pt: /Ajuda/_Sobre

en: /Help/_Debug Window
pt: /Ajuda/Janela de _depuração

en: /Options
pt: /Opções

en: /Options/Enable Logging
pt: /Opções/Gravar históricos

en: /Options/Enable Sounds
pt: /Opções/Ativar sons

en: /Options/Enable _Logging
pt: /Opções/Gravar _históricos

en: /Options/Enable _Sounds
pt: /Opções/Ativar _sons

en: /Options/Show Formatting Toolbars
pt: /Opções/Mostrar barras de ferramentas de formatação

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
pt: /Opções/Mostrar barras de ferramen_tas de formatação

en: /Options/Show Ti_mestamps
pt: /Opções/_Mostrar marcações de tempo

en: /Options/Show Timestamps
pt: /Opções/Mostrar marcações de tempo

en: /Tools
pt: /Ferramentas

en: /Tools/Buddy _Pounces
pt: /Ferramentas/Ações de _usuário

en: /Tools/Mute Sounds
pt: /Ferramentas/Não tocar sons

en: /Tools/Mute _Sounds
pt: /Ferramentas/Não tocar sons

en: /Tools/Plu_gins
pt: /Ferramentas/Plu_gins

en: /Tools/Pr_eferences
pt: /Ferramentas/Pr_eferências

en: /Tools/Pr_ivacy
pt: /Ferramentas/Pr_ivacidade

en: /Tools/Privacy
pt: /Ferramentas/Privacidade

en: /Tools/R_oom List
pt: /Ferramentas/_Lista de salas

en: /Tools/Room List
pt: /Ferramentas/Lista de salas

en: /Tools/Smile_y
pt: /Ferramentas/Smile_y

en: /Tools/System _Log
pt: /Ferramentas/Log do _sistema

en: /Tools/_Certificates
pt: /Ferramentas/_Certificados

en: /Tools/_File Transfers
pt: /Ferramentas/Transferências de arquivo

en: /_Accounts
pt: /_Contas

en: /_Buddies
pt: /_Amigos

en: /_Conversation
pt: /_Conversa

en: /_Help
pt: /_Ajuda

en: /_Options
pt: /_Opções

en: /_Tools
pt: /_Ferramentas

en: 0 people in room
pt: 0 pessoas na sala

en: <AUTO-REPLY>
pt: <AUTO-RESPOSTA>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin on irc.freenode.net<BR><BR>
pt: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin no irc.freenode.net<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
pt: <I>%s</I> removeu todos os modos de <I>%s</I>

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
pt: <I>%s</I> removeu todos os modos do canal <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
pt: <I>%s</I> definiu os modos de <I>%s</I> para: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
pt: <I>%s</I> definiu os modos do canal <I>%s</I> para: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
pt: <PurpleMain>/Contas/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
pt: <PurpleMain>/Contas/Ativar conta

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
pt[0]: <b>%d novo email.</b>
pt[1]: <b>%d novos emails.</b>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
pt: <b><font color="red">O gerador de histórico não tem funções de leitura</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
pt: <b>Conta:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
pt: <b>O programa de configuração do browser não foi encontrado.</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
pt: <b>Nome do canal:</b> %s

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
pt: <b>Etiqueta de cliente:</b> %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
pt: <b>Tipo de conexão:</b> %s<br>

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
pt: <b>Conversas com %s em %s:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
pt: <b>Adjetivo definidor:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
pt: <b>Arquivo:</b> %s
    <b>Tamanho do arquivo:</b> %s
    <b>Dimensões da imagem:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
pt: <b>Nome do arquivo:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
pt: <b>Título do grupo:</b> %s<br>

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
pt: <b>Se juntar ao Qun %u é aprovado pelo administrador %u para %s</b>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
pt: <b>Última atualização</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
pt: <b>Hora de login</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
pt: <b>Perdido</b>: %lu<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
pt: <b>Meu IP de Internet</b>: %s:%d<br>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
pt: <b>Novo amigo %u se juntou.</b>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
pt: <b>ID do Grupo Notes:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
pt: <b>Senha:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
pt: <b>Detalhes do plug-in</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
pt: <b>O programa de configuração do proxy não foi encontrado</b>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
pt: <b>Duplicata Recebida:</b> %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
pt: <b>Recebido</b>: %lu<br>

en: <b>Receiving As:</b>
pt: <b>Recebendo como:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
pt: <b>Recebendo de:</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
pt: <b>Remover amigo %u. </b>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
pt: <b>Re-enviado</b>: %lu<br>

en: <b>Sending As:</b>
pt: <b>Enviando como:</b>

en: <b>Sending To:</b>
pt: <b>Enviando para:</b>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
pt: <b>Enviado</b>: %lu<br>

en: <b>Server</b>: %s<br>
pt: <b>Servidor</b>: %s<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
pt: <b>Hora</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
pt: <b>Amigos Atualmente Online</b>: %d<br>

en: <b>Username:</b>
pt: <b>Nome de usuário:</b>

en: <b>Web site:</b>
pt: <b>Site na internet:</b>

en: <b>Written by:</b>
pt: <b>Escrito por:</b>

en: <b>_Bold</b>
pt: <b>_Negrito</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
pt: <br><b>Cifra do canal:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
pt: <br><b>Fundador do canal:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
pt: <br><b>HMAC do canal:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
pt: <br><b>Modos do canal:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
pt: <br><b>Tópico do canal:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
pt: <br><b>Impressão digital legível da chave do fundador:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
pt: <br><b>Impressão digital da chave do fundador:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
pt: <br><b>Número de usuários:</b> %d<br>

en: <br>At %s since %s
pt: <br>Em %s desde %s

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pt: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-RESPOSTA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pt: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-RESPOSTA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
pt: <font color="red"><b>Não foi possível ler o arquivo: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
pt: <font color="red"><b>Não foi possível encontrar o caminho do histórico!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
pt: "<font color='#777777'>Desconectado.</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
pt: <font color='#777777'>Não conectado ao XMPP</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
pt: <h1>Conversas com %s</h1>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
pt: <i>Fique a vontade para se juntar a nós!</i> :)

en: <i>_Italic</i>
pt: <i>_Itálico</i>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
pt: <i>você não está esperando autorização</i>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
pt: <p><b>Agradecimento</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
pt: <p><b>Contributors de Código</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
pt: <p><b>Contribuidores amáveis de patch</b>:<br>

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
pt: <p><b>Autor Original</b>:<br>

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
pt: <p><i>E, todos os garotos nos bastidores...</i><br>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
pt: <span foreground="red" weight="bold">Erro: %s
    Verifique o site do plug-in para uma atualização.</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
pt: <span size='larger' weight='bold'>Conversa no %s em %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
pt: <span size='larger' weight='bold'>Conversa com %s em %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
pt: <span size='larger' weight='bold'>Erro ao salvar a imagem</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
pt: <span size='larger' weight='bold'>Tipo de arquivo desconhecido.</span>
    
    Usando o tipo padrão, PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
pt: <span size='larger' weight='bold'>Bem vindo ao %s!</span>
    
    Você não tem contas de mensagens instantâneas (MI) configuradas. Para começar a usar com o %s, clique no botão <b>Adicionar...</b> abaixo e configure sua primeira conta. Se você deseja que o %s conecte a múltiplas contas de mensagens instantâneas, clique no botão <b>Adicionar...</b> novamente para configurar quantas contas quiser.
    
    Você pode voltar a esta janela para adicionar, alterar ou remover contas a partir do menu <b>Contas->Gerenciar Gontas</b> na janela da Lista de Amigos

en: <span size='larger'>_Larger</span>
pt: <span size='larger'>_Maior</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
pt: <span size='smaller'>M_enor</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
pt: <span strikethrough='true'>Tachado</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
pt: <span style="italic">Exemplo: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
pt: <span weight="bold" size="larger">Você tem email!</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
pt: <span weight='bold' size='larger'>Bem vindo ao %s!</span>
    
    Você não tem contas ativadas. Ative suas contas de mensagem instantânea (MI) a partir da janela <b>Contas</b>, localizada em <b>Contas->Gerenciar</b>. Depois de ativá-las, você poderá conectar, definir seu status e falar com seus amigos.

en: <u>_Underline</u>
pt: <u>_Sublinhado</u>

en: A Little About Me
pt: Um pouco sobre mim

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
pt: Um administrador do Sametime publicou o seguinte anúncio no servidor %s

en: A custom smiley for the selected shortcut already exists. Please specify a different shortcut.
pt: Um emoticon personalizado para o atalho selecionado já existe. Por favor, forneça um atalho diferente.

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pt: Um arquivo está disponível para download de:
    Host remoto: %s
    Porta remota: %d

en: A folder with that name already exists
pt: Uma pasta com este nome já existe

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
pt: Um grupo com o nome '%s' já existe na sua lista de amigos.

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
pt: Uma versão da lista de amigos que rola horizontalmente.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
pt: Uma mensagem foi descartada, você está excedendo o limite de velocidade do servidor.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
pt: Uma sessão de conversa musical foi requisitada. Favor clicar no ícone da conversa musical para aceitá-la.

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
pt: Versão errada da interface binária %d.%d.x (era esperado %d.%d.x)

en: AIM Account
pt: Conta do AIM

en: AIM Direct IM
pt: Mensagem instantânea direta do AIM

en: AIM Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo AIM

en: AP User
pt: Usuário AP

en: A_lias:
pt: Ape_lido:

en: About %s
pt: Sobre o %s

en: About OpenQ
pt: Sobre o OpenQ

en: About OpenQ %s
pt: Sobre o OpenQ %s

en: About me
pt: Sobre mim

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accept certificate for %s?
pt: Aceitar certificado de %s?

en: Accept chat invitation?
pt: Aceitar convite para bate-papo?

en: Accept file transfer request from %s?
pt: Aceitar pedido de transferência de arquivo de %s?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling.
pt: Acesso negado: o servidor proxy HTTP não permite o tunelamento da porta %d.

en: Account
pt: Conta

en: Account Confirmation Requested
pt: Confirmação de conta recebida

en: Account Info
pt: Informações da conta

en: Account Information
pt: Informações da conta

en: Account has been disabled
pt: A conta foi desativada

en: Account successfully unregistered
pt: Conta desregistrada com sucesso

en: Account type:
pt: Tipo da conta:

en: Account was not added
pt: A conta não foi adicionada

en: Account:
pt: Conta:

en: Account:
pt: Conta:

en: Account: %s (%s)
pt: Conta: %s (%s)

en: Accounts
pt: Contas

en: Action
pt: Ação

en: Action Message Name Color
pt: Cor do Nome da Mensagem de Ação

en: Action Message Name Color for Whispered Message
pt: Cor do Nome da Mensagem de Ação para Mensagem de Sussurro

en: Actions
pt: Ações

en: Activate ID...
pt: Ativar ID...

en: Activate which ID?
pt: Ativar qual ID?

en: Activation required
pt: Ativação necessária

en: Ad-Hoc Command Failed
pt: Comando ad-hoc falhou

en: Ad-Hoc Commands
pt: Comandos ad-hoc

en: Add
pt: Adicionar

en: Add / Remove
pt: Adicionar/remover

en: Add Account
pt: Adicionar conta

en: Add Buddy
pt: Adicionar amigo

en: Add Buddy Pounce
pt: Adicionar ação de usuário

en: Add Buddy Pounce...
pt: Adicionar ação de usuário...

en: Add Buddy _Pounce...
pt: Adicionar _ação de usuário...

en: Add C_hat...
pt: Adicionar _bate-papo...

en: Add Channel Private Group
pt: Adicionar grupo privado no canal

en: Add Channel Public Key
pt: Adicionar chave pública do canal

en: Add Chat
pt: Adicionar bate-papo

en: Add Group
pt: Criar grupo

en: Add Notes Address Book Group...
pt: Adicionar grupo do catálogo de endereços do Notes...

en: Add Private Group
pt: Adicionar grupo privado

en: Add Smiley
pt: Adicionar Emoticon

en: Add _Buddy...
pt: Adicionar a_migo...

en: Add a buddy.
pt: Adicionar um amigo.

en: Add a new text replacement
pt: Inserir nova substituição de texto

en: Add buddy
pt: Adicionar amigo

en: Add buddy authorize
pt: Autorizar adição de amigo

en: Add buddy question
pt: Questão de adicionar amigo

en: Add buddy rejected
pt: Pedido para adicionar amigo negado

en: Add buddy to _group:
pt: Adicionar amigo ao _grupo:

en: Add buddy to your list?
pt: Adicionar amigo à sua lista?

en: Add contacts from server
pt: Adicionar contatos do servidor

en: Add friends from MySpace.com
pt: Adicionar amigos do MySpace.com

en: Add in group
pt: Adicionar no grupo

en: Add new line in Chats
pt: Adicionar quebra de linha em bate-papos

en: Add new line in IMs
pt: Adicionar quebra de linha nos Mensageiros Instantâneos

en: Add to Address Book
pt: Adicionar ao catálogo de endereços

en: Add to chat
pt: Adicionar ao bate-papo

en: Add to chat...
pt: Adicionar ao bate-papo...

en: Additional Information
pt: Informações adicionais

en: Address
pt: Endereço

en: Address already in use.
pt: O endereço já está em uso

en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for when no physical keyboard is present.
pt: Adiciona um botão Enviar na área de entrada da janela de conversação. Idealpara quando nenhum teclado físico está presente.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
pt: Adiciona uma pequena caixa à lista de amigos que mostra se você tem novos e-mails.

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
pt: Adiciona a opção de guardar anotações em amigos na sua lista de amigos.

en: Afrikaans
pt: Africâner

en: Age
pt: Idade

en: Albanian
pt: Albanês

en: Album
pt: Álbum

en: Algorithm: 	%s
pt: Algoritmo: 	%s

en: Alias
pt: Apelido

en: Alias (optional)
pt: Apelidar contato (opcional)

en: Alias Buddy
pt: Apelidar amigo

en: Alias Chat
pt: Apelidar bate-papo

en: Alias Contact
pt: Apelidar contato

en: Alias:
pt: Apelido:

en: All
pt: Tudo

en: All Conversations
pt: Todas as Conversas

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
pt: Todos os itens a seguir são opcionais. Preencha apenas as informações que quiser.

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow %s to contact you?
pt: Permitir que %s te contate?

en: Allow Buzz
pt: Permitir que chamem sua atenção

en: Allow MSN Mobile pages?
pt: Permitir pages MSN Mobile?

en: Allow all users to contact me
pt: Permitir que todos os usuários me contatem

en: Allow multiple simultaneous logins
pt: Permitir múltiplos logins simultâneos

en: Allow only the users below
pt: Permitir apenas usuários abaixo

en: Allow only the users on my buddy list
pt: Permitir apenas os usuários na minha lista de amigos

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
pt: Permitir autenticação em texto puro sobre fluxos não-criptografados

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
pt: Permitir/Não permitir pages para dispositivos móveis...

en: Allows control by entering commands in a file.
pt: Permite controlar ações inserindo comandos em um arquivo.

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
pt: Permite controlar os valores pontuais dos status de inativo/ausente/desconectado para amigos na computação da prioridade dos contatos.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
pt: Permite controlar os valores associados com diferentes status de amigos.

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
pt: Permite suporte a gestos do mouse nas janelas de conversa. Arraste o mouse com o botão do meio pressionado para executar certas ações:
    
     • Arraste para baixo e depois para a direita para fechar uma conversa.
     • Arraste para cima e depois para a esquerda para alternar para a conversaanterior.
     • Arraste para cima e depois para a direita para alternar para a próxima conversa.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
pt: Permite que você configure manualmente por quanto tempo você está inativo

en: Alphabetically
pt: Alfabeticamente

en: Already Registered
pt: Já está registrado

en: Already in opposite list
pt: Usuário já está na lista oposta

en: Already in the mode
pt: Você já está nesse modo

en: Already logged in
pt: Você já está conectado

en: Already there
pt: Já está lá

en: Always
pt: Sempre

en: Always on top
pt: Sempre no topo

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
pt: Sempre usar o proxy do servidor AIM/ICQ para transferências de arquivo
    (mais lento, mas não revela seu endereço IP)

en: Amharic
pt: Amhárico

en: An account already exists with the specified criteria.
pt: Já existe uma conta com os atributos especificados.

en: An ambiguous user ID was entered
pt: Um ID de usuário ambíguo foi digitado

en: An email address was not found for this buddy.
pt: Não foi encontrado um endereço de Email para este amigo.

en: An error occurred while opening the file.
pt: Ocorreu um erro na abertura do arquivo.

en: An error occurred while updating the directory
pt: Ocorreu um erro ao atualizar o diretório

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
pt: Um erro foi encontrado ao processar sua %s. Eles(as) não foram carregados(as), e o antigo arquivo foi movido para %s~.

en: An example plugin that does stuff - see the description.
pt: Um plug-in de exemplo que faz coisas - veja a descrição.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
pt: Um erro desconhecido, %d, ocorreu. Informações: %s

en: An unknown signon error has occurred: %s.
pt: Um erro desconhecido ocorreu ao conectar: %s.

en: Angry
pt: Furioso

en: Animate
pt: Animar

en: Anniversary
pt: Aniversário de casamento

en: Announcement from %s
pt: Anúncio de %s

en: Anxious
pt: Ansioso

en: Anyone
pt: Qualquer um

en: Appear Offline
pt: Parecer desconectado

en: Appear Online
pt: Parecer desconectado

en: Appear Permanently Offline
pt: Parecer desconectado permanentemente

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply hiding rules to buddies
pt: Aplicar regras de sumiço para amigos

en: Apply in Chats
pt: Aplicar em bate-papos

en: Apply in IMs
pt: Aplicar em mensagens instantâneas

en: Aquarius
pt: Aquário

en: Arabic
pt: Árabe

en: Are you sure you want to block %s?
pt: Você tem certeza de que deseja bloquear %s?

en: Are you sure you want to delete "%s"
pt: Você tem certeza de que deseja remover "%s"

en: Are you sure you want to delete %s?
pt: Você tem certeza de que deseja remover %s?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
pt: Você tem certeza de que deseja remover a ação sobre %s de %s?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
pt: Você tem certeza de que deseja remover os status salvos selecionados?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
pt: Você tem certeza de que deseja remover permanentemente o registro da conversa em %s, que começou às %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
pt: Você tem certeza de que deseja remover permanentemente o registro da conversa com %s, que começou às %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
pt: Você tem certeza de que deseja remover permanentemente o registro do sistema que começou às %s?

en: Are you sure you want to remove %s?
pt: Você tem certeza de que deseja remover %s?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
pt: Você tem certeza de que deseja permitir que %s te contate?

en: Aries
pt: Áries

en: Artist
pt: Artista

en: Ashamed
pt: Envergonhado

en: Ask
pt: Perguntar

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
pt: Pedindo para %s conectar a nós em %s:%hu para mensagem instantânea direta.

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
pt: Tentativa de se inscrever em  %s,%s,%s falhou

en: Attempting to connect to %s:%hu.
pt: Tentando conectar a %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
pt: Tentando conectar pelo servidor proxy.

en: Australian English
pt: Inglês australiano

en: Auth Domain
pt: Domínio de autenticação

en: Auth User
pt: Usuário de autenticação

en: Authenticating
pt: Autenticando

en: Authenticating connection
pt: Autenticando conexão

en: Authenticating...
pt: Autenticando...

en: Authentication Failure
pt: Falha na autenticação

en: Authentication failed
pt: Autenticação mal sucedida

en: Author
pt: Autor

en: Authorization Aborted
pt: Autorização abortada

en: Authorization Denied
pt: Autorização negada

en: Authorization Denied Message:
pt: Mensagem de recusa de autorização:

en: Authorization Given
pt: Autorização concedida

en: Authorization Granted
pt: Autorização concedida

en: Authorization Request Message:
pt: Mensagem para pedido de autorização:

en: Authorization denied message:
pt: Mensagem de recusa de autorização:

en: Authorization mechanism too weak
pt: Mecanismo de autenticação fraco demais

en: Authorize
pt: Autorizar

en: Authorize adding
pt: Autorizar adição

en: Authorize buddy?
pt: Autorizar amigo?

en: Auto
pt: Automático

en: Auto Accept
pt: Aceitar automaticamente

en: Auto Reject
pt: Rejeitar automaticamente

en: Auto-Join
pt: Entrar automaticamente

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
pt: Aceita pedidos de transferência de arquivo de usuários selecionados automaticamente.

en: Auto-away
pt: Auto-ausente

en: Auto-detect incoming UTF-8
pt: Auto-detectar recebimento de UTF-8

en: Auto-join
pt: Entrar automaticamente

en: Auto-response sent:
pt: Auto-resposta enviada:

en: Auto_join when account becomes online.
pt: Entrar automaticamente ao conectar.

en: Autoaccept
pt: Aceitar automaticamente

en: Autoaccept File Transfers...
pt: Auto-aceitar transferências de arquivos...

en: Autoaccept complete
pt: Auto-aceitar concluído

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
pt: A transferência de arquivo aceita automaticamente "%s" (de "%s") está concluída.

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatically open whiteboard
pt: Expandir contatos _automaticamente

en: Automatically reject from users not in buddy list
pt: Rejeitar automaticamente transferências de usuários fora da minha lista de amigos

en: Available
pt: Disponível

en: Available Conferences
pt: Conferências disponíveis

en: Away
pt: Ausente

en: Away From Computer
pt: Ausente

en: Away message too long.
pt: Mensagem de ausência muito extensa.

en: Awesome
pt: Impressionante

en: Bac_kground color
pt: Co_r do fundo

en: Background Color
pt: Cor do fundo

en: Bad Format
pt: Formato inválido

en: Bad Namespace Prefix
pt: Prefixo de namespace inválido

en: Bad Request
pt: Requisição inválida

en: Bad friend file
pt: Arquivo de amigos mal formado

en: Bad mode
pt: Modo inválido

en: Bad ticket
pt: Bilhete inválido

en: Ban List
pt: Lista de banidos

en: Ban on %s
pt: Banir em %s

en: Ban on %s by %s, set %s ago
pt: Banir no %s por %s, definido %s atrás

en: Banned
pt: Banido

en: Base font size (points)
pt: Tamanho base da fonte (pontos)

en: Based on keyboard or mouse use
pt: A partir do uso do mouse/teclado

en: Based on keyboard use
pt: A partir do uso do teclado

en: Be Right Back
pt: Volto já

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
pt: Por revelar seu endereço IP, isto pode ser considerado um risco de privacidade. Deseja continuar?

en: Becomes _idle
pt: Tornar-se _inativo

en: Becomes idle
pt: Tornar-se inativo

en: Beep too!
pt: Também emitir som!

en: Belarusian Latin
pt: Latim bielorrusso

en: Birth Day
pt: Data de nascimento

en: Birth Year
pt: Ano de nascimento

en: Birthday
pt: Data de nascimento

en: Block
pt: Bloquear

en: Block %s?
pt: Bloquear %s?

en: Block IMs without Key Exchange
pt: Bloquear mensagens instantâneas sem troca de chaves

en: Block User
pt: Bloquear o usuário

en: Block all users
pt: Bloquear todos os usuários

en: Block messages to whiteboard
pt: Bloquear mensagens no quadro de atividades

en: Block only the users below
pt: Bloquear apenas os usuários abaixo

en: Block/Unblock
pt: Bloquear/Desbloquear

en: Block/Unblock...
pt: Bloquear/Desbloquear...

