Pidgin - en to fi translation catalogue (3534 entries)

en: 	_Only when someone says your username
fi: 	_Vain kun joku sanoo käyttäjänimesi

en: 
    %s has stopped typing
fi: 
    %s on lopettanut kirjoittamisen

en: 
    %s is typing...
fi: 
    %s kirjoittaa...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
fi: 
    <b>Tuttavakommentti:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
fi: 
    <b>Osallistujat:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
fi: 
    <b>Aihe:</b> %s

en: 
    Last Seen: %s ago
fi: 
    Viimeksi nähty: %s sitten

en: 
    Your Preferred Contact Methods
fi: 
    Suosimasi yhteystavat

en:  <i>(identified)</i>
fi: <i>(tunnistettu)</i>

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
fi: "%s" on tällä hetkellä poissa linjoilta. Haluatko tallentaa loput viesteistä tuttavailmoittimeen, ja automaattisesti lähettää ne kun "%s" kirjautuu takaisin sisään?

en: "Attention" Name Color
fi: "Huomio"-ilmoituksen nimen väri

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
fi[0]: %d tili poistettiin käytöstä koska toisesta paikasta kirjauduttiin sisään:
fi[1]: %d tiliä poistettiin käytöstä koska toisesta paikasta kirjauduttiin sisään:

en: %d buddy was added or updated from the server (including buddies already on the server-side list) | %d buddies were added or updated from the server (including buddies already on the server-side list)
fi[0]: %d tuttava lisättiin tai päivitettiin palvelimelta (mukaan lukien jo palvelinpuolen luettelossa olevat)
fi[1]: %d tuttavaa lisättiin tai päivitettiin palvelimelta (mukaan lukien jo palvelinpuolen luettelossa olevat)

en: %d canceled the transfer of %s
fi: %d peruutti tiedoston %s siirron

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: %d has declined the file %s
fi: %d on kieltäytynyt tiedostosta %s

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d person in room | %d people in room
fi[0]: %d ihminen huoneessa
fi[1]: %d ihmistä huoneessa

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
fi[0]: %d lukematon viesti käyttäjältä %s
fi[1]: %d lukematonta viestiä käyttäjältä %s

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
fi: %s
    
    Finch ei yritä uudelleenyhdistää käyttäjätiliä kunnes korjaat virheen ja otat tilin uudelleen käyttöön.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
fi: %s
    Käyttö: %s [VALITSIN]...
    
      -c, --config=HAK    käytä hakemistoa HAK asetustiedostoille
      -d, --debug         kirjoita virheenjäljitysviestit putkeen stdout
      -h, --help          näytä tämä ohje ja poistu
      -n, --nologin       älä kirjaudu automaattisesti
      -v, --version       näytä nykyinen versionumero ja poistu

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      --display=DISPLAY   X display to use
      -v, --version       display the current version and exit
fi: %s %s
    Käyttö: %s [VALITSIN]...
    
      -c, --config=HAK    käytä hakemistoa HAK asetustiedostoille
      -d, --debug         kirjoita virheenjäljitysviestit putkeen stdout
      -h, --help          näytä tämä ohje ja poistu
      -m, --multiple      älä pitäydy vain yhdessä instanssissa
      -n, --nologin       älä kirjaudu automaattisesti
      -l, --login[=NIMI]  kirjaudu automaattisesti (valinnainen NIMI 
                          määrittelee käytettävät tilit pilkuin eroteltuina.
                          Ilman tätä vain ensimmäinen tili otetaan käyttöön).
      --display=NÄYTTÖ    käytettävä X-näyttö
      -v, --version       näytä nykyinen versionumero ja poistu

en: %s %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stdout
      -h, --help          display this help and exit
      -m, --multiple      do not ensure single instance
      -n, --nologin       don't automatically login
      -l, --login[=NAME]  enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
      -v, --version       display the current version and exit
fi: %s %s
    Käyttö: %s [VALITSIN]...
    
      -c, --config=HAK    käytä hakemistoa HAK asetustiedostoille
      -d, --debug         kirjoita virheenjäljitysviestit putkeen stdout
      -h, --help          näytä tämä ohje ja poistu
      -m, --multiple      älä pitäydy vain yhdessä instanssissa
      -n, --nologin       älä kirjaudu automaattisesti
      -l, --login[=NIMI]  kirjaudu automaattisesti (valinnainen NIMI 
                          määrittelee käytettävät tilit pilkuin eroteltuina.
                          Ilman tätä vain ensimmäinen tili otetaan käyttöön).
      -v, --version       näytä nykyinen versionumero ja poistu

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
fi: %s %s on kaatunut ja yrittänyt tallentaa muistivedoksen.
    Tämä on ohjelmavirhe ja se ei tapahtunut minkään
    tekemäsi virheen takia.
    
    Jos voit toistaa ongelman, ilmoita siitä 
    kehittäjille raportoimalla virheestä osoitteessa:
    %ssimpleticket/
    
    Varmista että kerrot mitä teit vian ilmetessä ja lähetä myös
    pinolistaus muistivedostiedostosta. Jos et tiedä kuinka
    pinolistaus (backtrace) haetaan, lue ohjeita osoitteessa
    %swiki/GetABacktrace

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
fi: %s %s. Kirjoita "%s -h" saadaksesi lisää tietoja.

en: %s (%s) changed status from %s to %s
fi: %s (%s) on vaihtanut tilasta %s tilaan %s

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
fi[0]: %s (%s): %d uusi viesti.
fi[1]: %s (%s): %d uutta viestiä.

en: %s (%s) is no longer %s
fi: %s (%s) ei ole enää %s

en: %s (%s) is now %s
fi: %s (%s) on nyt %s

en: %s Options
fi: %s-valinnat

en: %s Your password is %d characters, greater than the expected maximum length of %d for MySpaceIM. Please shorten your password at http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword and try again.
fi: %s Salasanasi on %d merkkiä, mikä on enemmän kuin MySpaceIM:n odottama suurin mahdollinen %d merkkiä. Lyhennä salasanaasi osoitteessa http://profileedit.myspace.com/index.cfm?fuseaction=accountSettings.changePassword ja yritä uudelleen.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
fi: %s [<I>%s</I>] saapui huoneeseen.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
fi: %s näyttää olevan poissa linjoilta eikä saanut viestiä jonka juuri lähetit.

en: %s became idle
fi: %s on jouten

en: %s became unidle
fi: %s on aktiivinen

en: %s canceled the file transfer
fi: Käyttäjä %s peruutti tiedostonsiirron

en: %s canceled the transfer of %s
fi: %s peruutti tiedoston %s siirron

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
fi: %s ei voi siirtää kansiota. Kansion sisältämät tiedostot täytyy lähettää erikseen.

en: %s could not be added because your buddy list is full.
fi: Käyttäjää %s ei voi lisätä koska tuttavia on liikaa.

en: %s declined your conference invitation to room "%s" because "%s".
fi: %s kieltäytyi kutsustasi huoneeseen "%s" koska "%s".

en: %s disabled
fi: %s pois käytöstä

en: %s disconnected
fi: Yhteys katkennut kohteeseen %s

en: %s disconnected.
fi: Yhteys katkennut kohteeseen %s.

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
fi: %s havaitsi ongelmia siirrettäessä asetuksia ohjelmasta %s ohjelmaan %s. Tutki asiaa ja suorita asetusten siirto käsin. Ilmoita tästä ongelmasta osoitteessa http://developer.pidgin.im/

en: %s entered the room.
fi: %s saapui huoneeseen.

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
fi[0]: %s:lla on %d uusi viesti.
fi[1]: %s:lla on %d uutta viestiä.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list for the following reason: %s.
fi: Käyttäjä %s on (taannehtivasti) evännyt pyyntösi lisätä hänet tuttaviisi seuraavasta syystä: %s.

en: %s has (retroactively) denied your request to add them to your list.
fi: Käyttäjä %s on (taannehtivasti) evännyt pyyntösi lisätä hänet tuttaviisi.

en: %s has added you to his or her buddy list.
fi: Käyttäjä %s on lisännyt sinut tuttaviinsa.

en: %s has become idle (%s)
fi: %s on jouten (%s)

en: %s has become idle.
fi: %s on jouten.

en: %s has been invited to this conversation.
fi: %s on kutsuttu tähän keskusteluun.

en: %s has buzzed you!
fi: %s on töötännyt sinulle.

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
fi: %s on vaihtanut <I>%s</I> aiheeksi: %s

en: %s has changed the topic to: %s
fi: %s on vaihtanut aiheeksi: %s

en: %s has cleared the topic.
fi: %s on poistanut aiheen.

en: %s has closed the conversation.
fi: %s on sulkenut keskustelun.

en: %s has gone away.
fi: %s poistui.

en: %s has gone away. (%s)
fi: %s on poissa. (%s)

en: %s has goosed you!
fi: %s puristi sinua.

en: %s has high-fived you!
fi: %s yläfemmasi sinulle.

en: %s has hugged you!
fi: %s halasi sinua.

en: %s has invited %s to the chat room %s
fi: Käyttäjä %s on kutsunut käyttäjän %s keskusteluhuoneeseen %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
fi: Käyttäjä %s on kutsunut käyttäjän %s keskusteluhuoneeseen %s:
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
fi: %s on juuri pyytänyt suoraa yhteyttä %s:n

en: %s has left the conversation.
fi: %s on lähtenyt keskustelusta.

en: %s has nudged you!
fi: %s on tönäissyt sinua.

en: %s has paused while typing to you (%s)
fi: %s keskeytti kirjoittamisen sinulle (%s)

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
fi: %s on esittänyt seuraavan varmenteen vain tätä kertaa varten:

en: %s has punk'd you!
fi: %s kujeili sinulle.

en: %s has raspberried you!
fi: %s rutisi nenäsi edessä.

en: %s has removed you from his or her buddy list.
fi: %s on poistanut sinut tuttavistaan.

en: %s has requested your attention!
fi: %s pyysi huomiotasi

en: %s has returned from being away (%s)
fi: %s on palannut oltuaan poissa (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
fi: %s on palannut oltuaan jouten (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
fi: %s on lähettämässä sinulle viestiä. (%s)

en: %s has sent you a webcam invite, which is not yet supported.
fi: %s on lähettänyt webkamera-kutsun, mikä ei ole vielä tuettuna.

en: %s has set the topic to: %s
fi: %s vaihtoi aiheeksi: %s

en: %s has signed off (%s)
fi: %s on kirjautunut ulos (%s)

en: %s has signed off.
fi: %s on kirjautunut ulos.

en: %s has signed on (%s)
fi: %s on kirjautunut sisään (%s)

en: %s has signed on.
fi: %s on kirjautunut sisään.

en: %s has slapped you!
fi: %s läpäytti sinua.

en: %s has smooched you!
fi: %s syleili sinua.

en: %s has started typing to you (%s)
fi: %s alkoi kirjoittaa sinulle (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
fi: %s on lopettanut kirjoittamisen sinulle (%s)

en: %s has torched you!
fi: %s liekitti sinua.

en: %s has whacked you!
fi: %s mätkäisi sinua.

en: %s has zapped you!
fi: %s läimäisi sinua.

en: %s is a graphical modular messaging client based on libpurple which is capable of connecting to AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, and QQ all at once.  It is written using GTK+.<BR><BR>You may modify and redistribute the program under the terms of the GPL (version 2 or later).  A copy of the GPL is contained in the 'COPYING' file distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors.  See the 'COPYRIGHT' file for the complete list of contributors.  We provide no warranty for this program.<BR><BR>
fi: %s on graafinen ja modulaarinen libpurple-kirjastoon perustuva pikaviestinsovellus, joka kykenee käyttämään AIM-, MSN-, Yahoo!-, XMPP-, ICQ-, IRC-, SILC-, SIP/SIMPLE-, Novell GroupWise-, Lotus Sametime-, Bonjour-, Zephyr-, MySpaceIM-, Gadu-Gadu- ja QQ-yhteyskäytäntöjä samanaikaisesti. Se on ohjelmoitu käyttäen Gtk+-kirjastoa.<BR><BR>Voit muokata ja jakaa ohjelmaa GPL-lisenssin (versio 2 tai myöhempi) ehdoilla. Kopio GPL:stä on sisällytetty "COPYING"-tiedostoon, joka tulee %sin mukana. %sin tekijänoikeudet on sen tekemiseen osallistuneilla. Täydellinen luettelo osallistuneista löytyy "COPYRIGHT"-tiedostosta. Tekijät eivät anna ohjelmalle minkäänlaista takuuta.<BR><BR>

en: %s is no longer away.
fi: %s palasi.

en: %s is no longer idle.
fi: %s ei enää ole jouten.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto. Ei suostuta ylikirjoittamaan sitä.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
fi: %s ei ole kelvollinen väri. Katso kelvolliset värit komennolla "/help msgcolor".

en: %s is not a valid filename.
fi: %s ei ole kelvollinen tiedostonimi.

en: %s is not a valid group.
fi: %s ei ole kelvollinen ryhmä.

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
fi: %s ei ole kelvollinen viestiluokka. Katso kelvolliset viestiluokat komennolla "/help msgcolor".

en: %s is not a valid passport account.
fi: %s ei ole kelvollinen passport-tili

en: %s is not a valid room handle
fi: %s ei ole kelvollinen keskustelunimi (room handle)

en: %s is not a valid room name
fi: %s ei ole kelvollinen keskusteluhuoneen nimi

en: %s is not a valid server name
fi: %s ei ole kelvollinen palvelinnimi.

en: %s is now known as %s
fi: %s on nyt nimeltään %s

en: %s is now known as %s.
fi: %s on nyt nimeltään %s.

en: %s is offering to send file %s
fi: %s tarjoaa tiedostoa %s

en: %s is on the local list but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fi: %s paikallisella tuttavissa mutta ei palvelimen. Haluatko että tämä tuttava lisätään?

en: %s is trying to send you a group of %d files.
fi: %s tarjoaa %d tiedoston tiedostoryhmää.

en: %s just sent you a Nudge!
fi: Käyttäjä %s lähetti sinulle juuri tönäisyn!

en: %s just signed off
fi: %s kirjautui ulos

en: %s just signed on
fi: %s kirjautui sisään

en: %s left the room (%s).
fi: %s poistui huoneesta (%s).

en: %s left the room.
fi: %s poistui huoneesta.

en: %s not currently logged in.
fi: %s ei ole parhaillaan kirjautuneena sisään.

en: %s on %s (%s)
fi: %s tilillä %s (%s)

en: %s on the local list is inside the group "%s" but not on the server list. Do you want this buddy to be added?
fi: %s paikallisissa tuttavissa on ryhmässä "%s" mutta ei ole palvelimen tuttavissa. Haluatko että tämä tuttava lisätään?

en: %s requests %s to accept %d file: %s (%.2f %s)%s%s | %s requests %s to accept %d files: %s (%.2f %s)%s%s
fi[0]: %s pyytää %s hyväksymään %d tiedoston: %s (%.2f %s)%s%s
fi[1]: %s pyytää %s hyväksymään %d tiedostot: %s (%.2f %s)%s%s

en: %s requests you to send them a file
fi: %s pyytää sinua lähettämään hänelle tiedoston

en: %s requires %s, but it failed to unload.
fi: %s vaatii liitännäisen %s, mutta sitä ei onnistuttu poistamaan käytöstä

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
fi: %s vaatii tekstipohjaisen tunnistautumisen salaamattoman yhteyden yli. Sallitaanko tämä ja jatketaan?

en: %s said your nick in %s
fi: %s mainitsi kutsumanimesi keskustelussa %s

en: %s sent a message in %s
fi: %s lähetti viestin keskustelussa %s

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
fi: %s lähetti viestin kirjoitustaululle kanavalla %s. Haluatko aukaista kirjoitustaulun?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
fi: %s lähetti viestin kirjoitustaululle. Haluatko aukaista kirjoitustaulun?

en: %s sent you a message
fi: %s lähetti sinulle viestin

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
fi: %s yritti lähettää sinulle %s-tiedoston, mutta vain tiedostot %s asti ovat sallittuja suorassa IM-yhteydessä. Yritä tiedostonsiirtoa sen sijaan.

en: %s wants to send you %s (%s)
fi: %s on lähettämässä sinulle %s (%s)

en: %s wants to send you a file
fi: Käyttäjä %s tahtoo lähettää sinulle tiedoston

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
fi: %s%s%s%s on tehnyt käyttäjästä %s tuttavansa%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
fi: %s%s%s%s haluaa lisätä käyttäjän %s tuttavaluetteloonsa%s%s

en: %s, %d hour | %s, %d hours
fi[0]: %s, %d tunti
fi[1]: %s, %d tuntia

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
fi[0]: %s, %d minuutti
fi[1]: %s, %d minuuttia

en: %s. Try `%s -h' for more information.
fi: %s. Kirjoita "%s -h" saadaksesi lisää tietoja.

en: %u needs authorization
fi: %u tarvitsee valtuutuksen

en: %u request to join Qun %u
fi: %u pyysi liittymään Quniin %u

en: %u requested to join Qun %u for %s
fi: %u pyysi liittymään Quniin %u: %s

en: %u requires verification
fi: %u pyytää valtuutusta

en: 'addbuddy' command failed.
fi: "addbuddy"-komento epäonnistui.

en: 'delbuddy' command failed
fi: "delbuddy"-komento epäonnistui

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
fi: (%s) %s <AUTOMAATTIVASTAUS>: %s

en: (Code %s)
fi: (Koodi %s)

en: (DOES NOT MATCH)
fi: (EI TÄSMÄÄ)

en: (Invalid UTF-8 string)
fi: (Viallinen UTF-8-merkkijono)

en: (Optional) A_lias:
fi: (Valinnainen) _Lempinimi:

en: (Re-)Request authorization
fi: Pyydä valtuutusta uudelleen

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
fi: (Tämän viestin muunnoksessa oli virhe.	 Tarkista "Merkistö"-valinta tilin muokkausikkunasta)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
fi: (Tämän viestin vastaanotossa oli virhe. Joko sinulla tai käyttäjällä %s on eri merkistöasetukset käytössä, tai hänellä (%s) on virheellinen asiakasohjelma.)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
fi: (Viestiä vastaanotettaessa tapahtui virhe. Tuttava jonka kanssa puhut käyttää luultavasti eri merkistöä kuin mitä odotettiin. Jos tiedät mitä merkistöä hän käyttää, voit määritellä sen AIM/ICQ-käyttäjätilisi lisäasetuksissa.)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
fi: (Unohdit luultavasti suorittaa "make install".)

en: (default)
fi: (oletus)

en: (no name)
fi: (nimetön)

en: (no topic set)
fi: (aihetta ei ole asetettu)

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: +++ %s became idle
fi: +++ %s on jouten

en: +++ %s became unidle
fi: +++ %s on aktiivinen

en: +++ %s signed off
fi: +++ %s kirjautui ulos

en: +++ %s signed on
fi: +++ %s kirjautui sisään

en: /Accounts
fi: /Käyttäjätilit

en: /Accounts/Manage Accounts
fi: /Käyttäjätilit/Tilien hallinta

en: /Buddies/Add Buddy...
fi: /Tuttavat/Lisää tuttava...

en: /Buddies/Add C_hat...
fi: /Tuttavat/Lisää ryhmäkeskustelu...

en: /Buddies/Add Chat...
fi: /Tuttavat/Lisää ryhmäkeskustelu...

en: /Buddies/Add Group...
fi: /Tuttavat/Lisää ryhmä...

en: /Buddies/Add _Group...
fi: /Tuttavat/Lisää _ryhmä...

en: /Buddies/Get User Info...
fi: /Tuttavat/Hae käyttäjätiedot...

en: /Buddies/Get User _Info...
fi: /Tuttavat/Hae _käyttäjätiedot...

en: /Buddies/Join a Chat...
fi: /Tuttavat/Liity ryhmäkeskusteluun...

en: /Buddies/Join a _Chat...
fi: /Tuttavat/Liity _ryhmäkeskusteluun...

en: /Buddies/New Instant Message...
fi: /Tuttavat/Uusi pikaviesti...

en: /Buddies/New Instant _Message...
fi: /Tuttavat/Uusi _pikaviesti...

en: /Buddies/Sh_ow
fi: /Tuttavat/Nä_ytä

en: /Buddies/Show/Buddy Details
fi: /Tuttavat/Näytä/Tuttavien tiedot

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
fi: /Tuttavat/Näytä/Tuttavien tie_dot

en: /Buddies/Show/Empty Groups
fi: /Tuttavat/Näytä/Tyhjät ryhmät

en: /Buddies/Show/Idle Times
fi: /Tuttavat/Näytä/Joutenoloajat

en: /Buddies/Show/Idle _Times
fi: /Tuttavat/Näytä/_Joutenoloajat

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
fi: /Tuttavat/Näytä/Poissaolevat tuttavat

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
fi: /Tuttavat/Näytä/Yhteyskäytäntökuvakkeet

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
fi: /Tuttavat/Näytä/_Tyhjät ryhmät

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
fi: /Tuttavat/Näytä/_Poissaolevat tuttavat

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
fi: /Tuttavat/Näytä/_Yhteyskäytäntökuvakkeet

en: /Buddies/Sort Buddies
fi: /Tuttavat/Lajittele tuttavat

en: /Buddies/View User _Log...
fi: /Tuttavat/Näytä käyttäjä_loki...

en: /Buddies/_Add Buddy...
fi: /Tuttavat/_Lisää tuttava...

en: /Buddies/_Quit
fi: /Tuttavat/_Lopeta

en: /Buddies/_Sort Buddies
fi: /Tuttavat/L_ajittele tuttavat

en: /Conversation
fi: /Keskustelu

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
fi: /Keskustelu/Lisää tuttavailmoitin...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
fi: /Keskustelu/Lisää tuttava_ilmoitin...

en: /Conversation/Add...
fi: /Keskustelu/Lisää...

en: /Conversation/Al_ias...
fi: /Keskustelu/Lemp_inimi...

en: /Conversation/Alias...
fi: /Keskustelu/Lempinimi...

en: /Conversation/Block...
fi: /Keskustelu/Estä...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
fi: /Keskustelu/T_yhjennä takaisinvieritys

en: /Conversation/Get Info
fi: /Keskustelu/Hae tiedot...

en: /Conversation/In_vite...
fi: /Keskustelu/Kut_su...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
fi: /Keskustelu/Liitä _kuva...

en: /Conversation/Insert Image...
fi: /Keskustelu/Lisää kuva...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
fi: /Keskustelu/Lisää lin_kki...

en: /Conversation/Insert Link...
fi: /Keskustelu/Lisää linkki...

en: /Conversation/Invite...
fi: /Keskustelu/Kutsu...

en: /Conversation/M_ore
fi: /Keskustelu/Lis_ää

en: /Conversation/More
fi: /Keskustelu/Lisää

en: /Conversation/New Instant _Message...
fi: /Keskustelu/Uusi _pikaviesti...

en: /Conversation/Remove...
fi: /Keskustelu/Poista...

en: /Conversation/Se_nd File...
fi: /Keskustelu/_Lähetä tiedosto...

en: /Conversation/Send File...
fi: /Keskustelu/Lähetä tiedosto...

en: /Conversation/Unblock...
fi: /Keskustelu/Poista esto...

en: /Conversation/View Log
fi: /Keskustelu/Näytä loki...

en: /Conversation/View _Log
fi: /Keskustelu/Näytä l_oki...

en: /Conversation/_Add...
fi: /Keskustelu/_Lisää...

en: /Conversation/_Block...
fi: /Keskustelu/E_stä...

en: /Conversation/_Close
fi: /Keskustelu/_Sulje

en: /Conversation/_Find...
fi: /Keskustelu/_Etsi...

en: /Conversation/_Get Info
fi: /Keskustelu/_Hae tiedot...

en: /Conversation/_Remove...
fi: /Keskustelu/_Poista...

en: /Conversation/_Save As...
fi: /Keskustelu/_Tallenna nimellä...

en: /Conversation/_Unblock...
fi: /Keskustelu/Poista est_o...

en: /Help/Online _Help
fi: /Ohje/O_hjeita verkossa

en: /Help/_About
fi: /Ohje/Tietoj_a

en: /Help/_Debug Window
fi: /Ohje/_Virheenjäljitysikkuna

en: /Options
fi: /Valinnat

en: /Options/Enable Logging
fi: /Valinnat/Lokiinkirjaus

en: /Options/Enable Sounds
fi: /Valinnat/Soita merkkiäänet

en: /Options/Enable _Logging
fi: /Valinnat/_Lokiinkirjaus

en: /Options/Enable _Sounds
fi: /Valinnat/S_oita merkkiäänet

en: /Options/Show Formatting Toolbars
fi: /Valinnat/Näytä muokkaustyökalurivit

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
fi: /Valinnat/Näytä muokkaus-_työkalurivit

en: /Options/Show Ti_mestamps
fi: /Valinnat/Näytä aika_leima

en: /Options/Show Timestamps
fi: /Valinnat/Näytä aikaleima

en: /Tools
fi: /Työkalut

en: /Tools/Buddy _Pounces
fi: /Työkalut/Tuttava_ilmoittimet

en: /Tools/Mute Sounds
fi: /Työkalut/Vaimenna äänet

en: /Tools/Mute _Sounds
fi: /Työkalut/Vaimenna _äänet

en: /Tools/Plu_gins
fi: /Työkalut/_Liitännäiset

en: /Tools/Pr_eferences
fi: /Työkalut/A_setukset

en: /Tools/Pr_ivacy
fi: /Työkalut/Yks_ityisyys

en: /Tools/Privacy
fi: /Työkalut/Yksityisyys

en: /Tools/R_oom List
fi: /Työkalut/Huone_luettelo

en: /Tools/Room List
fi: /Työkalut/Huoneluettelo

en: /Tools/Smile_y
fi: /Työkalut/H_ymiö

en: /Tools/System _Log
fi: /Työkalut/Järjestelmä_loki

en: /Tools/_Certificates
fi: /Työkalut/_Varmenteet

en: /Tools/_File Transfers
fi: /Työkalut/_Tiedostonsiirrot...

en: /_Accounts
fi: /_Käyttäjätilit

en: /_Buddies
fi: /_Tuttavat

en: /_Conversation
fi: /_Keskustelu

en: /_Help
fi: /O_hje

en: /_Options
fi: /_Valinnat

en: /_Tools
fi: /T_yökalut

en: 0 people in room
fi: 0 ihmistä huoneessa

en: <AUTO-REPLY>
fi: <AUTOMAATTIVASTAUS>

en: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin on irc.freenode.net<BR><BR>
fi: <FONT SIZE="4">IRC:</FONT> #pidgin palvelimella irc.freenode.net<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
fi: <I>%s</I> poisti kaikki <I>%s</I> tilat

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
fi: <I>%s</I> muutti kaikki kanavan <I>%s</I> tilat

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
fi: <I>%s</I> asetti <I>%s</I> tilan: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
fi: <I>%s</I> muutti kanavan <I>%s</I> tilaa: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
fi: <PurpleMain>/Käyttäjätilit/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
fi: <PurpleMain>/Käyttäjätilit/Ota tili käyttöön

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
fi[0]: <b>%d uusi sähköposti.</b>
fi[1]: <b>%d uutta sähköpostia.</b>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
fi: <b><font color="red">Lokilla ei ole read-funktiota</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
fi: <b>Käyttäjätili:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
fi: <b>Selaimen asetusohjelmaa ei löydy.</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
fi: <b>Kanavan nimi:</b> %s

en: <b>Client Tag</b>: %s<br>
fi: <b>Asiakasmerkintä</b>: %s<br>

en: <b>Connection Mode</b>: %s<br>
fi: <b>Yhteystila</b>: %s<br>

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
fi: <b>Keskustelu käyttäjän %s kanssa %s:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
fi: <b>Kuvaava adjektiivi:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
fi: <b>Tiedosto:</b> %s
    <b>Tiedoston koko:</b> %s
    <b>Kuvan koko:</b> %d × %d

en: <b>Filename:</b>
fi: <b>Tiedostonimi:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
fi: <b>Ryhmän nimi:</b> %s<br>

en: <b>Joining Qun %u is approved by admin %u for %s</b>
fi: <b>Quniin %u liittyminen hyväksyttiin ylläpitäjän %u toimesta: %s</b>

en: <b>Last Refresh</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
fi: <b>Viimeisin päivitys</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Login time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
fi: <b>Kirjautumisaika</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Lost</b>: %lu<br>
fi: <b>Hukattu</b>: %lu<br>

en: <b>My Internet IP</b>: %s:%d<br>
fi: <b>Internet-IP-osoitteeni</b>: %s:%d<br>

en: <b>New buddy %u joined.</b>
fi: <b>Uusi tuttava %u liittyi.</b>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
fi: <b>Notesin ryhmä-ID:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
fi: <b>Salasana:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
fi: <b>Liitännäisen yksityiskohdat</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
fi: <b>Välipalvelimen asetusohjelmaa ei löydy.</b>

en: <b>Received Duplicate</b>: %lu<br>
fi: <b>Vastaanotettiin moneen kertaan</b>: %lu<br>

en: <b>Received</b>: %lu<br>
fi: <b>Vastaanotettu</b>: %lu<br>

en: <b>Receiving As:</b>
fi: <b>Otetaan vastaan käyttäjänä:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
fi: <b>Otetaan vastaan käyttäjältä:</b>

en: <b>Removed buddy %u.</b>
fi: <b>Poistettiin tuttava %u.</b>

en: <b>Resend</b>: %lu<br>
fi: <b>Uudelleenlähetys</b>: %lu<br>

en: <b>Sending As:</b>
fi: <b>Lähetetään käyttäjänä:</b>

en: <b>Sending To:</b>
fi: <b>Lähetetään:</b>

en: <b>Sent</b>: %lu<br>
fi: <b>Lähetetty</b>: %lu<br>

en: <b>Server</b>: %s<br>
fi: <b>Palvelin:</b>: %s<br>

en: <b>Time</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>
fi: <b>Aika</b>: %d-%d-%d, %d:%d:%d<br>

en: <b>Total Online Buddies</b>: %d<br>
fi: <b>Yhteensä tuttavia linjoilla</b>: %d<br>

en: <b>Username:</b>
fi: <b>Käyttäjänimi:</b>

en: <b>Web site:</b>
fi: <b>WWW-sivut:</b>

en: <b>Written by:</b>
fi: <b>Tekijät:</b>

en: <b>_Bold</b>
fi: <b>_Lihavoi</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
fi: <br><b>Kanavan salausalgoritmi:<b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
fi: <br><b>Kanavan perustaja:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
fi: <br><b>Kanavan HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
fi: <br><b>Kanavan tilat:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
fi: <br><b>Kanavan aihe:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
fi: <br><b>Perustajan avain Babbleprint:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
fi: <br><b>Perustajan avain Fingerprint</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
fi: <br><b>Käyttäjämäärä:</b> %d

en: <br>At %s since %s
fi: <br>Paikassa: %s saapunut: %s

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fi: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTOMAATTIVASTAUS&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
fi: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTOMAATTIVASTAUS&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
fi: <font color="red"><b>Ei voi lukea tiedostoa: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
fi: <font color="red"><b>Lokin hakemistopolkua ei löydy!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
fi: <font color='#777777'>Kirjauduttu ulos.</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
fi: <font color='#777777'>Ei yhdistetty XMPP:hen</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
fi: <h1>Keskustelu käyttäjän %s kanssa</h1>

en: <i>Feel free to join us!</i> :)
fi: <i>Liity vapaasti joukkoomme!</i> :)

en: <i>_Italic</i>
fi: <i>_Kursivoi</i>

en: <i>you are not waiting for authorization</i>
fi: <i>Et odota valtuutusta</i>

en: <p><b>Acknowledgement</b>:<br>
fi: <p><b>Tunnustus</b>:<br>

en: <p><b>Code Contributors</b>:<br>
fi: <p><b>Koodin tuottajat</b>:<br>

en: <p><b>Lovely Patch Writers</b>:<br>
fi: <p><b>Ihanat päivitysten kirjoittajat</b>:<br>

en: <p><b>Original Author</b>:<br>
fi: <p><b>Alkuperäinen tekijä</b>:<br>

en: <p><i>And, all the boys in the backroom...</i><br>
fi: <p><i>Ja, kaikki pojat takahuoneessa...</i><br>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
fi: <span foreground="red" weight="bold">Virhe: %s
    Tarkista onko liitännäisen WWW-sivustolla päivitystä.</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
fi: <span size='larger' weight='bold'>Keskustelu huoneessa %s: %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
fi: <span size='larger' weight='bold'>Keskustelu käyttäjän %s kanssa %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
fi: <span size='larger' weight='bold'>Virhe tallennettaessa kuvaa</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
fi: <span size='larger' weight='bold'>Tunnistamaton tiedostotyyppi</span>
    
    Oletetaan PNG-kuvaksi.