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Blocked Text for %s
pt: Texto bloqueado para %s

en: Blood
pt: Sangue

en: Bokmål Norwegian
pt: Dano-Norueguês

en: Bold
pt: Negrito

en: Bonjour Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo Bonjour

en: Bored
pt: Chateado

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Both
pt: Ambas

en: Bottom
pt: Baixo

en: Br_owse...
pt: Proc_urar...

en: British English
pt: Inglês britânico

en: Brows_e...
pt: Proc_urar...

en: Browser
pt: Navegador

en: Browser Selection
pt: Seleção do navegador

en: Browser default
pt: Navegador padrão

en: Buddies
pt: Amigos

en: Buddy
pt: Amigo

en: Buddy Add error
pt: Erro ao Adicionar Amigo

en: Buddy Alias
pt: Apelido do amigo

en: Buddy Comment
pt: Comentário do amigo

en: Buddy Comment for %s
pt: Comentário do amigo %s

en: Buddy Comment:
pt: Comentário do amigo:

en: Buddy Goes _Away
pt: O amigo ficar _ausente

en: Buddy Goes _Idle
pt: O amigo ficar _inativo

en: Buddy Icon
pt: Ícone de exibição

en: Buddy Information
pt: Informações do amigo

en: Buddy List
pt: Lista de amigos

en: Buddy List Storage Mode
pt: Modo de armazenamento da lista de amigos

en: Buddy List Window
pt: Janela da lista de amigos

en: Buddy Notes
pt: Anotações em amigos

en: Buddy Pounces
pt: Ações de usuário

en: Buddy State Notification
pt: Notificação do status do amigo

en: Buddy Ticker
pt: Monitor de amigos

en: Buddy _Signs On/Off
pt: Amigo conecta/de_sconecta

en: Buddy is "extended" away
pt: O amigo estiver ausente "estendido"

en: Buddy is away
pt: O amigo estiver ausente

en: Buddy is idle
pt: O amigo estiver inativo

en: Buddy is mobile
pt: O amigo estiver num dispositivo móvel

en: Buddy is offline
pt: O amigo estiver desconectado

en: Buddy list downloaded
pt: Lista de amigos transferida

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
pt: Problema de sincronização da lista de amigos em %s (%s)

en: Buddy list uploaded
pt: Lista de amigos enviada

en: Buddy logs in
pt: Amigo conecta

en: Buddy logs out
pt: Amigo desconecta

en: Buddy name:
pt: Nome do amigo:

en: Buddy signs on/off
pt: Amigo conecta/desconecta

en: Buddy's _username:
pt: Nome de _usuário do amigo:

en: Buddylist loaded successfully!
pt: Lista de amigos carregada com sucesso!

en: Buddylist saved successfully!
pt: Lista de amigos salva com sucesso

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Busted SNAC payload
pt: Carga de SNAC excedida

en: Busy
pt: Ocupado

en: Buzz
pt: Chamar a atenção

en: Buzzing %s...
pt: Chamando a atenção de %s...

en: By Log Size
pt: Por tamanho do histórico

en: By Status
pt: Por status

en: By account
pt: Por conta

en: By conversation count
pt: Por número de conversas

en: By group
pt: Por grupo

en: By log size
pt: Por tamanho do histórico

en: By status
pt: Por status

en: CTCP PING reply
pt: Resposta do CTCP PING

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
pt: Parâmetros CVR desconhecidos ou não permitidos

en: C_hat windows
pt: J_anelas de bate-papo

en: C_lear finished transfers
pt: Limpar transferências _concluídas

en: C_onnect
pt: C_onectar

en: Calculating...
pt: Calculando...

en: Call Command
pt: Chamar comando

en: Camera
pt: Câmera

en: Canadian English
pt: Inglês canadense

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Presence Notification
pt: Cancelar notificação de presença

en: Canceled
pt: Cancelada

en: Cancer
pt: Câncer

en: Cannot add a contact to the same folder twice
pt: Não é possível adicionar um contato na mesma pasta duas vezes

en: Cannot add yourself
pt: Não é possível adicionar a si próprio

en: Cannot ban %s: banlist is full
pt: Não foi possível banir %s: a lista de usuários banidos está cheia

en: Cannot call command
pt: Não foi possível chamar comando

en: Cannot change nick
pt: Não foi possível mudar apelido

en: Cannot create SILC key pair
pt: Não foi possível criar par de chaves do SILC

en: Cannot create pounce
pt: Não foi possível criar ação de usuário

en: Cannot decrypt server reply
pt: Não foi possível decodificar a resposta do servidor

en: Cannot detach
pt: Não foi possível desconectar sem sair

en: Cannot fetch the public key
pt: Não foi possível obter chave pública

en: Cannot get channel information
pt: Não foi possível obter informações do canal

en: Cannot get room list
pt: Não foi possível obter lista de salas

en: Cannot get server information
pt: Não foi possível obter informações do servidor

en: Cannot get server statistics
pt: Não foi possível obter estatísticas do servidor

en: Cannot get user information
pt: Não foi possível obter informações do usuário

en: Cannot initialize SILC Client connection
pt: Não foi possível iniciar conexão do cliente SILC

en: Cannot initialize SILC protocol
pt: Não foi possível iniciar protocolo SILC

en: Cannot join %s: Registration is required.
pt: Não foi possível entrar em %s: Registro requerido

en: Cannot join channel
pt: Não foi possível entrar no canal

en: Cannot join private group
pt: Não foi possível entrar em grupo privado

en: Cannot open socket
pt: Não foi possível abrir socket

en: Cannot perform the key agreement
pt: Não foi possível fazer o acordo de chaves

en: Cannot remove group zero
pt: Não foi possível remover o grupo zero

en: Cannot send a directory.
pt: Não foi possível enviar um diretório.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
pt: Não é possível enviar um arquivo de 0 bytes.

en: Cannot send file
pt: Não foi possível enviar o arquivo

en: Cannot send folder %s.
pt: Não foi possível enviar a pasta %s.

en: Cannot send launcher
pt: Não é possível enviar atalhos

en: Cannot set IM key
pt: Não foi possível definir chave da mensagem instantânea

en: Cannot set topic
pt: Não foi possível definir tópico

en: Cannot start browser configuration program.
pt: Não foi possível iniciar o programa de configuração do navegador.

en: Cannot start proxy configuration program.
pt: Não foi possível iniciar o programa de configuração do proxy.

en: Cannot watch user
pt: Não é possível monitorar o usuário

en: Capabilities
pt: Recursos

en: Capricorn
pt: Capricórnio

en: Captcha Image
pt: Imagem do captcha

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiusculização

en: Catalan
pt: Catalão

en: Category
pt: Categoria

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
pt: Faz com que mensagens de conversa apareçam quando os outros usuários começarem a redigir uma mensagem para você. Isto funciona com o AIM, ICQ, XMPP, Sametime e com o Yahoo!

en: Cellphone Number
pt: Número do celular

en: Certificate Authorities
pt: Autoridades de certificação

en: Certificate Export Error
pt: Erro ao exportar certificado

en: Certificate Import
pt: Importação de certificado

en: Certificate Import Error
pt: Erro ao importar certificado

en: Certificate Information
pt: Informações do certificado

en: Certificate Manager
pt: Gerenciador de certificados

en: Certificate for %s
pt: Certificado de %s

en: Certificates
pt: Certificados

en: Change Account Registration at %s
pt: Modificar registro de conta em %s

en: Change Address To:
pt: Mudar endereço para:

en: Change Currently Registered Email Address...
pt: Mudar o endereço de Email registrado atualmente...

en: Change Gadu-Gadu Password
pt: Alterar a senha do Gadu-Gadu

en: Change IM name...
pt: Alterar nome da conversa...

en: Change Icon
pt: Alterar Ícone

en: Change Password
pt: Alterar senha

en: Change Password (web)
pt: Mudar Senha (URL)

en: Change Password...
pt: Alterar senha...

en: Change Registration
pt: Mudar registro

en: Change Size
pt: Alterar Tamanho

en: Change XMPP Password
pt: Alterar senha do XMPP

en: Change _status to:
pt: Mudar status para:

en: Change password for %s
pt: Mudar senha para %s

en: Change password for the Gadu-Gadu account
pt: Mudar senha da conta do Gadu-Gadu

en: Change password...
pt: Alterar senha...

en: Change status to
pt: Mudar status para

en: Change status when _idle
pt: Mudar status após _inatividade

en: Change status when idle
pt: Mudar status após inatividade

en: Change user information for %s
pt: Modificar informações do usuário para %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
pt: Mudanças nas configurações de privacidade entram em efeito imediatamente.

en: Channel
pt: Canal

en: Channel %s does not exist in the network
pt: O canal %s não existe na rede

en: Channel Authentication
pt: Autenticação do canal

en: Channel Information
pt: Informações do canal

en: Channel Passphrase
pt: Frase-senha do canal

en: Channel Public Keys List
pt: Lista de chaves públicas do canal

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
pt: A autenticação de canal é usada para tornar o canal seguro contra acessos não autorizados. A autenticação pode ser baseada numa frase-senha e em assinaturas digitais. Se a frase-senha estiver definida, ela é requerida para entrar no canal. Se as chaves públicas do canal estiverem definidas, apenas usuários cujas chaves públicas estiverem listadas podem entrar no canal.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
pt: O fundador do canal em <I>%s</I> é <I>%s</I>

en: Chat
pt: Bate-papo

en: Chat State Notifications
pt: Notificações do status do bate-papo

en: Chat _name:
pt: _Nome do bate-papo:

en: Chat error
pt: Erro no bate-papo

en: Chat in %s is not available.
pt: Bate-papo não disponível em %s.

en: Chat room list URL
pt: URL da lista de salas de bate-papo

en: Chat room locale
pt: Locale da sala de bate-papo

en: Chats
pt: Bate-papos

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
pt: Os bate-papos só serão gravadas se a preferência "Gravar todos os bate-papos" estiver ativada.

en: Chatty
pt: Disponível para bate-papo

en: Check permissions and try again.
pt: Verifique as permissões e tente novamente.

en: Checking captcha
pt: Verificando captcha.

en: Checks for new local mail.
pt: Verifica novos emails locais.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
pt: Verifica periodicamente por novas versões e notifica o usuário com a lista de alterações.

en: Checks periodically for new releases.
pt: Verifica periodicamente por novas versões.

en: Choose Location...
pt: Escolher Localização...

en: Choose New Name
pt: Escolher novo nome

en: Choose...
pt: Escolher...

en: Cipher
pt: Cifra

en: Cipher Test
pt: Teste da cifra

en: City
pt: Cidade

en: City/Area
pt: Cidade/Área

en: Cl_ose conversations with the Escape key
pt: Fechar C_onversas com a Tecla Esc

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Scrollback
pt: Limpar tela

en: Clear finished transfers
pt: Limpar transferências concluídas

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
pt: Clique para alterar seu ícone de exibição para todas as contas.

en: Click to change your buddyicon for this account.
pt: Clique para alterar seu ícone de exibição para esta conta.

en: Client
pt: Cliente

en: Client Version
pt: Versão do cliente

en: Clipboard plugin
pt: Plug-in da área de transferência

en: Close
pt: Fechar

en: Close IMs immediately when the tab is closed
pt: Fechar janelas de MI imediatamente quando a aba for fechada

en: Close _tabs
pt: Fechar _abas

en: Close all tabs
pt: Fechar todas as abas

en: Close conversation
pt: Fechar conversa

en: Close other tabs
pt: Fechar as outras abas

en: Close this tab
pt: Fechar esta aba

en: Close this window when all transfers _finish
pt: _Feche esta janela quando todas as transferências terminarem

en: Close this window when all transfers finish
pt: Feche esta janela quando todas as transferências terminarem

en: Co_nversations:
pt: Conversas:

en: Collaborative Data Objects
pt: Objetos de dados colaborativos

en: College
pt: Universidade

en: Color to draw hyperlinks after it has been visited (or activated).
pt: Cor a ser usada para desenhar os hyperlinks quando já tiverem sido visitados (ou estiverem ativos).

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
pt: Cor a ser usada para desenhar os hyperlinks quando o mouse está sobre eles.

en: Color to draw hyperlinks.
pt: Cor a ser usada para desenhar os hyperlinks.

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
pt: Cor para desenhar o nome de uma mensagem que você recebeu contendo seu nome.

en: Color to draw the name of a message you received.
pt: Cor para desenhar o nome da mensagem que você recebeu.

en: Color to draw the name of a message you sent.
pt: Cor para desenhar o nome da mensagem que você enviou.

en: Color to draw the name of an action message.
pt: Cor para desenhar o nome de uma mensagem de ação.

en: Command
pt: Comando

en: Command disabled
pt: Comando desativado

en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
pt: Nome usual: %s
    
    Impressão digital (SHA1): %s
    
    Data de ativação: %s
    Data de expiração: %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
pt: Nome usual: %s
    
    Impressão digital SHA1:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
pt: Nome usual: %s %s
    Impressão digital (SHA1): %s

en: Company
pt: Empresa

en: Computer
pt: Computador

en: Conference Closed
pt: Conferência fechada

en: Conference does not exist
pt: Conferência inexistente

en: Conference not found
pt: Conferência não encontrada

en: Configuration error
pt: Erro de configuração

en: Configure IM Forwarding (web)
pt: Configurar encaminhamento de mensagens instantâneas (URL)

en: Configure Pl_ugin
pt: Configurar pl_ug-in

en: Configure Plugin
pt: Configurar Plug-in

en: Configure _Browser
pt: Configurar _navegador

en: Configure _Proxy
pt: Configurar _proxy

en: Confirm Account
pt: Confirmar conta

en: Confirm Remove
pt: Confirmar remoção

en: Confirm certificate delete
pt: Confirmação de remoção de certificado

en: Confirm close
pt: Confirmar fechamento

en: Conflict
pt: Conflito

en: Connect
pt: Conectar

en: Connect by TCP
pt: Conectar usando TCP

en: Connect port
pt: Porta de conexão

en: Connect server
pt: Servidor de conexão

en: Connect to %s failed
pt: Conexão para %s falhou

en: Connected
pt: Conectado

en: Connecting
pt: Conectando

en: Connecting to SILC Server
pt: Conectando ao servidor SILC

en: Connecting to server
pt: Conectando ao servidor

en: Connection Closed
pt: Conexão fechada

en: Connection Error
pt: Erro de conexão

en: Connection Timeout
pt: Tempo limite de conexão esgotado

en: Connection closed (writing)
pt: Conexão fechada (escrevendo)

en: Connection error from %s server:
    %s
pt: Erro de conexão do servidor %s:
    %s

en: Connection established, cookie sent
pt: Conexão estabelecida, cookie enviado

en: Connection failed
pt: Falha na conexão

en: Connection failed.
pt: Falha na conexão.

en: Connection interrupted by other software on your computer.
pt: Conexão interrompida por outro software no seu computador.

en: Connection lost
pt: Conexão perdida

en: Connection problem
pt: Problema na conexão

en: Connection problem with the YCHT server.
pt: Problema na conexão ao servidor YCHT.

en: Connection refused.
pt: Conexão rejeitada.

en: Connection reset
pt: Conexão redefinida

en: Connection timed out
pt: Tempo limite de conexão esgotado

en: Connection timed out.
pt: Tempo limite de conexão esgotado.

en: Console Beep
pt: Bipe do console

en: Console beep
pt: Bipe do console

en: Contact Availability Prediction
pt: Previsão de disponibilidade do contato

en: Contact Availability Prediction plugin.
pt: Plug-in de previsão de disponibilidade do contato.

en: Contact Info
pt: Informações do contato

en: Contact Priority
pt: Prioridade de contatos

en: Continue
pt: Continuar

en: Conversation
pt: Conversa

en: Conversation Colors
pt: Cores da conversa

en: Conversation Entry
pt: Janela de conversas

en: Conversation Placement
pt: Posicionamento das conversas

en: Conversation Window Hiding
pt: Quando esconder as janelas de conversa

en: Conversation Window Send Button.
pt: Botão de Enviar da Janela de Conversa.

en: Conversation _font:
pt: _Fonte para as conversas:

en: Conversation in %s on %s
pt: Conversas em %s no %s

en: Conversation with %s on %s
pt: Conversas com %s no %s

en: Conversations
pt: Conversas

en: Conversations in %s
pt: Conversas no %s

en: Conversations with %s
pt: Conversas com %s

en: Cool Link 1
pt: Link legal 1

en: Cool Link 2
pt: Link legal 2

en: Cool Link 3
pt: Link legal 3

en: Could Not Connect
pt: Não foi possível conectar

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
pt: Não foi possível adicionar o amigo %s ao grupo %s à lista do servidor na conta %s.

en: Could not add buddy to server list
pt: Não foi possível adicionar amigo à lista do servidor

en: Could not add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
pt: Não foi possível adicionar o amigo %s porque o nome de usuário é inválido. Nomes de usuário têm que ser um email válido, começar com uma letra e conter apenas letras, números e espaços, ou conter apenas números.

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
pt: Não foi possível adicionar o amigo %s porque você tem muitos amigos na sua lista de amigos. Por favor remova um e tente novamente.

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.
pt: Não foi possível adicionar o amigo %s por um motivo desconhecido.

en: Could not bind socket to port
pt: Não foi possível vincular socket à porta

en: Could not change buddy information.
pt: Não foi possível alterar informação do amigo.

en: Could not change nick
pt: Não foi possível mudar apelido

en: Could not connect
pt: Não foi possível conectar

en: Could not connect for transfer.
pt: Não foi possível conectar para transferência.

en: Could not connect to BOS server:
    %s
pt: Não foi possível conectar ao servidor BOS:
    %s

en: Could not connect to authentication server:
    %s
pt: Não foi possível conectar ao servidor de autenticação:
    %s

en: Could not create listen socket
pt: Não foi possível criar socket de escuta

en: Could not decrypt login reply
pt: Não foi possível decodificar a resposta do login

en: Could not decrypt server reply
pt: Não foi possível decodificar a resposta do servidor

en: Could not establish a connection with %s:
    %s
pt: Não foi possível estabelecer conexão com %s:
    %s

en: Could not establish a connection with the remote user.
pt: Não foi possível estabelecer conexão com o usuário remoto.

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
pt: Não foi possível estabelecer conexão com o servidor:
    %s

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
pt: Não foi possível encontrar nenhuma informação no perfil do usuário. Provavelmente o usuário não existe.

en: Could not get details for user %s (%s).
pt: Não foi possível obter detalhes do usuário %s (%s).

en: Could not join chat room
pt: Não foi possível entrar na sala de bate-papo

en: Could not kill user
pt: Não foi possível 'killar' usuário

en: Could not listen on socket
pt: Não foi possível escutar no socket

en: Could not load SILC key pair
pt: Não foi possível carregar par de chaves SILC

en: Could not load SILC key pair: %s
pt: Não foi possível carregar par de chaves SILC: %s

en: Could not load public key
pt: Não foi possível carregar chave pública

en: Could not open %s for writing!
pt: Não foi possível abrir %s para escrita!

en: Could not open %s: Redirected too many times
pt: Não foi possível abrir %s: Número excessivo de redirecionamentos

en: Could not open a listening port.
pt: Não foi possível abrir uma porta para escuta.

en: Could not perform key agreement for file transfer
pt: Não foi possível fazer o acordo de chaves para a transferência

en: Could not query the directory server.
pt: Não foi possível consultar o servidor do serviço de diretório.

en: Could not recognize the host of the username you entered
pt: Não foi possível reconhecer o host do nome de usuário digitado

en: Could not resolve host name
pt: Não foi possível resolver host

en: Could not resolve hostname
pt: Não foi possível resolver host

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
pt: Não foi possível obter o perfil do usuário. Provavelmente isto é um problema no servidor. Favor tentar novamente mais tarde.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
pt: Não foi possível obter o perfil do usuário. Provavelmente isto significa que o usuário não existe; no entanto, o Yahoo! às vezes não consegue encontrar o perfil de um usuário. Se você sabe que o usuário existe, favor tentar novamente.

en: Could not send
pt: Não foi possível enviar

en: Could not set icon
pt: Não foi possível definir o ícone

en: Could not start the file transfer
pt: Não foi possível iniciar a transferência de arquivo

en: Could not unload plugin
pt: Não foi possível descarregar o plug-in

en: Could not write
pt: Não foi possível enviar

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
pt: Não foi possível escrever cabeçalho de arquivo. O arquivo não será transferido.

en: Couldn't connect to host
pt: Não foi possível conectar ao host

en: Couldn't connect to host: %s (%d)
pt: Não foi possível conectar ao host: %s (%d)

en: Couldn't create socket
pt: Não foi possível criar socket

en: Couldn't find X display
pt: Não foi possível encontrar o servidor X

en: Couldn't find window
pt: Não foi possível encontrar a janela

en: Couldn't load buddylist
pt: Não foi possível carregar lista de amigos

en: Couldn't resolve host
pt: Não foi possível resolver ao host

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
pt: Não foi possível gravar lista de amigos de %s em %s

en: Country
pt: País

en: Country not supported.
pt: País não suportado.

en: Country/Region
pt: País/Região

en: Country: 	%s
pt: País: 	%s

en: Crazy Patch Writers
pt: Escritores de patch malucos

en: Create
pt: Criar

en: Create New Conference...
pt: Criar nova conferência...

en: Create New Room
pt: Criar nova sala

en: Create New SILC Key Pair
pt: Criar novo par de chaves do SILC

en: Create SILC Key Pair...
pt: Criar par de chaves do SILC...

en: Create _this new account on the server
pt: Criar es_ta nova conta no servidor

en: Create a new directory for each user
pt: Criar um novo diretório para cada usuário

en: Create conference with user
pt: Criar conferência com usuário

en: Create this account on the server
pt: Criar esta conta no servidor

en: Creating SILC key pair...
pt: Criando par de chaves do SILC...

en: Creating connection failed
pt: Falha ao criar a conexão

en: Creator
pt: Criador

en: Current Developers
pt: Desenvolvedores atuais

en: Current Translators
pt: Atuais tradutores

en: Current password
pt: Senha atual

en: Current token
pt: Token atual

en: Currently on
pt: Atualmente em

en: Cursor Color
pt: Cor do cursor

en: Custom Smiley
pt: Emoticon personalizado

en: Custom Smiley Manager
pt: Gerenciador de emoticons personalizados

en: Customize colors in the conversation window
pt: Personalize as cores na janela de conversa

en: Customizes the message timestamp formats.
pt: Personaliza os formatos de marcação de tempo das mensagens.

en: Czech
pt: Tcheco

en: DBus Example
pt: Exemplo do DBus

en: DBus Plugin Example
pt: Plug-in de exemplo do DBus

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Database connect error
pt: Erro ao conectar ao banco de dados

en: Database server error
pt: Erro do servidor de banco de dados

en: Date
pt: Data

en: Debug Window
pt: Janela de depuração

en: Debugging Information
pt: Informações de depuração

en: Decrease Font Size
pt: Diminuir tamanho da fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Default Formatting
pt: Formatação padrão

en: Delayed Delivery
pt: Entrega atrasada

en: Delete
pt: Remover

en: Delete Account
pt: Remover conta

en: Delete Buddy from Address Book?
pt: Excluir Usuário do Catálogo de Endereços

en: Delete Log...
pt: Excluir Log...

en: Delete Log?
pt: Excluir Log?

en: Delete Status
pt: Remover status

en: Delete buddylist from Server
pt: Remover lista de amigos do servidor

en: Deny
pt: Negar

en: Department
pt: Departamento

en: Description
pt: Descrição

en: Desktop Default
pt: Desktop Padrão

en: Detach From Server
pt: Desconectar do servidor sem sair

en: Detach this tab
pt: Separar esta aba

en: Detached
pt: Desconectado, mas na rede

en: Detail
pt: Detalhe

en: Device
pt: Dispositivo

en: Different
pt: Outro

en: Digitally sign and verify all messages
pt: Assinar digitalmente e verificar todas as mensagens

en: Dir service temporarily unavailable.
pt: Serviço de diretório temporariamente indisponível.

en: Direct IM
pt: Mensagem instantânea direta

en: Direct IM established
pt: Mensagem instantânea direta estabelecida

en: Directory Query Failed
pt: A consulta ao serviço de diretório falhou

en: Directory is not writable.
pt: O diretório não permite gravações.

en: Disable _smileys in selected text
pt: Desativar _emoticon no texto selecionado

en: Disable when away
pt: Desativar quando ausente

en: Disallow
pt: Não permitir

en: Disconnected by server
pt: Desconectado pelo servidor

en: Disconnected.
pt: Desconectado.

en: Display Currently Registered Email Address
pt: Mostrar o endereço de Email registrado atualmente

en: Display Timestamps Every
pt: Mostrar marcações de tempo a cada

en: Display iChat-style timestamps
pt: Mostra marcações de tempo como o iChat

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
pt: Adiciona marcações de tempo como as do iChat às conversas a cada N minutos.

en: Display notification message in conversations
pt: Exibir mensagens de notificação nas conversas

en: Displays statistical information about your buddies' availability
pt: Mostrar informações estatísticas sobre a disponibilidade de seus amigos

en: Division
pt: Divisão

en: Do Not Disturb
pt: Não perturbe

en: Do not ask. Always save in pounce.
pt: Não perguntar. Sempre salvar como ações.

en: Do not disturb
pt: Não perturbe

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
pt: Você quer adicionar este amigo à sua lista de amigos?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
pt: Você deseja permitir ou não permitir que pessoas na sua lista de amigos enviem pages MSN Mobile para seu celular ou outro dispositivo móvel?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
pt: Você quer excluir este amigo da sua lista de amigos?

en: Dog
pt: Cão

en: Domain
pt: Domínio

en: Don't Appear Permanently Offline
pt: Não aparecer permanentemente desconectado

en: Download Now
pt: Faça o Download Agora

en: Download buddylist from Server
pt: Transferir lista de amigos do servidor

en: Dragon
pt: Dragão

en: Draw Markerline in
pt: Desenhar linha em

en: Draw On Whiteboard
pt: Desenhar no quadro de atividades

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
pt: Desenha uma linha para indicar novas mensagens numa conversa.

en: Duplicate Correction
pt: Correção duplicada

en: Duplicate Shortcut
pt: Atalho duplicado

en: Duplicate title
pt: Título duplicado duplicada

en: Dutch, Flemish
pt: Holandês, Flamengo

en: ERROR
pt: ERRO

en: E_xecute a command
pt: E_xecutar um comando

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Buddy Comment
pt: Editar comentário do amigo

en: Edit Buddy Pounce
pt: Editar ação de usuário

en: Edit Chat
pt: Modificar bate-papo

en: Edit Notes...
pt: Alterar anotações...

en: Edit Settings
pt: Modificar configurações

en: Edit Smiley
pt: Editar Emoticon

en: Edit Status
pt: Editar status

en: Edit User Mood
pt: Editar humor do usuário

en: Edit XMPP vCard
pt: Editar vCard do XMPP

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
pt: O nome do host ou o número da porta especificado para o tipo de proxy fornecido é inválido.

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Email Address...
pt: Endereço de email...

en: Email lookup restricted.
pt: Pesquisa por email restrita.

en: Empty groups
pt: Grupos vazios

en: Enable Account
pt: Ativar conta

en: Enable Logging
pt: Ativar histórico

en: Enable Sounds
pt: Ativar sons

en: Enable buddy ic_on animation
pt: Ativar animação nos íc_ones de amigos

en: Enable replacement of last word on send
pt: Ativar substituição da última palavra ao enviar

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
pt: Ative a conta do MySpace correta e tente novamente.

en: Enable typing notification
pt: Habilitar notificação de digitação

en: Enable/Disable Mobile Devices...
pt: Ativar/Desativar dispositivos móveis...

en: Enabled
pt: Ativado

en: Encoding
pt: Codificação

en: Encodings
pt: Codificações

en: Encrypted Session Negotiations
pt: Negociação de sessão criptografada

en: End of ban list
pt: Fim da lista de banidos

en: Enter Password
pt: Digite a senha

en: Enter SecurID
pt: Digite o SecurID

en: Enter a Conference Server
pt: Entrar num servidor de conferência

en: Enter a User Directory
pt: Digite um diretório de usuários

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
pt: Digite um nome o ID parcial no campo abaixo para procurar por usuários correspondentes na sua comunidade do Sametime.

en: Enter an alias for %s.
pt: Digite um apelido para %s.

en: Enter an alias for this chat.
pt: Digite um apelido para este bate-papo.

en: Enter an alias for this contact.
pt: Digite um apelido para este contato.

en: Enter answer here
pt: Digite a resposta aqui

en: Enter code
pt: Digite o código

en: Enter current token
pt: Digite o token atual

en: Enter empty string to reset the name.
pt: Para redefinir o nome, deixe o campo em branco.

en: Enter password for %s (%s)
pt: Digite a senha para %s (%s)

en: Enter request here
pt: Digite o pedido aqui

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
pt: Digite o número de 6 dígitos do visor digital.

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
pt: Digite o nome de um grupo do catálogo de endereços do Notes no campo abaixo para adicionar o grupo e seus membros à sua lista de contatos.

en: Enter the name of the group
pt: Digite o nome do grupo

en: Enter the text from the image
pt: Digite o texto a partir da imagem

en: Enter your notes below...
pt: Digite suas anotações abaixo...

en: Entity Capabilities
pt: Recursos do usuário

en: Entity Time
pt: Informações de horário

en: Error
pt: Erro

en: Error
pt: Erro

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
pt: Erro 0x%04x: Não foi possível mudar o endereço de email porque este já possui muitos nomes de usuário associados a ele.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
pt: Erro 0x%04x: Não foi possível mudar o endereço de email porque este é inválido.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
pt: Erro 0x%04x: Não foi possível mudar endereço de email porque já existe um pedido pendente para esse nome de usuário.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
pt: Erro 0x%04x: Não foi possível formatar nome de usuário pois este é inválido.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
pt: Erro 0x%04x: Não foi possível formatar nome de usuário pois o nome requisitado difere do original.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
pt: Erro 0x%04x: Não foi possível formatar nome de usuário pois o nome requisitado é muito extenso.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
pt: Erro 0x%04x: Erro desconhecido.

en: Error Changing Account Info
pt: Erro ao mudar informações da conta

en: Error Messages
pt: Mensagens de erro

en: Error Reading %s
pt: Erro ao ler %s

en: Error Running Editor
pt: Erro ao executar editor

en: Error accessing %s: 
    %s.
pt: Erro ao acessar %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
pt: Erro ao adicionar amigo

en: Error adding group
pt: Erro ao adicionar grupo.

en: Error changing password
pt: Erro ao mudar a senha

en: Error communicating with local mDNSResponder.
pt: Erro comunicando com o mDNSResponder local.

en: Error communicating with server
pt: Erro na comunicação com o servidor

en: Error communicating with server. Closing connection.
pt: Erro na comunicação com o servidor. Fechando a conexão.

en: Error creating connection
pt: Erro ao criar a conexão

en: Error displaying MOTD
pt: Erro ao exibir mensagem do dia (MOTD)

en: Error during connecting to SILC Server
pt: Erro ao conectar no servidor SILC

en: Error during file transfer
pt: Erro durante a transferência do arquivo

en: Error in chat %s
pt: Erro no bate-papo %s

en: Error joining chat %s
pt: Erro ao entrar no bate-papo %s

en: Error launching "%s": %s
pt: Erro ao executar "%s": %s

en: Error launching %s: %s
pt: Erro ao executar %s: %s

en: Error loading SILC key pair
pt: Erro ao carregar par de chaves do SILC

en: Error loading plugin
pt: Erro ao carregar o plug-in

en: Error loading the plugin.
pt: Erro ao carregar o plug-in.

en: Error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Error occurred during key agreement
pt: Erro ao fazer o acordo de chaves

en: Error parsing HTTP.
pt: Erro ao processar HTTP.

en: Error reading %s: 
    %s.
pt: Erro ao ler %s: 
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
pt: Erro ao ler arquivo %s: 
    %s

en: Error reading from %s: %s
pt: Erro ao ler de %s: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
pt: Erro ao ler do %s: resposta muito longa (limite de bytes %d)

en: Error reading from resolver process:
    %s
pt: Erro ao ler do processo de resolução:
    %s

en: Error reading from socket: %s
pt: Erro ao ler do socket: %s

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
pt: Erro de resposta de %s(0x%02X)
    Sala %u, resposta 0x%02X

en: Error resolving %s
pt: Erro ao resolver %s

en: Error resolving %s:
    %s
pt: Erro ao resolver %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
pt: Erro ao resolver %s: %d

en: Error retrieving profile
pt: Erro ao obter perfil

en: Error retrieving room list
pt: Erro ao obter lista de salas

en: Error running %s
pt: Erro ao executar %s

en: Error saving image
    
    %s
pt: Erro ao salvar a imagem
    
    %s

en: Error unregistering account
pt: Erro ao desregistrar conta

en: Error writing %s: 
    %s.
pt: Erro ao gravar em %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
pt: Erro ao gravar em %s: %s

en: Error. SSL support is not installed.
pt: Erro. O suporte a SSL não está instalado.

en: Error: invalid PONG from server
pt: Erro: PONG inválido do servidor

en: Estonian
pt: Estônio

en: Euskera(Basque)
pt: Basco

en: Event
pt: Evento

en: Evolution Integration
pt: Integração com o Evolution

en: Evolution Integration Configuration
pt: Configuração da integração com o Evolution

en: Excited
pt: Empolgado

en: Execute a command
pt: Executar um comando

en: Existing window
pt: Janela existente

en: Export Sametime List for Account %s
pt: Exportar lista do Sametime da conta %s

en: Export Sametime List...
pt: Exportar lista do Sametime...

en: Export to .anyone
pt: Exportar para .anyone

en: Export to .zephyr.subs
pt: Exportar para .zepyhr.subs

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
pt: Falha ao exportar para o arquivo %s.
    Verifique se você tem permissão de escrita na pasta de destino

en: Exposure
pt: Exposição

en: ExtPlacement
pt: Posições extras

en: Extended Address
pt: Endereço (Complemento)

en: Extended Away
pt: Ausente (estendido)

en: Extended Stanza Addressing
pt: Endereçamento de Stanza estendido

en: Extended away
pt: Ausente (estendido)

en: External User
pt: Usuário externo

en: Extra conversation placement options.
pt: Opções extra de posicionamento de conversas.

en: F_lash window when IMs are received
pt: _Piscar a janela quando mensagens forem recebidas

en: Failed
pt: Falhou

en: Failed Yahoo! Authentication
pt: Falha na autenticação do Yahoo!

en: Failed captcha verification
pt: Falha na verificação do captcha

en: Failed removing buddy %u
pt: Falha ao remover amigo %u

en: Failed removing me from %d's buddy list
pt: Falhou ao me remover das %d listas de amigos

en: Failed requesting token, 0x%02X
pt: Falhou ao requisitar o token, 0x%02X

en: Failed sending authorize
pt: Falha enviando autorização

en: Failed to add buddy
pt: Falha ao adicionar amigo

en: Failed to change nickname
pt: Falha ao mudar apelido

en: Failed to connect to server.
pt: Não foi possível conectar ao servidor.

en: Failed to get connection: %s
pt: Falha ao obter conexão: %s

en: Failed to get name: %s
pt: Falha ao obter nome: %s

en: Failed to get serv name: %s
pt: Não foi possível obter nome do serv: %s

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
pt: Falha ao ingressar no Qun %u, operado pelo administrador %u

en: Failed to join buddy in chat
pt: Falha ao ingressar amigo no bate-papo

en: Failed to join chat
pt: Falha ao entrar no bate-papo

en: Failed to load image
pt: Falha ao carregar imagem

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
pt: Falha ao carregar imagem '%s': motivo desconhecido, provavelmente o arquivo de imagem está corrompido

en: Failed to open file '%s': %s
pt: Falha ao abrir arquivo '%s': %s

en: Failed to remove buddy
pt: Falha ao remover amigo

en: Failed to set cmodes for %s
pt: Falha ao definir cmodes de %s

en: Failed to store image: %s
pt: Não foi possível armazenar imagem: %s

en: Failed:
pt: Falhou:

en: Failure unknown: %s.
pt: Falha desconhecida: %s.

en: Failure.
pt: Falha.

en: Failure: Authentication failed
pt: Falha: Autenticação mal sucedida

en: Failure: Incorrect signature
pt: Falha: Assinatura incorreta

en: Failure: Invalid cookie
pt: Falha: Cookie inválido

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
pt: Falha: O usuário remoto não suporta o HMAC proposto

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
pt: Falha: O usuário remoto não suporta o grupo KE proposto.

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
pt: Falha: O usuário remoto não suporta o PKCS proposto

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
pt: Falha: O usuário remoto não suporta a cifra proposta

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
pt: Falha: O usuário remoto não suporta a função de hash proposta

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
pt: Falha: O usuário remoto não confia/suporta sua chave pública.

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
pt: Falha: Versões incompatíveis, atualize seu cliente

en: False
pt: Falso

en: Family Name
pt: Sobrenome

en: Fashion
pt: Moda

en: Fast size calculations
pt: Cálculos rápidos de tamanho

en: Fatal Error
pt: Erro fatal

en: Favorite Quote
pt: Citação favorita

en: Favorite Things
pt: Coisas favoritas

en: Feature Not Implemented
pt: Recurso não implementado

en: Female
pt: Feminino

en: Fetching the room list failed.
pt: Falha ao obter a lista de salas.

en: File
pt: Arquivo

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
pt: O arquivo %s não pôde ser importado.
    Verifique que este arquivo pode ser acessado e que ele está no formato PEM.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
pt: O arquivo %s tem %s, o que é maior que o tamanho máximo de %s.

en: File Control
pt: Controle por arquivo

en: File Repository and Sharing
pt: Compartilhamento e repositório de arquivos

en: File Send
pt: Envio de arquivo

en: File Send Failed
pt: Falha no envio de arquivo

en: File Transfer
pt: Transferência de arquivo

en: File Transfer Failed
pt: Transferência de arquivo falhou

en: File Transfers
pt: Transferências de arquivos

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
pt[0]: Transferências de arquivo - %d%% de %d arquivo
pt[1]: Transferências de arquivo - %d%% de %d arquivos

en: File operation error
pt: Erro ao executar operação de arquivo

en: File transfer _details
pt: _Detalhes da transferência

en: File transfer already started
pt: Transferência de arquivo já começou

en: File transfer cancelled
pt: Transferência de arquivo cancelada

en: File transfer complete
pt: Transferência de arquivo completa

en: File transfer failed; other side probably canceled.
pt: Transferência de arquivo falhou; o outro lado provavelmente cancelou-a.

en: File transfer from %s failed.
pt: Transferência de arquivo de %s falhou.

en: File transfer port
pt: Porta da transferência de arquivo

en: File transfer proxies
pt: Proxy de transferência de arquivo

en: File transfer server
pt: Servidor de transferência de arquivo

en: File transfer session does not exist
pt: A sessão de transferência de arquivo não existe

en: File transfer to %s failed.
pt: Transferência de arquivo para %s falhou.

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Filename:
pt: Nome do arquivo:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
pt: Preencha um ou mais campos para procurar um usuário XMPP que satisfaça este critério.

en: Fill in the fields.
pt: Preencha os campos.

en: Fill in the registration fields.
pt: Preencha os campos de registro.

en: Fill out all fields completely.
pt: Preencha todos os campos completamente.

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter:
pt: Filtrar:

en: Finalizing connection
pt: Finalizando a conexão

en: Find
pt: Procurar

en: Find Buddy by Email
pt: Encontrar amigo por email

en: Find Rooms
pt: Encontrar salas

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
pt: Encontre um contato digitando critérios de busca nos campos abaixo. Nota: Todos os campos suportam caracteres coringa (%)

en: Find buddies
pt: Encontrar amigos

en: Find buddies...
pt: Encontrar amigos...

en: Find people...
pt: Encontrar pessoas...

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
pt: As impressões digitais normal e legível para a chave %s são:
    
    %s
    %s

en: Finished
pt: Concluída

en: Finnish
pt: Finlandês

en: First Name
pt: Nome

en: First name
pt: Nome

en: First name:
pt: Nome:

en: Font
pt: Fonte

en: Font Face
pt: Tipo da fonte

en: Fonts
pt: Fontes

en: For delayed messages
pt: Para mensagens atrasadas

en: For delayed messages and in chats
pt: Para mensagens atrasadas e em bate-papos

en: Forbidden
pt: Proibido

en: Force login (ignore server redirects)
pt: Forçar conexão (ignorar redirecionamentos do servidor)

en: Force old (port 5223) SSL
pt: Forçar SSL antigo (porta 5223)

en: Forcing Login
pt: Forçando conexão

en: Foreground Color
pt: Cor da fonte

en: Foreground _color
pt: _Cor da fonte

en: Free For Chat
pt: Livre para conversa

en: French
pt: Francês

en: Friend Only
pt: Apenas Amigo

en: Friendly name changes too rapidly
pt: O apelido foi mudado rapidamente demais

en: From
pt: De

en: From %s:
pt: De %s:

en: From (To pending)
pt: De (Para pendente)

en: From last sent message
pt: A partir da última mensagem enviada

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Full name
pt: Nome completo

en: Fully qualified domain name missing
pt: Faltando nome de domínio totalmente qualificado

en: GNOME Default
pt: Padrão do GNOME

en: GStreamer Failure
pt: Falha no GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
pt: O GStreamer não pôde ser inicializado.

en: GTK Signals Test
pt: Teste dos sinais do GTK

en: GTK+ Interface Font
pt: Fonte da interface do GTK+

en: GTK+ Runtime Version
pt: Versão do ambiente de tempo de execução do GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
pt: Tema de atalhos do GTK+

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu Public Directory
pt: Páginas amarelas do Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu User
pt: Usuário do Gadu-Gadu

en: Galician
pt: Galego

en: Game Title
pt: Título do Jogo

en: Games
pt: Jogos

en: Gemini
pt: Gêmeos

en: Gender
pt: Sexo

en: General
pt: Geral

en: General Log Reading Configuration
pt: Configuração geral da leitura de históricos

en: General Text Replacement Options
pt: Opções gerais de substituição de texto

en: Generate Key Pair
pt: Gerar par de chaves

en: Geolocation
pt: Localização geográfica

en: Georgian
pt: Geórgio

en: German
pt: Alemão

en: Get
pt: Obter

en: Get AIM Info
pt: Ver informações do AIM

en: Get Away Message
pt: Obter mensagem de ausência

en: Get Dir Info
pt: Ver informações de diretório

en: Get File
pt: Receber arquivo

en: Get Info
pt: Ver info

en: Get Notes Address Book Info
pt: Obter informações do catálogo de endereços do Notes

en: Get Public Key
pt: Obter chave pública

en: Get Public Key...
pt: Obter chave pública...

en: Get Status Msg
pt: Ver mensagem de status

en: Get User Info
pt: Ver informações do usuário

en: Get _Info
pt: Ver _info

en: Getting cookie
pt: Recebendo o cookie

en: Getting server
pt: Coletando servidor

en: Given Name
pt: Nome

en: Glorious
pt: Glorioso

en: GntHistory
pt: GntMensagens recentes

en: GntLastlog
pt: GntLastLog

en: Goat
pt: Carneiro

en: Goes a_way
pt: O amigo ficar _ausente

en: Goes away
pt: Ficar ausente

en: Gone
pt: Saiu

en: Goose
pt: Beliscar

en: Goosing %s...
pt: Beliscando %s...

en: Greek
pt: Grego

en: Group
pt: Grupo

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Group Items
pt: Agrupar itens

en: Group Name
pt: nome do grupo

en: Group name too long
pt: Nome do grupo muito extenso.

en: Group:
pt: Grupo:

en: GroupWise Conference %d
pt: Conferência GroupWise %d

en: Grouping
pt: Agrupamento

en: GtkTreeView Horizontal Separation
pt: Separação horizontal do GtkTreeView

en: Gtkrc File Tools
pt: Ferramentas do gtkrc

en: Gujarati
pt: Guzerate

en: Gujarati Language Team
pt: Time de tradução do idioma Guzerate

en: HTTP Method Server
pt: Servidor do método HTTP

en: HTTP proxy connection error %d
pt: Erro de conexão do proxy HTTP %d

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
pt: Requisição aceita, enviando dados de conexão

en: Handshaking
pt: Negociando

en: Happy
pt: Feliz

en: Has you
pt: Tem você

en: Headline
pt: Frase

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Hidden or not logged-in
pt: Invisível ou não conectado

en: Hide Icon
pt: Ocultar ícone

en: Hide client identity
pt: Esconder identidade do cliente

en: Hide when offline
pt: Esconder quando desconectado

en: Hides extraneous join/part messages.
pt: Esconde mensagens supérfluas de entrada/saída.

en: High-five
pt: Cumprimentar

en: High-fiving %s...
pt: Cumprimentando %s...

en: Highlight _misspelled words
pt: Realçar palavras _mal grafadas

en: Highlight matches
pt: Realçar resultados

en: Highlighted Message Name Color
pt: Cor do Nome de Mensagens Realçadas

en: Highlighted Messages
pt: Mensagens realçadas

en: Hindi
pt: Hindu

en: History
pt: Histórico

en: History Plugin Requires Logging
pt: O plug-in mensagens recentes requer que os históricos estejam ativados

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
pt: Aperte 'Enter' para pesquisar mais salas desta categoria.

en: Hobbies and Interests
pt: Hobbies e interesses

en: Home Address
pt: Endereço de casa

en: Home Fax
pt: Fax doméstico

en: Home Page
pt: Página da web

en: Home Phone
pt: Telefone doméstico

en: Home Phone 2
pt: Telefone doméstico 2

en: Home Phone Number
pt: Número de Telefone Residencial

en: Homepage
pt: Página da web

en: Hometown
pt: Cidade natal

en: Hong Kong Chinese
pt: Chinês de Hong Kong

en: Hop Check
pt: Verificação de saltos

en: Horoscope
pt: Horóscopo

en: Horse
pt: Cavalo

en: Host Gone
pt: Host fora do ar

en: Host Name: 	%s
pt: Nome do host: 	%s

en: Host Unknown
pt: Host desconhecido

en: Hostname
pt: Nome do host

en: Hug
pt: Abraçar

en: Hugging %s...
pt: Abraçando %s...

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Hyper Active
pt: Hiperativo

en: Hyperlink Color
pt: Cor do hyperlink

en: Hyperlink color
pt: Cor do hyperlink

en: Hyperlink prelight color
pt: Cor do hyperlink sob o cursor

en: Hyperlink visited color
pt: Cor do hyperlink visitado

en: I'dle Mak'er
pt: C'riador de ina'tividade

en: I'm not here right now
pt: Não estou aqui no momento

en: ICQ Direct Connect
pt: Conexão direta do ICQ

en: ICQ Privacy Options
pt: Opções de privacidade do ICQ

en: ICQ Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo ICQ

en: ICQ Server Relay
pt: Relay do servidor ICQ

en: ICQ UIN...
pt: UIN do ICQ...

en: ICQ authorization denied.
pt: Autorização do ICQ negada.

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
pt: O usuário de ICQ %u lhe mandou um amigo: %s (%s)

en: IM
pt: MI

en: IM Conversation Windows
pt: Janelas de conversa por mensagem instantânea

en: IM Friends
pt: Amigos de MI

en: IM With Password
pt: Mensagem instantânea com senha

en: IM with Key Exchange
pt: Mensagem instantânea com troca de chaves

en: IM with Password
pt: Mensagem instantânea com senha

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IPC Test Client
pt: Cliente de teste do IPC

en: IPC Test Server
pt: Servidor de teste do IPC

en: IRC Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo IRC

en: IRC nicks may not contain whitespace
pt: Apelidos do IRC não podem conter espaços

en: I_M
pt: _MI

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Error
pt: Erro no ícone

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
pt: Minimiza a lista de amigos e suas conversas quando você fica ausente.

en: Iconify on Away
pt: Minimizar enquanto ausente

en: Idle
pt: Inativo

en: Idle %dd %dh %02dm
pt: Inativo por %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
pt: Inativo por %dh %02dm

en: Idle %dm
pt: Inativo por %dm

en: Idle for
pt: Inativo por

en: If you look real closely
pt: Se você olhar bem de perto

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
pt: Se você deseja ver este perfil, visite este link no seu navegador da web:

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore buddy?
pt: Ignorar amigo?

en: Ignore conference and chatroom invitations
pt: Ignorar convites para bate-papos e conferências

en: Ignore incoming format
pt: Ignorar formato original

en: Import Sametime List for Account %s
pt: Importar lista do Sametime da conta %s

en: Import Sametime List...
pt: Importar lista do Sametime...

en: Import from .anyone
pt: Importar de .anyone

en: Import from .zephyr.subs
pt: Importar de .zepyhr.subs

en: Importing friends failed
pt: Falha ao importar amigos

en: Improper Addressing
pt: Endereçamento impróprio

en: In Love
pt: Apaixonado

en: In local permit/deny
pt: Na lista local de usuários permitidos/bloqueados

en: In love
pt: Apaixonado

en: In-Band Bytestreams
pt: Bytestreams In-Band

en: In-Band Registration
pt: Registro 'In-Band'

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
pt: Inclui o histórico de outros clientes de mensagem instantânea no leitor de históricos.

en: Incompatible protocol version
pt: Versão do protocolo incompatível

en: Incorrect encoding in authorization
pt: Codificação da autorização incorreta

en: Incorrect password
pt: Senha incorreta

en: Incorrect password.
pt: Senha incorreta.

en: Incorrect username or password
pt: Nome de usuário ou senha incorreto(a)

en: Incorrect username or password.
pt: Nome de usuário ou senha incorreto(a).

en: Increase Font Size
pt: Aumentar tamanho da fonte

en: Indisposed
pt: Indisposto

en: Indonesian
pt: Bahasa Indonésia

en: Info for %s
pt: Informações de %s:

en: Info for Group %s
pt: Informações do grupo %s

en: Information
pt: Informações

en: Initializing SSL/TLS
pt: Inicializando SSL/TLS

en: Initializing Stream
pt: Inicializando fluxo

en: Initiate Conference
pt: Iniciar conferência

en: Initiate _Chat
pt: Iniciar _bate-papo

en: Input request here
pt: Digite o pedido aqui

en: Insert IM Image
pt: Inserir imagem de MI

en: Insert Image
pt: Inserir imagem

en: Insert Link
pt: Inserir link

en: Insert Smiley
pt: Inserir emoticon

en: Insert a <message/> stanza.
pt: Inserir um comando (stanza) <message/>

en: Insert a <presence/> stanza.
pt: Inserir um comando (stanza) <presence/>

en: Insert an <iq/> stanza.
pt: Inserir um comando (stanza) <iq/>

en: Insert c_ount of new messages into window title
pt: Inserir c_ontador de novas mensagens no título da janela

en: Insert count of new message into _X property
pt: Inserir c_ontador de novas mensagens na propriedade _X

en: Insert in message
pt: Inserir na mensagem

en: Install Plugin...
pt: Instalar plug-in...

en: Install Theme
pt: Instalar tema

en: Instant Messaging
pt: Mensagens instantâneas

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
pt: As mensagens instantâneas somente serão gravadas se a preferência "Gravar todas as mensagens instantâneas" estiver ativada.

en: Insufficient rights
pt: Direitos insuficientes

en: Interests
pt: Interesses

en: Interface colors
pt: _Cores da interface

en: Internal Server Error
pt: Erro interno do servidor

en: Internet Messenger
pt: Mensageiro da Internet

en: Invalid Authorization Mechanism
pt: Mecanismo de autorização inválido

en: Invalid Directory
pt: Diretório inválido

en: Invalid Groupname
pt: Nome de grupo inválido

en: Invalid ID
pt: ID inválido

en: Invalid Namespace
pt: Namespace inválido

en: Invalid QQ Number
pt: Número do QQ inválido

en: Invalid Room Handle
pt: Apelido de sala inválido

en: Invalid Room Name
pt: Nome de sala inválido

en: Invalid SNAC
pt: SNAC inválido

en: Invalid Server
pt: Servidor inválido

en: Invalid Server Name
pt: Nome de servidor inválido

en: Invalid XML
pt: XML inválido

en: Invalid XMPP ID
pt: ID do XMPP inválido

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
pt: ID do XMPP inválido. O domínio precisa ser especificado.

en: Invalid answer.
pt: Resposta inválida.

en: Invalid authzid
pt: Authzid inválido

en: Invalid certificate authority signature
pt: Assinatura de autoridade de certificação inválida

en: Invalid certificate chain
pt: Cadeia de certificado inválida

en: Invalid challenge from server
pt: O servidor retornou uma identificação inválida

en: Invalid chat room name
pt: Nome de sala de bate-papo inválido

en: Invalid email address
pt: Endereço de email inválido

en: Invalid error
pt: Erro inválido

en: Invalid friendly name
pt: Apelido inválido

en: Invalid group
pt: Grupo inválido

en: Invalid input condition
pt: Condição de entrada inválida

en: Invalid name
pt: Nome inválido

en: Invalid nickname
pt: Apelido inválido

en: Invalid proxy settings
pt: Configurações de proxy inválidas

en: Invalid response from server.
pt: O servidor retornou uma resposta inválida.

en: Invalid server or port
pt: Porta ou servidor inválido

en: Invalid title
pt: Título inválido

en: Invalid token len, %d
pt: Comprimento de token inválido, %d

en: Invalid username
pt: Nome de usuário inválido

en: Invalid username.
pt: Nome de usuário inválido.

en: Invert
pt: Inverter

en: Invincible
pt: Invencível

en: Invisible
pt: Invisível

en: Invitation Rejected
pt: Convite rejeitado

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
pt: Convite de: %s
    
    Enviado: %s

en: Invitation only
pt: Apenas convidados

en: Invitation to Conversation
pt: Convite para conversa

en: Invite
pt: Convidar

en: Invite Buddy Into Chat Room
pt: Convidar amigo para sala de bate-papo

en: Invite Group to Conference...
pt: Convidar grupo para conferência

en: Invite List
pt: Lista de convidados

en: Invite message
pt: Mensagem de convite

en: Invite to Conference
pt: Convidar para uma conferência

en: Invite to Conference...
pt: Convidar para conferência...

en: Invite user to a conference
pt: Convidar usuário para uma conferência

en: Invite...
pt: Convidar...

en: Irish
pt: Irlandês

en: Is no longer i_dle
pt: Não estiver mais i_nativo

en: Is no longer idle
pt: Não estiver mais inativo

en: Italian
pt: Italiano

en: Italic
pt: Itálico

en: Item Not Found
pt: Item não encontrado

en: JID
pt: ID Jabber

en: Japan Pager server
pt: Servidor japonês do pager

en: Japan file transfer server
pt: Servidor japonês de transferência de arquivo

en: Japanese
pt: Japonês

en: Jealous
pt: Enciumado

en: Jingle Audio
pt: Áudio do Jingle

en: Jingle DTMF
pt: Discagem a tom do Jingle

en: Jingle ICE TCP
pt: ECI TCP do Jingle

en: Jingle ICE UDP
pt: ECI UDP do Jingle

en: Jingle Raw UDP
pt: UDP puro do Jingle

en: Jingle Video
pt: Vídeo do Jingle

en: Job Role
pt: Função de trabalho

en: Job Title
pt: Título de trabalho

en: John Noname
pt: João sem nome

en: Join
pt: Entrar

en: Join Chat
pt: Entrar em um bate-papo

en: Join Chat...
pt: Entrar em um bate-papo...

en: Join Private Group
pt: Entrar em grupo privado

en: Join QQ Qun
pt: Juntar-se ao QQ Qun

en: Join Qun, Unknown Reply
pt: Junte-se ao Qun, resposta desconhecida

en: Join User in Chat...
pt: Ingressar usuário no bate-papo...

en: Join a Chat
pt: Entrar em um bate-papo

en: Join in Chat
pt: Entrar em um bate-papo

en: Join whom in chat?
pt: Juntar-se a quem no bate-papo?

en: Join/Part Hiding
pt: Ocultador de entrada/saída

en: Join/Part Hiding Configuration
pt: Configuração da ocultação de mensagens de entrada/saída

en: Joining %s requires an invitation.
pt: É necessário um convite para entrar em %s.

en: Jump to markerline
pt: Ir para marcatexto

en: Kannada
pt: Canarês

en: Kannada Translation team
pt: Time de tradução do idioma Canarês

en: Keep alive interval (seconds)
pt: Intervalo de keep-alive (segundos)

en: Key Agreement
pt: Acordo de chaves

en: Key Agreement Request
pt: Pedido de acordo de chaves

en: Key Agreement failed
pt: Falha ao fazer o acordo de chaves

en: Key Exchange failed
pt: Falha na troca de chaves

en: Key Length: 	%d bits
pt: Tamanho da chave: 	%d bits

en: Key Pair Generation failed
pt: Falha ao gerar par de chaves

en: Key agreement cannot be started with yourself
pt: O acordo de chaves não pode ser iniciado com você mesmo

en: Key agreement failed
pt: Falha no acordo de chaves

en: Key agreement is already started
pt: O acordo de chaves já começou

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
pt: Um pedido de acordo de chaves foi recebido de %s. Você gostaria de fazer o acordo de chaves?

en: Key agreement was aborted
pt: O acordo de chaves foi abortado

en: Key length
pt: Tamanho da chave

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de Teclado

en: Keyword ignored.
pt: Palavra-chave ignorada.

en: Kicked by %s (%s)
pt: Chutado por %s (%s)

en: Kids Passport without parental consent
pt: Passport para crianças sem consentimento dos pais

en: Kill User
pt: Expulsar usuário do servidor

en: Killed by %s (%s)
pt: 'Killado' por %s (%s)

en: Korean
pt: Coreano

en: Kurdish
pt: Curdo

en: Lao
pt: Laociano

en: Last Activity
pt: Última atividade

en: Last Known Client
pt: Último cliente conhecido

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Last Seen
pt: Visto pela última vez em

en: Last Update
pt: Última atualização

en: Last Updated
pt: Última atualização

en: Last created window
pt: Última janela criada

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Last name:
pt: Sobrenome:

en: Last said
pt: Última mensagem

en: Lastlog
pt: Última menção

en: Lastlog plugin.
pt: Plug-in de busca de mensagens

en: Later
pt: Depois

en: Latest News
pt: Última(s) notícia(s)

en: Left
pt: Esquerda

en: Left Vertical
pt: Vertical à esquerda

en: Leo
pt: Leão

en: Let others see what computer you are using
pt: Permitir que os outros vejam qual computador você está usando

en: Let others see what services you are using
pt: Permitir que os outros vejam os serviços que você está usando

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
pt: Permite enviar entrada pura para protocolos baseados em texto (XMPP, MSN, IRC, TOC). Pressione 'Enter' na caixa de entrada para enviar. Verifique a janela de depuração.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
pt: Permite enviar entrada pura para protocolos baseados em texto.

en: Level
pt: Nível

en: Level
pt: Nível

en: List full
pt: Lista cheia

en: List of %d user:
     | List of %d users:
pt[0]: Lista de %d usuário:
pt[1]: Lista de %d usuários:

en: List overflow
pt: Limite de tamanho da lista excedido

en: Listening to music
pt: Escutando música

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Live Video
pt: Vídeo ao vivo

en: Load Buddylist...
pt: Carregar lista de amigos...

en: Load buddylist from file...
pt: Carregar lista de amigos do arquivo..

en: Loads .NET plugins with Mono.
pt: Carrega plug-ins do .NET com o Mono.

en: Local Buddy List Only
pt: Apenas lista de amigos local

en: Local File:
pt: Arquivo local:

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
pt: Horário da inicialização do servidor local: %s
    Tempo de atividade do servidor local: %s
    Usuários no servidor local: %d
    Canais no servidor local: %d
    Operadores do servidor atual: %d
    Operadores do roteador local: %d
    Clientes na célula local: %d
    Canais na célula local: %d
    Servidores na célula local: %d
    Total de usuários: %d
    Total de canais: %d
    Total de servidores: %d
    Total de roteadores: %d
    Total de operadores de servidor: %d
    Total de servidores de roteador: %d

en: Locality
pt: Localidade

en: Location
pt: Localização

en: Log Deletion Failed
pt: Erro ao Excluir Log

en: Log Directory
pt: Diretório dos históricos

en: Log IMs
pt: Gravar MIs

en: Log In
pt: Conectar

en: Log Out
pt: Desconectar

en: Log Reader
pt: Leitor de históricos

en: Log _format:
pt: _Formato do histórico:

en: Log all _instant messages
pt: _Gravar todas as mensagens instantâneas

en: Log all _status changes to system log
pt: Gravar todos as mudanças de _status no histórico do sistema

en: Log all c_hats
pt: Gravar todos os _bate-papos

en: Log chats
pt: Gravar bate-papos

en: Log format
pt: Formato do histórico:

en: Log status change events
pt: Gravar mudanças de status no histórico do sistema

en: Logged In
pt: Conectado

en: Logging
pt: Históricos

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
pt: Os históricos podem ser ativados em Ferramentas -> Preferências -> Históricos.
    