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
fi: <span size='larger' weight='bold'>Tervetuloa %siin!</span>
    
    Pikaviestintilejä ei ole määritelty. Yhdistääksesi %sillä napsauta <b>Lisää...</b>-painiketta ja määritä ensimmäisen käyttäjätilisi tiedot. Jos haluat %sin yhdistävän useampiin pikaviestintileihin, napsauta uudelleen <b>Lisää...</b>-painiketta määritelläksesi ne kaikki.
    
    Voit palata tähän ikkunaan lisäämään, muokkaamaan tai poistamaan tilejä valitsemalla <b>Käyttäjätilit->Tilien hallinta</b> Tuttavat-ikkunassa.

en: <span size='larger'>_Larger</span>
fi: <span size='larger'>_Suurempi</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
fi: <span size='smaller'>_Pienempi</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
fi: <span strikethrough='true'>Yliviivaa</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
fi: <span style="italic">Esimerkki: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Sinulle on postia!</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
fi: <span weight='bold' size='larger'>Tervetuloa %siin!</span>
    
    Yksikään käyttäjätili ei ole käytössä. Ota pikaviestintilit käyttöön <b>Käyttäjätilit</b>-ikkunassa (<b>Käyttäjätilit->Tilien hallinta</b>). Kun käyttäjätilit on otettu käyttöön, voit kirjautua sisään, asettaa esim. paikallaolotilasi ja jutella tuttavillesi.

en: <u>_Underline</u>
fi: <u>_Alleviivaa</u>

en: A Little About Me
fi: Oma kuvaus

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
fi: Sametime-ylläpitäjä on julkaissut seuraavan tiedotteen palvelimella %s

en: A custom smiley for the selected shortcut already exists. Please specify a different shortcut.
fi: Valitulle oikotielle on jo oma hymiö. Valitse toisenlainen oikotie.

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fi: Tiedosto on ladattavissa:
    Etäkone: %s
    Portti: %d

en: A folder with that name already exists
fi: Valitun niminen kansio on jo olemassa

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
fi: Ryhmä '%s' on jo tuttavissasi.

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
fi: Vaakatasossa rullaava versio tuttavista.

en: A message has been dropped, you are exceeding the server speed limit.
fi: Viesti on hylätty, ylität palvelimen nopeusrajan.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
fi: Musiikkiviestintäistunto pyydetty aloitettavaksi. Napsauta MM-kuvaketta hyväksyäksesi pyynnön.

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
fi: ABI-version ristiriita %d.%d.x (tarvitaan %d.%d.x)

en: AIM Account
fi: AIM-tili

en: AIM Direct IM
fi: AIM:n suora pikaviesti

en: AIM Protocol Plugin
fi: AIM-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: AP User
fi: AP-käyttäjä

en: A_lias:
fi: _Lempinimi:

en: About %s
fi: Tietoja %sistä

en: About OpenQ
fi: Tietoja OpenQ:sta

en: About OpenQ %s
fi: Tietoja OpenQ %s:sta

en: About me
fi: Omat tiedot

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept certificate for %s?
fi: Hyväksy varmenne kohteelle %s?

en: Accept chat invitation?
fi: Hyväksy ryhmäkeskustelukutsu?

en: Accept file transfer request from %s?
fi: Hyväksytäänkö tiedostonsiirtopyyntö käyttäjältä %s?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling.
fi: Pääsy evätty: HTTP-välipalvelin estää portin %d tunneloinnin.

en: Account
fi: Tili

en: Account Confirmation Requested
fi: Tilin varmistusta pyydetty

en: Account Info
fi: Tilin tiedot

en: Account Information
fi: Tilin tiedot

en: Account has been disabled
fi: Käyttäjätili on poistettu käytöstä

en: Account successfully unregistered
fi: Käyttäjätilin rekisteröinti poistettiin onnistuneesti

en: Account type:
fi: Käyttäjätilin tyyppi:

en: Account was not added
fi: Käyttäjätiliä ei lisätty

en: Account:
fi: Käyttäjätili:

en: Account:
fi: Käyttäjätili:

en: Account: %s (%s)
fi: Tili: %s (%s)

en: Accounts
fi: Käyttäjätilit

en: Action
fi: Toiminto

en: Action Message Name Color
fi: Toimintoviestin nimen väri

en: Action Message Name Color for Whispered Message
fi: Toimintoviestin nimen väri kuiskatulle viestille

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Activate ID...
fi: Aktivoi tunnus (ID)...

en: Activate which ID?
fi: Mikä tunnus (ID) aktivoidaan?

en: Activation required
fi: Vaatii aktivoinnin

en: Ad-Hoc Command Failed
fi: Ad-Hoc-komento epäonnistui

en: Ad-Hoc Commands
fi: Ad-Hoc-komennot

en: Add
fi: Lisää

en: Add / Remove
fi: Lisää / poista

en: Add Account
fi: Lisää tili

en: Add Buddy
fi: Lisää tuttava

en: Add Buddy Pounce
fi: Lisää tuttavailmoitin

en: Add Buddy Pounce...
fi: Lisää tuttavailmoitin...

en: Add Buddy _Pounce...
fi: Lisää tuttava_ilmoitin...

en: Add C_hat...
fi: Lisää ry_hmäkeskustelu...

en: Add Channel Private Group
fi: Lisää kanavaan yksityinen ryhmä

en: Add Channel Public Key
fi: Lisää kanavan julkinen avain

en: Add Chat
fi: Lisää ryhmäkeskustelu

en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

en: Add Notes Address Book Group...
fi: Lisää Notesin osoitekirjan ryhmä...

en: Add Private Group
fi: Lisää yksityinen ryhmä

en: Add Smiley
fi: Lisää hymiö

en: Add _Buddy...
fi: Lisää _tuttava...

en: Add a buddy.
fi: Lisää tuttava.

en: Add a new text replacement
fi: Lisää uusi korvausehto

en: Add buddy
fi: Lisää tuttava

en: Add buddy authorize
fi: Lisää tuttavavaltuutus

en: Add buddy question
fi: Lisää tuttavakysymys

en: Add buddy rejected
fi: Tuttavan lisääminen estetty

en: Add buddy to _group:
fi: Lisää tuttava _ryhmään:

en: Add buddy to your list?
fi: Lisää tuttava tuttavaluetteloon?

en: Add contacts from server
fi: Lisää tuttavia palvelimelta

en: Add friends from MySpace.com
fi: Lisää kavereita MySpacesta

en: Add in group
fi: Lisää ryhmään

en: Add new line in Chats
fi: Lisää rivinvaihto keskusteluihin

en: Add new line in IMs
fi: Lisää rivinvaihto pikaviesteihin

en: Add to Address Book
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Add to chat
fi: Lisää ryhmäkeskusteluun

en: Add to chat...
fi: Lisää ryhmäkeskusteluun...

en: Add-Ins
fi: Lisäykset

en: Additional Information
fi: Lisätiedot

en: Address
fi: Osoite

en: Address already in use.
fi: Osoite on jo käytössä.

en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for when no physical keyboard is present.
fi: Lisää keskusteluikkunan kirjoitusalueelle Lähetä-painikkeen. Tarkoitettu käytettäväksi, kun fyysistä näppäimistöä ei ole käytettävissä.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
fi: Lisää pienen neliön tuttaviin, joka ilmoittaa uudesta sähköpostista.

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
fi: Lisää valinnan merkintöjen tallentamiseen tuttaviesi kohdalle.

en: Admin
fi: Ylläpitäjä

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Age
fi: Ikä

en: Albanian
fi: albania

en: Album
fi: Levy

en: Algorithm: 	%s
fi: Algoritmi: 	%s

en: Alias
fi: Lempinimi

en: Alias (optional)
fi: Lempinimi (valinnainen)

en: Alias Buddy
fi: Anna tuttavalle lempinimi

en: Alias Chat
fi: Anna ryhmäkeskustelulle lempinimi

en: Alias Contact
fi: Anna kontaktiryhmälle lempinimi

en: Alias:
fi: Lempinimi:

en: All
fi: Kaikki

en: All Conversations
fi: Kaikki keskustelut

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
fi: Kaikki alla olevat kentät ovat valinnaisia. Kirjoita vain tiedot, joiden luovuttamista pidät sopivana.

en: Allow
fi: Salli

en: Allow %s to contact you?
fi: Sallitaanko %s:n yhteydenotot?

en: Allow Buzz
fi: Salli äänimerkki

en: Allow MSN Mobile pages?
fi: Salli MSN-mobiilihaut

en: Allow all users to contact me
fi: Salli kaikkien käyttäjien ottaa minuun yhteyttä

en: Allow multiple simultaneous logins
fi: Salli useat samanaikaiset kirjautumiset

en: Allow only the users below
fi: Salli vain alla olevat käyttäjät

en: Allow only the users on my buddy list
fi: Salli vain käyttäjät tuttavissa

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
fi: Salli salaamaton tunnistautuminen salaamattoman yhteyden yli

en: Allow/Disallow Mobile Pages...
fi: Salli/estä mobiilihaut...

en: Allows control by entering commands in a file.
fi: Mahdollistaa hallinnan komentotiedostolla.

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
fi: Mahdollistaa pistearvojen muuttamisen jouten/poissa/poissa linjoilta -tiloille kontaktiryhmän prioriteettilaskelmia varten.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
fi: Mahdollistaa tuttavan tila-arvojen hallinnan

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
fi: Mahdollistaa hiirieleiden käytön keskusteluikkunoissa. Pidä keskimmäistä hiiren painiketta alhaalla tehdessäsi seuraavia toimintoja:
    
    Liikuta alas ja sitten oikealle sulkeaksesi keskusteluikkunan.
    Liikuta ylös ja sitten vasemmalle vaihtaaksesi edelliseen keskusteluun.
    Liikuta ylös ja sitten oikealle vaihtaaksesi seuraavaan keskusteluun.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
fi: Antaa sinun säätää itse kuinka kauan olet ollut jouten

en: Alphabetically
fi: Aakkosittain

en: Already Registered
fi: Valmiiksi rekisteröity

en: Already in opposite list
fi: On jo vastakkaisessa listassa

en: Already in the mode
fi: Olet jo kyseisessä tilassa

en: Already logged in
fi: Olet jo kirjautuneena sisään

en: Already there
fi: On jo siellä

en: Always
fi: Aina

en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
fi: Käytä aina AIM/ICQ-välipalvelinta
    tiedostonsiirroille ja suoriin pika-
    viesteihin (hitaampi, mutta ei
    paljasta IP-osoitettasi)

en: Amharic
fi: amhara

en: An account already exists with the specified criteria.
fi: Määritelty käyttäjätili on jo olemassa.

en: An ambiguous user ID was entered
fi: Epäselvä käyttäjätunnus syötetty

en: An email address was not found for this buddy.
fi: Tälle tuttavalle ei löytynyt sähköpostiosoitetta.

en: An error occurred while opening the file.
fi: Virhe tapahtui avattaessa tiedostoa.

en: An error occurred while updating the directory
fi: Virhe tapahtui päivitettäessä hakemistoa

en: An error was encountered reading your %s.  They have not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
fi: %s:n lukemisessa tapahtui virhe. Niitä ei ladattu ja vanha tiedosto on nimetty uudelleen nimellä %s~.

en: An example plugin that does stuff - see the description.
fi: Esimerkkiliitännäinen joka tekee jotain - katso kuvaus.

en: An unknown error, %d, has occurred.  Info: %s
fi: Tuntematon virhe, %d, esiintyi. Tiedot: %s

en: An unknown signon error has occurred: %s.
fi: Tuntematon sisäänkirjautumisvirhe esiintyi: %s.

en: Angry
fi: Vihainen

en: Animate
fi: Animoi

en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

en: Announcement from %s
fi: Ilmoitus käyttäjältä %s

en: Anxious
fi: Levoton

en: Anyone
fi: Kuka tahansa

en: Appear Offline
fi: Näytä poissa linjoilta olevalta

en: Appear Online
fi: Näytä linjoilla olevalta

en: Appear Permanently Offline
fi: Näytä pysyvästi poissa linjoilta olevalta

en: Apply
fi: Toteuta

en: Apply hiding rules to buddies
fi: Toteuta piilotussäännöt tuttaville

en: Apply in Chats
fi: Käytä asetuksia ryhmäkeskusteluissa

en: Apply in IMs
fi: Käytä asetuksia pikaviesteissä

en: Aquarius
fi: vesimies

en: Arabic
fi: arabia

en: Are you sure you want to block %s?
fi: Haluatko varmasti estää %s?

en: Are you sure you want to delete "%s"
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "%s"

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s:n?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa ilmoituksen %s käyttäjältä %s?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tallennetut tilat?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteessa %s käydyn viestilokin joka alkoi %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjän %s kanssa käydyn viestilokin joka alkoi %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa järjestelmälokin joka alkoi %s?

en: Are you sure you want to remove %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s:n?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
fi: Sallitaanko varmasti %s:n yhteydenotot?

en: Aries
fi: oinas

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Ashamed
fi: Häpeää

en: Ask
fi: Kysy

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
fi: Pyydetään %s yhdistämään meihin at %s:%hu suoraa pikaviestiyhteyttä varten.

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
fi: Yritys tilata %s,%s,%s epäonnistui

en: Attempting to connect to %s:%hu.
fi: Yritetään yhdistää kohteeseen %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
fi: Yritetään yhdistämistä välipalvelimen kautta.

en: Australian English
fi: australian englanti

en: Auth Domain
fi: Todennus/verkkoalue

en: Auth User
fi: Todennus/käyttäjä

en: Authenticating
fi: Todennetaan

en: Authenticating connection
fi: Todennetaan yhteys

en: Authenticating...
fi: Todennetaan...

en: Authentication Failure
fi: Todennus epäonnistui

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Author
fi: Tekijä

en: Authorization Aborted
fi: Valtuutus keskeytetty

en: Authorization Denied
fi: Valtuutus evätty

en: Authorization Denied Message:
fi: Valtuutuspyyntö evätty:

en: Authorization Given
fi: Valtuutus annettu

en: Authorization Granted
fi: Valtuutus hyväksytty

en: Authorization Request Message:
fi: Valtuutuksen pyyntöviesti:

en: Authorization denied message:
fi: Valtuutuksen eväysviesti:

en: Authorization mechanism too weak
fi: Tunnistautumismekanismi liian heikko

en: Authorize
fi: Valtuuta

en: Authorize adding
fi: Valtuuta lisäys

en: Authorize buddy?
fi: Valtuuta tuttava?

en: Auto Accept
fi: Hyväksy automaattisesti

en: Auto Reject
fi: Hylkää automaattisesti

en: Auto-Join
fi: Liity automaattisesti

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
fi: Hyväksytäänkö tiedostonsiirtopyynnöt valituilta käyttäjiltä automaattisesti.

en: Auto-away
fi: Automaattinen poissaoloasetus

en: Auto-detect incoming UTF-8
fi: Tunnista sisääntuleva UTF-8 automaattisesti

en: Auto-join
fi: Liity automaattisesti

en: Auto-response sent:
fi: Automaattinen vastaus lähetetty:

en: Auto_join when account becomes online.
fi: Liity automaattisesti kun käyttä_jätili pääsee linjoille.

en: Autoaccept
fi: Automaattihyväksyminen

en: Autoaccept File Transfers...
fi: Tiedostonsiirtojen automaattihyväksyminen...

en: Autoaccept complete
fi: Valmis (automaattinen hyväksyntä)

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
fi: Automaattisesti hyväksytty tiedoston "%s" siirto käyttäjältä "%s" valmis.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatically open whiteboard
fi: Avaa kirjoitustaulu automaattisesti

en: Automatically reject from users not in buddy list
fi: Hylkää automaattisesti käyttäjiltä jotka eivät ole tuttavia

en: Available
fi: Tavoitettavissa

en: Available Conferences
fi: Käynnissä olevat neuvottelut

en: Away
fi: Poissa

en: Away From Computer
fi: Poissa tietokoneelta

en: Away message too long.
fi: Poissaoloviesti on liian pitkä.

en: Awesome
fi: Mahtava

en: Bac_kground color
fi: _Taustaväri

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Bad Format
fi: Väärä muoto

en: Bad Namespace Prefix
fi: Väärä nimiavaruuden etuliite

en: Bad Request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Bad friend file
fi: Virheellinen tuttavatiedosto

en: Bad mode
fi: Väärä tila

en: Ban List
fi: Kieltolista

en: Ban on %s
fi: Käyttäjän %s esto

en: Ban on %s by %s, set %s ago
fi: Käyttäjän %s esto, asettanut %s %s sitten

en: Banned
fi: Estetty

en: Base font size (points)
fi: Peruskirjasinkoko (pisteinä)

en: Based on keyboard or mouse use
fi: Perustuen näppäimistön tai hiiren käyttöön

en: Based on keyboard use
fi: Perustuen näppäimistön käyttöön

en: Be Right Back
fi: Tulen pian takaisin

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
fi: Koska tämä paljastaa IP-osoitteesi, sitä voidaan pitää turvallisuusriskinä.  Haluatko jatkaa?

en: Becomes _idle
fi: on _jouten

en: Becomes idle
fi: on jouten

en: Beep too!
fi: Anna myös äänimerkki.

en: Belarusian Latin
fi: valkovenäjä latinalainen

en: Bengali
fi: bengali

en: Birth Day
fi: Syntymäpäivä

en: Birth Year
fi: Syntymävuosi

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Block
fi: Estä

en: Block %s?
fi: Estetäänkö %s?

en: Block IMs without Key Exchange
fi: Estä pikaviestit ilman avaintenvaihtoa

en: Block User
fi: Estä käyttäjää

en: Block all users
fi: Estä kaikki käyttäjät

en: Block messages to whiteboard
fi: Estä viestit kirjoitustaululle

en: Block only the users below
fi: Estä vain alla olevat käyttäjät

en: Block/Unblock
fi: Estä/poista esto

en: Block/Unblock...
fi: Estä/poista esto...

en: Blocked
fi: Estetty

en: Blocked Text for %s
fi: Estetty teksti käyttäjätilille %s

en: Blood
fi: Veriryhmä

en: Bokmål Norwegian
fi: kirjanorja

en: Bold
fi: Lihavoi

en: Bonjour Protocol Plugin
fi: Bonjour-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Bored
fi: Tylsistynyt

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Both
fi: molemmille

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Br_owse...
fi: S_elaa

en: British English
fi: brittienglanti

en: Brows_e...
fi: _Selaa

en: Browser
fi: Selain

en: Browser Selection
fi: Selaimen valinta

en: Browser default
fi: Selaimen oletus

en: Buddies
fi: Tuttavat

en: Buddy
fi: Tuttava

en: Buddy Add error
fi: Tuttavan lisäysvirhe

en: Buddy Alias
fi: Tuttavan lempinimi

en: Buddy Comment
fi: Tuttavakommentti

en: Buddy Comment for %s
fi: Tuttavakommentti käyttäjälle %s

en: Buddy Comment:
fi: Kommentti

en: Buddy Goes _Away
fi: Tuttava poi_stuu

en: Buddy Goes _Idle
fi: Tuttava on _jouten

en: Buddy Icon
fi: Tuttavakuvake

en: Buddy Information
fi: Tuttavan tiedot

en: Buddy List
fi: Tuttavat

en: Buddy List Storage Mode
fi: Tuttavien tallennustapa

en: Buddy List Window
fi: Tuttavat-ikkuna

en: Buddy Notes
fi: Tuttavamerkinnät

en: Buddy Pounces
fi: Tuttavailmoittimet

en: Buddy State Notification
fi: Tuttavan tilan ilmoitus

en: Buddy Ticker
fi: Rullaava tuttavataulu

en: Buddy _Signs On/Off
fi: Tuttava _kirjautuu sisään/ulos

en: Buddy is "extended" away
fi: Tuttava on "pidennetysti" poissa

en: Buddy is away
fi: Tuttava on poissa

en: Buddy is idle
fi: Tuttava on jouten

en: Buddy is mobile
fi: Tuttava on liikkeellä

en: Buddy is offline
fi: Tuttava on poissa linjoilta

en: Buddy list downloaded
fi: Tuttavat ladattu

en: Buddy list synchronization issue in %s (%s)
fi: Tuttavien synkronointiongelma käyttäjätilillä %s (%s)

en: Buddy list uploaded
fi: Tuttavat lähetettiin

en: Buddy logs in
fi: Tuttava kirjautuu sisään

en: Buddy logs out
fi: Tuttava kirjautuu ulos

en: Buddy name:
fi: Tuttavan nimi:

en: Buddy signs on/off
fi: Tuttava kirjautuu sisään/ulos

en: Buddy's _username:
fi: T_uttavan käyttäjänimi:

en: Buddylist loaded successfully!
fi: Tuttavat ladattiin onnistuneesti.

en: Buddylist saved successfully!
fi: Tuttavat tallennettiin onnistuneesti!

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Busted SNAC payload
fi: Rikkoutunut SNAC-data

en: Busy
fi: Varattu

en: Buzz
fi: Tööttää

en: Buzzing %s...
fi: Töötätään tuttavalle %s...

en: By Log Size
fi: Lokin koon mukaan

en: By Status
fi: Tilan mukaan

en: By account
fi: Tilin mukaan

en: By conversation count
fi: Keskustelujen määrän mukaan

en: By group
fi: Ryhmän mukaan

en: By log size
fi: Lokin koon mukaan

en: By status
fi: Tilan mukaan

en: CTCP PING reply
fi: CTCP PING:n vastaus

en: CVR parameters are either unknown or not allowed
fi: CVR-parametrit ovat joko tuntemattomat tai ne eivät ole sallittuja

en: C_hat windows
fi: _Ryhmäkeskusteluikkunoille

en: C_lear finished transfers
fi: _Poista valmiit siirrot

en: C_onnect
fi: Y_hdistä

en: Calculating...
fi: Lasketaan...

en: Call Command
fi: Kutsu komentoa

en: Camera
fi: Kamera

en: Canadian English
fi: kanadan englanti

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel Presence Notification
fi: Peru paikallaoloilmoitus

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: Cancer
fi: rapu

en: Cannot add a contact to the same folder twice
fi: Tuttavaa ei voi lisätä samaan kansioon kahdesti

en: Cannot add yourself
fi: Et voi lisätä itseäsi

en: Cannot ban %s: banlist is full
fi: Käyttäjää %s ei voi estää: estolista on täynnä

en: Cannot call command
fi: Komentoa ei voi kutsua

en: Cannot change nick
fi: Ei kyetty muuttamaan kutsumanimeä

en: Cannot create SILC key pair
fi: SILC-avainparia ei voi luoda

en: Cannot create pounce
fi: Ilmoitinta ei voi luoda

en: Cannot decrypt server reply
fi: Palvelinvastauksen salausta ei voi purkaa

en: Cannot detach
fi: Irrottaminen ei onnistu

en: Cannot fetch the public key
fi: Julkista avainta ei voi hakea

en: Cannot get channel information
fi: Ei saada kanavatietoja

en: Cannot get room list
fi: Huoneluetteloa ei saatu

en: Cannot get server information
fi: Ei saada palvelimen tietoja

en: Cannot get server statistics
fi: Ei saatu palvelimen tilastoja

en: Cannot get user information
fi: Käyttäjätietoja ei voi hakea

en: Cannot initialize SILC Client connection
fi: SILC-asiakasyhteyttä ei voi alustaa

en: Cannot initialize SILC protocol
fi: SILC-yhteyskäytäntöä ei voi alustaa

en: Cannot join %s: Registration is required.
fi: Kohteeseen %s ei voi liittyä: vaatii rekisteröinnin.

en: Cannot join channel
fi: Kanavalle ei voi liittyä

en: Cannot join private group
fi: Yksityiseen ryhmään ei voi liittyä

en: Cannot open socket
fi: Pistoketta ei voi avata

en: Cannot perform the key agreement
fi: Avainsopimusta ei voi suorittaa

en: Cannot remove group zero
fi: Ryhmää nolla ei voi poistaa

en: Cannot send a directory.
fi: Kansiota ei voi lähettää.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
fi: Ei voi lähettää tiedostoa, jonka koko on 0 tavua.

en: Cannot send file
fi: Tiedoston lähetys ei onnistu

en: Cannot send folder %s.
fi: Kansiota %s ei voi lähettää.

en: Cannot send launcher
fi: Käynnistintä ei voi lähettää

en: Cannot set IM key
fi: Pikaviestiavainta ei voi asettaa

en: Cannot set topic
fi: Aihetta ei voi asettaa

en: Cannot start browser configuration program.
fi: Selaimen asetusohjelmaa ei voi käynnistää.

en: Cannot start proxy configuration program.
fi: Välipalvelimen asetusohjelmaa ei voi käynnistää.

en: Cannot watch user
fi: Et voi tarkkailla käyttäjää

en: Capabilities
fi: Kyvyt

en: Capricorn
fi: kauris

en: Captcha Image
fi: Captcha-kuva

en: Case sensitive
fi: Sama kirjainkoko

en: Catalan
fi: katalaani

en: Category
fi: Luokka

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, Sametime, and Yahoo!
fi: Keskusteluikkunat ilmestyvät, kun muut käyttäjät alkavat kirjoittaa viestiä sinulle. Tämä toimii AIM-, ICQ-, XMPP-, Sametime- ja Yahoo!-yhteyskäytännöillä.

en: Cellphone Number
fi: Matkapuhelinnumero

en: Certificate Authorities
fi: Varmentajat

en: Certificate Export Error
fi: Varmenteen vientivirhe

en: Certificate Import
fi: Varmenteen tuonti

en: Certificate Import Error
fi: Varmenteen tuontivirhe

en: Certificate Information
fi: Varmennetiedot

en: Certificate Manager
fi: Varmennehallinta

en: Certificate for %s
fi: Varmenne kohteelle %s

en: Certificates
fi: Varmenteet

en: Change Account Registration at %s
fi: Vaihda tilin rekisteröitymistä kohteessa %s

en: Change Address To:
fi: Vaihda osoite:

en: Change Currently Registered Email Address...
fi: Muuta tällä hetkellä rekisteröityä sähköpostiosoitetta...

en: Change Gadu-Gadu Password
fi: Muuta Gadu-Gadu-salasana

en: Change IM name...
fi: Vaihda pikaviestinnimeä...

en: Change Icon
fi: Vaihda kuvake

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Change Password (web)
fi: Vaihda salasana (WWW)

en: Change Password...
fi: Vaihda salasana...