    Ativar históricos para mensagens instantâneas e/ou bate-papos irá ativar as mensagens recentes para os mesmos tipos de conversa.

en: Logging in
pt: Conectando

en: Logging of this conversation failed.
pt: A gravação desta conversa falhou.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
pt: Gravação de histórico iniciada. A partir de agora, as mensagens desta conversa serão gravadas.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
pt: Gravação de histórico parada. A partir de agora, as mensagens dessa conversa não serão gravadas.

en: Login Acknowledged
pt: Conexão aceita

en: Login Information
pt: Informações de conexão

en: Login Options
pt: Opções de conexão

en: Login Redirected
pt: Conexão redirecionada

en: Login failed (%s).
pt: A conexão falhou (%s).

en: Logo
pt: Logotipo

en: Looking up %s
pt: Procurando por %s

en: Lost connection with %s:
    %s
pt: A conexão com %s foi perdida:
    %s

en: Lost connection with server
pt: Conexão com o servidor perdida

en: Lost connection with server
    %s
pt: Perdida conexão com servidor
    %s

en: Lost connection with server:
    %s
pt: A conexão com o servidor foi perdida: 
    %s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
pt: Conexão com o usuário remoto perdida:<br>%s

en: Loud
pt: Alto

en: Louder
pt: Mais alto

en: Loudest
pt: Muito alto

en: MOTD for %s
pt: Mensagem do dia (MOTD) para %s

en: MSN Error: %s
pt: Erro MSN: %s

en: MSN Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo MSN

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
pt: O MSN não conseguiu encontrar o perfil deste usuário. Isto pode significar que o usuário não existe, ou que o usuário existe mas não criou um perfil público.

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
pt: Os servidores do MSN estão atualmente bloqueando as seguintes expressões regulares:<br/>%s

en: M_ute sounds
pt: Não tocar _sons

en: Macedonian
pt: Macedônio

en: Mail Checker
pt: Verificador de email

en: Male
pt: Masculino

en: Male or female
pt: Homem ou mulher

en: Malformed XMPP ID
pt: ID do XMPP em formato inválido

en: Manually
pt: Manualmente

en: Marital Status
pt: Estado civil

en: Markerline
pt: Marcatexto

en: Master archive is misconfigured
pt: O arquivo mestre está mal configurado

en: Maximum last-seen difference:
pt: Diferença máxima da variável "visto pela última vez"

en: Maximum response timeout:
pt: Tempo limite de resposta:

en: Maybe the room is full
pt: Talvez a sala esteja cheia

en: Maybe they're not in a chat?
pt: Talvez eles não estejam em um bate-papo?

en: Meanwhile Connection Setup
pt: Configuração da conexão do Meanwhile

en: Member
pt: Membro

en: Member Since
pt: Membro desde

en: Memory allocation error
pt: Erro de alocação de memória

en: Merge Groups
pt: Mesclar grupos

en: Merge List from Server
pt: Mesclar lista do servidor

en: Merge and Save List to Server
pt: Mesclar e salvar lista do servidor

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
pt: Juntar estes contatos fará com que eles compartilhem uma única entrada na lista de amigos e que usem uma única janela de conversa. Você pode separá-los novamente escolhendo "Expandir" no menu de contexto do contato

en: Message
pt: Mensagem:

en: Message Notification
pt: Notificação de mensagens

en: Message Receipts
pt: Recibos de mensagem

en: Message Timestamp Formats
pt: Formatos de marcação de tempo das mensagens

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque um erro de conexão ocorreu:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque um erro ocorreu no switchboard:

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque o limite de tamanho foi excedido.

en: Message could not be sent because the user is offline:
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque o usuário está desconectado:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque estamos enviando muito rapidamente:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque não podemos estabelecer uma sessão com o servidor. Isto é provavelmente um problema do mesmo, tente novamente em alguns minutos:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
pt: A mensagem não foi enviada (isso não é permitido enquanto invisível):

en: Message could not be sent.
pt: A mensagem não pôde ser enviada.

en: Message delivery to %s failed: %s
pt: A entrega de mensagens para %s falhou: %s

en: Message from %s
pt: Mensagem de %s

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
pt: A mensagem pode não ter sido enviada porque o tempo limite foi atingido:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
pt: A mensagem pode não ter sido enviada devido a um erro desconhecido:

en: Message of the Day
pt: Mensagem do dia

en: Message received
pt: Mensagem recebida

en: Message received begins conversation
pt: Mensagem recebida inicia conversa

en: Message sent
pt: Mensagem enviada

en: Message too long, last %s bytes truncated.
pt: Mensagem muito extensa, últimos %s bytes truncados.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
pt: A mensagem não pôde ter sido enviada devido a um erro desconhecido de codificação.

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
pt: A mensagem pode não ter sido enviada devido a um erro desconhecido:

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque está sendo enviada muito rapidamente:

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
pt: A mensagem não foi enviada por que o sistema está indisponível. Isso normalmente acontece quando o usuário é bloqueado ou não existe.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque você não está conectado.

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Message: %s
pt: Mensagem: %s

en: Method:
pt: Método:

en: Microphone
pt: Microfone

en: Middle Name
pt: Nome do meio

en: Middle mouse button
pt: Botão do meio do mouse

en: Minimi_ze new conversation windows
pt: Minimi_zar novas janelas de conversa

en: Minimum Room Size
pt: Tamanho mínimo da sala

en: Minimum input area height in lines:
pt: Altura da área minima de entrada em linhas:

en: Minutes
pt: minutos

en: Minutes before changing status
pt: Minutos antes de alterar o status

en: Misc
pt: Miscelânea

en: Missing Cipher
pt: Cifra não encontrada

en: Missing protocol plugin for %s
pt: Plug-in de protocolo faltando para %s

en: Mobile
pt: Móvel

en: Mobile Phone
pt: Telefone móvel

en: Mobile Phone Number
pt: Número de Telefone Celular

en: Mobile message was not sent because it was too long.
pt: A mensagem móvel não pôde ser enviada porque era muito longa.

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify Account
pt: Modificar conta

en: Modify Address
pt: Modificar Endereço

en: Modify Contact
pt: Modificar Contato

en: Modify Extended Information
pt: Modificar informações extendidas

en: Modify Information
pt: Modificar informações

en: Monkey
pt: Macaco

en: Mono Plugin Loader
pt: Carregador de plug-ins do Mono

en: Mood
pt: Humor

en: Mood Text
pt: Humor (texto)

en: More Data needed
pt: Mais dados necessários

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pt: Mais de um usuário foi encontrado com o mesmo nome. Selecione o usuário correto da lista para adicioná-lo à sua lista de amigos.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pt: Mais de um usuário foi encontrado com a mesma chave pública. Selecione o usuário correto da lista para adicioná-lo à sua lista de amigos.

en: Mouse Gestures
pt: Gestos do mouse

en: Mouse Gestures Configuration
pt: Configuração dos gestos do mouse

en: Move to
pt: Mover para

en: Multi-User Chat
pt: Bate-papo multiusuário

en: Multi-User Chat Extended Presence Information
pt: Informações estendidas de presença em bate-papos multiusuário

en: Multiple plugins will be unloaded.
pt: Vários plug-ins serão descarregados.

en: Music
pt: Música

en: Music Messaging
pt: Conversa musical

en: Music Messaging Configuration
pt: Configuração de conversa musical

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
pt: Plug-in de conversa musical para composição colaborativa.

en: Music messaging session confirmed.
pt: Sessão de conversa musical confirmada.

en: Mute _Sounds
pt: Não tocar _sons

en: MySpaceIM - No Username Set
pt: MySpaceIM - Sem nome de usuário definido

en: MySpaceIM - Please Set a Username
pt: MySpaceIM - Por favor, escolha um nome de usuário

en: MySpaceIM - Username Available
pt: MySpaceIM - Nome de Usuário Disponível

en: MySpaceIM Error
pt: Erro do MySpace

en: N_ew conversations:
pt: Novas conv_ersas:

en: Name
pt: Nome

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
pt: Nome: %s
    Versão: %s
    Descrição: %s
    Autor: %s
    Site da web: %s
    Nome do arquivo: %s

en: Need more qualifiers.
pt: Necessários mais qualificadores.

en: Nepali
pt: Nepalês

en: Nested Grouping (experimental)
pt: Aninhas Grupos (experimental)

en: Nested Subgroup
pt: Subgrupo aninhado

en: Network
pt: Rede

en: Network Statistics
pt: Estatísticas da rede

en: Network is empty
pt: A rede está vazia

en: Never
pt: Nunca

en: New Account
pt: Nova conta

en: New Buddy Pounce
pt: Nova ação de usuário

en: New Conference
pt: Nova conferência

en: New Event
pt: Novo evento

en: New Gadu-Gadu Account Registered
pt: Nova conta do Gadu-Gadu registrada

en: New Instant Message
pt: Nova mensagem instantânea

en: New Line
pt: Nova linha

en: New Mail
pt: Novo email

en: New Person
pt: Nova pessoa

en: New Version Available
pt: Nova versão disponível

en: New _Message...
pt: Nova mensagem...

en: New _mail notifications
pt: Notificar ao receber novos e_mails

en: New blog comments
pt: Novos comentários no blog

en: New friend requests!
pt: Novos pedidos de amizade!

en: New mail messages
pt: Novas mensagens de email

en: New mail notifications
pt: Notificar ao receber novos emails

en: New password
pt: Nova senha

en: New password (again)
pt: Nova senha (novamente)

en: New passwords do not match.
pt: Senhas novas não conferem.

en: New picture comments
pt: Novos comentários nas fotos

en: New profile comments
pt: Novos comentários no perfil

en: New status...
pt: Novo status...

en: New tab
pt: Nova aba

en: New window
pt: Nova janela

en: New...
pt: Novo...

en: Nick
pt: Apelido

en: Nick Said
pt: Apelido mencionado

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
pt: Não é possível mudar o apelido em salas de bate-papo não-MUC

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
pt: Este usuário ou canal está temporariamente indisponível.

en: Nickname
pt: Apelido

en: Nihilist
pt: Niilista

en: No
pt: Não

en: No Grouping
pt: Sem Agrupamento

en: No MOTD available
pt: Não há mensagem do dia (MOTD) disponível

en: No Matches
pt: Nenhum resultado

en: No Message of the Day available
pt: Não há mensagem do dia disponível

en: No Proxy
pt: Nenhum proxy

en: No Sametime Community Server Specified
pt: Nenhum servidor comunitário do Sametime especificado

en: No Sametime Community Server specified
pt: Nenhum servidor comunitário do Sametime especificado

en: No Sound
pt: Sem sons

en: No actions available
pt: Nenhuma ação disponível

en: No configuration options for this plugin.
pt: Não há nenhuma opção de configuração para este plug-in

en: No file transfer session active
pt: Nenhuma sessão de transferência de arquivo ativa

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
pt: Nenhum servidor ou endereço IP foi configurado para a conta %s do Meanwhile. Favor digitar um abaixo para continuar o processo de conexão.

en: No keywords.
pt: Nenhuma palavra-chave.

en: No logs were found
pt: Nenhum histórico foi encontrado

en: No match
pt: Nenhum resultado

en: No matches
pt: Nenhum resultado

en: No matching users found
pt: Nenhum usuário compatível encontrado

en: No name
pt: Sem nome

en: No proxy
pt: Nenhum proxy

en: No public key was received
pt: Nenhuma chave pública foi recebida

en: No reason given
pt: Nenhum motivo foi dado.

en: No reason given.
pt: Nenhum motivo foi dado.

en: No results found for email address %s
pt: Nenhum resultado encontrado para o endereço de email %s

en: No server statistics available
pt: Estatísticas do servidor indisponíveis

en: No sounds
pt: Sem sons

en: No such channel
pt: Canal inexistente

en: No such command (in this context).
pt: Comando inexistente (neste contexto).

en: No such command.
pt: Comando inexistente.

en: No such nick or channel
pt: Apelido ou canal inexistente

en: No such user: %s
pt: Usuário não existe: %s

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
pt: Não foi possível encontrar uma conta adequada do MySpace para abrir esta URL myim.

en: No text is blocked for this account.
pt: Nenhum texto está bloqueado para esta conta.

en: No topic is set
pt: Nenhum tópico foi definido

en: No username set
pt: Nenhum nome de usuário definido

en: Non-IM Contacts
pt: Contatos que não são do mensageiro

en: Non-matching Hosts
pt: Hosts não compatíveis

en: None
pt: Nenhuma

en: None (To pending)
pt: Nenhuma (Para pendente)

en: None of your accounts are idle.
pt: Nenhuma de suas contas está inativa.

en: Norwegian Nynorsk
pt: Novo norueguês

en: Not Acceptable
pt: Não aceitável

en: Not Allowed
pt: Não permitido

en: Not Authorized
pt: Não autorizado

en: Not Available
pt: Não disponível

en: Not accepting new users
pt: Usuários novos não estão sendo aceitos

en: Not allowed when offline
pt: Não permitido enquanto desconectado

en: Not at Desk
pt: Não estou por perto

en: Not at Home
pt: Fora de casa

en: Not available
pt: Não disponível

en: Not connected to the server.
pt: Não conectado ao servidor.

en: Not expected
pt: Inesperado

en: Not implemented yet.
pt: Ainda não implementado.

en: Not in Office
pt: Fora do escritório

en: Not logged in
pt: Desconectado

en: Not member
pt: Não membro

en: Not on list
pt: Não está na lista

en: Not on server list
pt: Não está na lista do servidor

en: Not started
pt: Não iniciado

en: Not supported
pt: Não suportado

en: Not supported by client
pt: Não suportado pelo cliente

en: Not supported by host
pt: Não suportado pelo host

en: Not while on AOL
pt: Não enquanto estiver na AOL

en: Note
pt: Nota

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
pt: Observação: Se você for o criador,
    esta operação apagará este Qun.

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
pt: Nota: A preferência "Novas conversas" deve ser definida para "Por número de conversas".

en: Notes
pt: Anotações

en: Notes Address Book Group
pt: Grupo do catálogo de endereços Notes

en: Notes Address Book Information
pt: Informações do catálogo de endereços do Notes

en: Notes Address Book group results
pt: Resultados dos grupos do catálogo de endereços do Notes

en: Notice
pt: Aviso

en: Notification Methods
pt: Métodos de notificação

en: Notification Removal
pt: Remoção de notificação

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
pt: Notifica na janela de conversa quando um amigo sai ou entra do status de ausente ou inativo.

en: Notify Dialog
pt: Diálogo de notificação

en: Notify For
pt: Notificar para

en: Notify When
pt: Notificar quando

en: Notify buddies when you are typing
pt: Notificar amigos de que você está digitando

en: Notify transfer failed
pt: A notificação de transferência falhou

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
pt: Notificar com um popup quando uma transferência de arquivo aceita automaticamente for concluída
    (apenas quando não há conversa com o remetente)

en: Notify with a toaster when
pt: Notificação com mensagem do tipo "torradeira" quando

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
pt: Plug-in de protocolo do mensageiro do Novell GroupWise

en: Now Listening
pt: Ouvindo agora

en: Nudge
pt: Chamar a atenção

en: Nudging %s...
pt: Chamando a atenção de %s...

en: Number of conversations per window
pt: Número de conversas por janela

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
pt: UMA VEZ DEFINIDO, ESTE NÂO PODE SER MODIFICADO!

en: Obsolete SNAC
pt: SNAC obsoleto

en: Occitan
pt: Provençal

en: Occupation
pt: Ocupação

en: Occupied
pt: Ocupado

en: Offering to send %s to %s
pt: Oferecendo o envio de %s para %s

en: Office Title
pt: Título do Escritório

en: Offline
pt: Desconectado

en: Offline Buddies
pt: Amigos Desconectados

en: Offline Message
pt: Mensagem desconectada

en: Offline Message Emulation
pt: Emulação de mensagens desconectadas

en: Offline buddies
pt: Amigos desconectados

en: Old ICQ UTF8
pt: ICQ UTF8 antigo

en: Old flat format
pt: Antigo formato linear

en: On Mobile
pt: No celular

en: On The Phone
pt: Ao telefone

en: On Vacation
pt: De férias

en: On the Phone
pt: Ao telefone

en: On unread messages
pt: Para as mensagens não lidas

en: One or more messages may have been undeliverable.
pt: Uma ou mais mensagens pode(m) não ter sido enviada(s).

en: Online
pt: Conectado

en: Online Buddies
pt: Amigos Conectados

en: Online Services
pt: Serviços online

en: Online Since
pt: Conectado desde

en: Online Status
pt: Status online

en: Online since
pt: Conectado desde

en: Online/Offline
pt: Conectados/Desconectado

en: Online: %d
    Total: %d
pt: Conectados: %d
    Total: %d

en: Only enable for users on the buddy list
pt: Permitir apenas os usuários da minha lista de amigos

en: Only online
pt: Apenas conectado

en: Only replace _whole words
pt: Apenas substituir palavras _inteiras

en: Only when available
pt: Somente quando disponível

en: Only when docked
pt: Apenas quando ancorado

en: Only when not available
pt: Somente quando não disponível

en: Opacity:
pt: Opacidade:

en: Ope_n an IM window
pt: Abrir uma jan_ela de MI

en: Open All Messages
pt: Abrir todas as mensagens

en: Open File...
pt: Abrir arquivo...

en: Open Hotmail Inbox
pt: Abrir caixa de entrada do Hotmail

en: Open Inbox
pt: Abrir caixa de entrada

en: Open Public Key...
pt: Abrir chave pública...

en: Open an IM window
pt: Abrir uma janela de MI

en: Open...
pt: Abrir...

en: Operating System
pt: Sistema operacional

en: Optional information:
pt: Informações opcionais:

en: Options
pt: Opções

en: Options specific to Pidgin for Windows.
pt: Opções específicas do Pidgin para Windows.

en: Organization
pt: Organização

en: Organization Name
pt: Nome da organização

en: Organization Unit
pt: Grupo de trabalho

en: Organization: 	%s
pt: Organização: 	%s

en: Orientation
pt: Orientação

en: Original password
pt: Senha original

en: Orphans
pt: Órfãos

en: Other
pt: Outro

en: Other Contacts
pt: Outros Contatos

en: Others talk in chat
pt: Outros falam no bate-papo

en: Our protocol is not supported by the server.
pt: Nosso protocolo não é suportado pelo servidor.

en: Out To Lunch
pt: Em horário de almoço

en: Out of Band Data
pt: Suporte a dados 'out of band'

en: Out of memory
pt: Sem memória

en: Out to Lunch
pt: Em horário de almoço

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Ox
pt: Boi

en: P.O. Box
pt: Caixa postal

en: PEM X.509 Certificate Export
pt: Exportar certificado PEM X.509

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
pt: Resposta do PING -- Latência: %lu segundos

en: P_auses while typing
pt: P_ausar ao digitar

en: P_lay a sound
pt: Tocar um _som

en: P_ounce only when my status is not Available
pt: _Executar apenas quando meu status não for Disponível

en: Pa_ssword:
pt: _Senha:

en: Page
pt: Enviar

en: Pager port
pt: Porta do pager

en: Pager server
pt: Servidor do pager

en: Paging
pt: Pager

en: Pashto
pt: Afegão

en: Passphrase
pt: Frase-senha

en: Passphrase (retype)
pt: Frase-senha (redigitar)

en: Passphrase required
pt: Frase-senha requerida

en: Passphrases do not match
pt: As frases-senha não conferem

en: Passport account not yet verified
pt: Conta do Passport ainda não foi verificada

en: Passport account suspended
pt: Conta do Passport suspensa

en: Passport not verified
pt: Conta do Passport não verificada

en: Password
pt: Senha

en: Password (again)
pt: Senha (novamente)

en: Password (retype)
pt: Senha (redigitar)

en: Password Change Successful
pt: Mudança de senha efetuada com sucesso

en: Password Changed
pt: Senha alterada

en: Password has expired
pt: A senha expirou

en: Password is required to sign on.
pt: Uma senha é necessária para conectar-se.

en: Password sent
pt: Senha enviada

en: Password was changed successfully!
pt: Senha alterada com sucesso!

en: Password:
pt: Senha:

en: Passwords do not match.
pt: As senhas não conferem.

en: Past Translators
pt: Antigos tradutores

en: Paste as Plain _Text
pt: Colar como _texto puro

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
pt: Caminho para salvar os arquivos
    (Favor digitar o caminho completo)

en: Pause
pt: Pausar

en: Pauses while typing
pt: Pausar ao digitar

en: Payment Required
pt: Pagamento requerido

en: Peer notification server down
pt: O servidor de notificação de pares está fora do ar

en: Performing key exchange
pt: Fazendo troca de chaves

en: Perl Plugin Loader
pt: Carregador de plug-ins Perl

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Permit User
pt: Permitir usuário

en: Persian
pt: Persa

en: Persistent
pt: Persistente

en: Person enters chat
pt: Pessoa entra no bate-papo

en: Person leaves chat
pt: Pessoa sai do bate-papo

en: Personal
pt: Pessoal

en: Personal Email
pt: Email pessoal

en: Personal IM
pt: MI Pessoal

en: Personal Information
pt: Informação pessoal

en: Personal Introduction
pt: Introdução pessoal

en: Personal Mobile
pt: Celular pessoal

en: Personal Title
pt: Tratamento

en: Personal Web Page
pt: Página da web pessoal

en: Pets
pt: Animais de estimação

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone Number
pt: Número de telefone

en: Photo
pt: Foto

en: Pidgin Demonstration Plugin
pt: Plug-in de demonstração do Pidgin

en: Pidgin GTK+ Theme Control
pt: Controle do tema do GTK+ do Pidgin

en: Pidgin Internet Messenger
pt: Mensageiro da Internet Pidgin

en: Pidgin Tooltip
pt: Dicas de Ferramentas do Pidgin

en: Pidgin smileys
pt: Emoticons do Pidgin

en: Pig
pt: Porco

en: Ping failed
pt: Falha no ping

en: Ping reply received from server
pt: O servidor retornou a resposta do ping

en: Ping timeout
pt: Tempo limite de ping excedido

en: Pisces
pt: Peixes

en: Place Closed
pt: Local fechado

en: Place tagged
pt: Local marcado

en: Places Lived
pt: Locais em que viveu

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Plaintext Authentication
pt: Autenticação via texto puro

en: Play
pt: Tocar

en: Play a sound
pt: Tocar um som

en: Playing a game
pt: Jogando um jogo

en: Please Update the necessary fields.
pt: Favor atualizar os campos necessários.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
pt: Por favor me autorize para que eu possa adicioná-lo(a) à minha lista de amigos.

en: Please authorize me!
pt: Por favor me autorize!

en: Please enter Qun number
pt: Por favor, digite o número do Qun

en: Please enter a buddy to pounce.
pt: Favor digitar o amigo que terá a ação.

en: Please enter a different title for the status.
pt: Favor digitar um título diferente para o status.

en: Please enter a non-empty title for the status.
pt: Favor digitar um título não-vazio para o status.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
pt: Favor digitar um tópico para a nova conferência, e uma mensagem de convite para ser enviada para %s

en: Please enter a username to check its availability:
pt: Por favor, entre um nome de usuário para chegar sua disponibilidade:

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
pt: Por favor digite um apelido, e as informações apropriadas sobre o bate-papo que você gostaria de adicionar à sua lista de amigos.

en: Please enter buddy information.
pt: Favor digitar as informações do amigo.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
pt: Por favor digite o nome do grupo privado do canal %s e a frase-senha.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
pt: Por favor digite a URL e a descrição do link que você gostaria de inserir.  A descrição é opcional.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
pt: Por favor digite a URL do link que você gostaria de inserir.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
pt: Por favor digite as informações apropriadas sobre o bate-papo em que você gostaria de entrar.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
pt: Por favor digite o nome de usuário do amigo e o tipo de conta abaixo.

en: Please enter the name of the chat you want to join.
pt: Por favor digite a URL do bate-papo no qual você gostaria de ingressar.

en: Please enter the name of the group to be added.
pt: Por favor digite o nome do grupo a ser criado.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
pt: Favor digitar o nome do usuário que você gostaria que pudesse contatar você.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
pt: Por favor digite o nome do usuário que você deseja bloquear.

en: Please enter the name of the user you wish to invite,
    along with an optional invite message.
pt: Por favor, digite o nome do usuário que você gostaria de
     convidar, junto com uma mensagem de convite opcional.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
pt: Favor digitar o nome do usuário que você gostaria de convidar, junto com uma mensagem de convite opcional.

en: Please enter the new name for %s
pt: Favor digitar o novo nome para %s

en: Please enter the person's information below.
pt: Por favor, digite as informações da pessoa abaixo.