en: Change Registration
fi: Muuta rekisteröitymistä

en: Change Size
fi: Muuta kokoa

en: Change XMPP Password
fi: Vaihda XMPP-salasana

en: Change _status to:
fi: Vaihda tila seuraavaksi:

en: Change password for %s
fi: Vaihda %s:n salasana

en: Change password for the Gadu-Gadu account
fi: Vaihda Gadu-Gadu-käyttäjätilin salasana

en: Change password...
fi: Vaihda salasana...

en: Change status to
fi: Vaihda tila seuraavaksi

en: Change status when _idle
fi: Vaihda tila, kun ollaan _jouten

en: Change status when idle
fi: Vaihda tila, kun ollaan jouten

en: Change user information for %s
fi: Vaihda käyttäjätietoja - %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
fi: Muutokset yksityisyysasetuksiin tulevat voimaan heti.

en: Channel
fi: Kanava

en: Channel %s does not exist in the network
fi: Kanavaa %s ei ole verkossa

en: Channel Authentication
fi: Kanavalle tunnistautuminen

en: Channel Information
fi: Kanavatiedot

en: Channel Passphrase
fi: Kanavan salasana

en: Channel Public Keys List
fi: Kanavan julkisten avainten luettelo

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
fi: Kanavalle tunnistautumista käytetään estämään asiaton pääsy kanavalle. Tunnistautuminen voi perustua salasanaan tai digitaaliseen allekirjoitukseen. Jos salasana on asetettu, se vaaditaan kanavalle pääsemiseksi. Jos käytetään kanavan julkisia avaimia niin silloin pääsevät vain käyttäjät joiden julkinen avain on luettelossa.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
fi: Kanavan perustaja kanavalla <I>%s</I> on <I>%s</I>

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Chat State Notifications
fi: Keskustelun tilan ilmoitukset

en: Chat _name:
fi: Keskustelunimi:

en: Chat error
fi: Keskusteluvirhe

en: Chat in %s is not available.
fi: Ryhmäkeskustelu %s ei ole käytettävissä.

en: Chat room list URL
fi: Keskusteluhuoneluettelon URL

en: Chat room locale
fi: Keskusteluhuoneen paikallisasetus

en: Chats
fi: Ryhmäkeskustelut

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
fi: Ryhmäkeskustelut kirjataan lokiin vain jos "Kirjaa kaikki ryhmäkeskustelut lokiin" on asetettu.

en: Chatty
fi: Juttelutuulella

en: Check permissions and try again.
fi: Tarkista oikeudet ja yritä uudelleen.

en: Checking captcha
fi: Tarkistetaan captchaa

en: Checks for new local mail.
fi: Tarkistaa paikallisen koneen sähköpostin.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
fi: Tarkistaa määräajoin onko uusi Pidgin-versio julkaistu ja huomauttaa käyttäjää näyttämällä muutoslokin.

en: Checks periodically for new releases.
fi: Tarkistaa määräajoin onko uusi Pidgin-versio julkaistu.

en: Choose Location...
fi: Valitse sijainti...

en: Choose New Name
fi: Valitse uusi nimi

en: Choose...
fi: Valitse...

en: Cipher
fi: Salaus

en: Cipher Test
fi: Salaustesti

en: City
fi: Paikkakunta

en: City/Area
fi: Paikkakunta/alue

en: Cl_ose conversations with the Escape key
fi: S_ulje keskustelut Escape-näppäimellä

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear Scrollback
fi: Tyhjennä takaisinvieritys

en: Clear finished transfers
fi: Poista valmiit siirrot

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
fi: Napsauta muuttaaksesi kaikkien käyttäjätilien tuttavakuvaketta.

en: Click to change your buddyicon for this account.
fi: Napsauta muuttaaksesi tämän käyttäjätilin tuttavakuvaketta.

en: Client
fi: Asiakasohjelma

en: Client Version
fi: Asiakasohjelman versio

en: Clipboard plugin
fi: Leikepöytäliitännäinen

en: Close
fi: Sulje

en: Close IMs immediately when the tab is closed
fi: Sulje pikaviestit heti kun välilehti on suljettu

en: Close _tabs
fi: Sulje _välilehdet

en: Close all tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Close conversation
fi: Sulje keskustelu

en: Close other tabs
fi: Sulje muut välilehdet

en: Close this tab
fi: Sulje tämä välilehti

en: Close this window when all transfers _finish
fi: Sulje tämä ikkuna kun kaikki siirrot ovat _valmiita

en: Close this window when all transfers finish
fi: Sulje tämä ikkuna kun kaikki siirrot ovat valmiita

en: Co_nversations:
fi: Ke_skustelut:

en: Collaborative Data Objects
fi: Yhteistyötä tekevät dataobjektit

en: College
fi: Yliopisto

en: Color to draw hyperlinks after it has been visited (or activated).
fi: Väri jolla piirretään vierailtu (tai aktivoitu) hyperlinkki.

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
fi: Väri jolla piirretään hyperlinkit kun hiiren kursori on niiden päällä.

en: Color to draw hyperlinks.
fi: Väri jolla piirretään hyperlinkit

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
fi: Väri jolla näytetään nimesi sisältävän vastaanotetun viestin nimi.

en: Color to draw the name of a message you received.
fi: Väri jolla näytetään vastaanotetun viestin nimi.

en: Color to draw the name of a message you sent.
fi: Väri jolla näytetään lähetetyn viestin nimi.

en: Color to draw the name of an action message.
fi: Väri jolla näytetään toimintoviestin nimi.

en: Command
fi: Komento

en: Command disabled
fi: Komento poistettu käytöstä

en: Common name: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
fi: Yleinen nimi: %s
    
    Sormenjälki (SHA1): %s
    
    Julkaisupäivä: %s
    Vanhenemispäivä: %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
fi: Yleinen nimi: %s
    
    SHA1-sormenjälki:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
fi: Yleinen nimi: %s %s
    Sormenjälki (SHA1): %s

en: Company
fi: Yritys

en: Computer
fi: Tietokone

en: Conference Closed
fi: Neuvottelu suljettu

en: Conference does not exist
fi: Konferenssia ei ole

en: Conference not found
fi: Konferenssia ei löydy

en: Configuration error
fi: Konfigurointivirhe

en: Configure IM Forwarding (web)
fi: Aseta pikaviestien edelleenlähetys (WWW)

en: Configure Pl_ugin
fi: Liitännäisen _asetukset

en: Configure Plugin
fi: Liitännäisen asetukset

en: Configure _Browser
fi: Aseta _selain

en: Configure _Proxy
fi: Aseta _välipalvelin

en: Confirm Account
fi: Vahvista tili

en: Confirm Remove
fi: Vahvista poistaminen

en: Confirm certificate delete
fi: Vahvista varmenteen poisto

en: Confirm close
fi: Vahvista sulkeminen

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Connect by TCP
fi: Yhdistetään käyttäen TCP:tä

en: Connect port
fi: Yhdistä porttiin

en: Connect server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Connect to %s failed
fi: %s: yhteyden muodostaminen epäonnistui

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Connecting to SILC Server
fi: Yhdistetään SILC-palvelimelle

en: Connecting to server
fi: Yhdistetään palvelimelle

en: Connection Closed
fi: Yhteys suljettu

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: Connection Timeout
fi: Ei yhteyttä määräajassa

en: Connection closed (writing)
fi: Yhteys suljettu (kirjoitus)

en: Connection error from %s server:
    %s
fi: Yhteysvirhe palvelimelta %s:
    %s

en: Connection established, cookie sent
fi: Yhteys muodostettu, eväste lähetetty

en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

en: Connection failed.
fi: Yhteys epäonnistui.

en: Connection interrupted by other software on your computer.
fi: Yhteys keskeytyi tietokoneella olevan toisen ohjelman takia.

en: Connection lost
fi: Yhteys katkesi

en: Connection problem
fi: Yhteysvirhe

en: Connection problem with the YCHT server.
fi: Yhteysvirhe YCHT-palvelimen kanssa

en: Connection refused.
fi: Yhteys torjuttu.

en: Connection reset
fi: Yhteys suljettu

en: Connection timed out
fi: Ei yhteyttä määräajassa

en: Connection timed out.
fi: Ei yhteyttä määräajassa.

en: Console Beep
fi: Konsoliäänimerkki

en: Console beep
fi: Konsoliäänimerkki

en: Contact Availability Prediction
fi: Tuttavan paikallaolon ennustus

en: Contact Availability Prediction plugin.
fi: Tuttavan paikallaolon ennustava liitännäinen.

en: Contact Info
fi: Yhteystiedot

en: Contact Priority
fi: Kontaktin tärkeys

en: Continue
fi: Jatka

en: Conversation
fi: Keskustelu

en: Conversation Colors
fi: Keskustelun värit

en: Conversation Entry
fi: Keskustelumerkintä

en: Conversation Placement
fi: Keskustelun asettelu

en: Conversation Window Hiding
fi: Keskusteluikkunan piilottaminen

en: Conversation Window Send Button.
fi: Keskusteluikkunan Läheta-painike.

en: Conversation _font:
fi: Keskustelujen _kirjasin:

en: Conversation in %s on %s
fi: Keskustelu paikassa %s aiheesta %s

en: Conversation with %s on %s
fi: Keskustelu henkilön %s kanssa aiheesta %s

en: Conversations
fi: Keskustelut

en: Conversations in %s
fi: Keskustelut paikassa %s

en: Conversations with %s
fi: Keskustelut käyttäjän %s kanssa

en: Cool Link 1
fi: Linkki 1

en: Cool Link 2
fi: Linkki 2

en: Cool Link 3
fi: Linkki 3

en: Could Not Connect
fi: Yhteyttä ei voi muodostaa

en: Could not add buddy %s to group %s to the server list on account %s.
fi: Tuttavaa %s ei voi lisätä ryhmään %s palvelimen tuttavissa, tilillä %s.

en: Could not add buddy to server list
fi: Tuttavaa ei voi lisätä palvelimen tuttaviin

en: Could not add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fi: Tuttavaa %s ei voi lisätä koska käyttäjänimi on virheellinen. Käyttäjänimen tulee olla oikea sähköpostiosoite, tai alkaa kirjaimella ja sisältää vain kirjaimia, numeroita ja välilyöntejä, tai sisältää vain numeroita.

en: Could not add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
fi: Tuttavaa %s ei voi lisätä koska tuttaviasi on liian monta. Ole hyvä ja poista joku ja yritä uudelleen.

en: Could not add the buddy %s for an unknown reason.
fi: Tuttavaa %s ei voi lisätä tuntemattomasta syystä.

en: Could not bind socket to port
fi: Pistoketta ei voi liittää porttiin

en: Could not change buddy information.
fi: Tuttavan tietojen muuttaminen ei onnistunut.

en: Could not change nick
fi: Ei kyetty muuttamaan kutsumanimeä

en: Could not connect
fi: Yhdistäminen ei onnistu

en: Could not connect for transfer.
fi: Yhteyttä siirtoa varten ei voi muodostaa.

en: Could not connect to BOS server:
    %s
fi: Ei saatu yhteyttä BOS-palvelimeen:
    %s

en: Could not connect to authentication server:
    %s
fi: Ei saatu yhteyttä todentamispalvelimeen:
    %s

en: Could not create listen socket
fi: Kuuntelupistokkeen luominen epäonnistui

en: Could not decrypt login reply
fi: Kirjautumisvastauksen salausta ei voi purkaa

en: Could not decrypt server reply
fi: Palvelinvastauksen salausta ei voi purkaa

en: Could not establish a connection with %s:
    %s
fi: Yhteyttä ei voi muodostaa palvelimeen %s:
    %s

en: Could not establish a connection with the remote user.
fi: Yhteyttä käyttäjän kanssa ei voi muodostaa.

en: Could not establish a connection with the server:
    %s
fi: Yhteyttä palvelimeen ei voi muodostaa:
    %s

en: Could not find any information in the user's profile. The user most likely does not exist.
fi: Käyttäjän profiilista ei löytynyt mitään tietoja. Käyttäjää ei todennäköisesti ole olemassa.

en: Could not get details for user %s (%s).
fi: Ei saatu yksityiskohtia käyttäjälle %s (%s).

en: Could not join chat room
fi: Keskusteluhuoneeseen ei voi liittyä

en: Could not kill user
fi: Käyttäjää ei voi poistaa

en: Could not listen on socket
fi: Pistoketta ei voi kuunnella

en: Could not load SILC key pair
fi: SILC-avainparia ei voi ladata

en: Could not load SILC key pair: %s
fi: SILC-avainparia ei voi ladata: %s

en: Could not load public key
fi: Julkista avainta ei voi ladata

en: Could not open %s for writing!
fi: %s:n avaaminen kirjoitusta varten epäonnistui!

en: Could not open %s: Redirected too many times
fi: %s:n avaaminen epäonnistui: uudelleenohjattu liian monta kertaa

en: Could not open a listening port.
fi: Kuuntelevaa porttia ei voi avata.

en: Could not perform key agreement for file transfer
fi: Avainsopimusta ei onnistuttu suorittamaan tiedostonsiirtoa varten

en: Could not query the directory server.
fi: Hakemistopalvelimelta ei voi hakea.

en: Could not recognize the host of the username you entered
fi: Syötetyn käyttäjänimen isäntäpalvelinta ei voi tunnistaa

en: Could not resolve host name
fi: Isäntänimeä ei voi selvittää

en: Could not resolve hostname
fi: Isäntänimeä ei voi selvittää

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely is a temporary server-side problem. Please try again later.
fi: Käyttäjän profiilia ei voi hakea. Tämä on todennäköisesti väliaikainen palvelimen ongelma. Ole hyvä ja yritä myöhemmin uudestaan.

en: Could not retrieve the user's profile. This most likely means that the user does not exist; however, Yahoo! sometimes does fail to find a user's profile. If you know that the user exists, please try again later.
fi: Käyttäjän profiilia ei voi hakea. Tämä todennäköisesti tarkoittaa sitä että käyttäjää ei ole; kuitenkin Yahoo! joskus epäonnistuu löytämään käyttäjän profiilin. Jos olet varma että käyttäjä on olemassa, yritä myöhemmin uudelleen.

en: Could not send
fi: Lähettäminen ei onnistu

en: Could not set icon
fi: Kuvaketta ei voi asettaa

en: Could not start the file transfer
fi: Tiedostonsiirtoa ei voi aloittaa

en: Could not unload plugin
fi: Liitännäistä ei voi poistaa käytöstä

en: Could not write
fi: Kirjoittaminen ei onnistu

en: Could not write file header.  The file will not be transferred.
fi: Tiedosto-otsikkoa ei voi kirjoittaa. Tiedostoa ei siirretä.

en: Couldn't connect to host
fi: Yhteyttä isäntään ei voi muodostaa

en: Couldn't connect to host: %s (%d)
fi: Yhteyttä isäntään ei voi muodostaa: %s (%d)

en: Couldn't create socket
fi: Pistokkeen luominen epäonnistui

en: Couldn't find X display
fi: X-näyttöä ei löydetty

en: Couldn't find window
fi: Ikkunaa ei löydetty

en: Couldn't load buddylist
fi: Tuttavien lataus ei onnistunut

en: Couldn't resolve host
fi: Yhteyttä isäntään ei voi löytää

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
fi: %s-tuttavia ei voi kirjoittaa kohteeseen %s

en: Country
fi: Maa

en: Country not supported.
fi: Maa ei tuettu.

en: Country/Region
fi: Maa/alue

en: Country: 	%s
fi: Maa: 	%s

en: Crazy Patch Writers
fi: Villit korjauspäivitysten kirjoittajat

en: Create
fi: Aloita

en: Create New Conference...
fi: Aloita uusi neuvottelu...

en: Create New Room
fi: Luo uusi huone

en: Create New SILC Key Pair
fi: Luo uusi SILC-avainpari

en: Create SILC Key Pair...
fi: Luo SILC-avainpari...

en: Create _this new account on the server
fi: Luo _tämä uusi käyttäjätili palvelimelle

en: Create a new directory for each user
fi: Luo uusi hakemisto jokaiselle käyttäjälle

en: Create conference with user
fi: Aloita neuvottelu käyttäjän kanssa

en: Create this account on the server
fi: Luo tämä käyttäjätili palvelimelle

en: Creating SILC key pair...
fi: Luodaan SILC-avainpari...

en: Creating connection failed
fi: Yhteyden muodostus epäonnistui

en: Creator
fi: Luoja

en: Current Developers
fi: Nykyiset kehittäjät

en: Current Translators
fi: Nykyiset kielenkääntäjät

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Current token
fi: Nykyinen poletti

en: Currently on
fi: Tällä hetkellä

en: Cursor Color
fi: Kohdistimen väri

en: Custom Smiley
fi: Oma hymiö

en: Custom Smiley Manager
fi: Omien hymiöiden hallinta

en: Customize colors in the conversation window
fi: Aseta keskusteluikkunan värit

en: Customizes the message timestamp formats.
fi: Muokkaa viestin aikaleimamuotoja.

en: Czech
fi: tšekki

en: DBus Example
fi: DBus-esimerkki

en: DBus Plugin Example
fi: DBus-esimerkkiliitännäinen

en: Danish
fi: tanska

en: Database connect error
fi: Tietokantayhteysvirhe

en: Database server error
fi: Tietokantapalvelimen virhe

en: Date
fi: Päiväys

en: Debug Window
fi: Virheenjäljitysikkuna

en: Debugging Information
fi: Virheenjäljitystietoja

en: Decrease Font Size
fi: Pienennä kirjasimen kokoa

en: Default
fi: Oletus

en: Default Formatting
fi: Oletusmuotoilu

en: Delayed Delivery
fi: Viivästetty toimitus

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Account
fi: Poista tili

en: Delete Buddy from Address Book?
fi: Poista tuttava osoitekirjasta?

en: Delete Log...
fi: Poista loki...

en: Delete Log?
fi: Poista loki?

en: Delete Status
fi: Poista tila

en: Delete buddylist from Server
fi: Poista tuttavat palvelimelta

en: Deny
fi: Kiellä

en: Department
fi: Osasto

en: Description
fi: Kuvaus

en: Desktop Default
fi: Työpöydän oletus

en: Detach From Server
fi: Irrota palvelimelta

en: Detach this tab
fi: Irrota tämä välilehti

en: Detached
fi: Irrotettu

en: Detail
fi: Yksityiskohdat

en: Device
fi: Laite

en: Different
fi: Eriävyys

en: Digitally sign and verify all messages
fi: Allekirjoita ja tarkista kaikki viestit digitaalisesti

en: Dir service temporarily unavailable.
fi: Hakemistopalvelu ei tilapäisesti ole käytettävissä.

en: Direct IM
fi: Suora pikaviesti

en: Direct IM established
fi: Suora pikaviestiyhteys muodostettu

en: Directory Query Failed
fi: Hakemistohaku epäonnistui

en: Directory is not writable.
fi: Kansioon ei ole kirjoitusoikeuksia.

en: Disable _smileys in selected text
fi: Ota hymiöt poi_s käytöstä valitussa tekstissä

en: Disable when away
fi: Pois käytöstä poissa ollessa

en: Disallow
fi: Kiellä

en: Disconnected by server
fi: Palvelin katkaisi yhteyden

en: Disconnected.
fi: Yhteys katkennut.

en: Display Currently Registered Email Address
fi: Näytä tällä hetkellä rekisteröity sähköpostiosoite

en: Display Timestamps Every
fi: Näytä aikaleimat joka

en: Display iChat-style timestamps
fi: Näytä iChat-tyyliset aikaleimat

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
fi: Näytä iChat-tyyliset aikaleimat N minuutin välein.

en: Display notification message in conversations
fi: Näytä ilmoitusviesti keskusteluissa

en: Displays statistical information about your buddies' availability
fi: Näyttää tilastotietoja tuttavien läsnäolosta

en: Division
fi: Osasto

en: Do Not Disturb
fi: Älä häiritse

en: Do not ask. Always save in pounce.
fi: Älä kysy. Tallenna aina ilmoittimeen.

en: Do not disturb
fi: Älä häiritse

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
fi: Haluatko lisätä hänet tuttaviisi?

en: Do you want to allow or disallow people on your buddy list to send you MSN Mobile pages to your cell phone or other mobile device?
fi: Haluatko sallia tai estää henkilöitä tuttavissasi lähettämästä MSN- mobiilihakuja matkapuhelimeesi tai muuhun mobiililaitteeseen?

en: Do you want to delete this buddy from your address book as well?
fi: Haluatko poistaa tämän tuttavan myös osoitekirjastasi?

en: Dog
fi: koira

en: Domain
fi: Palvelin

en: Don't Appear Permanently Offline
fi: Älä näytä pysyvästi poissa linjoilta olevalta

en: Download %s: %s
fi: Lataa %s: %s

en: Download Now
fi: Lataa nyt

en: Download buddylist from Server
fi: Tuo tuttavat palvelimelta

en: Dragon
fi: lohikäärme

en: Draw Markerline in
fi: Piirrä merkintäviiva

en: Draw On Whiteboard
fi: Piirrä kirjoitustaululle

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
fi: Piirrä viiva merkitsemään uusia viestejä keskustelussa.

en: Duplicate Correction
fi: Korjauksen toisinto

en: Duplicate Shortcut
fi: Monista oikotie

en: Duplicate title
fi: Otsikon toisinto

en: Dutch, Flemish
fi: hollanti, flaami

en: Dzongkha
fi: dzongkha

en: ERROR
fi: VIRHE

en: E_xecute a command
fi: Suorita _komento

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Buddy Comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Edit Buddy Pounce
fi: Muokkaa tuttavailmoitinta

en: Edit Chat
fi: Muokkaa ryhmäkeskustelua

en: Edit Notes...
fi: Muokkaa merkintöjä...

en: Edit Settings
fi: Muokkaa asetuksia

en: Edit Smiley
fi: Muokkaa hymiötä

en: Edit Status
fi: Muokkaa tilaa

en: Edit User Mood
fi: Muuta käyttäjän mielialaa

en: Edit XMPP vCard
fi: Muokkaa XMPP-vCardia

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
fi: Joko isäntä tai porttinumero on virheellinen annetulle proxy-asetukselle.

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Email Address...
fi: Sähköpostiosoite...

en: Email lookup restricted.
fi: Sähköpostin katsominen rajoitettu.

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Email: 		%s
fi: Sähköposti: 		%s

en: Emails
fi: Sähköpostit

en: Empty groups
fi: Tyhjät ryhmät

en: Enable Account
fi: Ota tili käyttöön

en: Enable Logging
fi: Ota lokiinkirjaus käyttöön

en: Enable Sounds
fi: Ota äänet käyttöön

en: Enable buddy ic_on animation
fi: Näytä tuttavakuvakkeen a_nimaatio

en: Enable replacement of last word on send
fi: Salli viimeisen sanan korvaus lähetettäessä

en: Enable the proper MySpaceIM account and try again.
fi: Ota sopiva MySpaceIM-käyttäjätili käyttöön ja yritä uudelleen.

en: Enable typing notification
fi: Ota kirjoittamishuomautus käyttöön

en: Enable/Disable Mobile Devices...
fi: Aseta päälle/pois mobiililaitteet...

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Encoding
fi: Merkistö

en: Encodings
fi: Merkistöt

en: Encrypted Session Negotiations
fi: Salatut istuntojen neuvottelut

en: End of ban list
fi: Estolistan loppu

en: Enter Password
fi: Anna salasana

en: Enter SecurID
fi: Syötä SecurID

en: Enter a Conference Server
fi: Syötä konferenssipalvelin

en: Enter a User Directory
fi: Syötä käyttäjähakemisto

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
fi: Kirjoita nimi tai osittainen käyttäjätunnus alla olevaan kenttään etsiäksesi käyttäjiä Sametime-yhteisöstäsi.

en: Enter an alias for %s.
fi: Anna %s:n lempinimi.

en: Enter an alias for this chat.
fi: Syötä lempinimi tälle ryhmäkeskustelulle.

en: Enter an alias for this contact.
fi: Anna lempinimi tälle kontaktiryhmälle.

en: Enter answer here
fi: Syötä vastaus tähän

en: Enter code
fi: Syötä koodi

en: Enter current token
fi: Syötä nykyinen poletti

en: Enter empty string to reset the name.
fi: Syötä tyhjä merkkijono palauttaaksesi oletusnimen.

en: Enter password for %s (%s)
fi: Anna salasana käyttäjätilille %s (%s)

en: Enter request here
fi: Syötä pyyntö tähän

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
fi: Syötä 6 numeroinen luku digitaaliselta näytöltä.

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
fi: Kirjoita Notesin osoitekirjan ryhmän nimi alla olevaan kenttään lisätäksesi ryhmän ja sen jäsenet tuttaviisi.

en: Enter the name of the group
fi: Anna ryhmän nimi

en: Enter the text from the image
fi: Syötä teksti kuvasta

en: Enter your notes below...
fi: Kirjoita merkintäsi alle...

en: Entity Capabilities
fi: Entiteetin ominaisuudet

en: Entity Time
fi: Entiteetin aika

en: Error
fi: Virhe

en: Error
fi: Virheet

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
fi: Virhe 0x%04x: Sähköpostiosoitetta ei voi muuttaa koska annettu osoite on assosioitu liian moneen käyttäjänimeen.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
fi: Virhe 0x%04x: Sähköpostiosoitetta ei voi muuttaa koska annettu osoite on virheellinen.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
fi: Virhe 0x%04x: Sähköpostiosoitetta ei voi muuttaa koska tälle käyttäjänimelle on jo käsittelemätön muutospyyntö.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
fi: Virhe 0x%04x: Käyttäjänimeä ei voi muotoilla koska pyydetty nimi on virheellinen.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
fi: Virhe 0x%04x: Näyttönimeä ei voi muotoilla koska pyydetty käyttäjänimi eroaa alkuperäisestä.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
fi: Virhe 0x%04x: Käyttäjänimeä ei voi muotoilla koska pyydetty nimi on liian pitkä.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
fi: Virhe 0x%04x: Tuntematon virhe.

en: Error Changing Account Info
fi: Virhe muutettaessa käyttäjätilin tietoja

en: Error Messages
fi: Virheilmoitukset

en: Error Reading %s
fi: Virhe luettaessa %s

en: Error Running Editor
fi: Virhe ajettaessa muokkainta

en: Error accessing %s: 
    %s.
fi: Virhe käytettäessä tiedostoa %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
fi: Virhe lisättäessä tuttavaa

en: Error adding group
fi: Virhe lisättäessä ryhmää

en: Error changing password
fi: Virhe vaihdettaessa salasanaa

en: Error communicating with local mDNSResponder.
fi: Virhe viestittäessä paikallisen mDNSResponderin kanssa.

en: Error communicating with server
fi: Virhe kommunikoitaessa palvelimelle

en: Error communicating with server. Closing connection.
fi: Virhe kommunikoitaessa palvelimelle. Suljetaan yhteys.

en: Error creating connection
fi: Virhe luotaessa yhteyttä

en: Error displaying MOTD
fi: Virhe näytettäessä MOTD:tä

en: Error during connecting to SILC Server
fi: Virhe luotaessa yhteyttä SILC-palvelimelle

en: Error during file transfer
fi: Virhe tiedostonsiirrossa

en: Error in chat %s
fi: Virhe ryhmäkeskustelussa: %s

en: Error joining chat %s
fi: Virhe liityttäessä ryhmäkeskusteluun %s

en: Error launching "%s": %s
fi: Virhe käynnistettäessä "%s": %s

en: Error launching %s: %s
fi: Virhe käynnistettäessä %s: %s

en: Error loading SILC key pair
fi: Virhe ladattaessa SILC-avainparia

en: Error loading plugin
fi: Liitännäistä ladattaessa tapahtui virhe

en: Error loading the plugin.
fi: Liitännäistä ladattaessa tapahtui virhe.

en: Error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Error occurred during key agreement
fi: Virhe tapahtui avainsopimuksen aikana

en: Error parsing HTTP.
fi: Virhe jäsennettäessä HTTP:tä.

en: Error reading %s: 
    %s.
fi: Virhe luettaessa %s:  
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %s:  
    %s.

en: Error reading from %s: %s
fi: Virhe luettaessa kohteesta %s: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
fi: Virhe luettaessa kohteesta %s: vastaus liian pitkä (%d tavun raja)

en: Error reading from resolver process:
    %s
fi: Virhe luettaessa selvitysprosessista:
    %s

en: Error reading from socket: %s
fi: Virhe luettaessa socketista: %s

en: Error reply of %s(0x%02X)
    Room %u, reply 0x%02X
fi: Virheellinen vastaus %s(0x%02X)
    Huone %u, vastaus 0x%02X

en: Error resolving %s
fi: Virhe selvitettäessä %s

en: Error resolving %s:
    %s
fi: Virhe selvitettäessä %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
fi: Virhe selvitettäessä %s: %d

en: Error retrieving profile
fi: Virhe haettaessa profiilia

en: Error retrieving room list
fi: Virhe haettaessa huoneluetteloa

en: Error running %s
fi: Virhe ajettaessa %s

en: Error saving image
    
    %s
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa
    
    %s

en: Error unregistering account
fi: Virhe poistettaessa käyttäjätilin rekisteröitymistä

en: Error writing %s: 
    %s.
fi: Virhe kirjoitettaessa %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa kohteeseen %s: %s

en: Error. SSL support is not installed.
fi: Virhe. SSL-tuki ei ole asennettu.

en: Error: invalid PONG from server
fi: Virhe: epäkelpo PONG palvelimelta

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro

en: Euskera(Basque)
fi: euskara (baski)

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Evolution Integration
fi: Evolution-integrointi

en: Evolution Integration Configuration
fi: Evolution-integraatioasetukset

en: Excited
fi: Innostunut

en: Execute a command
fi: Suorita komento

en: Existing window
fi: Olemassaolevaan ikkunaan

en: Export Sametime List for Account %s
fi: Vie Sametime-tuttavat käyttäjätilille %s

en: Export Sametime List...
fi: Vie Sametime-tuttavat...

en: Export to .anyone
fi: Vie tiedostoon .anyone

en: Export to .zephyr.subs
fi: Vie tiedostoon .zephyr.subs

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
fi: Tiedostoon %s vienti epäonnistui.
    Tarkista että kohdepolkuun on kirjoitusoikeudet

en: Exposure
fi: Altistus

en: ExtPlacement
fi: Lisäasettelu

en: Extended Address
fi: Laajennettu osoite

en: Extended Away
fi: Pidennetty poissaolo

en: Extended Stanza Addressing
fi: Laajennettu raakalohko-osoitus

en: Extended away
fi: Pidennetty poissaolo

en: External User
fi: Ulkoinen käyttäjä

en: Extra conversation placement options.
fi: Keskustelun lisäasetteluvalinnat.

en: F_lash window when IMs are received
fi: _Vilkuta ikkunaa pikaviestien saapuessa

en: Failed
fi: Epäonnistunut

en: Failed Yahoo! Authentication
fi: Yahoo!:n todennus epäonnistui

en: Failed captcha verification
fi: Captchan tarkistus epäonnistui

en: Failed removing buddy %u
fi: Tuttavan %u poistaminen epäonnistui

en: Failed removing me from %d's buddy list
fi: %d:n tuttavalistalta poistuminen epäonnistui

en: Failed requesting token, 0x%02X
fi: Poletin pyyntö epäonnistui, 0x%02X

en: Failed sending authorize
fi: Valtuutuksen lähetys epäonnistui

en: Failed to add buddy
fi: Tuttavan lisääminen epäonnistui

en: Failed to change nickname
fi: Kutsumanimeä ei onnistuttu muuttamaan

en: Failed to connect to server.
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä.

en: Failed to get connection: %s
fi: Yhteyden saaminen epäonnistui: %s

en: Failed to get name: %s
fi: Nimen saaminen epäonnistui: %s

en: Failed to get serv name: %s
fi: Palvelinnimen saaminen epäonnistui: %s

en: Failed to join Qun %u, operated by admin %u
fi: Liittyminen Quniin %u epäonnistui, ylläpitäjä %u

en: Failed to join buddy in chat
fi: Liittyminen tuttavan seuraan keskusteluhuoneeseen epäonnistui

en: Failed to join chat
fi: Ryhmäkeskusteluun liittyminen epäonnistui

en: Failed to load image
fi: Kuvan avaus epäonnistui

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
fi: Kuvaa "%s" ei voi ladata: syy ei ole tiedossa, mahdollisesti vioittunut kuvatiedosto

en: Failed to open file '%s': %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata: %s

en: Failed to remove buddy
fi: Tuttavaa poistaminen epäonnistui

en: Failed to set cmodes for %s
fi: cmodes asetus epäonnistui, %s

en: Failed to store image: %s
fi: Kuvan tallennus epäonnistui: %s

en: Failed:
fi: Epäonnistui:

en: Failure unknown: %s.
fi: Tunnistamaton epäonnistuminen: %s.

en: Failure.
fi: Epäonnistuminen.

en: Failure: Authentication failed
fi: Virhe: Todennus epäonnistui

en: Failure: Incorrect signature
fi: Virhe: Virheellinen allekirjoitus

en: Failure: Invalid cookie
fi: Virhe: Virheellinen eväste

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua HMAC:ia

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua KE-ryhmää

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
fi: Virhe: Etäkone ei tuo ehdotettua PKCS:aa

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua salausta

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
fi: Virhe: Etäkone ei tue ehdotettua tiivistysfunktiota

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
fi: Virhe: Etäkone ei luota/tue julkista avaintasi

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
fi: Virhe: Versioepäyhteensopivuus, päivitä ohjelmasi

en: False
fi: Epätosi

en: Family Name
fi: Sukunimi

en: Fashion
fi: Tyyli

en: Fast size calculations
fi: Nopeat koon laskemiset

en: Fatal Error
fi: Vakavat virheet

en: Favorite Quote
fi: Lempisanonta

en: Favorite Things
fi: Lempiasiat

en: Feature Not Implemented
fi: Ominaisuutta ei ole implementoitu.

en: Female
fi: Nainen

en: Fetching the room list failed.
fi: Huoneluettelon haku epäonnistui.

en: File
fi: Tiedosto

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
fi: Tiedostoa %s ei voi tuoda.
    Varmista että tiedosto on luettavissa ja PEM-muodossa.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
fi: Tiedosto %s on kooltaan %s, mikä on enemmän kuin suurin sallittu koko %s.

en: File Control
fi: Komentotiedostohallinta

en: File Repository and Sharing
fi: Tiedostovarasto ja jakaminen

en: File Send
fi: Tiedoston lähetys

en: File Send Failed
fi: Tiedoston lähetys epäonnistui

en: File Transfer
fi: Tiedostonsiirto

en: File Transfer Failed
fi: Tiedostonsiirto epäonnistui

en: File Transfers
fi: Tiedostonsiirrot

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
fi[0]: Tiedostonsiirrot - tiedosto %d%% / %d
fi[1]: Tiedostonsiirrot - tiedosto %d%% / %d

en: File operation error
fi: Tiedostotoiminnossa virhe

en: File transfer _details
fi: Tiedostonsiirron yksityiskohdat

en: File transfer already started
fi: Tiedostonsiirto on jo aloitettu

en: File transfer cancelled
fi: Tiedostonsiirto peruutettu

en: File transfer complete
fi: Tiedostonsiirto valmis

en: File transfer failed; other side probably canceled.
fi: Tiedostonsiirto epäonnistui. Toinen osapuoli luultavasti katkaisi siirron.

en: File transfer from %s failed.
fi: Tiedostonsiirto käyttäjältä %s epäonnistui.

en: File transfer port
fi: Tiedostonsiirtoportti

en: File transfer proxies
fi: Tiedostonsiirron välipalvelimet

en: File transfer server
fi: Tiedostonsiirtopalvelin

en: File transfer session does not exist
fi: Tiedostonsiirtoistuntoa ei ole

en: File transfer to %s failed.
fi: Tiedostonsiirto käyttäjälle %s epäonnistui.

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
fi: Täytä yksi tai useampia kentistä etsiäksesi XMPP-käyttäjiä.

en: Fill in the fields.
fi: Täytä kentät.

en: Fill in the registration fields.
fi: Täytä rekisteröitymiskentät.

en: Fill out all fields completely.
fi: Täytä kaikki kentät kokonaan.

en: Filter
fi: Suodin

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Finalizing connection
fi: Viimeistellään yhteyttä

en: Find
fi: Etsi

en: Find Buddy by Email
fi: Etsi tuttava sähköpostiosoitteen perusteella

en: Find Rooms
fi: Etsi huoneita

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
fi: Etsi henkilöä syöttämällä hakukriteerit kenttiin. Huom: jokainen kenttä tukee jokerimerkkejä (%)

en: Find buddies
fi: Etsi tuttavia

en: Find buddies...
fi: Etsi tuttavia...

en: Find people...
fi: Etsi ihmisiä...

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
fi: Sormenjälki ja babbleprint avaimelle %s ovat:
    
    %s
    %s

en: Finished
fi: Valmis

en: Finnish
fi: suomi

en: First Name
fi: Etunimi

en: First name
fi: Etunimi

en: First name:
fi: Etunimi:

en: Flag
fi: Lippu

en: Font
fi: Kirjasin

en: Font Face
fi: Kirjasintyyppi

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: For delayed messages
fi: Viivästetyille viesteille

en: For delayed messages and in chats
fi: Viivästetyille viesteille, ja ryhmäkeskusteluissa

en: Forbidden
fi: Estetty

en: Force login (ignore server redirects)
fi: Pakota sisäänkirjautuminen (älä välitä palvelinuudelleenohjauksista)

en: Force old (port 5223) SSL
fi: Käytä vanhaa (portti 5223) SSL:ää

en: Forcing Login
fi: Pakotetaan sisäänkirjautuminen

en: Foreground Color
fi: Etualaväri

en: Foreground _color
fi: Etuala_väri

en: Free For Chat
fi: Vapaana keskusteluun

en: French
fi: ranska

en: Friend Only
fi: Vain kaverit

en: Friendly name changes too rapidly
fi: Tuttavanimi vaihtuu liian usein

en: From
fi: Lähettäjä

en: From %s:
fi: Lähettäjä %s:

en: From (To pending)
fi: vain sinulle (odottaa lupaa)

en: From last sent message
fi: Viimeisestä lähetetystä viestistä

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Fully qualified domain name missing
fi: Täysin kelvollinen verkkoalueen nimi puuttuu

en: GNOME Default
fi: Gnomen oletus

en: GStreamer Failure
fi: GStreamer-virhe

en: GStreamer failed to initialize.
fi: GStreameria ei voi alustaa.

en: GTK Signals Test
fi: GTK-signaalitesti

en: GTK+ Interface Font
fi: GTK+-käyttöliittymän kirjasin

en: GTK+ Runtime Version
fi: GTK+ Runtime -versio

en: GTK+ Text Shortcut Theme
fi: GTK+-tekstioikopolkuteema

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
fi: Gadu-Gadu-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Gadu-Gadu Public Directory
fi: Gadu-Gadun julkinen hakemisto

en: Gadu-Gadu User
fi: Gadu-Gadu-käyttäjä

en: Galician
fi: galego

en: Game Title
fi: Pelin nimi

en: Games
fi: Pelit

en: Gemini
fi: kaksoset

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: General
fi: Yleinen

en: General Log Reading Configuration
fi: Yleiset lokikatselimen asetukset

en: General Text Replacement Options
fi: Tekstin korvauksen yleiset valinnat

en: Generate Key Pair
fi: Luo avainpari

en: Geolocation
fi: Maantieteellinen paikka

en: Georgian
fi: georgia

en: German
fi: saksa

en: Get
fi: Hae

en: Get AIM Info
fi: Hae AIM-tiedot

en: Get Away Message
fi: Hae poissaoloviesti

en: Get Dir Info
fi: Hae hakemistotiedot

en: Get File
fi: Vastaanota tiedosto

en: Get Info
fi: Hae tiedot

en: Get Notes Address Book Info
fi: Hae Notesin osoitekirjatiedot

en: Get Public Key
fi: Hae julkinen avain

en: Get Public Key...
fi: Hae julkinen avain...

en: Get Status Msg
fi: Hae tilaviesti

en: Get User Info
fi: Hae käyttäjätiedot

en: Get _Info
fi: Hae _tiedot

en: Getting cookie
fi: Haetaan evästettä

en: Getting server
fi: Haetaan palvelinta

en: Given Name
fi: Etunimi

en: Glorious
fi: Loistokas

en: GntLastlog
fi: GntLastLog

en: Goat
fi: vuohi

en: Goes a_way
fi: poi_stuu

en: Goes away
fi: poistuu

en: Gone
fi: Poistunut

en: Goose
fi: Purista

en: Goosing %s...
fi: Puristetaan tuttavaa %s...

en: Greek
fi: kreikka

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group ID
fi: Ryhmätunniste (ID):

en: Group Items
fi: Ryhmittele kohteet

en: Group Name
fi: Ryhmän nimi

en: Group name too long
fi: Ryhmän nimi liian pitkä

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: GroupWise Conference %d
fi: GroupWise-konferenssi %d

en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: GtkTreeView Horizontal Separation
fi: GtkTreeView - leveyssuuntainen erotus

en: Gtkrc File Tools
fi: Gtkrc-tiedostotyökalut

en: Gujarati
fi: gudžarati

en: Gujarati Language Team
fi: Gujaratin kääntäjäryhmä

en: HTTP Method Server
fi: HTTP-yhteystavan palvelin

en: HTTP proxy connection error %d
fi: HTTP-välipalvelimen yhteysvirhe %d

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
fi: Kättely vahvistettu, kirjaudutaan

en: Handshaking
fi: Kättely

en: Happy
fi: Onnellinen

en: Has you
fi: Olet hänen listallaan

en: Headline
fi: Otsikko

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hidden or not logged-in
fi: Näkymättömänä tai poissa linjoilta

en: Hide Icon
fi: Piilota kuvake

en: Hide client identity
fi: Piilota asiakasohjelman tunniste

en: Hide when offline
fi: Piilota kun poissa linjoilta

en: Hides extraneous join/part messages.
fi: Piilottaa ylimääräiset liittymis/poistumisviestit.

en: High-five
fi: Yläfemmaa

en: High-fiving %s...
fi: Yläfemmataan tuttavalle %s...

en: Highlight _misspelled words
fi: Korosta _väärinkirjoitetut sanat

en: Highlight matches
fi: Korosta osumat

en: Highlighted Message Name Color
fi: Korostetun viestin nimen väri

en: Highlighted Messages
fi: Korostetut

en: Hindi
fi: hindi

en: History
fi: Historia

en: History Plugin Requires Logging
fi: Historia-liitännäinen vaatii lokiinkirjauksen käyttöä

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
fi: Paina "Enter" nähdäksesi lisää tämän luokan huoneita.

en: Hobbies
fi: Harrastukset

en: Hobbies and Interests
fi: Harrastukset

en: Home Address
fi: Kotiosoite

en: Home Fax
fi: Kotifaksi

en: Home Page
fi: Kotisivu

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Home Phone 2
fi: Kotipuhelin 2

en: Home Phone Number
fi: Kotipuhelinnumero

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Hometown
fi: Kotikunta

en: Hong Kong Chinese
fi: Hong Kongin kiina

en: Hop Check
fi: Hyppytarkistus

en: Horoscope
fi: Horoskooppimerkki

en: Horse
fi: hevonen

en: Host Gone
fi: Verkkoisäntä kadonnut

en: Host Name: 	%s
fi: Palvelin: 	%s

en: Host Unknown
fi: Tuntematon isäntä

en: Hostname
fi: Isäntä

en: Hug
fi: Halaa

en: Hugging %s...
fi: Halataan tuttavaa %s...

en: Humor
fi: Huumorintaju

en: Hungarian
fi: unkari

en: Hyper Active
fi: Hyperaktiivinen

en: Hyperlink Color
fi: Hyperlinkin väri

en: Hyperlink color
fi: Hyperlinkin väri

en: Hyperlink prelight color
fi: Hyperlinkin ensiväri

en: Hyperlink visited color
fi: Vieraillun hyperlinkin väri

en: I'dle Mak'er
fi: Joutenoloajan säätö

en: I'm not here right now
fi: En ole täällä juuri nyt

en: ICQ Direct Connect
fi: ICQ-suorayhteys

en: ICQ Privacy Options
fi: ICQ-yksityisyysvalinnat

en: ICQ Protocol Plugin
fi: ICQ-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: ICQ Server Relay
fi: ICQ-palvelimen välitys

en: ICQ authorization denied.
fi: ICQ-valtuutus evätty.

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
fi: ICQ-käyttäjä %u on lähettänyt sinulle tuttavan: %s (%s)

en: ID:
fi: Tunniste (ID):

en: IM
fi: Pikaviesti

en: IM Conversation Windows
fi: Pikaviesti-ikkunat

en: IM Friends
fi: Pikaviestikaverit

en: IM With Password
fi: Pikaviesti salasanalla

en: IM with Key Exchange
fi: Pikaviesti avaimienvaihdolla

en: IM with Password
fi: Pikaviesti salasanalla

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: IPC Test Client
fi: IPC-testiasiakasohjelma

en: IPC Test Server
fi: IPC-testipalvelin

en: IRC Protocol Plugin
fi: IRC-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: IRC nicks may not contain whitespace
fi: IRC-kutsumanimissä ei tule olla välilyöntejä

en: I_M
fi: _Pikaviesti

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icon Error
fi: Kuvakevirhe

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
fi: Pienentää tuttavat- ja keskusteluikkunan poissaolon ajaksi.

en: Iconify on Away
fi: Pienennä poissa ollessa

en: Idle
fi: Jouten

en: Idle %dd %dh %02dm
fi: Jouten %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
fi: Jouten %dh %02dm

en: Idle %dm
fi: Jouten %dm

en: Idle for
fi: Jouten

en: If you look real closely
fi: Jos katsot todella tarkkaan

en: If you wish to view this profile, you will need to visit this link in your web browser:
fi: Jos haluat katsoa tätä profiilia, sinun tulee seurata tätä linkkiä selaimessasi:

en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

en: Ignore buddy?
fi: Jätä tuttava huomiotta?

en: Ignore conference and chatroom invitations
fi: Jätä konferenssi- ja keskusteluhuonekutsut huomiotta

en: Ignore incoming format
fi: Älä välitä sisääntulevien viestien muotoiluista

en: Import Sametime List for Account %s
fi: Tuo Sametime-tuttavat käyttäjätililtä %s

en: Import Sametime List...
fi: Tuo Sametime-tuttavat...

en: Import from .anyone
fi: Tuo tiedostosta .anyone

en: Import from .zephyr.subs
fi: Tuo tiedostosta .zephyr.subs

en: Importing friends failed
fi: Kavereiden tuonti epäonnistui

en: Improper Addressing
fi: Vääränlainen osoitus

en: In Love
fi: Rakastunut

en: In local permit/deny
fi: Paikallisessa sallittujen/estettyjen listassa

en: In love
fi: Rakastunut

en: In-Band Bytestreams
fi: In-band-tavujonot

en: In-Band Registration
fi: Rekisteröinti "in-band"

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
fi: Sisällyttää muiden pikaviestinohjelmien lokit lokikatselimeen.

en: Incompatible protocol version
fi: Epäyhteensopiva yhteyskäytäntöversio

en: Incorrect encoding in authorization
fi: Väärä merkistö valtuutusviestissä

en: Incorrect password
fi: Virheellinen salasana

en: Incorrect password.
fi: Virheellinen salasana.

en: Incorrect username or password
fi: Virheellinen käyttäjänimi tai salasana

en: Incorrect username or password.
fi: Virheellinen käyttäjänimi tai salasana.

en: Increase Font Size
fi: Suurenna kirjasimen kokoa

en: Indisposed
fi: Vastahakoinen

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Info
fi: Tiedot

en: Info for %s
fi: %s tiedot

en: Info for Group %s
fi: Tietoja ryhmästä %s

en: Information
fi: Tiedot

en: Initializing SSL/TLS
fi: Alustetaan SSL/TLS-salausta

en: Initializing Stream
fi: Alustetaan datavirtaa

en: Initiate Conference
fi: Aloita neuvottelu

en: Initiate _Chat
fi: Aloita _ryhmäkeskustelu

en: Input request here
fi: Anna syy tähän

en: Insert IM Image
fi: Lisää IM-kuva

en: Insert Image
fi: Liitä kuva

en: Insert Link
fi: Lisää linkki

en: Insert Smiley
fi: Lisää hymiö

en: Insert a <message/> stanza.
fi: Lisää <message/>-lohko.

en: Insert a <presence/> stanza.
fi: Lisää <presence/>-lohko.

en: Insert an <iq/> stanza.
fi: Lisää <iq/>-lohko.

en: Insert c_ount of new messages into window title
fi: Lisää uusien _viestien määrä ikkunaotsikkoon

en: Insert count of new message into _X property
fi: Lisää uusien viestien määrä _X-ominaisuuteen (xprop)

en: Insert in message
fi: Liitä viestiin

en: Install Plugin...
fi: Asenna liitännäinen...

en: Install Theme
fi: Asenna teema

en: Instant Messaging
fi: Pikaviestintä

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
fi: Pikaviestit kirjataan lokiin vain jos "Kirjaa kaikki pikaviestit lokiin" on asetettu.

en: Insufficient rights
fi: Liian vähän oikeuksia

en: Interests
fi: Kiinnostukset

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Interface colors
fi: Käyttöliittymän värit

en: Internal Server Error
fi: Sisäinen palvelinvirhe

en: Internet Messenger
fi: Pikaviestin

en: Invalid Authorization Mechanism
fi: Epäkelpo tunnistautumismekanismi

en: Invalid Directory
fi: Virheellinen kansio

en: Invalid Groupname
fi: Epäkelpo ryhmän nimi

en: Invalid ID
fi: Epäkelpo ID

en: Invalid Namespace
fi: Väärä nimiavaruus

en: Invalid QQ Number
fi: Epäkelpo QQ-numero

en: Invalid Room Handle
fi: Keskustelunimi ei kelpaa

en: Invalid Room Name
fi: Epäkelpo keskusteluhuoneen nimi

en: Invalid SNAC
fi: Epäkelpo SNAC

en: Invalid Server
fi: Palvelin ei kelpaa

en: Invalid Server Name
fi: Palvelimen nimi ei kelpaa

en: Invalid XML
fi: Epäkelpo XML

en: Invalid XMPP ID
fi: Epäkelpo XMPP-ID

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
fi: Epäkelpo XMPP-ID. Verkkoalue pitää olla asetettu.

en: Invalid answer.
fi: Virheellinen vastaus.

en: Invalid authzid
fi: Epäkelpo authzid

en: Invalid certificate authority signature
fi: Epäkelpo varmentajan allekirjoitus

en: Invalid certificate chain
fi: Epäkelpo varmenneketju

en: Invalid challenge from server
fi: Virheellinen tunnistushaaste palvelimelta

en: Invalid chat room name
fi: Epäkelpo keskusteluhuoneen nimi

en: Invalid email address
fi: Epäkelpo sähköpostiosoite

en: Invalid error
fi: Epäkelpo virhe

en: Invalid friendly name
fi: Epäkelpo lempinimi

en: Invalid group
fi: Epäkelpo ryhmä

en: Invalid input condition
fi: Epäkelpo syötetila

en: Invalid name
fi: Epäkelpo nimi

en: Invalid nickname
fi: Virheellinen lempinimi

en: Invalid proxy settings
fi: Epäkelvot välipalvelinvalinnat

en: Invalid response from server.
fi: Kelvoton vastaus palvelimelta.

en: Invalid server or port
fi: Epäkelpo palvelin tai portti

en: Invalid title
fi: Epäkelpo otsikko

en: Invalid token len, %d
fi: Epäkelpo poletin pituus, %d

en: Invalid username
fi: Epäkelpo käyttäjänimi.

en: Invalid username.
fi: Epäkelpo käyttäjänimi.

en: Invert
fi: Käännä

en: Invincible
fi: Haavoittumaton

en: Invisible
fi: Näkymätön

en: Invitation Rejected
fi: Kutsusta kieltäydytty

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
fi: Kutsu käyttäjältä: %s
    
    Lähetetty: %s

en: Invitation only
fi: Vain kutsu

en: Invitation to Conversation
fi: Keskustelukutsu

en: Invite
fi: Kutsu

en: Invite Buddy Into Chat Room
fi: Kutsu tuttava keskusteluhuoneeseen

en: Invite Group to Conference...
fi: Kutsu ryhmä neuvotteluun...

en: Invite List
fi: Kutsulista

en: Invite message
fi: Kutsuviesti

en: Invite to Conference
fi: Kutsu neuvotteluun

en: Invite to Conference...
fi: Kutsu neuvotteluun...

en: Invite user to a conference
fi: Kutsu käyttäjä neuvotteluun

en: Invite...
fi: Kutsu...

en: Irish
fi: irlanti

en: Is no longer i_dle
fi: ei enää ole j_outen

en: Is no longer idle
fi: ei enää ole jouten

en: Italian
fi: italia

en: Italic
fi: Kursivoi

en: Item Not Found
fi: Kohdetta ei löytynyt

en: Japan Pager server
fi: Hakulaitepalvelin (Japani)

en: Japan file transfer server
fi: Tiedostonsiirtopalvelin (Japani)

en: Japanese
fi: japani

en: Jealous
fi: Mustasukkainen

en: Jingle Audio
fi: Jingle-ääni

en: Jingle Raw UDP
fi: Jingle raaka-UDP

en: Jingle Video
fi: Jingle-video

en: Job Role
fi: Asema työssä

en: Job Title
fi: Tehtävänimike

en: John Noname
fi: Pertti Perusnimi

en: Join
fi: Liity

en: Join Chat
fi: Liity ryhmäkeskusteluun

en: Join Chat...
fi: Liity ryhmäkeskusteluun...

en: Join Private Group
fi: Liity yksityiseen ryhmään

en: Join QQ Qun
fi: Liity QQ Quniin

en: Join Qun, Unknown Reply
fi: Quniin liittyminen, tuntematon vastaus

en: Join User in Chat...
fi: Liity käyttäjän seuraan ryhmäkeskustelussa...

en: Join a Chat
fi: Liity ryhmäkeskusteluun

en: Join in Chat
fi: Liity ryhmäkeskusteluun

en: Join whom in chat?
fi: Kenen seuraan liitytään ryhmäkeskustelussa?

en: Join/Part Hiding
fi: Liity/poistu piilotus

en: Join/Part Hiding Configuration
fi: Liittymisen/poistumisen piilotuksen asetukset

en: Joining %s requires an invitation.
fi: Liittyminen kanavalle %s vaatii kutsun.

en: Jump to markerline
fi: Siirry merkintäviivaan

en: Kannada
fi: kannada

en: Kannada Translation team
fi: Kannadan kääntäjäryhmä

en: Keep alive interval (seconds)
fi: Jatkuvan yhteydenpidon aikaväli (sekunneissa)

en: Key Agreement
fi: Avainsopimus

en: Key Agreement Request
fi: Avainsopimuspyyntö

en: Key Agreement failed
fi: Avainsopimus epäonnistui

en: Key Exchange failed
fi: Avaintenvaihto epäonnistui

en: Key Length: 	%d bits
fi: Avaimen pituus: 	%d bittiä

en: Key Pair Generation failed
fi: Avainparin luonti epäonnistui

en: Key agreement cannot be started with yourself
fi: Avainsopimusta et voi tehdä itsesi kanssa

en: Key agreement failed
fi: Avain sopimus epäonnistui

en: Key agreement is already started
fi: Avainsopimus on jo aloitettu

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
fi: Avainsopimuspyyntö vastaanotettu käyttäjältä %s. Haluatko suorittaa avainsopimuksen?

en: Key agreement was aborted
fi: Avainsopimus peruutettiin

en: Key length
fi: Avaimen pituus

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyword ignored.
fi: Avainsanasta ei välitetty.

en: Kicked by %s (%s)
fi: %s potkaisi (%s)

en: Kids Passport without parental consent
fi: Kids Passport - ilman vanhempien hyväksyntää

en: Kill User
fi: Poista käyttäjä

en: Killed by %s (%s)
fi: Poistettu käyttäjän %s toimesta (%s)

en: Korean
fi: korea

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Lao
fi: lao

en: Last Activity
fi: Viimeisin aktiivisena olo

en: Last Known Client
fi: Viimeksi nähty asiakasohjelma

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Last Seen
fi: Näkemisestä aikaa

en: Last Update
fi: Edellinen päivitys

en: Last Updated
fi: Edellinen päivitys

en: Last created window
fi: Viimeksi luotu ikkuna

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Last name:
fi: Sukunimi:

en: Last said
fi: Viimeksi sanottu

en: Lastlog plugin.
fi: Lastlog-liitännäinen.

en: Later
fi: Myöhemmin

en: Latest News
fi: Uutiset

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Left Vertical
fi: Vasemmalla pystysuuntaisesti

en: Leo
fi: leijona

en: Let others see what computer you are using
fi: Anna muiden nähdä mitä tietokonetta käytät

en: Let others see what services you are using
fi: Anna muiden nähdä mitä palveluja käytät

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, MSN, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
fi: Antaa sinun lähettää raakamuotoista syötettä tekstipohjaisilla  yhteyskäytännöillä (XMPP, MSN, IRC, TOC). Paina "Enter" viestinsyöttölaatikossa lähettääksesi. Tarkkaile virheenjäljitysikkunaa.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
fi: Mahdollistaa raakamuotoisen syötteen antamisen tekstipohjaisille yhteyskäytännöille.

en: Level
fi: Taso

en: Level
fi: Taso

en: Libra
fi: vaaka

en: List full
fi: Lista täynnä

en: List of %d user:
     | List of %d users:
fi[0]: Luettelo %d käyttäjästä:
fi[1]: Luettelo %d käyttäjistä:

en: List overflow
fi: Lista-ylivuoto

en: Listening to music
fi: Kuuntelee musiikkia

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Live Video
fi: Live-video

en: Load Buddylist...
fi: Lataa tuttavat...

en: Load buddylist from file...
fi: Tuo tuttavat tiedostosta...

en: Loads .NET plugins with Mono.
fi: Lataa .NET-liitännäisiä Monon avulla.

en: Local Buddy List Only
fi: Vain paikalliset tuttavat

en: Local File:
fi: Paikallinen tiedosto:

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
fi: Paikallisen palvelimen käynnistysaika: %s
    Paikallisen palvelimen käynnissäoloaika: %s
    Paikallisen palvelimen asiakkaat: %d
    Paikallisen palvelimen kanavat: %d
    Paikallisen palvelimen operaattorit: %d
    Paikallisen reitittimen operaattorit: %d
    Paikallisen solun asiakkaat: %d
    Paikallisen solun kanavat: %d
    Paikallisen solun palvelimet: %d
    Asiakkaat yhteensä: %d
    Kanavat yhteensä: %d
    Palvelimet yhteensä: %d
    Reitittimet yhteensä: %d
    Palvelinoperaattorit yhteensä: %d
    Reititinoperaattorit yhteensä: %d

en: Locality
fi: Alue

en: Location
fi: Sijainti

en: Log Deletion Failed
fi: Lokin poistaminen epäonnistui

en: Log Directory
fi: Lokihakemisto

en: Log IMs
fi: Kirjaa pikaviestit

en: Log In
fi: Kirjaudu sisään

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log Reader
fi: Lokikatselin

en: Log _format:
fi: Lokin _muoto:

en: Log all _instant messages
fi: Kirjaa kaikki pikaviestit _lokiin

en: Log all _status changes to system log
fi: Kirjaa kaikki _tilamuutokset järjestelmälokiin

en: Log all c_hats
fi: Kirjaa kaikki ryhmä_keskustelut lokiin

en: Log chats
fi: Kirjaa ryhmäkeskustelut

en: Log format
fi: Lokin muoto

en: Log status change events
fi: Kirjaa tilamuutokset

en: Logged In
fi: Kirjautumisesta aikaa

en: Logging
fi: Lokiinkirjaus

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
fi: Loki voidaan ottaa käyttöön menemällä Työkalut -> Asetukset -> Kirjataan lokiin.
    