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
pt: Por favor digite o nome de usuário da pessoa cuja informação você gostaria de ver.

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
pt: Por favor digite o nome de usuário da pessoa cujo log você gostaria de ver.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
pt: Por favor digite o nome de usuário ou o apelido da pessoa para quem você deseja Bloquear/ Desbloquear.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
pt: Por favor digite o nome de usuário da pessoa para quem você deseja mandar mensagens instantâneas.

en: Please enter your current password and your new password.
pt: Favor digitar sua senha atual e sua nova senha.

en: Please enter your new password
pt: Favor digitar sua nova senha

en: Please fill out the information below to change your account registration.
pt: Por favor preencha as informações abaixo para mudar seu registro de conta.

en: Please fill out the information below to register your new account.
pt: Por favor preencha as informações abaixo para registrar sua nova conta.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
pt: Favor abrir a janela de depuração e tentar novamente para ver a mensagem de erro exata.

en: Please provide a shortcut to associate with the smiley.
pt: Por favor, defina um atalho para associar com o emoticon.

en: Please select an image for the smiley.
pt: Por favor, favor selecione uma imagem para o emoticon.

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
pt: Favor selecionar o recurso de %s para o qual você gostaria de mandar um arquivo

en: Please select your mood from the list.
pt: Favor selecionar seu humor na lista.

en: Please specify a new nickname for you.
pt: Favor digitar seu novo apelido.

en: Please try another username:
pt: Por favor, tente outro nome de usuário:

en: Please update the necessary fields.
pt: Favor atualizar os campos necessários.

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
pt: Favor digitar sua senha atual e sua nova senha do UIN:

en: Please, enter your search criteria below
pt: Favor digitar seu critério de busca abaixo

en: Please, fill in the following fields
pt: Por favor, preencha os seguintes campos

en: Plu_gins
pt: Plu_g-ins

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
pt: O plug-in não implementa todas as funções necessárias (l_ista de ícones, login e fechamento)

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
pt: Versão incompatível do plug-in %d (era esperado %d)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
pt: O plug-in precisa estar carregado antes que você possa configurá-lo.

en: Plugins
pt: Plug-ins

en: Point values to use for account...
pt: Valores pontuais a serem usados para a conta...

en: Point values to use when...
pt: Valores pontuais a serem usados quando...

en: Policy Violation
pt: Violação de normas

en: Polish
pt: Polonês

en: Polish popular IM
pt: Cliente de mensagens instantâneas popular na Polônia

en: Pop up a notification
pt: Exibir notificação popup

en: Pop-Up Message
pt: Mensagem pop-up

en: Port
pt: Porta

en: Ports
pt: Portas

en: Portuguese
pt: Português

en: Portuguese-Brazil
pt: Português do Brasil

en: Position
pt: Posição

en: Possible Matches
pt: Possíveis resultados

en: Postal Code
pt: Código postal (CEP)

en: Postal code
pt: Código postal (CEP)

en: Pounce Target
pt: Alvo da ação

en: Pounce When Buddy...
pt: Executar quando o amigo...

en: Pounce Who
pt: Quem terá a ação

en: Pounce on Whom
pt: Quem terá a ação

en: Pounce only when my status is not Available
pt: Executar apenas quando meu status não for Disponível

en: Pr_eferences
pt: Pr_eferências

en: Pre_view
pt: Pré-_visualizar

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferred Contact
pt: Remover contato

en: Preferred Language
pt: Linguagem preferida

en: Prepend _string into window title:
pt: Inserir este _texto no título da janela:

en: Prepends a newline to displayed message.
pt: Adiciona uma linha vazia no começo das mensagens exibidas.

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
pt: Adiciona uma linha vazia no começo de cada mensagem, de modo que o resto da mensagem apareça abaixo do nome do usuário na janela de conversa.

en: Presence
pt: Presença

en: Presence Settings
pt: Configurações de presença

en: Priority
pt: Prioridade

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Private
pt: Privado

en: Private Key file
pt: Arquivo da chave privada

en: Private key file
pt: Arquivo da chave privada

en: Pro_tocol:
pt: Pro_tocolo:

en: Process returned error code %d
pt: O processo retornou o código de erro %d

en: Profession
pt: Profissão

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile URL
pt: URL do Perfil

en: Profile too long.
pt: Perfil muito extenso.

en: Profiles
pt: Perfis

en: Progress
pt: Progresso

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Protocol error, code %d: %s
pt: Erro de protocolo, código %d: %s

en: Protocol:
pt: Protocolo:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
pt: Fornece suporte a SSL através do GNUTLS.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
pt: Fornece suporte a SSL através do Mozilla NSS.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
pt: Oferece diversas maneiras de te notificar sobre mensagens não lidas.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
pt: Fornece um envoltório para as bibliotecas de suporte à SSL.

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
pt: Oferece acesso a configurações do gtkrc comumente utilizadas.

en: Provides alternate buddylist grouping options.
pt: Fornece opções alternativas de agrupamento da lista de amigos.

en: Provides integration with Evolution.
pt: Fornece integração com o Evolution.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows , such as buddy list docking.
pt: Fornece opções específicas do Pidgin para Windows, como ancoramento da lista de amigos.

en: Provides support for loading Tcl plugins
pt: Fornece suporte ao carregamento de plug-ins Tcl.

en: Provides support for loading perl plugins.
pt: Fornece suporte ao carregamento de plug-ins Perl.

en: Provides support for mouse gestures
pt: Fornece suporte a gestos do mouse

en: Province/State
pt: Estado

en: Proxy & Browser preferences are configured
    in GNOME Preferences
pt: Preferências do proxy e do navegador são configuradas
    nas preferências do GNOME

en: Proxy Options
pt: Opções de proxy

en: Proxy Server
pt: Servidor proxy

en: Proxy Server &amp; Browser
pt: Servidor proxy &amp; navegador

en: Proxy _type:
pt: _Tipo de proxy:

en: Psychic Mode
pt: Modo psíquico

en: Psychic mode for incoming conversation
pt: Modo psíquico para mensagens recebidas

en: PubSub Service
pt: Serviço PubSub

en: Public Key Babbleprint
pt: Impressão digital legível da chave pública

en: Public Key Babbleprint:
    %s
pt: Impressão digital legível da chave pública:
    %s

en: Public Key Fingerprint
pt: Impressão digital da chave pública

en: Public Key Fingerprint:
    %s
pt: Impressão digital da chave pública:
    %s

en: Public Key Information
pt: Informações da chave pública

en: Public Key Publishing
pt: Publicação de chave pública

en: Public Key file
pt: Arquivo da chave pública

en: Public _IP:
pt: _IP público:

en: Public key authentication
pt: Autenticação via chave pública

en: Public key file
pt: Arquivo da chave pública

en: Publish Contact
pt: Publicar Contato

en: Publish Mobile
pt: Publicar Telefone Celular

en: Publish status (note: everyone may watch you)
pt: Anunciar status (nota: todos podem te observar)

en: Punk
pt: Tirar onda

en: Punking %s...
pt: Tirando onda de %s...

en: Purple Person
pt: Pessoa púrpura

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
pt: O servidor D-BUS do Purple não está rodando pelo motivo listado abaixo

en: QQ Buddy
pt: Amigo do QQ

en: QQ Captcha Verification
pt: Verificação do certificado SSL

en: QQ Error
pt: Erro no QQ

en: QQ Number
pt: Número do QQ

en: QQ Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo QQ

en: QQ Qun
pt: Qun do QQ

en: QQ Qun Command
pt: Comando QQ Qun

en: QQ Qun Operation
pt: Operação do Qun QQ

en: Queue full
pt: Fila cheia

en: Quiet
pt: Silencioso

en: Quieter
pt: Mais silencioso

en: Quietest
pt: Muito silencioso

en: Quit Qun
pt: Sair do Qun

en: Qun %u denied from joining
pt: Qun %u negou a entrada

en: R_aise conversation window
pt: Coloc_ar janela de conversa no topo

en: Rabbit
pt: Coelho

en: Raise psychic conversations
pt: Focar conversas quando o usuário digitar algo

en: Raspberry
pt: Dar língua

en: Raspberrying %s...
pt: Dar língua para %s...

en: Rat
pt: Rato

en: Rate to client
pt: Taxa para cliente

en: Rate to host
pt: Taxa para host

en: Raw
pt: Entrada pura

en: Re-enable
pt: Re-ativar

en: Re-enable Account
pt: Re-ativar conta

en: Re-initializing Stream
pt: Reinicializando fluxo

en: Re-read gtkrc files
pt: Re-carregar arquivos gtkrc

en: Re-request Authorization
pt: Re-requisitar autorização

en: Reachability Address
pt: Endereço de contato

en: Read Error
pt: Erro de leitura

en: Read buffer full (2)
pt: Buffer de leitura cheio (2)

en: Read error
pt: Erro de leitura

en: Reading challenge
pt: Lendo negociação de criptografia

en: Reading error
pt: Erro de leitura

en: Real Name
pt: Nome real

en: Real Name: 	%s
pt: Nome real: 	%s

en: Real name
pt: Nome real

en: Really delete certificate for %s?
pt: Tem certeza de que deseja deletar o certificado de %s?

en: Received
pt: Recebido

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
pt: A chave pública de %s foi recebida. Deseja aceitá-la?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
pt: A chave pública de %s foi recebida. Sua cópia local não confere com esta chave. Você ainda deseja aceitá-la?

en: Received Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens Recebidas

en: Received Messages
pt: Mensagens recebidas

en: Received authorization
pt: Autorização recebida

en: Received invalid data on connection with remote user.
pt: Dados inválidos foram recebidos na conexão com o usuário remoto.

en: Received invalid data on connection with server.
pt: Dados inválidos foram recebidos na conexão com o servidor.

en: Received unexpected HTTP response from server.
pt: O servidor retornou uma resposta HTTP inválida.

en: Receiving
pt: Recebendo

en: Recipient Unavailable
pt: Destinatário indisponível

en: Reconnect
pt: Reconectar

en: Recurring
pt: Recorrente

en: Redirect_EX is not currently supported
pt: Redirect_EX não é mais suportado

en: Refused by client
pt: Recusado pelo cliente

en: Region
pt: Região

en: Register
pt: Registrar

en: Register New Account at %s
pt: Registrar nova conta em %s

en: Register New Gadu-Gadu Account
pt: Registrar nova conta do Gadu-Gadu

en: Register New XMPP Account
pt: Registrar nova conta do XMPP

en: Registration Error
pt: Erro ao registrar

en: Registration Failed
pt: Registro falhou

en: Registration Required
pt: Registro requerido

en: Registration Successful
pt: Registro efetuado com sucesso

en: Registration completed successfully!
pt: O registro foi concluído com sucesso!

en: Registration error
pt: Erro ao registrar

en: Registration from %s successfully removed
pt: Remoção do registro de %s efetuada com sucesso

en: Registration of %s@%s successful
pt: Registro de %s@%s foi efetuado com sucesso

en: Registration to %s successful
pt: Registro em %s efetuado com sucesso

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Rejected by %s
pt: Rejeitada por %s

en: Release Notification
pt: Notificação de nova versão

en: Remaining
pt: Restante

en: Remember pass_word
pt: Lembrar _senha

en: Remember password
pt: Lembrar senha

en: Remote Connection Failed
pt: Falha na conexão remota

en: Remote Server Not Found
pt: Servidor remoto não encontrado

en: Remote Server Timeout
pt: Tempo limite esgotado ao conectar ao servidor remoto

en: Remote disconnected
pt: O outro lado desconectou

en: Remote host closed connection.
pt: O usuário remoto encerrou a conexão.

en: Remotely Stored Buddy List
pt: Lista de amigos armazenada remotamente

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Al_l
pt: Remover Tudo

en: Remove Buddy
pt: Remover amigo

en: Remove Buddy List window transparency on focus
pt: Remover a transparência da lista de amigos ao focá-la

en: Remove Chat
pt: Remover bate-papo

en: Remove Contact
pt: Remover contato

en: Remove Custom Icon
pt: Remover ícone personalizado

en: Remove Group
pt: Remover grupo

en: Remove IM window transparency on focus
pt: Remover transparência da janela quando esta ganhar foco

en: Remove on switch to conversation ta_b
pt: Remover ao mudar para a a_ba da conversa

en: Remove when _typing in conversation window
pt: Remover ao _digitar na janela da conversa

en: Remove when a _message gets sent
pt: Remover quando uma _mensagem for enviada

en: Remove when conversation window _gains focus
pt: Remover quando a janela da conversa _ganhar foco

en: Remove when conversation window _receives click
pt: _Remover quando a janela da conversa for clicada

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
pt: Remover este contato também removerá todos os amigos associados a ele

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
pt: Remover este grupo também removerá todos os amigos associados a ele

en: Rename
pt: Renomear

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
pt: Substitui texto nas mensagens enviadas de acordo com regras definidas pelo usuário.

en: Reply time from %s: %lu seconds
pt: Tempo de resposta de %s: %lu segundos

en: Reply too big
pt: Resposta muito extensa

en: Report Idle time
pt: Mostrar tempo de inatividade

en: Request Dialog
pt: Diálogo de requisição

en: Request ambiguous
pt: Requisição ambígua

en: Request denied
pt: Requisição negada

en: Requesting
pt: Requisitando

en: Requesting %s's attention...
pt: Chamando a atenção de %s...

en: Requesting captcha
pt: Requisitando captcha

en: Requesting token
pt: Token de requisição

en: Require SSL/TLS
pt: Requerer SSL/TLS

en: Require authorization
pt: Pedir autorização

en: Required fields missing
pt: Campos requeridos não foram preenchidos

en: Required parameters not passed in
pt: Parâmetros requeridos não foram passados

en: Reset
pt: Redefinir

en: Reset Formatting
pt: Limpar formatação

en: Reset IM Key
pt: Redefinir chave de mensagens instantâneas

en: Reset Permanent
pt: Redefinir permanente

en: Reset Private Channel
pt: Redefinir canal privado

en: Reset Secret Channel
pt: Redefinir canal secreto

en: Reset Topic Restriction
pt: Redefinir restrição de tópico

en: Resolver process exited without answering our request
pt: Processo que resolve fechou sem responder nossa requisição

en: Resource
pt: Recurso

en: Resource Conflict
pt: Conflito de recursos

en: Resource Constraint
pt: Limitação de recursos

en: Response Probability:
pt: Probabilidade de resposta

en: Responses lost
pt: Respostas perdidas

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
pt: Restringe o número de conversas por janela, opcionalmente separando mensagens instantâneas de bate-papos

en: Restricted XML
pt: XML restrito

en: Resubscribe
pt: Reinscrever

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
pt: Falha ao tentar recuperar sessão desconectada, mas não saída. Pressione Reconectar para criar uma nova sessão.

en: Resuming session
pt: Recuperando sessão

en: Ret_urns from away
pt: Volta_r da ausência

en: Retired Crazy Patch Writers
pt: Escritores de patch aposentados

en: Retired Developers
pt: Desenvolvedores aposentados

en: Retrieve subscriptions from server
pt: Obter inscrições do servidor

en: Retrieving buddy list
pt: Recuperando lista de amigos

en: Retrieving...
pt: Obtendo...

en: Returns from away
pt: Voltar da ausência

en: Right
pt: Direita

en: Right Vertical
pt: Vertical à direita

en: Right click for more options.
pt: Clique com o botão direito para mais opções.

en: Right mouse button
pt: Botão direito do mouse

en: Right-click for more unread messages...
pt: Clique com o botão direito para mais mensagens não lidas...

en: Robot
pt: Robô

en: Rockin'
pt: Botando pra quebrar

en: Role
pt: Função

en: Romanian
pt: Romeno

en: Room Configuration Error
pt: Erro de configuração de sala

en: Room List
pt: Lista de salas

en: Room _List
pt: _Lista de salas

en: Roomlist
pt: Lista de salas

en: Rooster
pt: Galo

en: Roster Item Exchange
pt: Troca de itens da lista de amigos

en: Run the command in a terminal
pt: Execute o comando num terminal

en: Russian
pt: Russo

en: SASL error
pt: Erro de SASL

en: SILC Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo SILC

en: SIP connect server not specified
pt: Servidor de conexão ao SIP não especificado

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
pt: Nomes de usuário do SIP não podem conter espaços ou arrobas

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo SIP/SIMPLE

en: SOCKS5 Bytestreams
pt: Bytestreams via SOCKS5

en: SSL Certificate Error
pt: Erro no certificado SSL

en: SSL Certificate Verification
pt: Verificação do certificado SSL

en: SSL Connection Failed
pt: Falha na conexão SSL

en: SSL Handshake Failed
pt: Falha na negociação SSL

en: SSL Host Certificate
pt: Certificado SSL do host

en: SSL Peers Cache
pt: Cache dos pares SSL

en: SSL Servers
pt: Servidores SSL

en: SSL peer presented an invalid certificate
pt: O outro lado enviou um certificado SSL inválido

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
pt: O suporte ao SSL é necessário para o MSN. Por favor instale uma biblioteca SSL suportada.

en: SSL support unavailable
pt: Suporte a SSL indisponível

en: STUN Service Discovery for Jingle
pt: Serviço de descoberta STUN para o Jingle

en: ST_UN server:
pt: _Servidor ST_UN:

en: S_end To
pt: En_viar para

en: Sa_ve & Use
pt: Sal_var e usar

en: Sad
pt: Triste

en: Sagittarius
pt: Sagitário

en: Sametime Administrator Announcement
pt: Anúncio do administrador do Sametime

en: Sametime ID
pt: ID do Sametime

en: Save
pt: Salvar

en: Save & Use
pt: Salvar e usar

en: Save As...
pt: Salvar como...

en: Save Buddylist...
pt: Salvar lista de amigos...

en: Save Conversation
pt: Salvar conversa

en: Save Debug Log
pt: Salvar log de depuração

en: Save File
pt: Salvar arquivo

en: Save File...
pt: Salvar arquivo...

en: Save Icon
pt: Salvar ícone

en: Save Icon As...
pt: Salvar ícone como...

en: Save Image
pt: Salvar imagem

en: Save buddylist to file...
pt: Salvar lista de amigos para um arquivo...

en: Save buddylist...
pt: Salvar lista de amigos...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
pt: Salva mensagens enviadas para um usuário desconectado numa ação.

en: Save offline messages in pounce
pt: Salvar mensagens offline como ações

en: Save password
pt: Salvar senha

en: Saved Statuses
pt: Status salvos

en: Saved statuses...
pt: Status salvos...

en: Saved...
pt: Salvo...

en: Score Editor Path
pt: Caminho do editor de partituras

en: Scorpio
pt: Escorpião

en: Screen Sharing
pt: Compartilhamento de Tela

en: Screen resolution (dots per inch)
pt: Resolução da tela (pontos por polegada)

en: Scroll/Search:
pt: Rolagem/Pesquisa

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Directory
pt: Diretório de Pesquisa

en: Search Results
pt: Resultados da pesquisa

en: Search for Buddy by Email Address...
pt: Procurar por amigos pelo endereço de Email...

en: Search for Buddy by Information
pt: Procurar por amigos por informações

en: Search for Users...
pt: Pesquisar por Usuários...

en: Search for XMPP users
pt: Pesquisar por usuários XMPP

en: Search for a buddy by email address
pt: Pesquisar por um amigo pelo endereço de email

en: Search for a user
pt: Pesquisar por um usuário

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Search results for '%s'
pt: Resultados da pesquisa por '%s'

en: Secondary Cursor Color
pt: Cor do cursor secundário

en: Secure File Transfer
pt: Transferência de arquivo segura

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
pt: Plug-in do protocolo de conferência segura em tempo-real na internet (Secure Internet Live Conferencing - SILC)

en: Security Enabled
pt: Segurança ativada

en: See Other Host
pt: Ver outro host

en: Select Background Color
pt: Selecionar cor de fundo

en: Select Buddy
pt: Selecionar amigo

en: Select Color
pt: Selecionar cor

en: Select Color for %s
pt: Selecione a cor de %s

en: Select Folder...
pt: Selecionar pasta...

en: Select Font
pt: Selecionar fonte

en: Select Font for %s
pt: Selecionar fonte de %s

en: Select Interface Font
pt: Selecionar fonte da interface

en: Select Notes Address Book
pt: Selecionar catálogo de endereços do Notes

en: Select Server
pt: Selecionar Servidor

en: Select Sound File ...
pt: Selecionar arquivo de som...

en: Select Text Color
pt: Selecionar cor do texto

en: Select User
pt: Selecionar usuário

en: Select a PEM certificate
pt: Selecione um certificado PEM

en: Select a Resource
pt: Selecione um recurso

en: Select a chat for buddy: %s
pt: Selecione o bate-papo para o amigo: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
pt: Selecione uma conferência da lista abaixo para enviar um convite para o usuário %s. Selecione "Criar nova conferência" se você deseja criar uma nova conferência e convidar este usuário para ela.

en: Select a conference server to query
pt: Selecione um servidor de conferência a ser consultado

en: Select a file
pt: Selecione um arquivo

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
pt: Selecione uma pessoa do seu catálogo de endereços abaixo, ou adicione uma nova pessoa.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
pt: Selecione uma pessoa do seu catálogo de endereços para adicionar este amigo a ela, ou crie uma nova pessoa.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
pt: Selecione um tema de emoticons que você gostaria de usar da lista abaixo. Novos temas podem ser instalados arrastando e soltando-os na lista de temas.

en: Select a user directory to search
pt: Selecione um diretório de usuários para procurar

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
pt: Selecionar todas as contas onde amigos devem ser adicionados automaticamente.

en: Select an action
pt: Selecione uma ação

en: Select color
pt: Selecionar cor

en: Select correct user
pt: Selecione o usuário correto

en: Select icon...
pt: Selecionar ícone...

en: Select plugin to install
pt: Selecione um plug-in para instalar

en: Select the debug filter level.
pt: Selecione o nível do filtro de depuração.

en: Selecting this disables graphical emoticons.
pt: Ao selecionar este tema, os emoticons gráficos serão desativados.

en: Send
pt: Enviar

en: Send Buddy List
pt: Enviar lista de amigos

en: Send Button
pt: Botão de Envio

en: Send Email
pt: Enviar email

en: Send File
pt: Enviar arquivo

en: Send IM...
pt: Enviar MI...

en: Send Message
pt: Enviar mensagem

en: Send TEST Announcement
pt: Enviar anúncio TEST

en: Send To
pt: Enviar para

en: Send a _message
pt: Envia_r uma mensagem

en: Send a message
pt: Enviar uma mensagem

en: Send a mobile message.
pt: Enviar uma mensagem para dispositivo móvel.

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
pt: Envia e recebe comandos (stanzas) do XMPP puros.

en: Send emoticons
pt: Enviar emoticons

en: Send image file
pt: Enviar arquivo de imagem

en: Send instant messages over multiple protocols
pt: Envie mensagens instantâneas através de múltiplos protocolos

en: Send to Mobile
pt: Enviar para dispositivo móvel

en: Sender
pt: Remetente

en: Sending
pt: Enviando

en: Sending Handshake
pt: Enviando requisição

en: Sending cookie
pt: Enviando o cookie

en: Sends a _message
pt: En_viar uma mensagem

en: Sends a message
pt: Enviar uma mensagem

en: Senior Contributor/QA
pt: Contribuidor Sênior/QA

en: Sent
pt: Enviado

en: Sent Doodle request.
pt: Enviado pedido para desenhar.

en: Sent Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens Enviadas

en: Sent Messages
pt: Mensagens enviadas

en: Separate IM and Chat windows
pt: Separar janelas de MI e bate-papos

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
pt: Separar janelas de mensagens instantâneas e bate-papos quando posicionando por número

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Server
pt: Servidor

en: Server Information
pt: Informações do servidor

en: Server Instructions: %s
pt: Instruções do servidor: %s

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
pt: Notícias do Servidor:
    %s
    %s
    %s

en: Server Overloaded
pt: Servidor sobrecarregado

en: Server Statistics
pt: Estatísticas do servidor

en: Server address
pt: Endereço do servidor

en: Server busy
pt: Servidor ocupado

en: Server closed the connection.
pt: O servidor encerrou a conexão.

en: Server does not use any supported authentication method
pt: O servidor não utiliza nenhum método de autenticação suportado

en: Server doesn't support blocking
pt: O servidor não tem suporte a bloqueio

en: Server has disconnected
pt: O servidor desconectou

en: Server is going down (abandon ship)
pt: O servidor vai sair do ar (abandonar navio)

en: Server notice From %s: 
    %s
pt: Avisos do servidor de %s: 
    %s

en: Server port
pt: Porta do servidor

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
pt: O servidor requer TLS/SSL para conexão. Nenhum suporte a TLS/SSL foi encontrado.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
pt: O servidor requer autenticação em texto puro sobre um fluxo não-criptografado

en: Server signoff
pt: Desconexão do servidor

en: Server too busy
pt: Servidor ocupado demais

en: Server unavailable
pt: Servidor indisponível

en: Service Discovery Info
pt: Informações da localização de serviços

en: Service Discovery Items
pt: Itens da localização de serviços

en: Service Temporarily Unavailable.
pt: Serviço temporariamente indisponível.

en: Service Unavailable
pt: Serviço indisponível

en: Service not defined
pt: Serviço não definido

en: Service temporarily unavailable
pt: Serviço temporariamente indisponível

en: Service unavailable
pt: Serviço indisponível

en: Session overload
pt: Sessão sobrecarregada

en: Set
pt: Definir

en: Set Account Idle Time
pt: Definir tempo inativo da conta

en: Set Alias
pt: Definir apelido

en: Set Autoaccept Setting
pt: Definir configurações do auto-aceitar

en: Set Custom Icon
pt: Definir Ícone Personalizado...

en: Set Custom Icon...
pt: Definir ícone personalizado...

en: Set Dir Info
pt: Definir informações de diretório

en: Set Friendly Name...
pt: Definir apelido...

en: Set Home Phone Number...
pt: Definir número de telefone de casa...

en: Set IM Password
pt: Definir senha de mensagens instantâneas

en: Set Idle Time for All Accounts
pt: Definir tempo de inatividade de todas as contas

en: Set Mobile Phone Number...
pt: Definir número de telefone móvel...

en: Set Mood...
pt: Definir humor...

en: Set Nickname...
pt: Definir apelido...

en: Set Permanent
pt: Definir permanente

en: Set Privacy Options...
pt: Definir opções de privacidade...

en: Set Private Channel
pt: Definir canal privado

en: Set Secret Channel
pt: Definir canal secreto

en: Set Topic Restriction
pt: Definir restrição de tópico

en: Set URGENT for the terminal window.
pt: Definir URGENT na janela de terminal.

en: Set User Info
pt: Definir informações de usuário

en: Set User Info (web)...
pt: Definir Informações de usuário (URL)...

en: Set User Info...
pt: Definir informações de usuário...

en: Set User Limit
pt: Definir limite de usuários

en: Set User Nickname
pt: Definir apelido do usuário

en: Set Work Phone Number...
pt: Definir número de telefone do trabalho...

en: Set as buddy icon
pt: Definir como ícone de amigo

en: Set privacy for:
pt: Definir privacidade para:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
pt: Defina o limite de usuários do canal. Defina para zero para redefinir o limite de usuários.

en: Set window manager "_URGENT" hint
pt: Definir a opção "_URGENT" do gerenciador de janelas

en: Set your friendly name.
pt: Defina seu apelido.

en: Set your home phone number.
pt: Defina seu número de telefone de casa.

en: Set your mobile phone number.
pt: Defina seu número de telefone móvel.

en: Set your work phone number.
pt: Defina seu número de telefone do trabalho.

en: Setup
pt: Definir

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Show
pt: Mostrar

en: Show All
pt: Mostrar todos

en: Show Buddies Awaiting Authorization
pt: Mostrar amigos esperando autorização

en: Show Buddy _List
pt: Exibir _lista de amigos

en: Show Custom Smileys
pt: Exibir emoticons personalizados

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
pt: Mostrar mensagens instantâneas e bate-papos em janelas com _abas

en: Show Idle Time
pt: Exibir tempo de inatividade

en: Show Offline Buddies
pt: Exibir amigos desconectados

en: Show Public Key
pt: Exibir chave pública

en: Show Timestamps
pt: Exibir marcações de tempo

en: Show _detailed information
pt: Exibir informações _detalhadas

en: Show _formatting on incoming messages
pt: Mostrar _formatação nas mensagens recebidas

en: Show close b_utton on tabs
pt: Mostrar o b_otão de fechar nas abas

en: Show custom smileys
pt: Exibir emoticons personalizados

en: Show dates in...
pt: Mostrar datas em...

en: Show display name in status text
pt: Exibir apelido na mensagem de status

en: Show headline in status text
pt: Exibir frase na mensagem de status

en: Show server news
pt: Mostrar novidades do servidor

en: Show server notice
pt: Mostrar avisos do servidor

en: Show when offline
pt: Mostrar quando desconectado

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
pt: Mostra conversas gravadas recentemente em novas conversas.

en: Si_gns on
pt: _Conectar

en: Signals Test
pt: Teste dos sinais

en: Significant Other
pt: Parceiro(a)

en: Signon: %s
pt: Conectando: %s

en: Signs o_ff
pt: _Desconectar

en: Signs off
pt: Desconectar

en: Signs on
pt: Conectar

en: Simple Plugin
pt: Plug-in trivial

en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

en: Simplified Encrypted Session Negotiation
pt: Negociação de sessão criptografada simplificada

en: Single-use Certificate Verification
pt: Verificação de certificado de uso único

en: Size
pt: Tamanho

en: Slap
pt: Dar tapa

en: Slapping %s...
pt: Dando um tapa em %s...

en: Sleepy
pt: Sonolento

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Small
pt: Pequeno

en: Smaller versions of the default smilies
pt: Versões menores dos emoticons padrão

en: Smile!
pt: Emoticon!

en: Smiley
pt: Emoticon

en: Smiley S_hortcut
pt: Atalhos de Emoticon

en: Smiley Themes
pt: Temas de emoticons

en: Smiley _Image
pt: _Imagem do Emoticon

en: Smiley theme failed to unpack.
pt: O tema de emoticons não pôde ser descompactado.

en: Smooch
pt: Beijar

en: Smooching %s...
pt: Beijando %s...

en: Snake
pt: Serpente

en: Socket error
pt: Erro de socket

en: Software Version
pt: Versão do software

en: Someone says your name in a chat
pt: Alguém diz seu nome num bate-papo

en: Someone says your username in chat
pt: Alguém diz seu nome num bate-papo

en: Someone speaks in a chat
pt: Alguém fala num bate-papo

en: Song
pt: Música

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
pt: Desculpe, perfis marcados como contendo conteúdo adulto não são suportados atualmente.

en: Sorry, you are not our style
pt: Desculpe, você não faz meu tipo

en: Sorry, you're not my style.
pt: Desculpe, você não faz meu tipo...

en: Sort
pt: Ordenar

en: Sound Command
    (%s for filename)
pt: Comando do som:
    (%s para nome do arquivo)

en: Sound Events
pt: Eventos de som

en: Sound Method
pt: Método para reproduzir o som

en: Sound Options
pt: Opções de som

en: Sound Preferences
pt: Preferências de som

en: Sound Selection
pt: Seleção de som

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
pt: C_omando do som:
    (%s para nome do arquivo)

en: Sounds
pt: Sons

en: Sounds when conversation has _focus
pt: Emitir sons quando a janela da conversa _ganhar foco

en: Sounds when conversation has focus
pt: Emitir sons quando a janela da conversa ganhar foco

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Speakers
pt: Caixas de som

en: Specify a hostname
pt: Especifique um nome de host

en: Speed
pt: Velocidade

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: Spooky
pt: Assustador

en: Stanza Encryption
pt: Criptografia de Stanza

en: Start Date
pt: Data de início

en: Start Doodling
pt: Começar a desenhar

en: Starting Services
pt: Iniciando serviços

en: Starting authentication
pt: Iniciando autenticação

en: Starting transfer of %s from %s
pt: Iniciar transferência de %s a partir de %s

en: Starts _typing
pt: C_omeçar a digitar

en: Starts typing
pt: Começar a digitar

en: Startup
pt: Iniciar

en: State
pt: Estado

en: Statistics Configuration
pt: Configuração das estatísticas

en: Status / Idle
pt: Status / Inativo

en: Status Selector
pt: Seletor de status

en: Status Text
pt: Texto de status

en: Status at Startup
pt: Status na inicialização

en: Status for %s
pt: Status de %s

en: Status to a_pply at startup:
pt: Status a a_plicar na inicialização:

en: Statuses
pt: Status

en: Stepped Out
pt: Fui embora

en: Stop
pt: Parar

en: Stopped Typing
pt: Parou de digitar

en: Stops t_yping
pt: Parar de di_gitar

en: Stops typing
pt: Parar de digitar

en: Store notes on particular buddies.
pt: Guarda anotações em amigos específicos.

en: Stored Image
pt: Imagem Salva

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
pt: Imagem salva. (isso é o que tenho de fazer por agora).

en: Stream Error
pt: Erro no fluxo XML

en: Stream Initiation
pt: Inicialização de fluxoOrientação

en: Street Address
pt: Endereço (Rua)

en: Strikethrough
pt: Tachado

en: Subject
pt: Assunto

en: Subscription
pt: Inscrição

en: Subscription Required
pt: Inscrição requerida

en: Successfully changed Qun information
pt: Você alterou as informações do Qun com sucesso

en: Successfully changed Qun members
pt: Você alterou o membro do Qun com sucesso

en: Successfully joined Qun
pt: Você se juntou ao Qun com sucesso

en: Successfully joined Qun %s (%u)
pt: Você se juntou ao Qun com sucesso %s (%u)

en: Supported debug options are:  version
pt: As opções de depuração suportadas são:  version

en: Supports
pt: Suporta

en: Swedish
pt: Sueco

en: Switchboard failed
pt: O quadro de comunicações falhou

en: Synchronize List with Server
pt: Sincronizar lista com o servidor

en: Syntax Error (probably a client bug)
pt: Erro de sintaxe (provavelmente um bug do cliente)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
pt: Erro de sintaxe:  Você digitou um número incorreto de argumentos para este comando.

en: System Log
pt: Histórico do sistema

en: System Messages
pt: Mensagens de sistema

en: System Shutdown
pt: Desligamento do sistema

en: System Tray Icon
pt: Ícone da bandeja

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
pt: Eventos do sistema só serão gravados se a preferência "Gravar todas as mudanças de estados no log do sistema" estiver ativada.

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
pt: T.M.Thanh e o time do Gnome-Vi

en: TOC Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo TOC

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
pt: O TOC voltou de sua pausa. Agora você pode mandar mensagens novamente.

en: Tabs
pt: Abas

en: Taurus
pt: Touro

en: Tcl Plugin Loader
pt: Carregador de plug-ins Tcl

en: Telephone
pt: Telefone

en: Telephone Number
pt: Número de telefone

en: Temporarily Hide From
pt: Ocultar-se temporariamente de

en: Temporary Authentication Failure
pt: Falha temporária na autenticação

en: Test
pt: Testar

en: Test plugin IPC support, as a client.
pt: Testa o suporte IPC dos plug-ins, como um cliente.

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
pt: Testa o suporte IPC dos plug-ins, como um cliente. Isto localiza o plug-in servidor e chama os comandos registrados.

en: Test plugin IPC support, as a server.
pt: Testa o suporte IPC dos plug-ins, como um servidor.

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
pt: Testa o suporte IPC dos plug-ins, como um servidor. Isto registra os comandos IPC.

en: Test to see that all signals are working properly.
pt: Teste para ver se todos os sinais estão funcionando corretamente.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
pt: Teste para ver se todos os sinais da interface estão funcionando corretamente.

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
pt: Testa as cifras que vêm com a libpurple.

en: Tests to see that most things are working.
pt: Verifica se a maioria das coisas estão funcionando.

en: Text Replacements
pt: Substituição de texto

en: Text replacement
pt: Substituição de texto

en: Thai
pt: Tailandês

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
pt: Este amigo não está usando o mesmo protocolo deste bate-papo.

en: That command doesn't work on this protocol.
pt: Este comando não funciona neste protocolo.

en: That command only works in IMs, not chats.
pt: Este comando só funciona em conversas, não em bate-papos.

en: That command only works in chats, not IMs.
pt: Este comando só funciona em bate-papos, não em conversas.

en: That file already exists
pt: Este arquivo já existe

en: The %s buddy is not present in the network
pt: O amigo %s não está presente na rede

en: The %s buddy is not trusted
pt: O amigo %s não é certificado

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
pt: A opção de comando do navegador 'Manual' foi escolhida, mas nenhum comando foi definido.

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
pt: Os servidores AIM não estão conseguindo enviar sua lista de amigos no momento. Sua lista de amigos não foi perdida, e provavelmente estará disponível em algumas horas.

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
pt: O serviço AOL Instant Messenger está temporariamente indisponível.

en: The Apple Bonjour For Windows toolkit wasn't found, see the FAQ at: http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
pt: O Kit de Ferramentas do Apple Bonjour para Windows não foi encontrado, veja o FAQ no: http://d.pidgin.im/BonjourWindows para mais informações.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
pt: O plug-in do protocolo IRC que é menos ruim

en: The IRC server received a message it did not understand.
pt: O servidor IRC recebeu uma mensagem que não foi entendida.

en: The IRC server's local time is:
pt: O horário local do servidor IRC é:

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
pt[0]: O servidor MSN vai sair do ar para manutenção em %d minuto. Você será automaticamente desconectado depois desse tempo. Por favor termine quaisquer conversas em curso.
    
    Depois que a manutenção terminar, você poderá conectar com sucesso.
pt[1]: O servidor MSN vai sair do ar para manutenção em %d minutos. Você será automaticamente desconectado depois desse tempo. Por favor termine quaisquer conversas em curso.
    
    Depois que a manutenção terminar, você poderá conectar com sucesso.

en: The MSN servers are going down temporarily.
pt: Os servidores MSN vão sair do ar temporariamente.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
pt: Os servidores do MSN estão temporariamente indisponíveis. Favor esperar e tentar novamente.

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
pt: O plug-in de conversa musical permite que vários usuários trabalhem simultaneamente numa composição musical editando uma partitura comum em tempo real.

en: The Qun does not allow others to join
pt: O Qun não permite a entrada de outros

en: The RC4 cipher could not be found
pt: A cifra RC4 não pôde ser encontrada

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo SIP/SIMPLE

en: The SecurID key entered is invalid.
pt: A chave SecurID digitada é inválida.

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
pt: O servidor do Yahoo requisitou o uso de um método de autenticação desconhecido. Provavelmente, você não conseguirá conectar com sucesso ao Yahoo. Verifique %s por atualizações.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
pt: A conta desconectou-se e você não está mais neste bate-papo. Você entrará automaticamente no bate-papo quando a conta reconectar-se.

en: The browser command "%s" is invalid.
pt: O comando de navegador "%s" é inválido.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
pt: O amigo com a <i>maior pontuação</i> é o amigo que terá prioridade no contato.

en: The certificate chain presented by %s does not have a valid digital signature from the Certificate Authority from which it claims to have a signature.
pt: A cadeia de certificado apresentada por %s não tem uma assinatura digital válida vinda da Autoridade de Certificação do qual ele diz ter uma assinatura.

en: The certificate chain presented for %s is not valid.
pt: A cadeia de certificados enviada para %s não é válida.

en: The certificate presented by "%s" claims to be from "%s" instead.  This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
pt: O certificado enviado por "%s" diz vir de "%s". Isto significa que você pode não estar conectando ao serviço que pensa estar.

en: The certificate presented by "%s" is self-signed. It cannot be automatically checked.
pt: O certificado enviado por "%s" é auto-assinado. Ele não pode ser verificado automaticamente.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
pt: A versão do cliente que você está usando é velha demais. Favor atualizar em %s

en: The color to use for the typing notification font
pt: Cor para utilizar na fonte da notificação de digitação

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "aim", se ativado.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "gg", se ativado.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "icq", se ativado.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "irc", se ativado.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "msnim", se ativado.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "sip", se ativado.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "xmpp", se ativado.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
pt: O comando usado para lidar com URLs "ymsgr", se ativado.

en: The email address for %s is %s
pt: O endereço de email de %s é %s

en: The evolution executable was not found in the PATH.
pt: O executável do evolution não foi encontrado no PATH.

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
pt: O arquivo '%s' é grande demais para %s. Tente uma imagem menor.

en: The file was saved as %s.
pt: O arquivo foi salvo como %s.

en: The following are the results of your search
pt: Os seguintes são os resultados da sua busca

en: The following error has occurred loading %s: %s
pt: O seguinte erro ocorreu ao carregar %s: %s.

en: The following error has occurred:
pt: O seguinte erro ocorreu:

en: The following plugins will be unloaded.
pt: Os plug-ins a seguir serão descarregados.

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
pt[0]: O seguinte nome de usuário está associado com %s
pt[1]: Os seguintes nomes de usuário estão associados com %s

en: The following users are missing from your addressbook
pt: Os seguintes usuários estão faltando no seu catálogo de endereços

en: The font to use for the typing notification
pt: Fonte para se utilizar na notificação de digitação

en: The handler for "aim" URLs
pt: Associar URLs "aim" a

en: The handler for "gg" URLs
pt: Associar URLs "gg" a

en: The handler for "icq" URLs
pt: Associar URLs "icq" a

en: The handler for "irc" URLs
pt: Associar URLs "irc" a

en: The handler for "msnim" URLs
pt: Associar URLs "msnim" a

en: The handler for "sip" URLs
pt: Associar URLs "sip" a

en: The handler for "xmpp" URLs
pt: Associar URLs "xmpp" a

en: The handler for "ymsgr" URLs
pt: Associar URLs "ymsgr" a

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
pt: O identificador '%s' não corresponde a nenhum grupo do catálogo de endereços Notes da sua comunidade Sametime.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
pt: O identificador '%s' não corresponde a nenhum usuário da sua comunidade Sametime.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
pt: O identificador '%s' não corresponde a nenhum usuário na sua comunidade do Sametime. Esta entrada foi removida da sua lista de amigos.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
pt: O identificador '%s' pode se referir a qualquer um dos grupos do catálogo de endereços do Notes a seguir. Favor selecionar o grupo correto da lista abaixo para adicioná-lo à sua lista de amigos.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
pt: O identificador '%s' pode se referir a qualquer um dos seguintes usuários. Por favor selecione o usuário correto a partir da lista abaixo para adicioná-lo a sua lista de amigos.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
pt: O identificador '%s' pode se referir a qualquer um dos seguintes usuários. Você pode adicioná-los à lista de amigos ou enviá-los mensagens com os botões de ação abaixo.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
pt: A última ação que você tentou não pôde ser executada porque você excedeu a taxa limite. Por favor espere 10 segundos e tente novamente.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
pt[0]: O tamanho máximo de %d byte da mensagem de ausência foi excedido. Ele foi truncado para você.
pt[1]: O tamanho máximo de %d bytes da mensagem de ausência foi excedido. Ele foi truncado para você.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
pt[0]: O tamanho máximo de %d byte do seu perfil foi excedido. Ele foi truncado para você.
pt[1]: O tamanho máximo de %d bytes do seu perfil foi excedido. Ele foi truncado para você.

en: The message is too large.
pt: A mensagem é muito extensa.

en: The new formatting is invalid.
pt: A nova formatação é inválida.

en: The orientation of the tray.
pt: A orientação da bandeja

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
pt: O plug-in não pôde ser descarregado no momento, mas será desativado na próxima inicialização.

en: The remote user has closed the connection.
pt: O usuário remoto encerrou a conexão.

en: The remote user has declined your request.
pt: O usuário remoto recusou seu pedido.

en: The remote user is not present in the network any more
pt: O usuário remoto não está mais presente na rede

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pt: O usuário remoto está esperando o acordo de chaves em:
    Host remoto: %s
    Porta remota: %d

en: The required fields are underlined.
pt: Os campos necessários estão sublinhados.

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
pt: O plug-in requerido %s não foi encontrado. Por favor instale esse plug-in e tente novamente.

en: The required plugin %s was unable to load.
pt: O plug-in requerido %s não pôde ser carregado.

en: The rest of the messages will be saved as pounce. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
pt: O resto das mensagens será salvo como ações. Você pode alterar/remover as ações a partir da caixa de diálogo `Ações de usuário'

en: The root certificate this one claims to be issued by is unknown to Pidgin.
pt: O certificado raiz que expediu este certificado não é conhecido pelo Pidgin.

en: The selected account is not online.
pt: A conta selecionada não está conectada.

en: The selected file is not a valid plugin.
pt: O arquivo selecionado não é um plug-in válido.

en: The server could not access the directory
pt: O servidor não pôde acessar o diretório

en: The server is unavailable; try again later
pt: O servidor está indisponível; tente de novo mais tarde

en: The service is temporarily unavailable.
pt: O serviço está temporariamente indisponível.

en: The specified word already exists in the correction list.
pt: A palavra especificada já existe na lista de correções.

en: The text-shortcut for the smiley
pt: O atalho de teclado para o emoticon

en: The topic for %s is: %s
pt: O tópico do %s é: %s

en: The topic is: %s
pt: O tópico é: %s

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pt: O usuário %s negou seu pedido para adicioná-lo à sua lista de amigos com o seguinte motivo: 
    %s

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
pt: O usuário %s lhe deu permissão para adicioná-lo à sua lista de amigos. Você deseja adicioná-lo?

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
pt: O usuário %s aceitou seu pedido para adicioná-lo à sua lista de amigos.

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pt: O usuário %u negou seu pedido para adicioná-lo(a) à sua lista de amigos com o seguinte motivo:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
pt: O usuário %u aceitou seu pedido para adicioná-lo(a) à sua lista de amigos.

en: The user has blocked you
pt: O usuário bloqueou você

en: The user has not created a public profile.
pt: O usuário não criou um perfil público.

en: The user is either offline or you are blocked
pt: O usuário está desconectado ou você está bloqueado

en: The user's profile is empty.
pt: O perfil do usuário está vazio.

en: The username specified does not exist.
pt: O nome de usuário especificado não existe.

en: The username specified is invalid.
pt: O nome de usuário especificado é inválido.

en: There are no protocol plugins installed.
pt: Não há nenhum plug-in de protocolo instalado.

en: There are no users matching your search criteria.
pt: Não existem usuários que satisfaçam seu critério de busca

en: There is no MOTD associated with this connection.
pt: Não há mensagem do dia (MOTD) associada com esta conexão.

en: There is no Message of the Day associated with this connection
pt: Não há mensagem do dia associada com esta conexão.

en: There is no application configured to open this type of file.
pt: Não há um aplicativo configurado para abrir este tipo de arquivo.

en: There was a conflict in running the command:
pt: Houve um conflito ao executar o comando:

en: This Hotmail account may not be active.
pt: Esta conta do Hotmail pode não estar ativa.

en: This account does not have email enabled.
pt: Esta conta não possui e-mail disponível.

en: This chat name is already in use
pt: Este nome de bate-papo já está sendo utilizado

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
pt: Esta conferência foi fechada. Não é possível enviar mais mensagens.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
pt: Esta versão de avaliação não permite que mais de dez usuários se conectem ao mesmo tempo

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
pt: Como estas informações são visíveis para todos os contatos da sua lista de contatos, é recomendável escolher algo apropriado.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
pt: Este é um plug-in muito legal que faz varias coisas:
    - Diz a você quem escreveu o programa quando você se conecta
    - Reverte todos os textos que chegam
    - Manda uma mensagem para as pessoas na sua lista imediatamente quando elas se conectam

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
pt: Sua mensagem enviada aparecerá assim quando você usar protocolos que suportem formatação.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
pt: Esse é o nome que será visto como seu pelos outros amigos MSN.

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
pt: Este plug-in permite ao usuário personalizar os formatos de marcação de tempo nas conversas e logs.

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
pt: O plug-in não pôde ser carregado porque este não foi compilado com suporte ao X11.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
pt: Este plug-in ativa a transparência variável nas janelas de conversa e na lista de amigos.
    
    * Nota: Este plug-in requer Win2000 ou superior.

en: This plugin has not defined an ID.
pt: Este plug-in não definiu um ID.

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
pt: Este plug-in esconde mensagens de entrada/saída em grandes salas, exceto para aqueles usuários que estão participando ativamente de uma conversa.

en: This plugin is useful for debbuging XMPP servers or clients.
pt: Este plug-in é útil para depurar servidores ou clientes XMPP.

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
pt: Este perfil está numa língua ou formato que não é suportado atualmente.

en: This protocol does not support chat rooms.
pt: Este protocolo não suporta salas de bate-papo.

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
pt: Isto requer uma conexão direta entre os dois computadores e é necessário para mensagens instantâneas com imagens. Por revelar seu IP, isto pode ser considerado um risco de privacidade.

en: This room is not capable of being configured
pt: Esta sala não é capaz de ser configurada

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
pt: Este emoticon está desativado por que um emoticon personalizado já existe para este atalho:
     %s

en: This theme has no available smileys.
pt: Este tema não possui emoticons disponíveis.

en: This username is available. Would you like to set it?
pt: Esse nome de usuário está disponível. Você gostaria de adotá-lo?

en: This username is unavailable.
pt: Este nome de usuário está indisponível.

en: Thread creation failure: %s
pt: Falha ao criar thread: %s

en: Threshold:
pt: Limite:

en: Tiger
pt: Tigre

en: Time Elapsed:
pt: Tempo decorrido:

en: Time Remaining:
pt: Tempo restante:

en: Time Response
pt: Resposta do comando Time

en: Timeout during key agreement
pt: Tempo esgotado ao fazer o acordo de chaves

en: Timestamp
pt: Marcação de tempo

en: Timestamp Format Options
pt: Opções de formatação da marcação de tempo

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Timezone (UTC)
pt: Fuso horário (GMT)

en: Title
pt: Título

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
pt: Este título já está sendo utilizado. Você precisa selecionar um título que ainda não exista.

en: To
pt: Para

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
pt: Para adicionar um amigo você precisa importar a chave pública desde. Pressione importar para importar uma chave pública.

en: Toaster plugin
pt: Plug-in para notificações do tipo "torradeira"

en: Toggle Tag
pt: (Des)ativar marca

en: Token Error
pt: Erro de token

en: Too many groups
pt: Excesso de grupos

en: Too many hits to a FND
pt: Acessos demais a um FND

en: Too many matches.
pt: Excesso de resultados.

en: Too many sessions
pt: Excesso de sessões

en: Top
pt: Cima

en: Topic
pt: Tópico

en: Topic too long
pt: Tópico muito extenso

en: Topic:
pt: Tópico:

en: Torch
pt: Queimar

en: Torching %s...
pt: Queimando %s...

en: Total Buddies
pt: Total de Amigos

en: Total Friends
pt: Total de amigos

en: Total log size:
pt: Tamanho total do histórico:

en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

en: Transfer of file %s complete
pt: Transferência de %s completa

en: Transferring
pt: Transferindo

en: Transparency
pt: Transparência

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
pt: Você tentou adicionar um usuário a um grupo que não existe

en: Trillian Encryption
pt: Criptografia do Trillian

en: True
pt: Verdadeiro

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "aim"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "gg"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "icq"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "irc"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "msnim"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "sip"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "xmpp"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "comando" deve ser associado a URLs "ymsgr"

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
pt: Verdadeiro se o comando usado para lidar com este tipo de URL deve ser executado num terminal.

en: Tune Album
pt: Álbum da música

en: Tune Artist
pt: Artista da música

en: Tune Comment
pt: Comentário da música

en: Tune Genre
pt: Gênero da música

en: Tune Time
pt: Duração da música

en: Tune Title
pt: Título da música

en: Tune Track
pt: Faixa da música

en: Tune URL
pt: URL da música

en: Tune Year
pt: Ano da música

en: Turkish
pt: Turco

en: Type
pt: Tipo

en: Type a user to block.
pt: Digite um usuário para bloquear.

en: Type a user you permit to contact you.
pt: Digite um usuário que você permite que o contate.