    Lokien käyttöönotto pikaviesteille ja/tai ryhmäkeskusteluille ottaa käyttöön historiatoiminnon vastaaville keskustelutyypeille.

en: Logging in
fi: Kirjaudutaan sisään

en: Logging of this conversation failed.
fi: Tämän keskustelun kirjaaminen lokiin epäonnistui.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
fi: Kirjaaminen lokiin aloitettu. Tämän keskustelun viestit kirjataan nyt lokiin.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
fi: Kirjaaminen lokiin lopetettu. Tämän keskustelun viestejä ei enää kirjata lokiin.

en: Login Acknowledged
fi: Kirjautuminen vahvistettu

en: Login Information
fi: Kirjautumistietoja

en: Login Options
fi: Sisäänkirjautumisvalinnat

en: Login Redirected
fi: Sisäänkirjautuminen uudelleenohjattu

en: Login failed (%s).
fi: Kirjautuminen epäonnistui (%s).

en: Looking up %s
fi: Etsitään %s

en: Lost connection with %s:
    %s
fi: Yhteys palvelimeen %s katkesi:
    %s

en: Lost connection with server
fi: Yhteys palvelimeen katkesi

en: Lost connection with server
    %s
fi: Yhteys palvelimeen katkesi
    %s

en: Lost connection with server:
    %s
fi: Yhteys palvelimeen katkesi:
    %s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
fi: Yhteys käyttäjään katkesi:<br>%s

en: Loud
fi: Äänekäs

en: Louder
fi: Äänekkäämpi

en: Loudest
fi: Äänekkäin

en: MOTD for %s
fi: MOTD %s:lle

en: MSN Error: %s
fi: MSN-virhe: %s

en: MSN Protocol Plugin
fi: MSN-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: MSN reported not being able to find the user's profile. This either means that the user does not exist, or that the user exists but has not created a public profile.
fi: MSN ilmoitti ettei käyttäjän profiilia löydy. Tämä tarkoittaa joko sitä että käyttäjää ei ole tai käyttäjä ei ole luonut julkista profiilia.

en: MSN servers are currently blocking the following regular expressions:<br/>%s
fi: MSN-palvelimet estävät tällä hetkellä seuraavat säännölliset lausekkeet:<br/>%s

en: M_ute sounds
fi: Vaimenn_a äänet

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Mail Checker
fi: Sähköpostitarkistin

en: Male
fi: Mies

en: Male or female
fi: Mies vai nainen

en: Malformed XMPP ID
fi: Muodoltaan virheellinen XMPP-ID

en: Manual
fi: Oma komento

en: Manually
fi: Käsin

en: Marital Status
fi: Siviilisääty

en: Markerline
fi: Merkintäviiva

en: Master archive is misconfigured
fi: Pääarkisto on väärin konfiguroitu

en: Maximum last-seen difference:
fi: Suurin viimeksi-nähty -arvon ero:

en: Maximum response timeout:
fi: Suurin vastauksen aikakatkaisu:

en: Maybe the room is full
fi: Ehkä huone on täynnä

en: Maybe they're not in a chat?
fi: Ehkä he eivät ole ryhmäkeskustelussa?

en: Meanwhile Connection Setup
fi: Meanwhilen yhteysasetukset

en: Member
fi: Jäsen

en: Member Since
fi: Rekisteröitynyt

en: Memory allocation error
fi: Muistin varaamisessa virhe

en: Merge Groups
fi: Yhdistä ryhmät

en: Merge List from Server
fi: Yhdistä tuttavat palvelimelta

en: Merge and Save List to Server
fi: Yhdistä ja tallenna tuttavat palvelimelle

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
fi: Kontaktien yhdistäminen tekee niistä yhden, yhdistetyn kontaktin tuttaviin ja kontakteille käytetään jatkossa vain yhtä keskusteluikkunaa. Ne voidaan erottaa valitsemalla "Laajenna" kontaktin oikean napin valikosta

en: Message
fi: Viesti

en: Message Notification
fi: Viestihuomautus

en: Message Receipts
fi: Viestikuittaukset

en: Message Timestamp Formats
fi: Viestin aikaleimamuodot

en: Message could not be sent because a connection error occurred:
fi: Viestiä ei voi lähettää yhteysvirheen vuoksi:

en: Message could not be sent because an error with the switchboard occurred:
fi: Viestiä ei voi lähettää kytkentäpalvelimen kanssa tapahtuneen virheen vuoksi:

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
fi: Viestiä ei voi lähettää koska suurin viestin koko ylitettiin.

en: Message could not be sent because the user is offline:
fi: Viestiä ei voi lähettää koska käyttäjä on poissa linjoilta:

en: Message could not be sent because we are sending too quickly:
fi: Viestiä ei voi lähettää koska viestejä lähetetään liian nopeasti:

en: Message could not be sent because we were unable to establish a session with the server. This is likely a server problem, try again in a few minutes:
fi: Viestiä ei voi lähettää koska istuntoa palvelimen kanssa ei voi muodostaa. Tämä on luultavasti ongelma palvelimella, yritä uudelleen muutaman minuutin päästä:

en: Message could not be sent, not allowed while invisible:
fi: Viestien lähetys ei ole sallittu näkymättömänä:

en: Message could not be sent.
fi: Viestiäsi ei voi lähettää.

en: Message delivery to %s failed: %s
fi: Viestin toimitus %s:lle epäonnistui: %s

en: Message from %s
fi: Viesti %s:lta

en: Message may have not been sent because a timeout occurred:
fi: Viestiä ei välttämättä lähetetty koska tapahtui aikakatkaisu:

en: Message may have not been sent because an unknown error occurred:
fi: Viestiä ei voi lähettää tuntemattoman virheen vuoksi:

en: Message of the Day
fi: Päivän viesti

en: Message received
fi: Viesti vastaanotettu

en: Message received begins conversation
fi: Vastaanotettu viesti aloittaa keskustelun

en: Message sent
fi: Viesti lähetetty

en: Message too long, last %s bytes truncated.
fi: Viesti on liian pitkä, viimeiset %s tavua katkaistu.

en: Message was not sent because an unknown encoding error occurred.
fi: Viestiä ei voi lähettää tuntemattoman koodausvirheen vuoksi.

en: Message was not sent because an unknown error occurred.
fi: Viestiä ei voi lähettää tuntemattoman virheen vuoksi.

en: Message was not sent because messages are being sent too quickly.
fi: Viestiä ei voi lähettää koska viestejä lähetetään liian nopeasti.

en: Message was not sent because the system is unavailable. This normally happens when the user is blocked or does not exist.
fi: Viestiä ei voi lähettää koska järjestelmä ei ole saatavilla. Tämä tapahtuu yleensä jos käyttäjä on estetty tai ei olemassa.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
fi: Viestiä ei lähetetty, koska ei olla kirjauduttu sisään.

en: Message:
fi: Viesti:

en: Message: %s
fi: Viesti: %s

en: Method:
fi: Menetelmä:

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Middle Name
fi: Muut etunimet

en: Middle mouse button
fi: Keskimmäinen hiiren painike

en: Minimi_ze new conversation windows
fi: Piene_nnä uudet keskusteluikkunat

en: Minimum Room Size
fi: Huoneen minimikoko

en: Minimum input area height in lines:
fi: Kirjoitusalueen pienin korkeus riveissä:

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Minutes before changing status
fi: Minuutteja ennen tilan asetusta

en: Misc
fi: Muut

en: Missing Cipher
fi: Salaus puuttuu

en: Missing protocol plugin for %s
fi: %s-yhteyskäytäntöliitännäinen puuttuu

en: Mobile
fi: Liikkeellä

en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

en: Mobile Phone Number
fi: Matkapuhelinnumero

en: Mobile message was not sent because it was too long.
fi: Mobiiliviestiä ei lähetetty, koska se on liian pitkä.

en: Modify
fi: Muokkaa

en: Modify Account
fi: Muokkaa tiliä

en: Modify Address
fi: Muokkaa osoitetta

en: Modify Contact
fi: Muokkaa yhteystietoa

en: Modify Extended Information
fi: Muokkaa lisätietoja

en: Modify Information
fi: Muokkaa tietoja

en: Monkey
fi: apina

en: Mono Plugin Loader
fi: Mono-liitännäisen lataaja

en: Mood
fi: Mieliala

en: Mood Text
fi: Mielialan teksti

en: More Data needed
fi: Lisää tietoja tarvitaan

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fi: Useammalla kuin yhdellä käyttäjällä on sama nimi. Valitse oikea käyttäjä luettelosta.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
fi: Useammalla kuin yhdellä käyttäjällä on sama julkinen avain. Valitse oikea käyttäjä luettelosta.

en: Mouse Gestures
fi: Hiirieleet

en: Mouse Gestures Configuration
fi: Hiirieleasetukset

en: Move to
fi: Siirrä

en: Multi-User Chat
fi: Monen käyttäjän keskustelu

en: Multi-User Chat Extended Presence Information
fi: Monen käyttäjän keskustelun laajennetut läsnäolotiedot

en: Multiple plugins will be unloaded.
fi: Useita liitännäisiä otetaan pois käytöstä.

en: Music
fi: Musiikki

en: Music Messaging
fi: Musiikkiviestintä

en: Music Messaging Configuration
fi: Musiikkiviestinnän asetukset

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
fi: Musiikkiviestintäliitännäinen yhdessä säveltämistä varten.

en: Music messaging session confirmed.
fi: Musiikkiviestintäistunto varmistettu.

en: Mute _Sounds
fi: Vaimenn_a äänet

en: MySpaceIM - No Username Set
fi: MySpaceIM - Käyttäjänimeä ei asetettu

en: MySpaceIM - Please Set a Username
fi: MySpaceIM - Aseta käyttäjänimi

en: MySpaceIM - Username Available
fi: MySpaceIM - Käyttäjänimi saatavilla

en: MySpaceIM Error
fi: MySpaceIM-virhe

en: N_ew conversations:
fi: _Uudet keskustelut:

en: Name
fi: Nimi

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
fi: Nimi: %s
    Versio: %s
    Kuvaus: %s
    Tekijä: %s
    Sivusto: %s
    Tiedostonimi: %s

en: Need more qualifiers.
fi: Tarvitaan lisää määritteitä.

en: Nepali
fi: nepal

en: Nested Grouping (experimental)
fi: Sisäkkäinen ryhmittely (kokeellinen)

en: Nested Subgroup
fi: Sisäkkäinen alaryhmä

en: Network
fi: Verkko

en: Network Statistics
fi: Verkkotilastoja

en: Network is empty
fi: Verkko on tyhjä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New Account
fi: Uusi tili

en: New Buddy Pounce
fi: Uusi tuttavailmoitin

en: New Conference
fi: Aloita neuvottelu

en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

en: New Gadu-Gadu Account Registered
fi: Uusi Gadu-Gadu-käyttäjätili rekisteröity

en: New Instant Message
fi: Uusi pikaviesti

en: New Line
fi: Rivinvaihto

en: New Mail
fi: Uusi sähköposti

en: New Person
fi: Uusi henkilö

en: New Version Available
fi: Uusi versio saatavilla

en: New _Message...
fi: Uusi _viesti...

en: New _mail notifications
fi: Il_moita uudesta sähköpostista

en: New blog comments
fi: Uusia blogikommentteja

en: New friend requests!
fi: Uusia kaveripyyntöjä.

en: New mail messages
fi: Uusia viestejä postilaatikossa

en: New mail notifications
fi: Ilmoita uudesta sähköpostista

en: New password
fi: Uusi salasana

en: New password (again)
fi: Uusi salasana (uudelleen)

en: New passwords do not match.
fi: Uudet salasanat eivät täsmää.

en: New picture comments
fi: Uusia kuvakommentteja

en: New profile comments
fi: Uusia profiilikommentteja

en: New status...
fi: Uusi tila...

en: New tab
fi: Uuteen välilehteen

en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: New...
fi: Uusi...

en: Nick
fi: Kutsumanimi

en: Nick Said
fi: Sanoi

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
fi: Kutsumanimeä ei voi muuttaa muissa kuin MUC-keskusteluhuoneissa

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
fi: Kutsumanimi tai kanava ei tilapäisesti ole käytössä.

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: Nihilist
fi: Nihilistinen

en: No
fi: Ei

en: No Grouping
fi: Ei ryhmittelyä

en: No MOTD available
fi: MOTD ei ole käytettävissä

en: No Matches
fi: Ei tuloksia

en: No Message of the Day available
fi: Päivän viestiä ei ole

en: No Proxy
fi: Ei välipalvelinta

en: No Sametime Community Server Specified
fi: Sametime-yhteisöpalvelinta ei ole määritelty

en: No Sametime Community Server specified
fi: Sametime-yhteisöpalvelinta ei ole määritelty

en: No Sound
fi: Ei ääntä

en: No actions available
fi: Ei toimintoja saatavilla.

en: No configuration options for this plugin.
fi: Tälle liitännäiselle ei ole asetuksia.

en: No file transfer session active
fi: Ei aktiivista tiedostonsiirtoistuntoa

en: No host or IP address has been configured for the Meanwhile account %s. Please enter one below to continue logging in.
fi: Isäntää tai IP-osoitetta ei ole asetettu Meanwhile-käyttäjätilille %s. Lisää sellainen alle ennen kirjautumista sisään.

en: No keywords.
fi: Ei avainsanoja.

en: No logs were found
fi: Lokeja ei löytynyt

en: No match
fi: Ei tuloksia

en: No matches
fi: Ei tuloksia

en: No matching users found
fi: Käyttäjistä ei löytynyt osumia

en: No name
fi: Ei nimeä

en: No proxy
fi: Ei välipalvelinta

en: No public key was received
fi: Ei saatu julkista avainta

en: No reason given
fi: Syytä ei annettu

en: No reason given.
fi: Syytä ei annettu.

en: No results found for email address %s
fi: Ei hakutuloksia sähköpostiosoitteelle %s

en: No server statistics available
fi: Palvelimen tilastoja ei saatavilla.

en: No sounds
fi: Ei ääniä

en: No such channel
fi: Kanavaa ei ole

en: No such command (in this context).
fi: Komento ei saatavilla (tässä kontekstissa).

en: No such command.
fi: Sellaista komentoa ei ole.

en: No such nick or channel
fi: Kutsumanimeä/kanavaa ei ole olemassa

en: No such user: %s
fi: Käyttäjää ei löydy: %s

en: No suitable MySpaceIM account could be found to open this myim URL.
fi: Tämän myim-osoitteen avaamiseen sopivaa MySpaceIM-tiliä ei löytynyt.

en: No text is blocked for this account.
fi: Ei estettyä tekstiä tälle käyttäjätilille.

en: No topic is set
fi: Aihetta ei ole asetettu

en: No username set
fi: Käyttäjänimeä ei asetettu

en: Non-IM Contacts
fi: Pikaviestittömät yhteystiedot

en: Non-matching Hosts
fi: Verkkoisännät eivät täsmää

en: None
fi: Ei mitään

en: None (To pending)
fi: Ei mitään (odottaa lupaa)

en: None of your accounts are idle.
fi: Yksikään käyttäjätileistäsi ei ole jouten.

en: Normal
fi: Normaali

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja (uusnorja)

en: Not Acceptable
fi: Ei kelvollinen

en: Not Allowed
fi: Ei sallittu

en: Not Authorized
fi: Ei valtuuksia

en: Not Available
fi: Ei tavoitettavissa

en: Not accepting new users
fi: Ei ota vastaan uusia käyttäjiä

en: Not allowed when offline
fi: Ei sallittu kun poissa linjoilta

en: Not at Desk
fi: Poissa työpöydältä

en: Not at Home
fi: Poissa kotoa

en: Not available
fi: Ei olemassa

en: Not connected to the server.
fi: Ei yhdistettynä palvelimeen.

en: Not expected
fi: Odottamaton

en: Not implemented yet.
fi: Ominaisuutta ei ole vielä toteutettu.

en: Not in Office
fi: Poissa toimistolta

en: Not logged in
fi: Et ole kirjautunut sisään.

en: Not member
fi: Ei jäsen

en: Not on list
fi: Ei tuttavissa

en: Not on server list
fi: Ei palvelimen tuttavissa

en: Not started
fi: Ei aloitettu

en: Not supported
fi: Ei tueta

en: Not supported by client
fi: Ei tuettu asiakasohjelmassa

en: Not supported by host
fi: Ei tuettu verkkoisännässä

en: Not while on AOL
fi: Ei kun AOL on käytössä

en: Note
fi: Huomautus

en: Note, if you are the creator, 
    this operation will eventually remove this Qun.
fi: Huomaa, että olet samalla Qunin luoja, 
    Tämä toiminto poistaa lopulta tämän Qunin.

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
fi: Huom: "Uudet keskustelut" -asetuksen tulisi olla asetettu seuraavaksi: "Keskustelujen määrän mukaan".

en: Notes
fi: Merkinnät

en: Notes Address Book Group
fi: Notesin osoitekirjan ryhmä

en: Notes Address Book Information
fi: Notesin osoitekirjatiedot

en: Notes Address Book group results
fi: Notesin osoitekirjan ryhmätulokset

en: Notice
fi: Huomautus

en: Notification Methods
fi: Ilmoitustavat

en: Notification Removal
fi: Huomautuksen poisto

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
fi: Ilmoittaa keskusteluikkunassa kun tuttava on poissa tai jouten ja kun hän palaa.

en: Notify Dialog
fi: Huomautusvalintaikunna

en: Notify For
fi: Huomautus

en: Notify When
fi: Huomautus kun

en: Notify buddies when you are typing
fi: Ilmoita tuttaville kun kirjoitat heille

en: Notify transfer failed
fi: Siirrosta tiedottaminen epäonnistui

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
fi: Ilmoita ponnahdusikkunalla kun automaattisesti hyväksytty tiedostonsiirto on valmis
    (vain kun keskustelua lähettäjän kanssa ei avoinna)

en: Notify with a toaster when
fi: Huomauta leivänpaahtimella kun

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
fi: Novell GroupWise Messenger -yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Now Listening
fi: Kuuntelee nyt

en: Nudge
fi: Tönäise

en: Nudging %s...
fi: Tönäistään tuttavaa %s...

en: Number of conversations per window
fi: Keskustelujen määrä per ikkuna

en: ONCE SET, THIS CANNOT BE CHANGED!
fi: KUN TÄMÄ ON KERRAN ASETETTU, SITÄ EI VOI MUUTTAA

en: Obsolete SNAC
fi: Vanhentunut SNAC

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Occupation
fi: Ammatti

en: Occupied
fi: Varattu

en: Offering to send %s to %s
fi: Tarjotaan tiedostoa %s lähetettäväksi käyttäjälle %s.

en: Office Title
fi: Kappaleen nimi

en: Offline
fi: Poissa linjoilta

en: Offline Buddies
fi: Tuttavat poissa linjoilta

en: Offline Message
fi: Yhteydetön viesti

en: Offline Message Emulation
fi: Yhteydettömien viestien emulointi

en: Offline buddies
fi: Poissa linjoilta olevat tuttavat

en: Old ICQ UTF8
fi: Vanha ICQ UTF8

en: Old flat format
fi: Vanha tasainen muoto

en: On Mobile
fi: Liikkeellä

en: On The Phone
fi: Puhelimessa

en: On Vacation
fi: Lomalla

en: On the Phone
fi: Puhelimessa

en: On unread messages
fi: Kun lukemattomia viestejä

en: One or more messages may have been undeliverable.
fi: Yksi tai useampi viesti on saattanut jäädä lähettämättä.

en: Online
fi: Linjoilla

en: Online Buddies
fi: Tuttavat linjoilla

en: Online Services
fi: Online-palvelut

en: Online Since
fi: Kirjautunut

en: Online Status
fi: Tila

en: Online since
fi: Linjoilla

en: Online/Offline
fi: Linjoilla/poissa linjoilta

en: Online: %d
    Total: %d
fi: Kirjautuneena: %d
    Yhteensä: %d

en: Only enable for users on the buddy list
fi: Salli vain tuttavaluettelossa oleville käyttäjille

en: Only online
fi: Vain linjoilla

en: Only replace _whole words
fi: Korvaa vain _kokonaiset sanat

en: Only when available
fi: Kun tavoitettavissa

en: Only when docked
fi: Vain telakoituna

en: Only when not available
fi: Kun ei tavoitettavissa

en: Opacity:
fi: Peitto:

en: Ope_n an IM window
fi: Avaa pikav_iesti-ikkuna

en: Open All Messages
fi: Avaa kaikki viestit

en: Open File...
fi: Avaa tiedosto...

en: Open Hotmail Inbox
fi: Avaa Hotmailin saapuneet-kansio

en: Open Inbox
fi: Avaa saapuneet-kansio

en: Open Public Key...
fi: Avaa julkinen avain...

en: Open an IM window
fi: Avaa pikaviesti-ikkuna

en: Open...
fi: Avaa...

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Optional information:
fi: Valinnaisia tietoja:

en: Options
fi: Valinnat

en: Options specific to Pidgin for Windows.
fi: Asetukset jotka liittyvät erityisesti Pidginin Windows-versioon

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Organization Name
fi: Organisaation nimi

en: Organization Unit
fi: Organisaatioyksikkö

en: Organization: 	%s
fi: Organisaatio: 	%s

en: Orientation
fi: Asento

en: Original password
fi: Vanha salasana

en: Orphans
fi: Orvot

en: Other
fi: Muu

en: Other Contacts
fi: Muut yhteystiedot

en: Others talk in chat
fi: Muut puhuvat ryhmäkeskustelussa

en: Our protocol is not supported by the server.
fi: Palvelin ei tue yhteyskäytäntöä.

en: Out To Lunch
fi: Lounaalla

en: Out of Band Data
fi: Out of band -tiedot

en: Out of memory
fi: Muisti loppu

en: Out to Lunch
fi: Lounaalla

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Ox
fi: härkä

en: P.O. Box
fi: Postilokero

en: PEM X.509 Certificate Export
fi: PEM X.509 -varmenteen vienti

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
fi: PING vastaus -- Viive: %lu sekuntia

en: P_auses while typing
fi: _keskeyttää kirjoittamisen

en: P_lay a sound
fi: S_oita ääni

en: P_ounce only when my status is not Available
fi: I_lmoita vain kun tilani ei ole Tavoitettavissa

en: Pa_ssword:
fi: _Salasana:

en: Page
fi: Lähetä

en: Pager port
fi: Hakulaiteportti

en: Pager server
fi: Hakulaitepalvelin

en: Paging
fi: Kaukohaku

en: Pashto
fi: paštu

en: Passphrase
fi: Salasana

en: Passphrase (retype)
fi: Salasana (uudelleen)

en: Passphrase required
fi: Vaatii salasanan

en: Passphrases do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Passport account not yet verified
fi: Passport-tiliä ei ole verifioitu

en: Passport account suspended
fi: Passport-tili jäädytetty

en: Passport not verified
fi: Passport-tiliä ei ole varmistettu

en: Password
fi: Salasana

en: Password (again)
fi: Salasana (uudelleen)

en: Password (retype)
fi: Salasana (uudelleen)

en: Password Change Successful
fi: Salasanan vaihto onnistui

en: Password Changed
fi: Salasana muutettu

en: Password has expired
fi: Salasana vanhentunut

en: Password is required to sign on.
fi: Salasana tarvitaan kirjautumiseen.

en: Password sent
fi: Salasana lähetetty

en: Password was changed successfully!
fi: Salasanan vaihto onnistui!

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Past Translators
fi: Aikaisemmat kielenkääntäjät

en: Paste as Plain _Text
fi: Liimaa pelkkänä _tekstinä

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
fi: Polku johon tiedostot tallennetaan
    (Anna koko polku)

en: Pause
fi: Tauko

en: Pauses while typing
fi: keskeyttää kirjoittamisen

en: Payment Required
fi: Vaatii maksun

en: Peer notification server down
fi: Vastapään ilmoituspalvelin ei toiminnassa

en: Performing key exchange
fi: Suoritetaan avaintenvaihto

en: Perl Plugin Loader
fi: Perl-liitännäisten lataaja

en: Permission denied
fi: Pääsy evätty

en: Permit User
fi: Salli käyttäjä

en: Persian
fi: persia

en: Persistent
fi: Pysyvä

en: Person enters chat
fi: Joku saapuu ryhmäkeskusteluun

en: Person leaves chat
fi: Joku poistuu ryhmäkeskustelusta

en: Personal
fi: Koti

en: Personal Email
fi: Oma sähköposti

en: Personal IM
fi: Oma pikaviestin

en: Personal Information
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Personal Introduction
fi: Henkilökohtainen esittely

en: Personal Mobile
fi: Oma matkapuhelin

en: Personal Title
fi: Titteli

en: Personal Web Page
fi: Henkilökohtainen kotisivu

en: Pets
fi: Lemmikit

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone Number
fi: Puhelinnumero

en: Photo
fi: Valokuva

en: Pidgin Demonstration Plugin
fi: Pidgin-esittelyliitännäinen

en: Pidgin GTK+ Theme Control
fi: Pidgin GTK+-teemanhallinta

en: Pidgin Internet Messenger
fi: Pidgin-pikaviestin

en: Pidgin Tooltip
fi: Pidgin-työkaluvihje

en: Pidgin smileys
fi: Pidgin-hymiöt

en: Pig
fi: sika

en: Ping failed
fi: Ping epäonnistui

en: Ping reply received from server
fi: Ping-vastaus saatu palvelimelta

en: Ping timeout
fi: Pingin aikakatkaisu

en: Pisces
fi: kalat

en: Place Closed
fi: Paikka suljettu

en: Place tagged
fi: Paikka merkitty

en: Places Lived
fi: Asumispaikat

en: Plain text
fi: Teksti

en: Plaintext Authentication
fi: Tekstipohjainen tunnistus

en: Play
fi: Soita

en: Play a sound
fi: Soita ääni

en: Playing a game
fi: Pelaamassa peliä

en: Please Update the necessary fields.
fi: Päivitä vaaditut kentät.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
fi: Valtuuttaisitko minut, jotta voin lisätä sinut tuttaviini?

en: Please authorize me!
fi: Voisitko valtuuttaa minut?

en: Please enter Qun number
fi: Anna Qun-numero

en: Please enter a buddy to pounce.
fi: Syötä ilmoitettava tuttava.

en: Please enter a different title for the status.
fi: Anna toinen otsikko tilalle.

en: Please enter a non-empty title for the status.
fi: Tilan otsikko ei voi olla tyhjä.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
fi: Kirjoita uuden neuvottelun puheenaihe sekä kutsuviesti joka lähetetään käyttäjälle %s

en: Please enter a username to check its availability:
fi: Syötä käyttäjänimi tarkistaaksesi sen saatavuus:

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
fi: Anna lempinimi, ja tiedot ryhmäkeskustelusta jonka haluat lisätä tuttaviisi.

en: Please enter buddy information.
fi: Syötä tuttavan tiedot.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
fi: Syötä kanavan %s yksityinen ryhmänimi ja salasana.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
fi: Syötä URL, jonka haluat liittää, sekä sen kuvaus. 
    Kuvaus on valinnainen.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
fi: Syötä URL jonka haluat liittää.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
fi: Syötä tiedot ryhmäkeskustelusta, johon haluaisit liittyä.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
fi: Syötä tuttavan käyttäjänimi ja käyttäjätilin tyyppi alla.

en: Please enter the name of the chat you want to join.
fi: Syötä liityttävän ryhmäkeskustelun nimi.

en: Please enter the name of the group to be added.
fi: Anna lisättävän ryhmän nimi.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
fi: Syötä käyttäjän nimi, jonka tahdot voivan ottaa sinuun yhteyttä.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
fi: Kirjoita käyttäjän nimi jonka tahdot estää ottamasta yhteyttä.

en: Please enter the name of the user you wish to invite,
    along with an optional invite message.
fi: Anna kutsuttavan käyttäjän nimi sekä vapaaehtoinen 
    kutsuviesti.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
fi: Anna kutsuttavan käyttäjän nimi sekä vapaaehtoinen viesti.

en: Please enter the new name for %s
fi: Anna uusi nimi kohteelle %s

en: Please enter the person's information below.
fi: Syötä henkilön tiedot alle.

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
fi: Syötä sen henkilön käyttäjänimi tai lempinimi, jonka tiedot haluat nähdä.