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
pt: Digite o endereço de email do amigo que você está procurando.

en: Type the host name this certificate is for.
pt: Digite o nome de host para o qual este certificado será gerado.

en: Typing
pt: Digitando

en: Typing notification color
pt: Cor da notificação de digitação

en: Typing notification font
pt: Fonte da notificação da digitação

en: Ubuntu Georgian Translators
pt: Tradutores do Ubuntu do idioma Geórgio

en: Un-Ignore
pt: Des-ignorar

en: Un-hide From
pt: Não ocultar-se de

en: Un_block
pt: Des_bloquear

en: Unable to Add
pt: Não foi possível adicionar

en: Unable to Retrieve Buddy List
pt: Não foi possível recuperar lista de amigos

en: Unable to add "%s".
pt: Não foi possível adicionar "%s".

en: Unable to add %s to deny list (%s).
pt: Não foi possível adicionar %s a sua lista de usuários bloqueados (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
pt: Não foi possível adicionar %s a sua lista de amigos (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
pt: Não foi possível adicionar %s a sua lista de amigos (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
pt: Não foi possível adicionar %s à sua lista de amigos. Erro ao criar pasta na lista do servidor (%s).

en: Unable to add group
pt: Não foi possível adicionar grupo

en: Unable to add group: group exists
pt: Não foi possível adicionar grupo: o grupo existe

en: Unable to add group: group not found
pt: Não foi possível adicionar grupo: grupo não encontrado

en: Unable to add user
pt: Não foi possível adicionar usuário

en: Unable to add user on %s (%s)
pt: Não foi possível adicionar usuário em %s (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
pt: Não foi possível adicionar usuário a sua lista de privacidade (%s).

en: Unable to add user: user not found
pt: Não foi possível adicionar usuário: usuário não encontrado

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
pt: Não foi possível filiar usuário %s como "%s"

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
pt: Não foi possível alocar memória suficiente para guardar o conteúdo de %s. O servidor da web pode estar tentando alguma operação mal-intencionada.

en: Unable to authenticate: %s
pt: Não foi possível autenticar: %s

en: Unable to ban user %s
pt: Não foi possível banir usuário %s

en: Unable to block user on %s (%s)
pt: Não foi possível bloquear usuário em %s (%s).

en: Unable to buzz, because the user %s does not support it.
pt: Não foi possível chamar a atenção de %s, pois este não suporta tal recurso.

en: Unable to buzz, because there is nothing known about user %s.
pt: Não foi possível chamar a atenção de %s, pois nada é conhecido sobre ele(a).

en: Unable to buzz, because user %s might be offline.
pt: Não foi possível chamar a atenção de %s, pois este(a) pode estar desconectado.

en: Unable to change password. Error occurred.
pt: Não foi possível alterar a senha. Ocorreu um erro.

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
pt: Não foi possível mudar configurações de privacidade no servidor (%s).

en: Unable to configure
pt: Não foi possível configurar

en: Unable to connect
pt: Não foi possível conectar

en: Unable to connect to %s
pt: Não foi possível conectar a %s

en: Unable to connect to %s: %s
pt: Não foi possível conectar a %s: %s

en: Unable to connect to host
pt: Não foi possível conectar ao servidor.

en: Unable to connect to server.
pt: Não foi possível conectar ao servidor.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
pt: Não foi possível conectar ao servidor. Por favor digite o endereço do servidor em que você deseja conectar.

en: Unable to connect.
pt: Não foi possível conectar.

en: Unable to create conference (%s).
pt: Não foi possível criar conferência (%s).

en: Unable to create connection
pt: Não foi possível criar conexão.

en: Unable to create new resolver process
pt: Não foi possível criar novo processo de resolução

en: Unable to create socket
pt: Não foi possível criar socket

en: Unable to create socket:
    %s
pt: Não foi possível criar socket
    %s

en: Unable to delete group
pt: Não foi possível remover grupo

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
pt: Não foi possível detectar uma instalação do ActiveTCL. Se você deseja usar plug-ins TCL, instale o ActiveTCL de http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
pt: Não foi possível exibir os resultados da busca.

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
pt: Não foi possível estabelecer conexão com o servidor mDNS local. Ele está rodando?

en: Unable to establish file descriptor.
pt: Não foi possível estabelecer descritor de arquivo.

en: Unable to fetch room list.
pt: Não foi possível obter lista de salas.

en: Unable to fetch the token.
pt: Não foi possível obter o token.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
pt: Não foi possível conseguir um hash de conexão AIM válido.

en: Unable to get a valid login hash.
pt: Não foi possível conseguir um hash de conexão válido.

en: Unable to initialize connection
pt: Não foi possível inicializar conexão

en: Unable to invite user (%s).
pt: Não foi possível convidar usuário (%s).

en: Unable to kick user %s
pt: Não foi possível convidar usuário (%s).

en: Unable to listen for incoming IM connections
pt: Não foi possível escutar por conexões de mensagens instantâneas

en: Unable to load the plugin
pt: Não foi possível carregar o plug-in.

en: Unable to load your plugin.
pt: Não foi possível carregar seu plug-in.

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
pt: Impossível efetuar login: Não foi possível conectar como %s porque o nome de usuário é inválido. Nomes de usuário têm que ser um endereço de email válido, ou têm que começar com uma letra e conter apenas letras, números e espaços, ou conter apenas números.

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
pt: Não foi possível mover usuário %s para a pasta %s na lista do servidor. Erro ao criar a pasta (%s).

en: Unable to open URL
pt: Não foi possível abrir URL

en: Unable to open file.
pt: Não foi possível abrir arquivo.

en: Unable to parse message
pt: Não foi possível processar mensagem

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
pt: Não foi possível interpretar resposta do proxy HTTP: %s

en: Unable to permit user on %s (%s)
pt: Não foi possível permitir usuário em %s (%s).

en: Unable to ping user %s
pt: Não foi possível verificar presença de usuário %s

en: Unable to read file %s.
pt: Não foi possível ler arquivo %s.

en: Unable to read from network
pt: Não foi possível ler da rede

en: Unable to read from socket
pt: Não foi possível ler do socket

en: Unable to read socket
pt: Não foi possível ler do socket

en: Unable to register new account. Error occurred.
pt: Não foi possível registrar uma nova conta. Ocorreu um erro.

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
pt: Não foi possível remover %s da sua lista de privacidade (%s).

en: Unable to rename group
pt: Não foi possível renomear grupo

en: Unable to retrieve MSN Address Book
pt: Falha ao obter catálogo de endereços do MSN

en: Unable to save icon file to disk.
pt: Não foi possível salvar arquivo de ícone no disco.

en: Unable to save new account
pt: Não foi possível salvar nova conta

en: Unable to send email
pt: Não foi possível enviar email.

en: Unable to send file to %s, invalid JID
pt: Não foi possível enviar o arquivo para %s, ID do Jabber inválido

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
pt: Não foi possível enviar arquivo para %s, pois você não está recebendo informações de presença deste usuário

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
pt: Não foi possível enviar arquivo para %s, pois o usuário não suporta transferência de arquivos.

en: Unable to send file to %s, user is not online
pt: Não foi possível enviar arquivo para %s, pois o usuário não está conectado

en: Unable to send message (%s).
pt: Não foi possível enviar mensagem (%s).

en: Unable to send message to %s.
pt: Não foi possível enviar mensagem para %s.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
pt: Não foi possível enviar mensagem para %s. Não foi possível criar a conferência (%s).

en: Unable to send message to %s:
pt: Não foi possível enviar mensagem para %s:

en: Unable to send message.
pt: Não foi possível enviar mensagem.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
pt: Não foi possível enviar mensagem. Não foi possível criar a conferência (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
pt: Não foi possível enviar mensagem. Não foi possível obter detalhes do usuário (%s).

en: Unable to send message:
pt: Não foi possível enviar mensagem:

en: Unable to send message: %s
pt: Não foi possível enviar mensagem: %s

en: Unable to send message: The message is too large.
pt: Não foi possível enviar mensagem: A mensagem é muito extensa.

en: Unable to send request to resolver process
pt: Não foi possível enviar pedido para o processo de resolução

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
pt: Não foi possível enviar mensagem: a conversa não pôde ser iniciada.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
pt: Não foi possível enviar para o bate-papo %s,%s,%s

en: Unable to set AIM profile.
pt: Não foi possível definir perfil AIM.

en: Unable to set role "%s" for user: %s
pt: Não foi possível definir cargo "%s" para o usuário: %s

en: Unable to write
pt: Não foi possível enviar

en: Unable to write file %s.
pt: Não foi possível escrever arquivo %s.

en: Unable to write to network
pt: Não foi possível escrever na rede

en: Unblock
pt: Desbloquear

en: Undefined Condition
pt: Condição indefinida

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Unexpected Request
pt: Requisição inesperada

en: Unexpected challenge length from server
pt: Tamanho inesperado de challenge criptográfico vindo do servidor

en: Ungroup Items
pt: Desagrupar itens

en: Unit
pt: Unidade

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown (0x%04x)<br>
pt: Desconhecido (0x%04x)<br>

en: Unknown CLIENT CMD
pt: CLIENT CMD desconhecido

en: Unknown Error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown Error Code %d
pt: Código de erro desconhecido: %d

en: Unknown Error in presence
pt: Erro desconhecido na presença

en: Unknown LOGIN CMD
pt: LOGIN CMD desconhecido

en: Unknown SERVER CMD
pt: SERVER CMD desconhecido

en: Unknown SSL error
pt: Erro de SSL desconhecido

en: Unknown affiliation: "%s"
pt: Filiação desconhecida: "%s"

en: Unknown command
pt: Comando desconhecido

en: Unknown command.
pt: Comando desconhecido.

en: Unknown command: %s
pt: Comando desconhecido: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
pt: Comando desconhecido: %s, (Pode ser uma falha do cliente)

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown error (%d)
pt: Erro desconhecido (%d)

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
pt: Número de erro %d desconhecido. Entrar na sua conta no site do Yahoo! pode corrigir isso.

en: Unknown error.
pt: Erro desconhecido.

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
pt: Erro desconhecido. Você pode ter que desconectar e esperar cinco minutos antes de poder ingressar novamente numa sala de bate-papo

en: Unknown error: 0x%X
pt: Erro desconhecido: 0x%X

en: Unknown message
pt: Mensagem desconhecida

en: Unknown message '%s'
pt: Mensagem desconhecida '%s'

en: Unknown node type
pt: Tipo de nó desconhecido

en: Unknown pounce event. Please report this!
pt: Evento de ação desconhecido. Por favor reporte isso!

en: Unknown reason
pt: Motivo desconhecido

en: Unknown reason.
pt: Motivo desconhecido.

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
pt: Código de resposta desconhecido ao tentar fazer login em (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
pt: Código de resposta desconhecido ao fazer login em (0x%02X):
    %s

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
pt: Resposta desconhecida ao verificar a senha (0x%02X)

en: Unknown role: "%s"
pt: Cargo desconhecido: "%s"

en: Unknown room
pt: Sala desconhecida

en: Unknown server response.
pt: Resposta do servidor desconhecida.

en: Unknown-%d
pt: Desconhecido-%d

en: Unknown.
pt: Desconhecido.

en: Unload Plugins
pt: Descarregar plug-ins

en: Unparseable message
pt: Mensagem impossível de ser processada

en: Unread Messages
pt: Mensagens não lidas

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
pt: Tipo de arquivo desconhecido
    
    Usando o tipo padrão, PNG.

en: Unregister
pt: Desregistrar

en: Unregistration Error
pt: Erro ao desregistrar

en: Unregistration Failed
pt: Desregistro falhou

en: Unregistration Successful
pt: Desregistro efetuado com sucesso

en: Unset
pt: Redefinir

en: Unset Account Idle Time
pt: Redefinir tempo de inatividade da conta

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
pt: Redefinir tempo de inatividade de todas as contas inativas

en: Unsubscribe
pt: Parar de monitorar a presença

en: Unsupported Encoding
pt: Codificação não suportada

en: Unsupported Stanza Type
pt: Tipo de comando (Stanza) não suportado

en: Unsupported Version
pt: Versão não suportada

en: Unsupported public key type
pt: Tipo de chave pública não suportada

en: Update
pt: Atualizar

en: Update all QQ Quns
pt: Atualizar todos os Quns do QQ

en: Update interval (seconds)
pt: Intervalo de update (segundos)

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
pt: Atualize sua versão do libpurple para uma que tenha suporte a RC4 (>= 2.0.1). O plug-in do MySpace não será carregado.

en: Upload buddylist to Server
pt: Enviar lista de amigos para o servidor

en: Use
pt: Usar

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
pt: Use "/help &lt;comando&gt;" para ajuda com um comando específico.
    Os seguintes comandos estão disponíveis neste contexto:

en: Use Environmental Settings
pt: Usar configurações do ambiente

en: Use GNOME Proxy Settings
pt: Usar configurações de proxy do GNOME

en: Use Global Proxy Settings
pt: Usar configuração global de proxy

en: Use HTTP Method
pt: Usar método HTTP

en: Use Perfect Forward Secrecy
pt: Usar "Perfect Forward Secrecy"

en: Use SSL
pt: Usar SSL

en: Use UDP
pt: Usar UDP

en: Use a _different status for some accounts
pt: Use um status _diferente para algumas contas

en: Use different status for following accounts
pt: Usar status diferente para as seguintes contas

en: Use document font from _theme
pt: Usar a fonte de documento do _tema

en: Use font from _theme
pt: Usar a fonte do _tema

en: Use last buddy when scores are equal
pt: Usar o último amigo quando as pontuações forem iguais

en: Use name heuristics
pt: Utilizar heurística de nome

en: Use proxy
pt: Usar proxy

en: Use smooth-scrolling
pt: Usar rolagem suave

en: Use status from last _exit at startup
pt: Usar o s_tatus da última saída ao iniciar

en: Use this buddy _icon for this account:
pt: Usar este _ícone de exibição para esta conta:

en: Use tzc
pt: Usar tzc

en: User
pt: Usuário

en: User %s is not present in the network
pt: O usuário %s não está presente na rede

en: User <I>%s</I> is not present in the network
pt: O usuário <I>%s</I> não está presente na rede

en: User Activity
pt: Atividade do usuário

en: User Avatar
pt: Imagem de exibição do usuário

en: User Browsing
pt: Notificação de onde está navegando

en: User Chatting
pt: Notificação de bate-papos

en: User Gaming
pt: Notificação do que está jogando

en: User ID
pt: ID do usuário

en: User Inactivity Timeout (in minutes)
pt: Limite de inatividade de usuário (em minutos)

en: User Information
pt: Informações do usuário

en: User Limit
pt: Lista de usuários

en: User Location
pt: Localização do usuário

en: User Modes
pt: Modos do usuário

en: User Mood
pt: Humor do usuário

en: User Name
pt: Nome do usuário

en: User Name: 	%s
pt: Nome do usuário: 	%s

en: User Nickname
pt: Apelido do usuário

en: User Online Status Attributes
pt: Atributos de status online do usuário

en: User Options
pt: Opções do usuário

en: User Profile
pt: Perfil do usuário

en: User Rooms
pt: Salas de usuário

en: User Search
pt: Pesquisar por usuário

en: User Search...
pt: Pesquisa por usuários...

en: User Tune
pt: Música do usuário

en: User Viewing
pt: Notificação do que está assistindo

en: User _details
pt: _Detalhes do usuário

en: User does not exist
pt: Usuário inexistente

en: User has no directory information.
pt: Usuário não tem informação de diretório.

en: User information not available: %s
pt: Informação do usuário indisponível: %s

en: User is not logged in
pt: O usuário está desconectado

en: User is offline
pt: Usuário está desconectado

en: User is offline.
pt: O usuário está desconectado.

en: User is too active
pt: O usuário está muito ativo

en: User is typing...
pt: O usuário está digitando...

en: User lookup
pt: Procurar usuário

en: User not found
pt: Usuário não encontrado

en: User not in group
pt: O usuário não está no grupo

en: User temporarily unavailable
pt: Usuário temporariamente indisponível

en: Username
pt: Nome do usuário

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
pt: A formatação do nome do usuário pode mudar apenas a maiusculização e os espaços.

en: Username of an account must be non-empty.
pt: O nome de usuário de uma conta não pode ser vazio.

en: Username sent
pt: Nome de usuário enviado

en: Username:
pt: Nome de usuário:

en: Users
pt: Usuários

en: Users on %s: %s
pt: Usuários em %s: %s

en: Valencian-Catalan
pt: Valenciano-Catalão

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
pt: Transparência variável para a lista de amigos e conversas.

en: Verify Public Key
pt: Verificar chave pública

en: Verifying server public key
pt: Verificando a chave pública do servidor

en: Version: 	%s
pt: Versão: %s

en: Video Camera
pt: Câmera de vídeo

en: Video Chat
pt: Bate-papo com vídeo

en: Video Conferencing
pt: Videoconferência

en: Video conferencing
pt: Videoconferência

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: View All Logs
pt: Ver Todos os Logs

en: View Blocked Text...
pt: Ver Texto Bloqueado...

en: View Log
pt: Ver histórico

en: View Log...
pt: Ver Log...

en: View MOTD
pt: Ver mensagem do dia (MOTD)

en: View Message of the Day
pt: Ver mensagem do dia

en: View User Log
pt: Ver histórico do usuário

en: View _Log
pt: Ver _histórico

en: View web profile
pt: Ver perfil na rede

en: Virgo
pt: Virgem

en: Visible
pt: Visível

en: Visited Hyperlink Color
pt: Cor do hyperlink visitado

en: Voice
pt: Voz

en: Voices
pt: Vozes

en: WATCH
pt: MONITORAR

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
pt: Esperando a aceitação da requisição

en: Waiting for Login Acknowledgement
pt: Esperando a aceitação dos dados

en: Waiting for network connection
pt: Esperando pela conexão de rede

en: Waiting for reply...
pt: Esperando resposta...

en: Waiting for response...
pt: Esperando resposta...

en: Waiting for transfer to begin
pt: Esperando o começo da transferência

en: Wake Me Up
pt: Me acorde

en: Wallops from %s
pt: Wallops de %s

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning Level
pt: Nível de alerta

en: Warning level too high (receiver)
pt: Nível de avisos muito alto (destinatário)

en: Warning level too high (sender)
pt: Nível de avisos muito alto (remetente)

en: Warning of %s not allowed.
pt: Alertar %s não é permitido.

en: Web Aware
pt: Permitir que outros vejam seu status pela Web

en: Web Page
pt: Página da web

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
pt: Disponível na Web (você vai receber SPAM ao ativar isto!)

en: Welcome back!
pt: Bem vindo de volta!

en: Whack
pt: Bater

en: Whacking %s...
pt: Batendo em %s...

en: When a file-transfer request arrives from %s
pt: Ao receber um pedido de transferência de arquivo de %s

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
pt: Quando uma nova conversa é aberta este plug-in irá inserir a última conversa na conversa atual.

en: When away
pt: Quando ausente

en: When both away and idle
pt: Quando ausente e inativo

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
pt: Quando o conteúdo da área de transferência mudar, estes serão disponbilizados ao X, caso possível.

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
pt: Ao exibir os históricos, este plug-in incluirá históricos de outros clientes de mensagens instantâneas. Atualmente, isto inclui o Adium, o MSN Messenger e o Trillian.
    
    AVISO: Este plug-in ainda está em testes e pode travar freqüentemente. Use-o por sua conta e risco!

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "aim"

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "gg"

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "icq"

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "irc"

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "msnim"

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "sip"

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "xmpp"

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
pt: Diz se o comando especificado deve ser associado a URLs "ymsgr"

en: Whisper Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens de Sussurro

en: Whiteboard
pt: Quadro de atividades

en: Whole words only
pt: Apenas palavras inteiras

en: Widget Sizes
pt: Tamanho dos controles

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
pt: Autenticação do Windows Live ID:Resposta inválida

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
pt: Autenticação do Windows Live ID: Falha ao conectar

en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
pt: Plug-in de protocolo do Windows Live Messanger

en: Windows Pidgin Options
pt: Opções do Pidgin para Windows

en: Work
pt: Negócios

en: Work Address
pt: Endereço de trabalho

en: Work Email
pt: Email de trabalho

en: Work Fax
pt: Fax de trabalho

en: Work IM
pt: MI de trabalho

en: Work Information
pt: Informações do trabalho

en: Work Mobile
pt: Celular de trabalho

en: Work Pager
pt: Pager de trabalho

en: Work Phone
pt: Telefone do trabalho

en: Work Phone 2
pt: Telefone 2 do trabalho

en: Work Phone Number
pt: Número de Telefone do Trabalho

en: Working
pt: Trabalhando

en: Would you be my friend?
pt: Você quer ser meu amigo?

en: Would you like to add him?
pt: Você deseja adicioná-lo?

en: Would you like to join the conversation?
pt: Você deseja entrar na conversa?

en: Would you like to overwrite it?
pt: Você deseja sobrescrevê-lo?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
pt: Você deseja defini-la como o ícone de amigo deste usuário?

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
pt: Você gostaria de definir um agora? (Nota: ISTO NÃO PODERÀ SER MODIFICADO!)

en: Would you like to set up detailed information now?
pt: Você deseja definir as informações detalhadas agora?

en: Write Error
pt: Erro ao enviar

en: Write error
pt: Erro ao enviar

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
pt: Gravar configurações em %s%sgtkrc-2.0

en: Writing error
pt: Erro de escrita

en: Wrong CHL value sent to server
pt: Valor CHL incorreto enviado para o servidor

en: X.509 Certificates
pt: Certificados X.509

en: X.509 certificate export failed
pt: Falha ao exportar certificado X.509

en: X.509 certificate import failed
pt: Falha ao importar certificado X.509

en: XML Not Well Formed
pt: XML mal-formado

en: XML Parse error
pt: Erro ao processar XML

en: XMPP Account
pt: Conta do XMPP

en: XMPP Console
pt: Console XMPP

en: XMPP Message Error
pt: Erro de mensagem do XMPP

en: XMPP Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo XMPP

en: Yahoo Chat port
pt: Porta de bate-papo do Yahoo

en: Yahoo Chat server
pt: Servidor de bate-papo do Yahoo

en: Yahoo ID...
pt: ID do Yahoo...

en: Yahoo Japan
pt: Yahoo Japão

en: Yahoo Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo Yahoo

en: Yahoo! ID
pt: ID do Yahoo!

en: Yahoo! Japan Profile
pt: Perfil do Yahoo! Japão

en: Yahoo! Profile
pt: Perfil do Yahoo!

en: Yahoo! system message for %s:
pt: Mensagem do sistema Yahoo! para %s:

en: Year of birth
pt: Ano de nascimento

en: Yes
pt: Sim

en: You _send:
pt: Você _envia:

en: You _type:
pt: Você _digita:

en: You appear to have no MySpace username.
pt: Parece que você não tem um nome de usuário do MySpace.

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
pt: Você está prestes a mesclar o grupo %s com o grupo chamado %s. Deseja continuar?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pt: Você está prestes a remover %s da sua lista de amigos. Deseja continuar?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pt: Você está prestes a remover o bate-papo %s da sua lista de amigos. Deseja continuar?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
pt[0]: Você está prestes a remover o contato que contém %s e %d outro amigo da sua lista de amigos. Deseja continuar?
pt[1]: Você está prestes a remover o contato que contém %s e %d outros amigos da sua lista de amigos. Deseja continuar?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
pt: Você está prestes a remover o grupo %s e todos os seus membros da sua lista de amigos. Deseja continuar?

en: You are awaiting authorization from the following buddies
pt: Você está esperando autorização dos seguintes amigos

en: You are banned from %s.
pt: Você foi banido do %s.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
pt: Você é o fundador do canal em <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
pt: Você está criando uma nova sala. Você deseja configurá-la, ou aceitar as configurações padrão?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
pt: Atualmente, você está desconectado. Nenhuma mensagem será recebida até que você conecte-se.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
pt: Você não está conectado com uma conta que permita adicionar este amigo.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
pt: Você não está conectado com uma conta que permita convidar este amigo.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
pt: Atualmente, você não está conectado em nenhum protocolo que possui o recurso de bate-papo.

en: You are now chatting in %s.
pt: Você está conversando em %s.

en: You are now known as %s
pt: Você mudou seu apelido para %s

en: You are sending messages too fast to %s.
pt: Você está mandando mensagens muito rapidamente para %s.

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
pt: Você está usando %s, mas este plug-in requer %s.

en: You can (un)load plugins from the following list.
pt: Você pode (des)ativar plug-ins a partir da lista abaixo.

en: You can edit more information from the context menu later.
pt: Você poderá editar outras informações a partir do menu de contexto mais tarde.

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
pt: Você pode alterar/excluir a ação a partir da caixa de diálogo `Ações de usuário'

en: You can enable/disable accounts from the following list.
pt: Você pode ativar/desativar as contas a partir da lista abaixo.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
pt: Você pode inserir esta imagem nesta mensagem, ou usá-la como ícone de amigo para este usuário

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
pt: Você pode permitir que outros usuários vejam sua informação de status online e suas informações pessoais. Por favor preencha as informações que você deseja que seja vista por outros usuários vejam sobre você.

en: You can only search for permanent Qun
pt: Você só pode pesquisar por um Qun permanente

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
pt: Você pode re-requisitar autorização destes amigos clicando com o botão direito neles e selecionando "Re-requisitar autorização."

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
pt: Você pode usar esta imagem numa transferência de arquivo, incluí-la nesta mensagem, ou usá-la como o ícone de amigo para este usuário.

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
pt: Você pode usar esta imagem numa transferência de arquivo, ou usá-la como o ícone de amigo para este usuário.

en: You can upgrade to %s %s today.
pt: Você pode atualizar para %s %s hoje.

en: You canceled the transfer of %s
pt: Você cancelou a transferência de %s

en: You cannot add the same person twice to a conversation
pt: Você não pode adicionar a mesma pessoa duas vezes a uma conversa

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
pt: Você não pode receber notificações de amigo até importar a chave pública deste. Você pode usar o comando Obter Chave Pública para fazê-lo.

en: You do not have any accounts.
pt: Você não tem nenhuma conta.

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
pt: Você arrastou um atalho da área de trabalho. Provavelmente você queria enviar o destino do atalho, e não o atalho em si.

en: You feel a disturbance in the force...
pt: Você sente uma perturbação na Força...