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
fi: Syötä sen henkilön käyttäjänimi jonka lokia haluat katsella.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
fi: Syötä sen henkilön käyttäjänimi tai lempinimi, jonka haluat estää tai jolta haluat poistaa eston.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
fi: Syötä sen henkilön käyttäjänimi tai lempinimi, jolle haluat lähettää pikaviestin.

en: Please enter your current password and your new password.
fi: Anna nykyinen sekä uusi salasana.

en: Please enter your new password
fi: Anna uusi salasanasi

en: Please fill out the information below to change your account registration.
fi: Syötä alla olevat tiedot muuttaaksesi käyttäjätilin rekisteröimistä.

en: Please fill out the information below to register your new account.
fi: Syötä alla olevat tiedot rekisteröidäksesi uuden tilin.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
fi: Avaa virheenjäljitysikkuna ja yritä uudelleen nähdäksesi tarkan virheviestin.

en: Please provide a shortcut to associate with the smiley.
fi: Syötä hymiöön liitettävä oikotie.

en: Please select an image for the smiley.
fi: Valitse hymiölle kuva.

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
fi: Valitse käyttäjän %s sijainti johon haluat lähettää tiedoston

en: Please select your mood from the list.
fi: Valitse mielialasi luettelosta.

en: Please specify a new nickname for you.
fi: Syötä uusi kutsumanimesi.

en: Please try another username:
fi: Yritä toista käyttäjänimeä:

en: Please update the necessary fields.
fi: Päivitä tarvittavat kentät.

en: Please, enter your current password and your new password for UIN:
fi: Syötä sekä nykyinen että uusi salasana tunnukselle:

en: Please, enter your search criteria below
fi: Anna hakukriteerisi alla

en: Please, fill in the following fields
fi: Täytä seuraavat kentät

en: Plu_gins
fi: Liitä_nnäiset

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
fi: Liitännäinen ei toteuta kaikkia tarvittavia toimintoja (list_icon, login ja close

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
fi: Liitännäistaikojen ristiriita %d (tarvitaan %d)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
fi: Liitännäinen tulee olla käytössä ennen kuin sen asetuksia voidaan muuttaa.

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Point values to use for account...
fi: Käytettävät pistearvot käyttäjätilille...

en: Point values to use when...
fi: Pistearvoja käytetään kun...

en: Policy Violation
fi: Menettelykäytäntörikkomus

en: Polish
fi: puola

en: Polish popular IM
fi: Puolalainen suosittu pikaviestin

en: Pop up a notification
fi: Ponnahdusilmoitus

en: Pop-Up Message
fi: Ponnahdusviesti

en: Port
fi: Portti

en: Ports
fi: Portit

en: Portuguese
fi: portugali

en: Portuguese-Brazil
fi: portugali (brasilialainen)

en: Position
fi: Asema

en: Possible Matches
fi: Mahdollisia osumia

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Pounce Target
fi: Ilmoituksen kohde

en: Pounce When Buddy...
fi: Ilmoita kun tuttava...

en: Pounce Who
fi: Kenestä ilmoitetaan

en: Pounce on Whom
fi: Kenestä ilmoitetaan

en: Pounce only when my status is not Available
fi: Ilmoita vain kun tilani ei ole Tavoitettavissa

en: Pr_eferences
fi: As_etukset

en: Pre_view
fi: _Esikatselu

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferred Contact
fi: Suosikkituttava

en: Preferred Language
fi: Ensisijainen kieli

en: Prepend _string into window title:
fi: Lisää _merkkijono ikkunaotsikon eteen:

en: Prepends a newline to displayed message.
fi: Lisää näytettävän viestin eteen rivinvaihdon.

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
fi: Lisää viestien eteen rivinvaihdon niin, että viesti näkyy käyttäjänimen alapuolella keskusteluikkunassa.

en: Presence
fi: Läsnäolo

en: Presence Settings
fi: Läsnäoloasetukset

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Private
fi: Yksityinen

en: Private Key file
fi: Yksityinen avaintiedosto

en: Private key file
fi: Yksityinen avaintiedosto

en: Pro_tocol:
fi: Yhteyskäy_täntö:

en: Process returned error code %d
fi: Käsittele palautettu virhekoodi %d

en: Profession
fi: Ammatti

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile URL
fi: Profiilin URL

en: Profile too long.
fi: Profiili on liian pitkä.

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Progress
fi: Valmiina

en: Protocol
fi: Yhteyskäytäntö

en: Protocol error, code %d: %s
fi: Yhteyskäytäntövirhe, virhekoodi %d: %s

en: Protocol:
fi: Yhteyskäytäntö:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
fi: Tuo SSL-tuen GNUTLS:n kautta.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
fi: Tuo SSL-tuen Mozilla-NSS:n kautta.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
fi: Ilmoittaa lukemattomista viesteistä monilla tavoilla.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
fi: Luo liittymän eri SSL-tukikirjastoille.

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
fi: Antaa pääsyn usein käytettyihin gtkrc-asetuksiin.

en: Provides alternate buddylist grouping options.
fi: Mahdollistaa vaihtoehtoisia tuttavien ryhmittelyvalintoja.

en: Provides integration with Evolution.
fi: Mahdollistaa integroinnin Evolutionin kanssa.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows , such as buddy list docking.
fi: Tarjoaa Windows Pidgin -sidonnaisia valintoja, kuten tuttavat-ikkunan telakoinnin.

en: Provides support for loading Tcl plugins
fi: Mahdollistaa Tcl-liitännäisten latauksen.

en: Provides support for loading perl plugins.
fi: Tuo mahdollisuuden ladata perl-liitännäisiä.

en: Provides support for mouse gestures
fi: Lisää tuen hiirieleille

en: Province/State
fi: Lääni/osavaltio

en: Proxy
fi: Välipalvelin

en: Proxy & Browser preferences are configured
    in GNOME Preferences
fi: Välipalvelimen & selaimen asetukset määritetään 
    Gnomen asetuksissa

en: Proxy Options
fi: Välipalvelinvalinnat

en: Proxy Server
fi: Välipalvelin

en: Proxy Server &amp; Browser
fi: Välipalvelin &amp; selain

en: Proxy _type:
fi: Välipalvelimen _tyyppi:

en: Psychic Mode
fi: Meediotila

en: Psychic mode for incoming conversation
fi: Meediotila sisääntuleville keskusteluille

en: PubSub Service
fi: PubSub-palvelu

en: Public Key Babbleprint
fi: Julkisen avaimen "babbleprint"

en: Public Key Babbleprint:
    %s
fi: Julkisen avaimen babbleprint
    %s

en: Public Key Fingerprint
fi: Julkisen avaimen sormenjälki

en: Public Key Fingerprint:
    %s
fi: Julkisen avaimen sormenjälki:
    %s

en: Public Key Information
fi: Julkisen avaimen tiedot

en: Public Key Publishing
fi: Julkisen avaimen julkaiseminen

en: Public Key file
fi: Julkinen avaintiedosto

en: Public _IP:
fi: Julkinen _IP:

en: Public key authentication
fi: Julkisella avaimella todentaminen

en: Public key file
fi: Julkinen avaintiedosto

en: Publish Contact
fi: Julkaise yhteystiedot

en: Publish Mobile
fi: Julkaise matkapuhelin

en: Publish status (note: everyone may watch you)
fi: Julkaise tilasi (huom: kuka tahansa voi seurata tilaasi)

en: Punjabi
fi: punjabi

en: Punk
fi: Kujeile

en: Punking %s...
fi: Kujeillaan tuttavalle %s...

en: Purple Person
fi: Purple-henkilö

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
fi: Purplen D-BUS-palvelin ei ole käynnissä alla mainitusta syystä

en: QQ Buddy
fi: QQ-tuttava

en: QQ Captcha Verification
fi: QQ-Captcha-tarkistus

en: QQ Error
fi: QQ-virhe

en: QQ Number
fi: QQ-numero

en: QQ Protocol Plugin
fi: QQ-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: QQ Qun Command
fi: QQ-Qun-komento

en: QQ Qun Operation
fi: QQ Qun -toiminta

en: Queue full
fi: Jono täynnä

en: Quiet
fi: Hiljainen

en: Quieter
fi: Hiljaisempi

en: Quietest
fi: Hiljaisin

en: Quit Qun
fi: Poistu Qunista

en: Qun %u denied from joining
fi: Qun %u kielsi liittymisen

en: R_aise conversation window
fi: N_osta keskusteluikkuna

en: Rabbit
fi: jänis

en: Raise psychic conversations
fi: Nosta meediotilan huomaamat keskustelut

en: Raspberry
fi: Rutise

en: Raspberrying %s...
fi: Rutistaan tuttavalle %s...

en: Rat
fi: rotta

en: Rate to client
fi: Nopeus asiakasohjelmaan

en: Rate to host
fi: Nopeus isäntään

en: Raw
fi: Raakasyöttö

en: Re-enable
fi: Ota uudelleen käyttöön

en: Re-enable Account
fi: Ota tili uudelleen käyttöön

en: Re-initializing Stream
fi: Uudelleenalustetaan datavirtaa

en: Re-read gtkrc files
fi: Lue uudelleen gtkrc-tiedostot

en: Re-request Authorization
fi: Pyydä valtuutus uudelleen

en: Reachability Address
fi: Tavoitettavuusosoite

en: Read Error
fi: Virhe luettaessa

en: Read buffer full (2)
fi: Lukupuskuri täynnä (2)

en: Read error
fi: Virhe luettaessa

en: Reading challenge
fi: Luetaan tunnistushaastetta

en: Reading error
fi: Virhe luettaessa

en: Real Name
fi: Oikea nimi

en: Real Name: 	%s
fi: Oikea nimi: 	%s

en: Real name
fi: Oikea nimi

en: Really delete certificate for %s?
fi: Poistetaanko kohteen %s varmenne?

en: Realm
fi: Alue (realm)

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
fi: Vastaanotettiin julkinen avain käyttäjältä %s. Hyväksytäänkö se?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
fi: Vastaanotettiin käyttäjän %s julkinen avain. Paikallinen kopiosi ei täsmää. Haluatko silti hyväksyä tämän julkisen avaimen?

en: Received Message Name Color
fi: Vastaanotetun viestin nimen väri

en: Received Messages
fi: Vastaanotetut viestit

en: Received authorization
fi: Saatiin lupa

en: Received invalid data on connection with remote user.
fi: Vastaanotettiin virheellisiä tietoja luotaessa yhteyttä käyttäjään.

en: Received invalid data on connection with server.
fi: Palvelimeen yhdistettäessä vastaanotettiin virheellisiä tietoja.

en: Received unexpected HTTP response from server.
fi: Odottamaton HTTP-vastaus palvelimelta.

en: Receiving
fi: Vastaanotetaan

en: Recipient Unavailable
fi: Vastaanottaja ei saatavilla.

en: Reconnect
fi: Yhdistä uudelleen

en: Recurring
fi: Toistuva

en: Redirect_EX is not currently supported
fi: Redirect_EX ei ole tällä hetkellä tuettuna

en: Refused by client
fi: Asiakasohjelma torjui

en: Region
fi: Seutu

en: Register
fi: Rekisteröi

en: Register New Account at %s
fi: Rekisteröi uusi tili kohteessa %s

en: Register New Gadu-Gadu Account
fi: Rekisteröi uusi Gadu-Gadu-käyttäjätili

en: Register New XMPP Account
fi: Rekisteröi uusi XMPP-tili

en: Registration Error
fi: Rekisteröintivirhe

en: Registration Failed
fi: Rekisteröinti epäonnistui

en: Registration Required
fi: Vaatii rekisteröinnin

en: Registration Successful
fi: Rekisteröinti onnistui

en: Registration completed successfully!
fi: Rekisteröinti onnistui!

en: Registration error
fi: Rekisteröintivirhe

en: Registration from %s successfully removed
fi: Rekisteröinti kohteesta %s onnistuneesti poistettu

en: Registration of %s@%s successful
fi: %s@%s:n rekisteröinti onnistui

en: Registration to %s successful
fi: Rekisteröinti kohteeseen %s onnistui

en: Reject
fi: Kieltäydy

en: Rejected by %s
fi: %s hylkäsi pyynnön

en: Release Notification
fi: Julkaisuilmoitus

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Remember pass_word
fi: Muista _salasana

en: Remember password
fi: Muista salasana

en: Remote Connection Failed
fi: Etäyhteydessä yhteydessä virhe

en: Remote Server Not Found
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: Remote Server Timeout
fi: Palvelin aikakatkaisi

en: Remote disconnected
fi: Etäpää katkaisi yhteyden

en: Remote host closed connection.
fi: Etäkone on katkaissut yhteyden.

en: Remotely Stored Buddy List
fi: Etätallennetut tuttavat

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Al_l
fi: Poista kaik_ki

en: Remove Buddy
fi: Poista tuttava

en: Remove Buddy List window transparency on focus
fi: Poista tuttavat-ikkunan läpinäkyvyys sen ollessa kohdistettuna

en: Remove Chat
fi: Poista ryhmäkeskustelu

en: Remove Contact
fi: Poista kontakti

en: Remove Custom Icon
fi: Poista oma kuvake

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: Remove IM window transparency on focus
fi: Poista pikaviesti-ikkunan läpinäkyvyys sen ollessa kohdistettuna

en: Remove on switch to conversation ta_b
fi: Poista kun _välilehti vaihtuu

en: Remove when _typing in conversation window
fi: Poista kun keskusteluikkunaan _kirjoitetaan

en: Remove when a _message gets sent
fi: Poista kun viesti _lähetetään

en: Remove when conversation window _gains focus
fi: Poista kun keskusteluikkuna on _aktiivinen

en: Remove when conversation window _receives click
fi: Poista kun keskusteluikkunaa _napsautetaan

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
fi: Yhteystiedon poistaminen poistaa myös kaikki yhteystiedossa olevat tuttavat

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
fi: Ryhmän poistaminen poistaa myös kaikki ryhmässä olevat tuttavat

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
fi: Korvaa lähetettävän tekstin käyttäjän määritelmän mukaan.

en: Reply time from %s: %lu seconds
fi: Vastausaika %s:ltä: %lu sekuntia

en: Reply too big
fi: Vastaus liian suuri

en: Report Idle time
fi: Ilmoita joutenoloaika

en: Request Dialog
fi: Pyyntövalintaikkuna

en: Request ambiguous
fi: Pyyntö ei ole yksiselitteinen

en: Request denied
fi: Pyyntö evätty

en: Requesting
fi: Pyydetään

en: Requesting %s's attention...
fi: Pyydetään käyttäjän %s huomiota...

en: Requesting captcha
fi: Pyydetään captchaa

en: Requesting token
fi: Pyydetään polettia

en: Require SSL/TLS
fi: Vaadi SSL/TLS

en: Require authorization
fi: Pyydä valtuutusta

en: Required fields missing
fi: Vaadittuja kenttiä puuttuu

en: Required parameters not passed in
fi: Vaadittuja parametreja ei syötetty

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset Formatting
fi: Poista muotoilu

en: Reset IM Key
fi: Tyhjennä pikaviestiavain

en: Reset Permanent
fi: Nollaa pysyvä

en: Reset Private Channel
fi: Poista yksityinen kanava

en: Reset Secret Channel
fi: Poista salainen kanava

en: Reset Topic Restriction
fi: Poista aiherajoitus

en: Resolver process exited without answering our request
fi: Selvitinprosessi päättyi vastaamatta pyyntöön

en: Resource
fi: Sijainti

en: Resource Conflict
fi: Sijaintikonflikti

en: Resource Constraint
fi: Sijaintirajoite

en: Response Probability:
fi: Vastaustodennäköisyys:

en: Responses lost
fi: Vastaukset menetetty

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
fi: Rajoita keskustelujen määrää ikkunaa kohti, valinnaisesti erotellen pikaviesti- ja ryhmäkeskustelut

en: Restricted XML
fi: Rajoitettu XML

en: Resubscribe
fi: Tilaa uudelleen

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
fi: Irrotetun yhteyden palauttaminen epäonnistui. Paina Uudelleenyhdistä luodaksesi uuden yhteyden.

en: Resuming session
fi: Palautetaan istunto

en: Ret_urns from away
fi: _palaa

en: Retired Crazy Patch Writers
fi: Lopettaneet korjauspäivitysten kirjoittajat

en: Retired Developers
fi: Lopettaneet kehittäjät

en: Retrieve subscriptions from server
fi: Hae tilaukset palvelimelta

en: Retrieving buddy list
fi: Noudetaan tuttavia

en: Retrieving...
fi: Haetaan...

en: Returns from away
fi: palaa

en: Right
fi: Oikealla

en: Right Vertical
fi: Oikealla pystysuuntaisesti

en: Right click for more options.
fi: Näytä lisää valintoja oikealla hiiren painikkeella.

en: Right mouse button
fi: Oikea hiiren painike

en: Right-click for more unread messages...
fi: Näytä lisää viestejä hiiren oikealla painikkeella...

en: Robot
fi: Robotti

en: Rockin'
fi: Rokkaava

en: Role
fi: Asema

en: Romanian
fi: romania

en: Room Configuration Error
fi: Huoneen konfigurointivirhe

en: Room List
fi: Huoneluettelo

en: Room _List
fi: Huone_luettelo

en: Roomlist
fi: Huoneluettelo

en: Rooster
fi: kukko

en: Roster Item Exchange
fi: Tuttavaluetteloiden vaihto

en: Run the command in a terminal
fi: Suorita komento päätteessä

en: Russian
fi: venäjä

en: SASL error
fi: SASL-virhe

en: SILC Protocol Plugin
fi: SILC-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: SIP connect server not specified
fi: SIP-yhteyspalvelinta ei määritelty

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
fi: SIP-käyttäjänimissä ei tule olla välilyöntejä tai @-merkkejä

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fi: SIP/SIMPLE-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: SOCKS5 Bytestreams
fi: SOCKS5-tavujonot

en: SSL Certificate Error
fi: SSL-varmennevirhe

en: SSL Certificate Verification
fi: SSL-varmenteen tarkistus

en: SSL Connection Failed
fi: SSL-yhteys epäonnistui

en: SSL Handshake Failed
fi: SSL-kättely epäonnistui

en: SSL Host Certificate
fi: SSL Host -varmenne

en: SSL Peers Cache
fi: SSL Peers -välimuisti

en: SSL Servers
fi: SSL-palvelimet

en: SSL peer presented an invalid certificate
fi: SSL-vertainen esitti epäkelvon varmenteen

en: SSL support is needed for MSN. Please install a supported SSL library.
fi: MSN vaatii SSL-tuen. Asenna tuettu SSL-kirjasto.

en: SSL support unavailable
fi: SSL-tuki ei saatavilla

en: STUN Service Discovery for Jingle
fi: STUN-palvelun löytäminen Jinglelle

en: ST_UN server:
fi: ST_UN-palvelin:

en: S_end To
fi: Läh_etä henkilölle

en: Sa_ve & Use
fi: Tallenna ja _käytä

en: Sad
fi: Surullinen

en: Sagittarius
fi: jousimies

en: Sametime Administrator Announcement
fi: Sametime-ylläpitäjän tiedote

en: Sametime ID
fi: Sametime-tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Save & Use
fi: Tallenna ja käytä

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save Buddylist...
fi: Tallenna tuttavat...

en: Save Conversation
fi: Tallenna keskustelu

en: Save Debug Log
fi: Tallenna virheenjäljitysloki

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Save File...
fi: Tallenna tiedosto...

en: Save Icon
fi: Tallenna kuvake

en: Save Icon As...
fi: Tallenna kuvake nimellä...

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Save buddylist to file...
fi: Vie tuttavat tiedostoon...

en: Save buddylist...
fi: Tallenna tuttavat...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
fi: Tallenna lähetetyt viestit poissa linjoilta olevalle käyttäjälle tuttavailmoittimen avulla.

en: Save offline messages in pounce
fi: Tallenna yhteydettömät viestit ilmoittimeen

en: Save password
fi: Tallenna salasana

en: Saved Statuses
fi: Tallennetut tilat

en: Saved statuses...
fi: Tallennetut tilat...

en: Saved...
fi: Tallennettu...

en: Score Editor Path
fi: Sävellysmuokkaimen polku

en: Scorpio
fi: skorpioni

en: Screen Sharing
fi: Näytön jakaminen

en: Screen resolution (dots per inch)
fi: Näytön tarkkuus (pisteitä tuumalla)

en: Scroll/Search:
fi: Vieritä/etsi:

en: Search
fi: Etsi

en: Search Directory
fi: Etsi hakemistosta

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search for Buddy by Email Address...
fi: Etsi tuttavaa sähköpostiosoitteen perusteella...

en: Search for Buddy by Information
fi: Etsi tuttavaa tietojen perusteella

en: Search for Users...
fi: Etsi käyttäjiä...

en: Search for XMPP users
fi: Etsi XMPP-käyttäjiä

en: Search for a buddy by email address
fi: Etsi tuttava sähköpostiosoitteen perusteella

en: Search for a user
fi: Etsi käyttäjiä

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Search results for '%s'
fi: Hakutulokset haulle '%s'

en: Secondary Cursor Color
fi: Toissijainen kohdistimen väri

en: Secure File Transfer
fi: Turvallinen tiedostonsiirto

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
fi: Secure Internet Live Conferencing (SILC) -yhteyskäytäntö

en: Security Enabled
fi: Turvatoimet käytössä

en: See Other Host
fi: Etsi toinen isäntä

en: Select Background Color
fi: Valitse taustaväri

en: Select Buddy
fi: Valitse tuttava

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: Select Color for %s
fi: Valitse %s:n väri

en: Select Folder...
fi: Valitse kansio...

en: Select Font
fi: Valitse kirjasin

en: Select Font for %s
fi: Valitse %s:n kirjasin

en: Select Interface Font
fi: Valitse käyttöliittymän kirjasin

en: Select Notes Address Book
fi: Valitse Notesin osoitekirja

en: Select Server
fi: Valitse palvelin

en: Select Sound File ...
fi: Valitse äänitiedosto...

en: Select Text Color
fi: Valitse tekstin väri

en: Select User
fi: Valitse käyttäjä

en: Select a PEM certificate
fi: Valitse PEM-varmenne

en: Select a Resource
fi: Valitse sijainti

en: Select a chat for buddy: %s
fi: Valitse ryhmäkeskustelu tuttavalle: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
fi: Valitse alla olevasta luettelosta neuvottelu ja lähetä kutsu käyttäjälle %s. Valitse "Aloita uusi neuvottelu" jos haluat aloittaa uuden neuvottelun ja kutsua tämän käyttäjän sinne.

en: Select a conference server to query
fi: Valitse konferenssipalvelin

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
fi: Valitse henkilö alla olevasta osoitekirjasta, tai lisää uusi henkilö.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
fi: Valitse henkilö osoitekirjasta johon lisäät tämän tuttavan, tai luo uusi henkilö.

en: Select a smiley theme that you would like to use from the list below. New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
fi: Valitse haluamasi hymiöteema alla olevasta listasta. Uudet teemat voi asentaa vedä&pudota-menetelmällä pudottamalla ne teemalistaan.

en: Select a user directory to search
fi: Valitse käyttäjähakemisto, josta haetaan

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
fi: Valitse kaikki tilit, joihin tuttavat lisätään automaattisesti.

en: Select an action
fi: Valitse toiminto

en: Select color
fi: Valitse väri

en: Select correct user
fi: Valitse oikea käyttäjä

en: Select icon...
fi: Valitse kuvake...

en: Select plugin to install
fi: Valitse asennettava liitännäinen

en: Select the debug filter level.
fi: Valitse virheenjäljityssuodattimen taso.

en: Selecting this disables graphical emoticons.
fi: Tämän valitseminen ottaa graafiset hymiöt pois käytöstä

en: Send
fi: Lähetä

en: Send Buddy List
fi: Lähetä tuttavat

en: Send Button
fi: Lähetä-painike

en: Send Email
fi: Lähetä sähköposti

en: Send File
fi: Lähetä tiedosto

en: Send IM...
fi: Lähetä pikaviesti...

en: Send Message
fi: Lähetä viesti

en: Send TEST Announcement
fi: Lähetä TEST-ilmoitus

en: Send To
fi: Lähetä käyttäjälle

en: Send a _message
fi: Lähetä _viesti

en: Send a message
fi: Lähetä viesti

en: Send a mobile message.
fi: Lähetä mobiiliviestinä

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
fi: Lähetä ja vastaanota XMPP-raakalohkoja.

en: Send emoticons
fi: Lähetä hymiöitä

en: Send image file
fi: Lähetä kuvatiedosto

en: Send instant messages over multiple protocols
fi: Lähetä pikaviestejä monilla eri yhteyskäytännöillä

en: Send to Mobile
fi: Lähetä mobiililaitteeseen

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Sending
fi: Lähetetään

en: Sending Handshake
fi: Lähetetään kättelyä

en: Sending cookie
fi: Lähetetään evästettä

en: Sends a _message
fi: lähettää _viestin

en: Sends a message
fi: lähettää viestin

en: Senior Contributor/QA
fi: Vanhempi osallistuja/laadunvarmistus

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Sent Doodle request.
fi: Lähetä piirtelypyyntö (doodle).

en: Sent Message Name Color
fi: Lähetetyn viestin nimen väri

en: Sent Messages
fi: Lähetetyt viestit

en: Separate IM and Chat windows
fi: Näytä pikaviestit ja ryhmäkeskustelut eri ikkunoissa

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
fi: Erota pikaviesti- ja ryhmäkeskusteluikkunat aseteltaessa määrän mukaan

en: Serbian
fi: serbia

en: Server
fi: Palvelin

en: Server Information
fi: Palvelimen tiedot

en: Server Instructions: %s
fi: Palvelimen ohjeet: %s

en: Server News:
    %s
    %s
    %s
fi: Palvelimen uutisia:
    %s
    %s
    %s

en: Server Overloaded
fi: Palvelin ylikuormitettu

en: Server Statistics
fi: Palvelimen tilastoja

en: Server address
fi: Palvelimen osoite

en: Server busy
fi: Palvelimella ruuhkaa

en: Server closed the connection.
fi: Palvelin on katkaissut yhteyden.

en: Server does not use any supported authentication method
fi: Palvelin ei käytä mitään tuetuista tunnistautumismenetelmistä

en: Server doesn't support blocking
fi: Palvelin ei tue estämistä

en: Server has disconnected
fi: Palvelin on katkaissut yhteyden

en: Server is going down (abandon ship)
fi: Palvelin on poistumassa toiminnasta (jättäkää laiva)

en: Server notice From %s: 
    %s
fi: Palvelinilmoitus käyttäjältä %s: 
    %s

en: Server port
fi: Palvelimen portti

en: Server requires TLS/SSL for login.  No TLS/SSL support found.
fi: Palvelin vaatii TSL/SSL-tuen kirjautumiseen. TLS/SSL-tukea ei löydy.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
fi: Palvelin vaatii salaamattoman tunnistautumisen salaamattoman yhteyden yli

en: Server signoff
fi: Kirjaudu ulos palvelimelta

en: Server too busy
fi: Palvelimella liikaa ruuhkaa

en: Server unavailable
fi: Palvelin on tavoittamattomissa

en: Service Discovery Info
fi: Palvelulöytötiedot

en: Service Discovery Items
fi: Palvelulöytökohteet

en: Service Temporarily Unavailable.
fi: Palvelu ei tilapäisesti ole käytettävissä.

en: Service Unavailable
fi: Palvelu ei käytettävissä

en: Service not defined
fi: Palvelua ei määritelty

en: Service temporarily unavailable
fi: Palvelu ei tilapäisesti ole käytettävissä

en: Service unavailable
fi: Palvelu ei ole käytettävissä

en: Session overload
fi: Istunnon ylikuormitus

en: Set
fi: Aseta

en: Set Account Idle Time
fi: Aseta tilin joutenoloaika

en: Set Alias
fi: Aseta lempinimi

en: Set Autoaccept Setting
fi: Aseta automaattihyväksynnän asetus

en: Set Custom Icon
fi: Aseta oma kuvake

en: Set Custom Icon...
fi: Aseta oma kuvake...

en: Set Dir Info
fi: Aseta hakemistotiedot

en: Set Friendly Name...
fi: Aseta tuttavanimi...

en: Set Home Phone Number...
fi: Aseta kotipuhelinnumero...

en: Set IM Password
fi: Aseta pikaviestin salasana

en: Set Idle Time for All Accounts
fi: Aseta joutenoloaika kaikille käyttäjätileille

en: Set Mobile Phone Number...
fi: Aseta matkapuhelinnumero...

en: Set Mood...
fi: Aseta mieliala...

en: Set Nickname...
fi: Aseta kutsumanimi...

en: Set Permanent
fi: Aseta pysyvä

en: Set Privacy Options...
fi: Aseta yksityisyysvalinnat...

en: Set Private Channel
fi: Aseta yksityinen kanava

en: Set Secret Channel
fi: Aseta salainen kanava

en: Set Topic Restriction
fi: Aseta aiherajoitus

en: Set URGENT for the terminal window.
fi: Aseta pääteikkuna tilaan "kiireellinen".

en: Set User Info
fi: Aseta käyttäjätiedot

en: Set User Info (web)...
fi: Aseta käyttäjätiedot (WWW)...

en: Set User Info...
fi: Aseta käyttäjätiedot...

en: Set User Limit
fi: Aseta käyttäjärajoitus

en: Set User Nickname
fi: Aseta käyttäjän kutsumanimi

en: Set Work Phone Number...
fi: Aseta työpuhelinnumero...

en: Set as buddy icon
fi: Aseta tuttavakuvakkeeksi

en: Set privacy for:
fi: Yksityisyysasetukset tilille:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
fi: Aseta käyttäjärajoitus kanavalle. Aseta nollaksi poistaaksesi rajoituksen.

en: Set window manager "_URGENT" hint
fi: Aseta ikkunointiohjelman "_URGENT"(kiireellinen)-lippu

en: Set your friendly name.
fi: Aseta tuttavanimesi.

en: Set your home phone number.
fi: Aseta kotipuhelinnumerosi

en: Set your mobile phone number.
fi: Aseta matkapuhelinnumerosi

en: Set your work phone number.
fi: Aseta työpuhelinnumerosi

en: Setup
fi: Asetukset

en: Shortcut
fi: Oikotie

en: Show
fi: Näytä

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Show Buddies Awaiting Authorization
fi: Näytä tuttavat jotka odottavat valtuutusta

en: Show Buddy _List
fi: Näytä _tuttavat

en: Show Custom Smileys
fi: Näytä omat hymiöt

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
fi: Näytä pikaviestit ja ryhmäkeskustelut _jaetuissa ikkunoissa

en: Show Idle Time
fi: Näytä joutenoloaika

en: Show Offline Buddies
fi: Näytä poissa linjoilta olevat tuttavat

en: Show Public Key
fi: Näytä julkinen avain

en: Show Timestamps
fi: Näytä aikaleimat

en: Show _detailed information
fi: Näytä _yksityiskohtaiset tiedot

en: Show _formatting on incoming messages
fi: Näytä _muotoilu tulevissa viesteissä

en: Show close b_utton on tabs
fi: Näytä _sulkemispainikkeet välilehdissä

en: Show custom smileys
fi: Näytä itse tehdyt / lisätyt hymiöt

en: Show dates in...
fi: Näytä päivämäärät...

en: Show display name in status text
fi: Näytä näyttönimi tilatekstissä

en: Show headline in status text
fi: Näytä otsikko tilatekstissä

en: Show server news
fi: Näytä palvelinuutiset

en: Show server notice
fi: Näytä palvelinhuomautukset

en: Show when offline
fi: Näytä kun poissa linjoilta

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
fi: Näyttää osan edellistä keskustelua uudessa keskustelussa.

en: Si_gns on
fi: _kirjautuu sisään

en: Signals Test
fi: Signaalitesti

en: Significant Other
fi: Elämänkumppani

en: Signon: %s
fi: Kirjautuminen: %s

en: Signs o_ff
fi: kirjautuu _ulos

en: Signs off
fi: kirjautuu ulos

en: Signs on
fi: kirjautuu sisään

en: Simple Plugin
fi: "Yksinkertainen"-liitännäinen

en: Simplified Chinese
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Simplified Encrypted Session Negotiation
fi: Yksinkertaistettu salatun istunnon neuvottelu

en: Single-use Certificate Verification
fi: Kertakäyttöisen varmenteen tarkistus

en: Sinhala
fi: sinhali

en: Size
fi: Koko

en: Slap
fi: Läpäytä

en: Slapping %s...
fi: Läpäytetään tuttavaa %s...

en: Sleepy
fi: Unelias

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Small
fi: Pienet

en: Smaller versions of the default smilies
fi: Pienemmät versiot oletushymiöistä

en: Smile!
fi: Hymyile!

en: Smiley
fi: Hymiö

en: Smiley S_hortcut
fi: Hymiön _oikotie

en: Smiley Themes
fi: Hymiöteemat

en: Smiley _Image
fi: Hymiön kuva

en: Smiley theme failed to unpack.
fi: Hymiöteeman purkaminen epäonnistui.

en: Smooch
fi: Syleile

en: Smooching %s...
fi: Syleillään tuttavaa %s...

en: Snake
fi: käärme

en: Social
fi: Vapaa-aika

en: Socket error
fi: Pistokevirhe

en: Software Version
fi: Ohjelmistoversio

en: Someone says your name in a chat
fi: Joku sanoo nimesi ryhmäkeskustelussa

en: Someone says your username in chat
fi: Joku sanoo käyttäjänimesi ryhmäkeskustelussa

en: Someone speaks in a chat
fi: Joku sanoo jotain ryhmäkeskustelussa

en: Song
fi: Kappale

en: Sorry, profiles marked as containing adult content are not supported at this time.
fi: Tällä hetkellä profiileja jotka on merkitty sisältämään aikuisviihdettä, ei tueta.

en: Sorry, you are not our style
fi: Pahoittelut, et ole tyyliämme

en: Sorry, you're not my style.
fi: Pahoittelut, et ole tyyliäni.

en: Sort
fi: Lajittele

en: Sound Command
    (%s for filename)
fi: Äänikomento
    (%s tiedostonimeksi)

en: Sound Events
fi: Äänitapahtumat

en: Sound Method
fi: Äänimenetelmä

en: Sound Options
fi: Äänivalinnat

en: Sound Preferences
fi: Ääniasetukset

en: Sound Selection
fi: Äänivalinta

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
fi: Äänik_omento:
    (%s tiedostonimeksi)

en: Sounds
fi: Äänet

en: Sounds when conversation has _focus
fi: Äänet kun keskusteluikkuna on _aktiivinen

en: Sounds when conversation has focus
fi: Äänet kun keskusteluikkuna on aktiivinen

en: Spanish
fi: espanja

en: Speakers
fi: Kaiuttimet

en: Specify a hostname
fi: Määrittele isäntänimi

en: Speed
fi: Nopeus

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Spooky
fi: Aavemainen

en: Stanza Encryption
fi: Raakalohkojen salaus

en: Start Date
fi: Aloituspäivä

en: Start Doodling
fi: Aloita piirtely

en: Starting Services
fi: Käynnistetään palveluja

en: Starting authentication
fi: Aloitetaan tunnistautumista

en: Starting transfer of %s from %s
fi: Aloitetaan tiedoston %s siirto käyttäjältä %s

en: Starts _typing
fi: _alkaa kirjoittaa

en: Starts typing
fi: alkaa kirjoittaa

en: Startup
fi: Käynnistys

en: State
fi: Lääni

en: Statistics Configuration
fi: Tilastoinnin asetukset

en: Status
fi: Tila

en: Status / Idle
fi: Tila / jouten

en: Status Selector
fi: Tilan valinta

en: Status Text
fi: Tilateksti

en: Status at Startup
fi: Tila käynnistettäessä

en: Status for %s
fi: %s:n tila

en: Status to a_pply at startup:
fi: Tila jota _käytetään käynnistettäessä:

en: Status:
fi: Tila:

en: Statuses
fi: Tilat

en: Stepped Out
fi: Piipahdan ulkona

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stopped Typing
fi: Lopetti kirjoittamisen

en: Stops t_yping
fi: lope_ttaa kirjoittamisen

en: Stops typing
fi: lopettaa kirjoittamisen

en: Store notes on particular buddies.
fi: Tallenna merkintöjä tiettyjen tuttavien kohdalle.

en: Stored Image
fi: Tallennettu kuva

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
fi: Tallennettu kuva. (niillä tulee pärjätä toistaiseksi)

en: Stream Error
fi: Datavirtavirhe

en: Stream Initiation
fi: Virtauksen alustus

en: Street Address
fi: Katuosoite

en: Strikethrough
fi: Yliviivaa

en: Subject
fi: Aihe

en: Subscription
fi: Tilailmoitus

en: Subscription Required
fi: Vaatii tilailmoitukset

en: Substatus
fi: Alatila

en: Successfully changed Qun information
fi: Qun-tietojen muokkaus onnistui

en: Successfully changed Qun members
fi: Qun-jäseniä muokattu onnistuneesti

en: Successfully joined Qun
fi: Liityttiin onnistuneesti Quniin

en: Successfully joined Qun %s (%u)
fi: Liityttiin onnistuneesti Quniin %s (%u)

en: Supported debug options are:  version
fi: Tuetut vianjäljitysvalinnat ovat: versio

en: Supports
fi: Tukee

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Switchboard failed
fi: Kytkentä epäonnistui

en: Synchronize List with Server
fi: Täsmää tuttavat palvelimen kanssa

en: Syntax Error (probably a client bug)
fi: Syntaksivirhe (todennäköisesti ohjelmistovirhe)

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
fi: Syntaksivirhe: Syötit väärän määrän argumentteja kyseiselle komennolle.

en: System Log
fi: Järjestelmäloki

en: System Messages
fi: Järjestelmäviestit

en: System Shutdown
fi: Järjestelmän alasajo

en: System Tray Icon
fi: Ilmoitusalueen kuvake

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
fi: Järjestelmätapahtumat kirjataan lokiin vain jos "Kirjaa kaikki tilamuutokset järjestelmälokiin" on asetettu.

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
fi: T.M Thanh ja Gnomen Vi-työryhmä

en: TOC Protocol Plugin
fi: TOC-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: TOC has come back from its pause. You may now send messages again.
fi: TOC on palannut tauoltaan. Voit lähettää viestejä jälleen.

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Tamil
fi: tamil

en: Taurus
fi: härkä

en: Tcl Plugin Loader
fi: Tcl-liitännäisten lataaja

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Telephone Number
fi: Puhelinnumero

en: Telugu
fi: telugu

en: Temporarily Hide From
fi: Piiloudu väliaikaisesti tuttavalta

en: Temporary Authentication Failure
fi: Väliaikainen todennusvirhe

en: Terminal
fi: Pääte

en: Test
fi: Kokeile

en: Test plugin IPC support, as a client.
fi: Testiliitännäinen - IPC asiakasohjelmana

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
fi: Testiliitännäinen - IPC asiakasohjelmana. Tämä etsii palvelinliitännäisen ja kutsuu rekisteröityjä komentoja.

en: Test plugin IPC support, as a server.
fi: Testiliitännäinen - IPC palvelimena

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
fi: Testiliitännäinen - IPC palvelimena. Tämä rekisteröi IPC-komennot.

en: Test to see that all signals are working properly.
fi: Kokeile nähdäksesi että kaikki signaalit toimivat oikein.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
fi: Kokeile nähdäksesi, että kaikki käyttöliittymäsignaalit toimivat oikein.

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
fi: Testaa libpurplen mukana tulevat salausmenetelmät.

en: Tests to see that most things are working.
fi: Kokeilee että useimmat asiat toimivat.

en: Text Replacements
fi: Tekstin korvaus

en: Text replacement
fi: Tekstin korvaus

en: Thai
fi: thai

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
fi: Tuttava ei käytä samaa yhteyskäytäntöä kuin tämä ryhmäkeskustelu.

en: That command doesn't work on this protocol.
fi: Tämä komento ei toimi tälle yhteyskäytännölle.

en: That command only works in IMs, not chats.
fi: Komento toimii vain pikaviesteissä, ei ryhmäkeskusteluissa.

en: That command only works in chats, not IMs.
fi: Komento toimii vain ryhmäkeskusteluissa, ei pikaviesteissä.

en: That file already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: The %s buddy is not present in the network
fi: Tuttava %s ei ole kirjautuneena verkossa

en: The %s buddy is not trusted
fi: Käyttäjä %s ei ole luotettu

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
fi: Oma selainkomento -asetus valittu, mutta komentoa ei ole asetettu.

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
fi: AIM-palvelimet eivät väliaikaisesti onnistuneet lähettämään tuttaviasi. Tuttavasi eivät ole kadonneet, ne tulevat luultavasti näkyville muutamassa minuutissa.

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
fi: AOL-pikaviestipalvelu ei tilapäisesti ole käytössä.

en: The Apple Bonjour For Windows toolkit wasn't found, see the FAQ at: http://d.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
fi: Apple Bonjour for Windows -työkalupakettia ei löytynyt, tarkista usein kysytyt kysymykset osoitteessa http://developer.pidgin.im/wiki/Using%20Pidgin#CanIusePidginforBonjourLink-LocalMessaging .

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
fi: IRC-yhteyskäytäntöliitännäinen joka on vähemmän huono...

en: The IRC server received a message it did not understand.
fi: IRC-palvelin vastaanotti viestin jota se ei ymmärtänyt.

en: The IRC server's local time is:
fi: IRC palvelimen paikallinen aika:

en: The MSN server will shut down for maintenance in %d minute. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in. | The MSN server will shut down for maintenance in %d minutes. You will automatically be signed out at that time.  Please finish any conversations in progress.
    
    After the maintenance has been completed, you will be able to successfully sign in.
fi[0]: MSN-palvelin ajetaan alas huoltotoimenpiteitä varten %d minuutissa. Yhteytesi katkaistaan silloin automaattisesti. Ole hyvä ja lopeta käynnissä olevat keskustelut.
    
    Kun huolto on suoritettu voit taas kirjautua palveluun.
fi[1]: MSN-palvelin ajetaan alas huoltotoimenpiteitä varten %d minuutissa. Yhteytesi katkaistaan silloin automaattisesti. Ole hyvä ja lopeta käynnissäolevat keskustelut.
    
    Kun huolto on suoritettu voit taas kirjautua palveluun.

en: The MSN servers are going down temporarily.
fi: MSN-palvelimet ajetaan alas väliaikaisesti.

en: The MSN servers are temporarily unavailable. Please wait and try again.
fi: MSN-palvelimet ovat väliaikaisesti tavoittamattomissa. Odota ja yritä uudelleen.

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editting a common score in real-time.
fi: Musiikkiviestintäliitännäinen sallii usean käyttäjän työskennellä yhtä aikaa musiikkikappaleen parissa, muokkaamalla samaa sävellystä yhdessä, reaaliaikaisesti.

en: The Qun does not allow others to join
fi: Tämä Qun ei salli muiden liittyä

en: The RC4 cipher could not be found
fi: RC4-salausta ei löydetty

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
fi: SIP/SIMPLE-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: The SecurID key entered is invalid.
fi: Syötetty SecurID-avain on virheellinen.

en: The Yahoo server has requested the use of an unrecognized authentication method.  You will probably not be able to successfully sign on to Yahoo.  Check %s for updates.
fi: Yahoo-palvelin on pyytänyt tuntematonta kirjautumismenetelmää. Ei ole luultavasti mahdollista kirjautua Yahoo-palveluun tällä asiakasohjelmalla. Tarkista päivitykset osoitteesta: %s.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
fi: Yhteys käyttäjätiliin on katkennut, etkä ole enää tässä keskustelussa. Keskusteluun liitytään uudelleen kun käyttäjätili on jälleen yhdistettynä.

en: The browser command "%s" is invalid.
fi: Selainkomento "%s" on virheellinen.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
fi: Tuttava, jolla on <i>suurin pistemäärä</i>, on tärkein kontaktiryhmässä.

en: The certificate chain presented by %s does not have a valid digital signature from the Certificate Authority from which it claims to have a signature.
fi: Kohteen %s esittämällä varmenneketjulla ei ole kelvollista digitaalista allekirjoitusta varmentajalta jolta se väittää allekirjoituksen olevan.

en: The certificate chain presented for %s is not valid.
fi: Kohteelle %s esitetty varmenneketju ei ole kelvollinen.

en: The certificate presented by "%s" claims to be from "%s" instead.  This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
fi: Kohteen "%s" esittämä varmenne näyttää olevan lähteestä "%s". Tämä saattaa tarkoittaa ettet ole yhdistämässä siihen palveluun johon luulet.

en: The certificate presented by "%s" is self-signed. It cannot be automatically checked.
fi: Kohteen "%s" esittämä varmenne on itseallekirjoitettu. Sitä ei voida automaattisesti tarkistaa.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
fi: Asiakasohjelmasi versio on liian vanha. Päivitä osoitteessa %s

en: The color to use for the typing notification font
fi: Väri jota käytetään kirjoittamishuomautuksen kirjasimessa

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "aim"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "gg"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "icq"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "irc"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The command used to handle "msnim" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "msnim"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "sip"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "xmpp"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The command used to handle "ymsgr" URLs, if enabled.
fi: Komento jota käytetään "ymsgr"-URLien käsittelyyn, jos käytössä.

en: The email address for %s is %s
fi: %s:n sähköpostiosoite on %s

en: The evolution executable was not found in the PATH.
fi: Suoritettava evolution-tiedosto ei löytynyt PATH-muuttujasta.

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
fi: Tiedosto "%s" on liian suuri "%s":lle. Kokeile pienempää kuvaa.

en: The file was saved as %s.
fi: Tiedosto tallennettiin nimellä %s.

en: The following are the results of your search
fi: Hakutulokset

en: The following error has occurred loading %s: %s
fi: Seuraava virhe esiintyi ladattaessa komponenttia %s: %s

en: The following error has occurred:
fi: Seuraava virhe tapahtui:

en: The following plugins will be unloaded.
fi: Seuraavat liitännäiset otetaan pois käytöstä.

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
fi[0]: Seuraava käyttäjänimi on assosioitu %s kanssa
fi[1]: Seuraavat käyttäjänimet on assosioitu %s kanssa

en: The following users are missing from your addressbook
fi: Seuraavat käyttäjät puuttuvat osoitekirjastasi

en: The font to use for the typing notification
fi: Kirjoittamishuomautukseen käytettävä kirjasin

en: The handler for "aim" URLs
fi: "aim"-URLien käsittelijä

en: The handler for "gg" URLs
fi: "gg"-URLien käsittelijä

en: The handler for "icq" URLs
fi: "icq"-URLien käsittelijä

en: The handler for "irc" URLs
fi: "irc"-URLien käsittelijä

en: The handler for "msnim" URLs
fi: "msnim"-URLien käsittelijä

en: The handler for "sip" URLs
fi: "sip"-URLien käsittelijä

en: The handler for "xmpp" URLs
fi: "xmpp"-URLien käsittelijä

en: The handler for "ymsgr" URLs
fi: "ymsgr"-URLien käsittelijä

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
fi: Tunnisteella '%s' ei löytynyt osumia Sametime-yhteisösi Notesin osoitekirjan ryhmistä.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
fi: Tunnisteella '%s' ei löytynyt osumia Sametime-yhteisöstäsi.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
fi: Tunnisteella '%s' ei löytynyt osumia Sametime-yhteisöstäsi. Tämä hakusana on poistettu tuttavistasi.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
fi: Tunniste '%s' voi viitata mihin tahansa seuraavista Notesin osoitekirjan ryhmistä. Valitse oikea ryhmä alla olevasta luettelosta lisätäksesi sen tuttaviisi.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
fi: Tunniste '%s' voi viitata keneen tahansa seuraavista käyttäjistä. Valitse oikea käyttäjä alla olevasta luettelosta lisätäksesi hänet tuttaviisi.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
fi: Tunniste '%s' voi viitata keneen tahansa seuraavista käyttäjistä. Voit lisätä nämä käyttäjät tuttaviisi tai lähettää heille viestejä alla olevilla painikkeilla.

en: The last action you attempted could not be performed because you are over the rate limit. Please wait 10 seconds and try again.
fi: Viimeistä viestiä ei lähetetty koska olet ylittänyt taajuusrajan. Odota 10 sekuntia ja yritä uudelleen.

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
fi[0]: Maksimi poissaoloviestin koko %d tavu ylitetty. Viesti lyhennettiin puolestasi.
fi[1]: Maksimi poissaoloviestin koko %d tavua ylitetty. Viesti lyhennettiin puolestasi.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
fi[0]: Maksimi profiilin koko %d tavu ylitetty.  Se on nyt lyhennetty puolestasi.
fi[1]: Maksimi profiilin koko %d tavua ylitetty.  Se on nyt lyhennetty puolestasi.

en: The message is too large.
fi: Viesti on liian suuri.

en: The new formatting is invalid.
fi: Uusi muotoilu on virheellinen.

en: The orientation of the tray.
fi: Ilmoitusalueen asento.

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
fi: Liitännäistä ei voi poistaa käytöstä nyt, mutta se poistetaan käytöstä seuraavalla käynnistymiskerralla.

en: The remote user has closed the connection.
fi: Käyttäjä on katkaissut yhteyden.

en: The remote user has declined your request.
fi: Käyttäjä on kieltäytynyt pyynnöstäsi.

en: The remote user is not present in the network any more
fi: Etäkäyttäjä ei enää ole paikalla verkossa

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
fi: Vastapään käyttäjä on odottamassa avain sopimusta koneella:
    Etäkone: %s
    Portti: %d

en: The required fields are underlined.
fi: Alleviivatut kentät ovat vaadittuja.

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
fi: Vaadittu liitännäinen %s puuttuu. Ole hyvä ja asenna se ja yritä uudelleen.

en: The required plugin %s was unable to load.
fi: Vaadittu liitännäinen %s ei latautunut.

en: The rest of the messages will be saved as pounce. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
fi: Loput viesteistä tallennetaan ilmoittimeen. Voit muokata/poistaa sen "Tuttavailmoittimet"-valintaikkunasta.

en: The root certificate this one claims to be issued by is unknown to Pidgin.
fi: Tämän varmenteen myöntäjän juurivarmenne on tuntematon Pidginille.

en: The selected account is not online.
fi: Valittu käyttäjätili ei ole linjoilla.

en: The selected file is not a valid plugin.
fi: Valittu tiedosto ei ole kelvollinen liitännäinen.

en: The server could not access the directory
fi: Palvelin ei pääse hakemistoon

en: The server is unavailable; try again later
fi: Palvelin ei ole käytössä; yritä myöhemmin uudelleen

en: The service is temporarily unavailable.
fi: Palvelu ei tilapäisesti ole käytössä.

en: The specified word already exists in the correction list.
fi: Määritetty sana on jo korjauslistassa.

en: The text-shortcut for the smiley
fi: Teksti-oikotie hymiölle

en: The topic for %s is: %s
fi: %s:n aihe on: %s

en: The topic is: %s
fi: Aihe on: %s

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fi: Käyttäjä %s on evännyt pyyntösi lisätä hänet tuttaviisi seuraavasta syystä:
    %s

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
fi: Käyttäjä %s on antanut sinulle luvan lisätä hänet tuttaviisi.  Haluatko lisätä tämän käyttäjän?

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
fi: Käyttäjä %s on hyväksynyt pyyntösi lisätä hänet tuttaviisi.

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
fi: Käyttäjä %u on evännyt pyyntösi lisätä hänet tuttaviisi seuraavasta syystä:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
fi: Käyttäjä %u on hyväksynyt pyyntösi lisätä hänet tuttaviisi.

en: The user has blocked you
fi: Käyttäjä on estänyt sinut

en: The user has not created a public profile.
fi: Käyttäjällä ei ole julkista profiilia.

en: The user is either offline or you are blocked
fi: Käyttäjä on joko poissa linjoilta tai sinut on estetty

en: The user's profile is empty.
fi: Käyttäjän profiili on tyhjä.

en: The username specified does not exist.
fi: Syötetty käyttäjänimi ei ole olemassa.

en: The username specified is invalid.
fi: Syötetty käyttäjänimi on virheellinen.

en: There are no protocol plugins installed.
fi: Yhteyskäytäntöliitännäisiä ei ole asennettu.

en: There are no users matching your search criteria.
fi: Hakuvalintojasi vastaavia käyttäjiä ei ole.

en: There is no MOTD associated with this connection.
fi: MOTD:tä ei ole assosioitu tälle yhteydelle.

en: There is no Message of the Day associated with this connection
fi: Ei ole Päivän viestiä joka olisi assosioitu tälle yhteydelle.

en: There is no application configured to open this type of file.
fi: Ohjelmaa tämän tiedostotyypin avaamiseen ei ole asetettu.

en: There was a conflict in running the command:
fi: Tapahtui virhe suoritettaessa komentoa:

en: This Hotmail account may not be active.
fi: Tämä Hotmail-tili ei välttämättä ole aktiivinen.

en: This account does not have email enabled.
fi: Tällä käyttäjätilillä ei ole käyttöön otettua sähköpostia.

en: This chat name is already in use
fi: Tämä keskustelunimi on jo käytössä

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
fi: Tämä konferenssi on suljettu. Uusia viestejä ei voi lähettää.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
fi: Tämä kokeiluversio ei salli enempää kuin kymmenen käyttäjää kirjautuneena sisään samaan aikaan

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
fi: Tämä tieto on näkyvillä kaikille yhteystietoluettelossa oleville yhteystiedoille, joten valitse jotain soveliasta.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
fi: Tämä liitännäinen on tosi viilee ja tekee vaikka mitä:
    - Kertoo kuka laati ohjelman kun kirjaudut sisään
    - Kääntää kaiken tulevan tekstin ympäri
    - Lähettää viestin listalla oleville tuttavillesi aina kun he kirjautuvat sisään

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
fi: Tältä ulosmenevä viesti näyttää kun käytät yhteyskäytäntöä joka tukee muotoiluja.

en: This is the name that other MSN buddies will see you as.
fi: Tämä on nimi jona MSN-tuttavasi sinut näkevät.

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
fi: Tämä liitännäinen mahdollistaa keskustelu- ja lokiviestien aikaleimamuotojen muokkaamisen.

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
fi: Liitännäistä ei voi ladata, koska sitä ei käännetty X11-tuella.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
    
    * Note: This plugin requires Win2000 or greater.
fi: Tämä liitännäinen mahdollistaa keskusteluikkunoiden ja tuttavat-ikkunan läpinäkyvyyden.
    
    Huomaa: Tämä liitännäinen vaatii Win2000 tai uudemman.

en: This plugin has not defined an ID.
fi: Tämä liitännäinen ei ole määritellyt tunnistetta (ID).

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
fi: Tämä liitännäinen piilottaa liittymis/poistumisviestit isoissa huoneissa, lukuunottamatta niitä käyttäjiä jotka ottavat aktiivisesti osaa keskusteluun.

en: This plugin is useful for debbuging XMPP servers or clients.
fi: Tätä liitännäistä voidaan käyttää XMPP-palvelimien tai -asiakasohjelmien virheenjäljitykseen.

en: This profile is in a language or format that is not supported at this time.
fi: Tämä profiili näyttää käyttävän kieltä tai muotoa jota ei tueta tällä hetkellä.

en: This protocol does not support chat rooms.
fi: Tämä yhteyskäytäntö ei tue keskusteluhuoneita.

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
fi: Tämä toiminto vaatii suoran yhteyden koneiden välillä mutta on tarpeellinen lähetettäessä kuvia. Koska IP-osoitteesi paljastuu, tätä voi pitää yksityisyysriskinä.

en: This room is not capable of being configured
fi: Tätä huonetta ei voi konfiguroida

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
fi: Tämä hymiö on pois käytöstä, koska tälle oikotielle on olemassa oma hymiö:
     %s

en: This theme has no available smileys.
fi: Tälle teemalle ei ole saatavissa hymiöitä.

en: This username is available. Would you like to set it?
fi: Tämä käyttäjänimi on saatavilla. Haluatko ottaa sen käyttöön?

en: This username is unavailable.
fi: Tämä käyttäjänimi ei ole saatavilla.

en: Thread creation failure: %s
fi: Säikeen luonti epäonnistui: %s

en: Threshold:
fi: Kynnys:

en: Tiger
fi: tiikeri

en: Time Elapsed:
fi: Aikaa kulunut:

en: Time Remaining:
fi: Aikaa jäljellä:

en: Time Response
fi: Vastaus time-komentoon

en: Timeout during key agreement
fi: Aikakatkaisu avainsopimuksen aikana

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Timestamp Format Options
fi: Aikaleiman muotoiluasetukset

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Timezone (UTC)
fi: Aikavyöhyke (UTC)

en: Title
fi: Otsikko

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
fi: Otsikko on käytössä. Sinun täytyy valita yksilöllinen otsikko.

en: To
fi: vain sinulta

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
fi: Lisätäksesi tuttavan tarvitsen hänen julkisen avaimensa. Paina Tuo tuodaksesi julkisen avaimen.

en: Toaster plugin
fi: Leivänpaahdin-liitännäinen

en: Toggle Tag
fi: Merkitse/poista merkintä

en: Token Error
fi: Vastamerkkivirhe

en: Too many groups
fi: Liian monta ryhmää

en: Too many hits to a FND
fi: Liian monta osumaa FND:hen

en: Too many matches.
fi: Liian monta tulosta.

en: Too many sessions
fi: Liian monta istuntoa

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Topic
fi: Aihe

en: Topic too long
fi: Aihe liian pitkä

en: Topic:
fi: Aihe:

en: Torch
fi: Liekitä

en: Torching %s...
fi: Liekitetään tuttavaa %s...

en: Total Buddies
fi: Tuttavia yhteensä

en: Total Friends
fi: Kavereita yhteensä

en: Total log size:
fi: Lokin kokonaiskoko:

en: Traditional Chinese
fi: kiina (perinteinen)

en: Transfer of file %s complete
fi: Tiedoston %s siirto valmis

en: Transferring
fi: Siirtää

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Tried to add a user to a group that doesn't exist
fi: Yritettiin lisätä käyttäjää ryhmään jota ei ole

en: Trillian Encryption
fi: Trillian-salaus

en: True
fi: Tosi

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "aim"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "gg"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "icq"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "irc"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "msnim" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "msnim"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "sip"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "xmpp"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "ymsgr" URLs.
fi: Tosi, jos "komento"-avaimessa määriteltyä komentoa tulisi käyttää "ymsgr"-URLien käsittelyyn.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
fi: Tosi, jos tämäntyyppisen URL:n käsittelyyn käytettävä komento tulisi ajaa päätteessä.

en: Tune Album
fi: Kappaleen levy

en: Tune Artist
fi: Kappaleen esittäjä

en: Tune Comment
fi: Kappaleen kommentti

en: Tune Genre
fi: Kappaleen tyylilaji

en: Tune Time
fi: Kappaleen kesto

en: Tune Title
fi: Kappaleen nimi

en: Tune Track
fi: Kappaleen numero

en: Tune URL
fi: Kappaleen URL

en: Tune Year
fi: Kappaleen vuosi

en: Turkish
fi: turkki

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type a user to block.
fi: Kirjoita estettävä käyttäjä.

en: Type a user you permit to contact you.
fi: Kirjoita tuttavan nimi jonka valtuutat ottamaan yhteyttä sinuun.