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
pt[0]: Você tem %d contato chamado %s. Você gostaria de juntá-lo?
pt[1]: Você tem %d contatos chamados %s. Você gostaria de juntá-los?

en: You have been added by %s
pt: Você foi adicionado por %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
pt: Você esteve conectando e desconectando com muita freqüência. Espere dez minutos e tente novamente. Se você continuar tentando, vai ter que esperar ainda mais.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pt: Você esteve conectando e desconectando com muita freqüência. Espere dez minutos e tente novamente. Se você continuar tentando, vai ter que esperar ainda mais.

en: You have been disconnected from chat room %s.
pt: Você foi desconectado da sala %s.

en: You have been kicked by %s: (%s)
pt: Você foi expulso por %s: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
pt: Você foi expulso de <I>%s</I> por <I>%s</I>: (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
pt: Você foi 'killado' por %s: (%s)

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
pt: Você foi desconectado porque conectou em outra estação de trabalho.

en: You have dragged an image
pt: Você arrastou uma imagem

en: You have entered an incorrect username
pt: Você digitou um nome de usuário incorreto

en: You have left this chat.
pt: Você saiu deste bate-papo.

en: You have mail!
pt: Você tem email!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
pt: você não tem um banco de dados de certificados raiz, logo este certificado não pode ser validado.

en: You have parted the channel%s%s
pt: Você saiu do canal%s%s

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
pt: Você provavelmente requisitou que seu perfil fosse definido antes do procedimento de conexão ser concluído. Seu perfil continua o mesmo; tente defini-lo novamente quando você estiver totalmente conectado.

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
pt: Você atingiu seu limite de contatos permitidos

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
pt: Você recebeu uma mensagem especial
    
    De: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
pt: Você recebeu um email do ICQ de %s [%s]
    
    A mensagem é: 
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
pt: Você recebeu um page do ICQ
    
    De: %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
pt: Você selecionou abrir uma mensagem instantânea direta com %s.

en: You have signed on from another location.
pt: Você conectou de outro local.

en: You have successfully created a Qun
pt: Você criou um Qun com sucesso

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
pt: Você tem que entrar no canal %s antes de poder entrar no grupo privado

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
pt: Você tentou ignorar %s, mas o usuário está na sua lista de amigos. Ao clicar "Sim" o usuário será removido e ignorado.

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
pt: Você tem mensagens não lidas. Tem certeza de que deseja fechar a janela?

en: You may be disconnected shortly.  Check %s for updates.
pt: Você pode ser desconectado daqui a pouco. Verifique atualizações em %s.

en: You may be disconnected shortly.  You may want to use TOC until this is fixed.  Check %s for updates.
pt: Você pode ser desconectado num curto período de tempo. Você pode querer usar o TOC até que isso esteja corrigido. Verifique por atualizações em %s.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
pt[0]: Você perdeu %hu mensagem de %s porque o nível de avisos dele/dela é muito alto.
pt[1]: Você perdeu %hu mensagens de %s porque o nível de avisos dele/dela é muito alto.

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
pt[0]: Você perdeu %hu mensagem de %s por que ela era inválida.
pt[1]: Você perdeu %hu mensagens de %s por que elas eram inválidas.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
pt[0]: Você perdeu %hu mensagem de %s porque ela era muito extensa.
pt[1]: Você perdeu %hu mensagens de %s porque elas eram muito extensas.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
pt[0]: Você perdeu %hu mensagem de %s porque o limite de freqüência foi excedido.
pt[1]: Você perdeu %hu mensagens de %s porque o limite de freqüência foi excedido.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
pt[0]: Você perdeu %hu mensagem de %s porque seu nível de avisos é muito alto.
pt[1]: Você perdeu %hu mensagens de %s porque seu nível de avisos é muito alto.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
pt[0]: Você perdeu %hu mensagem de %s por um motivo desconhecido.
pt[1]: Você perdeu %hu mensagens de %s por um motivo desconhecido.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
pt: Você perdeu uma mensagem de mensagem instantânea de %s porque ela foi enviada muito rapidamente.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
pt: Você perdeu uma mensagem instantânea de %s porque ela era muito extensa.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
pt: Você precisa criar uma conta antes de poder criar uma ação de usuário.

en: You must fill all the required fields.
pt: Você deve preencher todos os campos necessários.

en: You must give a name for the group to add.
pt: Você precisa dar um nome para o grupo a ser adicionado.

en: You must provide a group.
pt: Você precisa digitar um grupo.

en: You must provide a username for the buddy.
pt: Você precisa digitar um nome de usuário para o amigo.

en: You must select an account.
pt: Você precisa selecionar uma conta.

en: You must specify a nick
pt: Você precisa especificar um apelido

en: You receive an IM
pt: Você recebeu uma MI

en: You require encryption, but it is not available on this server.
pt: Você requereu criptografia, mas este servidor não a suporta.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support found.
pt: Você requer TLS/SSL, mas nenhum suporte a TLS/SSL foi encontrado.

en: You send
pt: Você envia

en: You should receive an email asking to confirm %s.
pt: Você deve receber um email pedindo para confirmar %s.

en: You talk in chat
pt: Você fala no bate-papo

en: You type
pt: Você digita

en: You were disconnected from the server.
pt: Você foi desconectado do servidor.

en: Your AIM connection may be lost.
pt: Sua conexão AIM pode ter sido perdida.

en: Your Current Mood
pt: Seu humor atual

en: Your Current Status
pt: Seu status atual

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
pt: Sua imagem da mensagem instantânea não foi enviada. Você não pode enviar imagens por mensagens instantâneas em bate-papos do AIM.

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
pt: Sua imagem da mensagem instantânea não foi enviada. Você precisa estar conectado diretamente para enviar imagens por mensagens instantâneas.

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
pt: Sua lista de amigos do MSN está temporariamente indisponível. Favor aguardar e tentar novamente.

en: Your VCard File
pt: Seu arquivo VCard

en: Your Yahoo! message did not get sent.
pt: Sua mensagem do Yahoo! não foi enviada.

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
pt: Sua conta foi desativada porque muitas senhas inválidas foram digitadas.

en: Your account is currently suspended.
pt: Atualmente, sua conta está suspensa.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
pt: Sua conta está travada, favor entrar no site do Yahoo!.

en: Your buddy list was downloaded from the server.
pt: Sua lista de amigos foi transferida do servidor.

en: Your buddy list was stored on the server.
pt: Sua lista de amigos foi guardada no servidor.

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
pt: Sua lista de amigos está vazia, nada foi escrito no arquivo.

en: Your command failed for an unknown reason.
pt: Seu comando falhou por um motivo desconhecido.

en: Your current password is different from the one that you specified.
pt: Sua senha atual é diferente da senha que você especificou.

en: Your new MSN friendly name is too long.
pt: Seu novo apelido é longo demais.

en: Your password has been changed.
pt: Sua senha foi alterada.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
pt: O nome de conta selecionado foi rejeitado pelo servidor. Provavelmente, ele contém caracteres inválidos.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
pt: O apelido selecionado foi rejeitado pelo servidor. Provavelmente, ele contém caracteres inválidos.

en: Your system administrator has disabled this operation
pt: O administrador do seu sistema desativou esta operação

en: Your warning level is currently too high to log in.
pt: Seu nível de alerta é alto demais para que você possa se conectar no momento.

en: Zap
pt: Dar choque

en: Zapping %s...
pt: Dando um choque em %s...

en: Zephyr Protocol Plugin
pt: Plug-in do protocolo Zephyr

en: Zip Code
pt: Código Postal (CEP)

en: Zipcode
pt: Código Postal (CEP)

en: Zodiac
pt: Zodíaco

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
pt: [ Audível %s/%s/%s.swf ] %s

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
pt: [Não foi possível exibir uma mensagem deste usuário porque ela continha caracteres inválidos.]

en: _Accept
pt: _Aceitar

en: _Accept Defaults
pt: _Aceitar padrões

en: _Account
pt: _Conta

en: _Account:
pt: _Conta:

en: _Accounts
pt: _Contas

en: _Add
pt: _Adicionar

en: _Add Chat
pt: _Adicionar bate-papo

en: _Add Custom Smiley...
pt: Exibir emoticons personalizados

en: _Add...
pt: _Adicionar...

en: _Advanced
pt: _Avançado

en: _Alias
pt: _Apelido:

en: _Alias...
pt: _Apelidar...

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: _Associate Buddy
pt: _Associar amigo

en: _Auto-reply:
pt: _Auto-resposta:

en: _Autodetect IP address
pt: Detectar endereço IP _automaticamente

en: _Basic
pt: _Básico

en: _Blink on New Message
pt: Piscar ao receber nova mensagem

en: _Block
pt: _Bloquear

en: _Both Icon & Text
pt: Am_bos

en: _Browse logs folder
pt: _Navegar na pasta de históricos

en: _Browse...
pt: Proc_urar...

en: _Browser:
pt: _Navegador:

en: _Buddy List window transparency
pt: Transparência da janela da _lista de amigos

en: _Buddy name:
pt: _Nome do amigo:

en: _Buddy:
pt: _Amigo:

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Change Status
pt: Alterar status

en: _Channel:
pt: _Canal:

en: _Class:
pt: _Classe:

en: _Collapse
pt: Re_colher

en: _Configure Room
pt: _Configurar sala

en: _Copy Email Address
pt: _Copiar endereço de email

en: _Copy Link Location
pt: _Copiar endereço do link

en: _Decline
pt: _Rejeitar

en: _Delete Group
pt: _Remover grupo

en: _Description
pt: _Descrição

en: _Disable
pt: _Desativar

en: _Dockable Buddy List
pt: Lista de _amigos ancorável

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Edit Account
pt: _Editar conta

en: _Edit Settings...
pt: Editar configurações

en: _Enable automatic router port forwarding
pt: Habilitar roteador automático de _encaminhamento de porta

en: _Enable sounds:
pt: Ativar sons:

en: _End port:
pt: Porta _final:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
pt: Maiusculização _exata (desmarque para tratar da maiusculização automaticamente)

en: _Exchange:
pt: _Troca:

en: _Expand
pt: _Expandir

en: _Flash window
pt: Janelas de _flash

en: _Flash window when chat messages are received
pt: _Piscar a janela quando mensagens de bate-papo forem recebidas

en: _Focused windows
pt: _Janelas com foco

en: _Font
pt: _Fonte

en: _Font face
pt: _Fonte

en: _Force 24-hour time format
pt: _Forçar formato de data 24-horas

en: _Get Info
pt: _Ver info

en: _Get List
pt: Ob_ter lista

en: _Group:
pt: _Grupo:

en: _Handle:
pt: _Apelido:

en: _Hide new IM conversations:
pt: _Esconder novas conversas de MI:

en: _Horizontal rule
pt: Régua _horizontal

en: _IM window transparency
pt: Transparência da janela de _mensagem instantânea

en: _IM windows
pt: Janelas de mensagens _instantâneas

en: _Icon Only
pt: Apenas _ícone

en: _Image
pt: Ima_gem

en: _Import...
pt: _Importar...

en: _Insert
pt: _Inserir

en: _Instance:
pt: _Instância:

en: _Invite
pt: Conv_idar

en: _Join
pt: _Entrar

en: _Keep Buddy List window on top:
pt: _Manter a janela da lista de amigos no topo:

en: _Local alias:
pt: Apelido _local:

en: _Login
pt: _Conectar

en: _Manage custom smileys
pt: Gerenciar e_moticons personalizados

en: _Manual:
    (%s for URL)
pt: _Manual:
    (%s para URL)

en: _Manually specify range of ports to listen on
pt: Especificar _manualmente as portas a escutar

en: _Merge Groups
pt: _Mesclar grupos

en: _Message Logs:
pt: _Históricos de mensagens:

en: _Message:
pt: _Mensagem:

en: _Method:
pt: _Método:

en: _Minutes before becoming idle:
pt: _Minutos antes de tornar inativo:

en: _Modify...
pt: _Modificar...

en: _More...
pt: _Mais...

en: _Name
pt: _Nome

en: _No
pt: _Não

en: _Normal
pt: N_ormal

en: _Notify buddies that you are typing to them
pt: _Notificar amigos de que você está digitando para eles

en: _Open Link in Browser
pt: _Abrir link no navegador

en: _Open Mail
pt: _Abrir email

en: _Open link in:
pt: _Abrir link no:

en: _Passphrase:
pt: _Frase-senha:

en: _Password:
pt: _Senha:

en: _Pause
pt: _Pausar

en: _Permit
pt: _Permitir

en: _Placement:
pt: _Posicionamento:

en: _Pop up a notification
pt: Exibir notificação _popup

en: _Port:
pt: _Porta:

en: _Present conversation window
pt: Janela de conversa atual

en: _Quit
pt: Fechar

en: _Recipient:
pt: Destinatá_rio:

en: _Recurring
pt: _Recorrente

en: _Remain in chat after window is closed.
pt: Continuar no chat quando a janela for fechada.

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Remove Buddy
pt: _Remover amigo

en: _Remove Chat
pt: _Remover bate-papo

en: _Remove Contact
pt: _Remover contato

en: _Remove Group
pt: _Remover grupo

en: _Rename
pt: _Renomear

en: _Report idle time:
pt: Mostrar _tempo de inatividade:

en: _Reset
pt: _Redefinir

en: _Reset formatting
pt: Limpa_r formatação

en: _Resume
pt: _Continuar

en: _Room:
pt: Sa_la:

en: _Save
pt: _Salvar

en: _Save Image...
pt: _Salvar imagem...

en: _Search
pt: _Pesquisar

en: _Search for:
pt: _Pesquisar por:

en: _Send
pt: _Enviar

en: _Send File...
pt: _Enviar arquivo...

en: _Send Message
pt: Envia_r mensagem

en: _Server:
pt: _Servidor:

en: _Set
pt: _Definir

en: _Show slider bar in IM window
pt: _Mostrar slider na janela de mensagem instantânea

en: _Show system tray icon:
pt: Mo_strar ícone da bandeja

en: _Smile!
pt: _Emoticon!

en: _Start %s on Windows startup
pt: _Executar %s na inicialização do Windows

en: _Start port:
pt: Porta _inicial:

en: _Text Only
pt: Apenas _texto

en: _Title:
pt: _Título:

en: _Unread Messages
pt: Mensagens não lidas

en: _Unset
pt: _Redefinir

en: _Use
pt: _Usar

en: _User:
pt: _Usuário:

en: _Username:
pt: _Nome de usuário:

en: _View Certificate...
pt: _Ver certificado...

en: _View...
pt: _Ver...

en: _Visual gesture display
pt: _Exibição visual dos gestos

en: _Yes
pt: _Sim

en: accounts
pt: contas

en: accounts: Show the accounts window.
pt: accounts: Mostra a janela de contas.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
pt: action &lt;ação a realizar&gt;:  Realiza uma ação.

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
pt: affiliate &lt;usuário&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: define a filiação do usuário com a sala.

en: artist
pt: Artista

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
pt: away [mensagem]:  Define uma mensagem de ausência. Não use uma mensagem caso queira retornar do estado de ausência.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
pt: ban &lt;usuário&gt; [sala]: Bane o usuário da sala.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
pt: ban [&lt;canal&gt; +|-&lt;usuário&gt;]:  Bane o usuário do canal

en: blocklist command failed
pt: O comando 'blocklist' falhou

en: buddy list
pt: lista de amigos

en: buddylist: Show the buddylist.
pt: buddylist: Mostra a lista de amigos.

en: bug master
pt: Mestre dos bugs

en: buzz: Buzz a user to get their attention
pt: buzz: Envia um alerta (buzz) para um usuário de modo a chamar a sua atenção

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
pt: call &lt;comando&gt;:  Chama qualquer comando de cliente do SILC

en: channel %s not found
pt: canal %s não encontrado

en: channel modes for %s: %s
pt: modos do canal de %s: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
pt: chanserv: Envia um comando para o chanserv

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
pt: clear: Limpa todas as janela de conversa.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
pt: clear: Limpa a janela de conversa.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
pt: cmode &lt;canal&gt; [+|-&lt;modos&gt]; [argumentos]: Define ou exibe os modos do canal.

en: config:  Configure a chat room.
pt: config:  Configura uma sala de bate-papo.

en: configure:  Configure a chat room.
pt: configure:  Configura uma sala de bate-papo.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
pt: ctcp <apelido> <msg>: mandar msg ctcp para o apelido.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
pt: cumode &lt;usuário|canal&gt; +|-&lt;modos&gt; &lt;usuário&gt;: Muda os modos do usuário no canal

en: current topic is: %s
pt: O tópico atual é: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
pt: debug &lt;opção&gt;:  Envia várias informações de depuração para a conversa atual.

en: debugwin: Show the debug window.
pt: debugwin: Mostra a janela de depuração.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
pt: deop &lt;usuário1&gt; [usuário2] ...:  Remove o status de operador do canal de alguém. Você precisa ser um operador do canal para isso.

en: detach:  Detach this session
pt: detach:  Desconecta do servidor sem sair do mesmo

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
pt: devoice &lt;usuário1&gt; [usuário2] ...:  Remove o status de voice do canal de alguém, impedindo esta pessoa de falar caso o canal esteja moderado (+m). Você precisa ser um operador do canal para isso.

en: doodle: Request user to start a Doodle session
pt: doodle: Pede ao usuário para iniciar uma sessão para desenhar

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
pt: getkey &lt;usuário|servidor&gt;:  Obtém a chave pública do servidor ou do usuário

en: hacker and designated driver [lazy bum]
pt: hacker e dirigente designado [vagabundo preguiçoso]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
pt: help &lt;comando&gt;:  Ajuda num comando específico.

en: iChat AV
pt: AV do iChat

en: iTunes Music Store Link
pt: Link para a loja de música do iTunes

en: info [server]:  View server administrative details
pt: info [servidor]: Exibe detalhes administrativos do servidor

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pt: inst &lt;instância&gt;: Define a instância a ser usada nesta classe

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pt: instance &lt;instância&gt;: Define a instância a ser usada nesta classe

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
pt: invite &lt;canal&gt; [-|+]&lt;usuário&gt;:  convida um usuário ou adiciona/remove-o da lista de convites do canal

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
pt: invite &lt;usuário&gt; [sala]:  Convida alguém para entrar no canal especificado, ou no canal atual.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
pt: invite &lt;usuário&gt; [mensagem]:  Convida o usuário para a sala.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
pt: j &lt;sala1&gt;[,sala2][,...] [chave1[,chave2][,...]]:  Digite um ou mais canais, e opcionalmente forneça a chave do canal para cada um deles, se necessário.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
pt: join &lt;canal&gt; [&lt;senha&gt;]:  Entra em um canal nesta rede

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
pt: join &lt;sala&gt;:  Entra numa sala de bate-papo na rede do Yahoo

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
pt: join &lt;sala1&gt;[,sala2][,...] [chave1[,chave2][,...]]:  Digite um ou mais canais, e opcionalmente forneça a chave do canal para cada um deles, se necessário.

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
pt: join:  &lt;sala&gt; [senha]: Entra num bate-papo neste servidor.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
pt: kick &lt;canal&gt; &ltusuário&gt; [comentário]:  Expulsa o usuário do canal

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
pt: kick &lt;usuário&gt; [mensagem]:  Remove alguém de um canal. Você precisa ser operador do canal para isso.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
pt: kick &lt;usuário&gt; [motivo]:  Expulsa um usuário da sala.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
pt: kill &lt;usuário&gt; [-pubkey|&lt;motivo&gt;]: Expulsa o usuário do servidor

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
pt: lastlog: Pesquisa uma determinada frase nas mensagens recebidas.

en: lead developer
pt: desenvolvedor principal

en: leave [channel]:  Leave the chat
pt: leave [canal]:  Sai do bate-papo

en: libfaim maintainer
pt: mantenedor da libfaim

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
pt: list:  Exibe uma lista das salas de bate-papo da rede. <i>Cuidado, alguns servidores podem te desconectar caso você faça isso.</i>

en: list:  List channels on this network
pt: list:  Lista os canais desta rede

en: list: List rooms on the Yahoo network
pt: list: Lista as salas desta rede do Yahoo

en: loading plugin failed
pt: falha ao carregar o plug-in

en: maintainer
pt: mantenedor

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
pt: me &lt;ação a realizar&gt;:  Realiza uma ação.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
pt: me &lt;ação&gt;:  Envia uma ação do tipo do IRC para um amigo ou bate-papo.

en: memoserv: Send a command to memoserv
pt: memoserv: Envia um comando para o memoserv

en: minutes
pt: minutos

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
pt: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;usuário|canal&gt;: Define ou remove um modo de usuário ou canal.

en: mode (%s %s) by %s
pt: Modo (%s %s) por %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
pt: motd:  Exibe a mensagem do dia do servidor

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
pt: msg &lt;usuário&gt; &lt;mensagem&gt;:  Manda uma mensagem privada para um usuário

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
pt: msg &lt;usuário&gt; &lt;mensagem&gt;:  Envia uma mensagem particular para um usuário (ao contrário de um canal).

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
pt: msg &lt;usuário&gt; &lt;mensagem&gt;:  Envia uma mensagem particular para outro usuário.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
pt: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Define a cor para diferentes casses de mensagens na janela de conversação.<br>    &lt;class&gt;: recebimento, envio, destaque, ação, marcador de tempo<br>    &lt;foreground/background&gt;: preto, vermelho, verde, azul, branco, cinza, cinza escuro, magenta, ciano, padrão<br><br>EXEMPLO:<br>    msgcolor send cyan default

en: myim URL handler
pt: Suporte a URLs myim

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
pt: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;canal(ais) &gt;:  Lista usuários específicos no(s) canal(ais)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
pt: names [canal]:  Lista os usuários que estão no canal atualmente.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
pt: nick &lt;novo apelido&gt;:  Muda seu apelido.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
pt: nick &lt;novo apelido&gt;:  Muda seu apelido

en: nickserv: Send a command to nickserv
pt: nickserv: Envia um comando para o nickserv

en: no channel modes are set on %s
pt: nenhum modo de canal está definido em %s

en: no such channel
pt: Canal inexistente

en: none
pt: nenhum

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
pt: me &lt;ação&gt;:  Envia uma notícia para um usuário ou canal.

en: nudge: nudge a user to get their attention
pt: nudge: chama a atenção do usuário

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
pt: op &lt;usuário1&gt; [usuário2] ...:  Dá o status de operador do canal para alguém. Você precisa ser operador do canal para isso.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
pt: oper &lt;usuário&gt; [-pubkey]: Obtém privilégios de operador do servidor

en: operserv: Send a command to operserv
pt: operserv: Envia um comando para o operserv

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
pt: operwall &lt;mensagem&gt;:  Se você não sabe o que é isto, provavelmente não pode usar tal comando.

en: original author
pt: autor original

en: part [channel]:  Leave the chat
pt: part [canal]:  Sai do bate-papo

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
pt: part [sala] [mensagem]:  Sai do canal atual, ou de um canal especificado, com uma mensagem opcional.

en: part [room]:  Leave the room.
pt: part [sala]:  Sai da sala.

en: persist command failed
pt: O comando 'persist' falhou

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
pt: ping &lt;jid&gt;:       Verifica conexão com usuário/componente/servidor.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
pt: ping [usuário]: Verifica qual a latência do usuário (ou do servidor, caso nenhum usuário tenha sido especificado).

en: ping:  Send PING to the connected server
pt: ping:  Envia um PING para o servidor conectado

en: plugins: Show the plugins window.
pt: plug-ins: Mostra a janela de plug-ins.

en: prefs: Show the preference window.
pt: prefs: Mostra a janela de preferências

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
pt: query &lt;usuário&gt; &lt;mensagem&gt;:  Envia uma mensagem particular para um usuário (ao contrário de um canal).

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
pt: query &lt;usuário&gt; [&lt;mensagem&gt;]:  Manda uma mensagem privada para um usuário

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
pt: quit [mensagem]:  Desconecta do servidor, com uma mensagem opcional

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
pt: quit [mensagem]:  Desconecta do servidor, com uma mensagem opcional.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
pt: quote [...]:  Manda um comando puro para o servidor.

en: register:  Register with a chat room.
pt: register:  Registra com uma sala de bate-papo.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
pt: remove &lt;usuário&gt; [mensagem]:  Remove alguém de um canal. Você precisa ser operador do canal para isso.

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
pt: role &lt;usuário&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Define o cargo do usuário na sala.

en: saved statuses
pt: status salvos

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
pt: say &lt;mensagem&gt;:  Envia uma mensagem normalmente, como se você não estivesse usando um comando.

en: stats:  View server and network statistics
pt: stats:  Exibe as estatísticas do servidor e da rede

en: statuses: Show the savedstatuses window.
pt: statuses: Mostra a janela de status salvos.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
pt: sub &lt;classe&gt; &lt;instância&gt; &lt;destinatário&gt;: Entra em um novo bate-papo

en: support
pt: suporte

en: support/QA
pt: suporte/QA

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
pt: time: Exibe a hora local atual do servidor de IRC.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pt: topic &lt;instância&gt;: Define a instância a ser usada nesta classe

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
pt: topic [&lt;novo tópico&gt;]:  Vê ou altera o tópico

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
pt: topic [novo tópico]:  Vê ou altera o tópico do canal.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
pt: topic [novo tópico]:  Ver ou mudar o tópico.

en: tzc command
pt: Comando tzc

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
pt: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Define ou remove um modo de usuário.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
pt: umode &lt;modos de usuário&gt;: Define seus modos na rede

en: unloading plugin failed
pt: falha ao descarregar o plug-in

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
pt: users &lt;canal&gt;:  Lista os usuários no canal

en: users:  Show the list of users in the chat.
pt: users:  Exibe a lista dos usuários que estão no bate-papo.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
pt: version [apelido]: envia um pedido CTCP VERSION para um usuário

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
pt: voice &lt;usuário1&gt; [usuário2] ...:  Dá o status de voice do canal para alguém. Você precisa ser operador do canal para isso.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
pt: wallops &lt;mensagem&gt;: Se você não sabe o que é isto, provavelmente não pode usar tal comando.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
pt: whois &lt;usuário&gt;:  Exibe informações do usuário

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
pt: whois [servidor] &lt;usuário&gt;:  Exibe informações do usuário.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
pt: whowas &lt;usuário&gt;:  Exibe informações do usuário

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
pt: whowas &lt;apelido&gt;:  Exibe informações de um usuário que está desconectado.

en: win32 port
pt: port para Win32

en: you can see the butterflies mating
pt: você pode ver as borboletas acasalando-se

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
pt: zc &lt;classe&gt;: Envia uma mensagem para &lt;<i>classe</i>,PESSOAL,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
pt: zci &lt;classe&gt; &lt;instância&gt;: Envia uma mensagem para &lt;<i>classe</i>,<i>instância</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pt: zci &lt;classe&gt; &lt;instância&gt; &lt;destinatário&gt;: Envia uma mensagem para &lt;<i>classe</i>,<i>instância</i>,<i>destinatário</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
pt: zi &lt;instância&gt;: Envia uma mensagem para &lt;mensagem,<i>instância</i>,*&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pt: zir &lt;instância&gt; &lt;destinatário&gt;: Envia uma mensagem para &lt;MENSAGEM,<i>instância</i>,<i>destinatário</i>&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
pt: zl &lt;usuário&gt;:  Localiza o usuário

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
pt: zlocate &lt;usuário&gt;: Localiza o usuário