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
fi: Syötä etsimäsi tuttavan sähköpostiosoite.

en: Type the host name this certificate is for.
fi: Kirjoita se isäntänimi jolle tämä varmenne on tehty.

en: Typing
fi: Kirjoittaa

en: Typing notification color
fi: Kirjoittamishuomautuksen väri

en: Typing notification font
fi: Kirjoittamishuomautuksen kirjasin

en: Ubuntu Georgian Translators
fi: Ubuntun georgian kääntäjät

en: Un-Ignore
fi: Huomioi

en: Un-hide From
fi: "Tule esiin"

en: Un_block
fi: _Poista esto

en: Unable to Add
fi: Lisääminen epäonnistui

en: Unable to Retrieve Buddy List
fi: Tuttavien noutaminen ei onnistunut

en: Unable to add "%s".
fi: Ei voi lisätä "%s".

en: Unable to add %s to deny list (%s).
fi: %s ei voi lisätä kieltolistalle (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
fi: Ei voi lisätä %s sallitut-listalle (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
fi: %s ei voi lisätä tuttaviin (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
fi: %s ei voi lisätä tuttaviin. Virhe luotaessa kansiota palvelinpuolen tuttaviin (%s).

en: Unable to add group
fi: Ryhmää ei voi lisätä

en: Unable to add group: group exists
fi: Ryhmää ei voi lisätä: ryhmä on jo olemassa

en: Unable to add group: group not found
fi: Ryhmää ei voi lisätä: ryhmää ei löytynyt

en: Unable to add user
fi: Käyttäjää ei voi lisätä

en: Unable to add user on %s (%s)
fi: Käyttäjää ei voi lisätä %s (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
fi: Käyttäjää ei voi lisätä yksityisyys-listaan (%s).

en: Unable to add user: user not found
fi: Käyttäjää ei voi lisätä: käyttäjää ei löydy

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
fi: Käyttäjälle %s ei voi tehdä kytköstä "%s"

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
fi: Riittävästi muistia ei voi varata säilyttämään kohteen %s sisältö. Verkkopalvelin voi olla yrittämässä tehdä jotain pahantahtoista.

en: Unable to authenticate: %s
fi: Tunnistautuminen ei onnistu: %s

en: Unable to ban user %s
fi: Käyttäjää %s ei voi estää

en: Unable to block user on %s (%s)
fi: Ei voi estää käyttäjää %s (%s)

en: Unable to buzz, because the user %s does not support it.
fi: Äänimerkkiä ei voi lähettää, koska käyttäjä %s ei tue sitä.

en: Unable to buzz, because there is nothing known about user %s.
fi: Äänimerkkiä ei voi lähettää, koska mitään ei tiedetä käyttäjästä %s.

en: Unable to buzz, because user %s might be offline.
fi: Äänimerkkiä ei voi lähettää, koska käyttäjä %s voi olla poissa linjoilta.

en: Unable to change password. Error occurred.
fi: Salasanaa ei voi muuttaa. Tapahtui virhe.

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
fi: Palvelinpuolen yksityisyys-asetuksia ei voi muuttaa (%s).

en: Unable to configure
fi: Asetusten tekeminen ei onnistu

en: Unable to connect
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui

en: Unable to connect to %s
fi: Kohteeseen %s ei kyetty muodostamaan yhteyttä

en: Unable to connect to %s: %s
fi: Kohteeseen %s ei voi yhdistää: %s

en: Unable to connect to host
fi: Palvelimeen ei kyetty muodostamaan yhteyttä

en: Unable to connect to server.
fi: Palvelimeen ei kyetty muodostamaan yhteyttä.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server you wish to connect to.
fi: Palvelimeen ei voi yhdistää. Ole hyvä, syötä palvelimen osoite jolle haluat yhdistää.

en: Unable to connect.
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui.

en: Unable to create conference (%s).
fi: Konferenssia ei voi luoda (%s).

en: Unable to create connection
fi: Yhteyden luominen epäonnistui

en: Unable to create new resolver process
fi: Selvitysprosessin luominen epäonnistui

en: Unable to create socket
fi: Pistokkeen luonti epäonnistui

en: Unable to create socket:
    %s
fi: Pistokkeen luonti epäonnistui:
    %s

en: Unable to delete group
fi: Ryhmää ei voi poistaa

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
fi: ActiveTCL-asennusta ei havaittu. Jos haluat käyttää TCL-liitännäisiä, asenna ActiveTCL osoitteesta http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
fi: Hakutuloksia ei voi näyttää.

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
fi: Paikalliseen mDNS-palvelimeen ei voi luoda yhteyttä. Onko se käynnissä?

en: Unable to establish file descriptor.
fi: Ei kyetty muodostamaan tiedostokahvaa.

en: Unable to fetch room list.
fi: Huoneluetteloa ei voi hakea.

en: Unable to fetch the token.
fi: Polettia ei voi hakea.

en: Unable to get a valid AIM login hash.
fi: Kelvollista AIM-sisäänkirjautumistiivistettä ei saatu.

en: Unable to get a valid login hash.
fi: Kelvollista sisäänkirjautumistiivistettä ei saatu.

en: Unable to initialize connection
fi: Yhteyden luominen epäonnistui

en: Unable to invite user (%s).
fi: Käyttäjää ei voi kutsua (%s).

en: Unable to kick user %s
fi: Käyttäjää %s ei voi potkaista ulos.

en: Unable to listen for incoming IM connections
fi: Sisääntulevia pikaviestintäyhteyksiä ei voi kuunnella

en: Unable to load the plugin
fi: Liitännäistä ei kyetty lataamaan

en: Unable to load your plugin.
fi: Liitännäistä ei kyetty lataamaan

en: Unable to login: Could not sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
fi: Kirjautuminen epäonnistui: käyttäjänä %s ei voi kirjautua koska käyttäjänimi on virheellinen. Käyttäjänimen tulee olla oikea sähköpostiosoite, tai alkaa kirjaimella ja sisältää vain kirjaimia, numeroita ja välilyöntejä, tai sisältää vain numeroita.

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
fi: Käyttäjää %s ei voi siirtää kansioon %s palvelinpuolen tuttavissa. Virhe luotaessa kansiota (%s).

en: Unable to open URL
fi: URL:n avaaminen epäonnistui

en: Unable to open file.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Unable to parse message
fi: Viestin jäsennys epäonnistui

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
fi: Vastausta HTTP-välipalvelimelta ei voi jäsentää: %s

en: Unable to permit user on %s (%s)
fi: Käyttäjää ei voi sallia %s (%s)

en: Unable to ping user %s
fi: Käyttäjää %s ei voi pingata.

en: Unable to read file %s.
fi: Ei kyetty lukemaan tiedostoa %s.

en: Unable to read from network
fi: Verkosta ei voi lukea

en: Unable to read from socket
fi: Ei kyetty lukemaan pistoketta

en: Unable to read socket
fi: Ei kyetty lukemaan pistoketta

en: Unable to register new account. Error occurred.
fi: Uuden käyttäjätilin rekisteröinti epäonnistui virheen takia.

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
fi: Ei voi poistaa %s yksityisyys-listalta (%s).

en: Unable to rename group
fi: Ryhmän uudelleen nimeäminen epäonnistui

en: Unable to retrieve MSN Address Book
fi: MSN-osoitekirjaa ei onnistuttu noutamaan

en: Unable to save icon file to disk.
fi: Kuvaketiedostoa ei voi tallentaa levylle.

en: Unable to save new account
fi: Uuden käyttäjätilin tallentaminen ei onnistu.

en: Unable to send email
fi: Sähköpostia ei voi lähettää.

en: Unable to send file to %s, invalid JID
fi: Tiedostoa ei voi lähettää käyttäjälle %s, virheellinen JID.

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
fi: Tiedostoa ei voi lähettää käyttäjälle %s, käyttäjä ei tue tiedostonsiirtoja

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
fi: Tiedostoa ei voi lähettää käyttäjälle %s, käyttäjä ei tue tiedostonsiirtoja

en: Unable to send file to %s, user is not online
fi: Tiedostoa ei voi lähettää käyttäjälle %s, käyttäjä ei ole linjoilla

en: Unable to send message (%s).
fi: Viestiä ei voi lähettää (%s).

en: Unable to send message to %s.
fi: Viestiä ei voi lähettää käyttäjälle %s.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
fi: Viestiä ei voi lähettää käyttäjälle %s. Konferenssia ei voi luoda (%s).

en: Unable to send message to %s:
fi: Viestiä ei voi lähettää käyttäjälle %s.

en: Unable to send message.
fi: Viestiä ei voi lähettää.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
fi: Viestiä ei voi lähettää. Konferenssia ei voi luoda (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
fi: Viestiä ei voi lähettää. Ei saatu yksityiskohtia käyttäjälle (%s).

en: Unable to send message:
fi: Viestiä ei voi lähettää:

en: Unable to send message: %s
fi: Viestiä ei voi lähettää: %s

en: Unable to send message: The message is too large.
fi: Viestiä ei voi lähettää: viesti on liian suuri.

en: Unable to send request to resolver process
fi: Pyyntöä ei voi lähettää selvitysprosessille

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
fi: Viestiä ei voi lähettää, keskustelua ei voi aloittaa.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
fi: Ryhmäkeskusteluun ei voi lähettää %s,%s,%s

en: Unable to set AIM profile.
fi: AIM-profiilia ei saatu asetettua.

en: Unable to set role "%s" for user: %s
fi: Roolia "%s" ei voi asettaa käyttäjälle: %s

en: Unable to write
fi: Ei kyetty kirjoittamaan

en: Unable to write file %s.
fi: Ei kyetty kirjoittamaan tiedostoa %s.

en: Unable to write to network
fi: Verkkoon ei voi kirjoittaa

en: Unblock
fi: Poista esto

en: Undefined Condition
fi: Määrittelemätön tila

en: Underline
fi: Alleviivaa

en: Unexpected Request
fi: Odottamaton pyyntö

en: Unexpected challenge length from server
fi: Odottamaton tunnistushaasteen pituus palvelimelta

en: Ungroup Items
fi: Pura kohteiden ryhmitys

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown (0x%04x)<br>
fi: Tuntematon (0x%04x)<br>

en: Unknown CLIENT CMD
fi: Tuntematon CLIENT CMD

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown Error Code %d
fi: Tuntematon virhekoodi %d

en: Unknown Error in presence
fi: Tuntematon virhe tavoitettavuudessa

en: Unknown LOGIN CMD
fi: Tuntematon LOGIN CMD

en: Unknown SERVER CMD
fi: Tuntematon SERVER CMD

en: Unknown SSL error
fi: Tuntematon SSL-virhe

en: Unknown affiliation: "%s"
fi: Tuntematon kytkös: "%s"

en: Unknown command
fi: Tuntematon komento

en: Unknown command.
fi: Tuntematon komento.

en: Unknown command: %s
fi: Tuntematon komento: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
fi: Tuntematon komento: %s, (mahdollisesti asiakasohjelman virhe)

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error (%d)
fi: Tuntematon virhe (%d)

en: Unknown error number %d. Logging into the Yahoo! website may fix this.
fi: Tuntematon viesti numero %d. Kirjautumalla Yahoo! verkkosivuille saattaa korjata tämän.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unknown error. You may need to logout and wait five minutes before being able to rejoin a chatroom
fi: Tuntematon virhe. Voi olla että sinun pitää kirjautua ulos ja odottaa viisi minuuttia ennen uudelleenliittymistä keskusteluhuoneeseen

en: Unknown error: 0x%X
fi: Tuntematon virhe: 0x%X

en: Unknown message
fi: Tuntematon viesti

en: Unknown message '%s'
fi: Tuntematon viesti "%s"

en: Unknown node type
fi: Tuntematon solmutyyppi

en: Unknown pounce event. Please report this!
fi: Tuntematon ilmoitinviesti. Raportoi tästä!

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en: Unknown reason.
fi: Tuntematon syy.

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X)
fi: Tuntematon vastauskoodi kirjauduttaessa (0x%02X)

en: Unknown reply code when logging in (0x%02X):
    %s
fi: Tuntematon vastauskoosi kirjauduttaessa sisään (0x%02X):
    %s

en: Unknown reply when checking password (0x%02X)
fi: Tuntematon vastaus tarkistettaessa salasanaa (0x%02X)

en: Unknown role: "%s"
fi: Tuntematon rooli: "%s"

en: Unknown room
fi: Tuntematon huone

en: Unknown server response.
fi: Tuntematon palvelinvastaus.

en: Unknown-%d
fi: Tuntematon-%d

en: Unknown.
fi: Tuntematon.

en: Unload Plugins
fi: Poista liitännäiset käytöstä

en: Unparseable message
fi: Viestin jäsennys epäonnistui

en: Unread Messages
fi: Lukemattomat viestit

en: Unrecognized file type
    
    Defaulting to PNG.
fi: Tunnistamaton tiedostotyyppi
    
    Oletetaan PNG-kuvaksi.

en: Unregister
fi: Rekisteröinnin poisto

en: Unregistration Error
fi: Rekisteröinnin poistamisen virhe

en: Unregistration Failed
fi: Rekisteröinnin poisto epäonnistui

en: Unregistration Successful
fi: Rekisteröinnin poisto onnistui

en: Unset
fi: Poista asetus

en: Unset Account Idle Time
fi: Poista tilin joutenoloajan asetus

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
fi: Ota pois joutenoloaika kaikilta jouten olevilta tileiltä

en: Unsubscribe
fi: Poista listalta

en: Unsupported Encoding
fi: Merkistöä ei tueta

en: Unsupported Stanza Type
fi: Säkeistötyyppiä (stanza type) ei tuettu

en: Unsupported Version
fi: Versiota ei tueta

en: Unsupported public key type
fi: Julkisen avaimen tyyppiä ei tuettu

en: Update
fi: Päivitä

en: Update all QQ Quns
fi: Päivitä kaikki QQ Qunit

en: Update interval (seconds)
fi: Päivitysten aikaväli (sekunneissa)

en: Upgrade to a libpurple with RC4 support (>= 2.0.1). MySpaceIM plugin will not be loaded.
fi: Päivitä libpurpleen jossa RC4-tuki (>= 2.0.1). MySpaceIM-liitännäistä ei ladattu.

en: Upload buddylist to Server
fi: Vie tuttavat palvelimelle

en: Urdu
fi: urdu

en: Use
fi: Käytä

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
fi: Kirjoita "/help &lt;komento&gt;" saadaksesi ohjeen tietystä komennosta.
    Seuraavat komennot ovat saatavilla tässä kontekstissa:

en: Use Environmental Settings
fi: Käytä ympäristöasetuksia

en: Use GNOME Proxy Settings
fi: Käytä Gnomen välipalvelinasetuksia

en: Use Global Proxy Settings
fi: Käytä yleisiä välipalvelinasetuksia

en: Use HTTP Method
fi: Käytä HTTP-yhteystapaa

en: Use Perfect Forward Secrecy
fi: Käytä täydellistä jatkosalaisuutta (PFS)

en: Use SSL
fi: Käytä SSL:ää

en: Use UDP
fi: Käytä UDP:tä

en: Use a _different status for some accounts
fi: Käytä eri tilaa joillekin käyttäjätileille

en: Use different status for following accounts
fi: Käytä eri tilaa seuraaville käyttäjätileille

en: Use document font from _theme
fi: Käytä asiakirjojen kirjasinta _teemasta

en: Use font from _theme
fi: Käytä kirjasinta _teemasta

en: Use last buddy when scores are equal
fi: Käytä viimeisintä tuttavaa, kun pisteet ovat samat

en: Use name heuristics
fi: Käytä nimiheuristiikkaa

en: Use proxy
fi: Käytä välipalvelinta

en: Use smooth-scrolling
fi: Käytä portaatonta tekstinvieritystä

en: Use status from last _exit at startup
fi: Käytä viimeksi poistuttaessa ollutta tilaa

en: Use this buddy _icon for this account:
fi: Käytä tätä tuttavakuvaketta tälle käyttäjät_ilille:

en: Use tzc
fi: Käytä tzc

en: User
fi: Käyttäjä

en: User %s is not present in the network
fi: Käyttäjä %s ei ole läsnä verkossa

en: User <I>%s</I> is not present in the network
fi: Käyttäjä <I>%s</I> ei ole verkossa

en: User Activity
fi: Käyttäjän aktiivisuus

en: User Avatar
fi: Käyttäjän hahmo

en: User Browsing
fi: Käyttäjä selaa

en: User Chatting
fi: Käyttäjä keskustelee

en: User Gaming
fi: Käyttäjä pelaa

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: User Inactivity Timeout (in minutes)
fi: Käyttäjän inaktiivisuuden aikakatkaisu (minuuteissa)

en: User Information
fi: Käyttäjätiedot

en: User Limit
fi: Käyttäjäraja

en: User Location
fi: Käyttäjän sijainti

en: User Modes
fi: Käyttäjätilat

en: User Mood
fi: Käyttäjän mieliala

en: User Name
fi: Käyttäjänimi

en: User Name: 	%s
fi: Käyttäjänimi: 	%s

en: User Nickname
fi: Käyttäjän kutsumanimi

en: User Online Status Attributes
fi: Käyttäjän paikallaolo-ominaisuudet

en: User Options
fi: Käyttäjän valinnat

en: User Profile
fi: Käyttäjän profiili

en: User Rooms
fi: Käyttäjän huoneet

en: User Search
fi: Käyttäjähaku

en: User Search...
fi: Käyttäjähaku...

en: User Tune
fi: Käyttäjänimi

en: User Viewing
fi: Käyttäjä katselee

en: User _details
fi: Käyttäjän tiedot

en: User does not exist
fi: Käyttäjää ei ole

en: User has no directory information.
fi: Käyttäjällä ei ole hakemistotietoja.

en: User information not available: %s
fi: Käyttäjätiedot eivät ole saatavilla: %s

en: User is not logged in
fi: Käyttäjä ei ole kirjautuneena sisään

en: User is offline
fi: Käyttäjä on poissa linjoilta

en: User is offline.
fi: Käyttäjä on poissa linjoilta.

en: User is too active
fi: Käyttäjä on liian aktiivinen

en: User is typing...
fi: Käyttäjä kirjoittaa...

en: User lookup
fi: Käyttäjän haku

en: User not found
fi: Käyttäjää ei löydy

en: User not in group
fi: Käyttäjä ei ole ryhmässä

en: User temporarily unavailable
fi: Käyttäjä ei tilapäisesti saatavilla.

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
fi: Käyttäjänimen muotoilu voi vaikuttaa ainoastaan alkukirjaimeen sekä välilyönteihin.

en: Username of an account must be non-empty.
fi: Käyttäjätilin käyttäjänimi ei voi olla tyhjä.

en: Username sent
fi: Käyttäjänimi lähetetty

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users on %s: %s
fi: Käyttäjät %s: %s

en: V_olume:
fi: Äänenv_oimakkuus:

en: Valencian-Catalan
fi: valencian katalaani

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
fi: Vaihteleva läpinäkyvyys tuttavat-ikkunalle ja keskusteluille.

en: Verify Public Key
fi: Tarkista julkinen avain

en: Verifying server public key
fi: Tarkistetaan palvelimen julkinen avain

en: Version: 	%s
fi: Versio: 	%s

en: Video Camera
fi: Videokamera

en: Video Chat
fi: Videokeskustelu

en: Video Conferencing
fi: Videoneuvottelu

en: Video conferencing
fi: Videoneuvottelu

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: View All Logs
fi: Näytä kaikki lokit

en: View Blocked Text...
fi: Näytä estetyt tekstit...

en: View Log
fi: Näytä loki

en: View Log...
fi: Näytä loki...

en: View MOTD
fi: Näytä MOTD

en: View Message of the Day
fi: Näytä päivän viesti

en: View User Log
fi: Näytä käyttäjäloki

en: View _Log
fi: Näytä _loki

en: View web profile
fi: Näytä WWW-profiili

en: Virgo
fi: neitsyt

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Visited Hyperlink Color
fi: Vieraillun hyperlinkin väri

en: Voice
fi: Ääni

en: Voices
fi: Äänet

en: Volume(0-100):
fi: Äänenvoimakkuus(0-100):

en: WATCH
fi: TARKKAILE

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
fi: Odotetaan kättelyn vahvistusta

en: Waiting for Login Acknowledgement
fi: Odotetaan kirjautumisen vahvistusta

en: Waiting for network connection
fi: Odotetaan verkkoyhteyttä

en: Waiting for reply...
fi: Odotetaan vastausta...

en: Waiting for response...
fi: Odotetaan vastausta...

en: Waiting for transfer to begin
fi: Odotetaan lähetyksen alkamista

en: Wake Me Up
fi: Herätä minut

en: Wallops from %s
fi: Wallops %s:ltä

en: Warning
fi: Varoitukset

en: Warning Level
fi: Varoitustaso

en: Warning level too high (receiver)
fi: Varoitustaso liian korkea (vastaanottaja)

en: Warning level too high (sender)
fi: Varoitustaso liian korkea (lähettäjä)

en: Warning of %s not allowed.
fi: %s:n varoittaminen ei ole sallittua.

en: Web Aware
fi: Net-tietoinen

en: Web Page
fi: Kotisivu

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
fi: Web-tietoinen (tämän käyttö altistaa sinut roskaposteille)

en: Webcams
fi: Web-kamerat

en: Welcome back!
fi: Tervetuloa takaisin.

en: Whack
fi: Mätkäytä

en: Whacking %s...
fi: Mätkäistään tuttavaa %s...

en: When a file-transfer request arrives from %s
fi: Kun tiedostonsiirtopyyntö saapuu käyttäjältä %s

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
fi: Kun uusi keskustelu aloitetaan, tämä liitännäinen näyttää edellisen keskustelun keskusteluikkunassa.

en: When away
fi: Poissaollessa

en: When both away and idle
fi: Poissa ja jouten ollessa

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
fi: Kun gnt:n leikepöydän sisältö muuttuu, sisältö annetaan X:lle jos mahdollista.

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
fi: Katsottaessa lokeja tämä liitännäinen sisällyttää niihin myös muiden pikaviestinohjelmien lokit. Tällä hetkellä tuettuina ovat Adium, MSN Messenger ja Trillian.
    
    Varoitus: Tämä liitännäinen on vielä kehitysasteella ja voi kaatua usein.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "aim"-URLt

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "gg"-URLt

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "icq"-URLt

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "irc"-URLt

en: Whether the specified command should handle "msnim" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "msnim"-URLt

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "sip"-URLt

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "xmpp"-URLt

en: Whether the specified command should handle "ymsgr" URLs
fi: Määritellyn komennon tulee käsitellä "ymsgr"-URLt

en: Whisper Message Name Color
fi: Kuiskatun viestin nimen väri

en: Whiteboard
fi: Kirjoitustaulu

en: Whole words only
fi: Vain kokonaiset sanat

en: Widget Sizes
fi: Säädinkoot

en: Windows Live ID authentication:Invalid response
fi: Windows Live ID -tunnistautuminen:Virheellinen vastaus

en: Windows Live ID authentication:Unable to connect
fi: Windows Live ID -tunnistautuminen:Yhdistäminen ei onnistu

en: Windows Live Messenger Protocol Plugin
fi: Windows Live Messenger -yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Windows Pidgin Options
fi: Windows Pidgin -valinnat

en: Work
fi: Työ

en: Work Address
fi: Työosoite

en: Work Email
fi: Työsähköposti

en: Work Fax
fi: Työfaksi

en: Work IM
fi: Työ pikaviestin

en: Work Information
fi: Työtiedot

en: Work Mobile
fi: Työmatkapuhelin

en: Work Pager
fi: Työhakulaite

en: Work Phone
fi: Työpuhelin

en: Work Phone 2
fi: Työpuhelin 2

en: Work Phone Number
fi: Työpuhelinnumero

en: Working
fi: Tekee töitä

en: Would you be my friend?
fi: Haluaisitko olla kaverini?

en: Would you like to add him?
fi: Haluatko lisätä hänet?

en: Would you like to join the conversation?
fi: Haluatko liittyä keskusteluun?

en: Would you like to overwrite it?
fi: Haluatko korvata sen?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
fi: Haluatko asettaa sen tuttavakuvakkeeksi tälle käyttäjälle?

en: Would you like to set one now? (Note: THIS CANNOT BE CHANGED!)
fi: Haluatko asettaa sen nyt? (Huom: TÄTÄ EI VOI MUUTTAA)

en: Would you like to set up detailed information now?
fi: Haluatko asettaa yksityiskohtaiset tiedot nyt?

en: Write Error
fi: Virhe kirjoituksessa

en: Write error
fi: Virhe kirjoituksessa

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
fi: Kirjoita asetukset tiedostoon %s%sgtkrc-2.0

en: Writing error
fi: Virhe kirjoitettaessa

en: Wrong CHL value sent to server
fi: Väärä CHL-arvo lähetetty palvelimelle

en: X.509 Certificates
fi: X.509-varmenteet

en: X.509 certificate export failed
fi: X.509-varmenteen vienti epäonnistui

en: X.509 certificate import failed
fi: X.509-varmenteen tuonti epäonnistui

en: XML Not Well Formed
fi: Huonosti muotoiltua XML:ää

en: XML Parse error
fi: Virhe XML-jäsennyksessä

en: XMPP Account
fi: XMPP-tili

en: XMPP Console
fi: XMPP-pääte

en: XMPP Message Error
fi: XMPP-viestivirhe

en: XMPP Protocol Plugin
fi: XMPP-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Yahoo Chat port
fi: Yahoo-ryhmäkeskustelupalvelimen portti

en: Yahoo Chat server
fi: Yahoo-ryhmäkeskustelupalvelin

en: Yahoo Japan
fi: Yahoo Japani

en: Yahoo Protocol Plugin
fi: Yahoo-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Yahoo! Japan Profile
fi: Yahoo! Japan -profiili

en: Yahoo! Profile
fi: Yahoo!-profiili

en: Yahoo! system message for %s:
fi: Yahoo!-järjestelmäviesti käyttäjälle %s:

en: Year of birth
fi: Syntymävuosi

en: Yes
fi: Kyllä

en: You _send:
fi: _Lähetetty:

en: You _type:
fi: _Kirjoitettu:

en: You appear to have no MySpace username.
fi: Sinulla ei näytä olevan MySpace-käyttäjänimeä.

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
fi: Olet yhdistämässä ryhmää "%s" ryhmään "%s".  Haluatko jatkaa?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fi: Olet poistamassa "%s":n tuttavistasi.  Haluatko jatkaa?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
fi: Olet poistamassa ryhmäkeskustelun nimeltä "%s" tuttavistasi. Haluatko jatkaa?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
fi[0]: Olet poistamassa kontaktin, jossa on %s sekä %d muuta tuttavaa tuttavistasi. Haluatko jatkaa?
fi[1]: Olet poistamassa kontaktin, jossa on %s sekä %d muuta tuttavaa tuttavistasi. Haluatko jatkaa?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
fi: Olet poistamassa ryhmää nimeltä "%s" tuttavistasi.  Haluatko jatkaa?

en: You are awaiting authorization from the following buddies
fi: Odotat valtuutusta seuraavilta tuttavilta

en: You are banned from %s.
fi: Sinut on estetty kanavalta %s.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
fi: Olet kanavan perustaja kanavalla <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
fi: Olet luomassa uutta huonetta. Haluatko muuttaa asetuksia vai käytetäänkö oletusasetuksia?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
fi: Yhteyttä ei tällä hetkellä ole. Viestejä ei vastaanoteta ellet olet kirjautuneena sisään.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
fi: Et ole kirjautuneena millään käyttäjätilillä jolla voisi lisätä kyseisen tuttavan.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
fi: Et ole kirjautuneena millään käyttäjätilillä jolla voisi kutsua tämän tuttavan.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
fi: Et ole kirjautuneena millään yhteyskäytännöllä jolla voisi käyttää ryhmäkeskustelua.

en: You are now chatting in %s.
fi: Olet nyt keskustelemassa huoneessa %s

en: You are now known as %s
fi: Olet nyt nimeltäsi %s

en: You are sending messages too fast to %s.
fi: Lähetät viestejä %s:lle liian nopeasti.

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
fi: Käytät: %s, mutta tämä liitännäinen vaatii: %s.

en: You can (un)load plugins from the following list.
fi: Voit ottaa käyttöön/pois käytöstä liitännäisiä seuraavasta luettelosta.

en: You can edit more information from the context menu later.
fi: Voit muokata lisää tietoja myöhemmin pikavalikosta.

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
fi: Voit muokata/poistaa ilmoittimen "Tuttavailmoittimet"-valintaikkunassa

en: You can enable/disable accounts from the following list.
fi: Voit ottaa käyttöön/pois käytöstä käyttäjätilejä seuraavasta luettelosta.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
fi: Voit sisällyttää kuvan tähän viestiin tai käyttää sitä tuttavakuvakkeena tälle käyttäjälle

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
fi: Voit antaa toisten käyttäjien nähdä paikallaolo statuksesi ja henkilökohtaiset tietosi. Syötä tiedot jotka haluat toisten näkevän itsestäsi.

en: You can only search for permanent Qun
fi: Voit etsiä vain pysyviä Quneja

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
fi: Voit pyytää valtuutuksen uudelleen näiltä tuttavilta napsauttamalla oikeaa nappia heihin ja valitsemalla "Pyydä valtuutus uudelleen".

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
fi: Voit lähettää tämän kuvan tiedostonsiirtona, sisällyttää sen tähän viestiin tai käyttää sitä tuttavakuvakkeena tälle käyttäjälle.

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
fi: Voit lähettää tämän kuvan tiedostonsiirtona tai käyttää sitä tuttavakuvakkeena tälle käyttäjälle.

en: You can upgrade to %s %s today.
fi: Voit päivittää versioon %s %s.

en: You canceled the transfer of %s
fi: Peruutit tiedoston %s siirron

en: You cannot add the same person twice to a conversation
fi: Et voi lisätä samaa henkilöä kahdesti keskusteluun

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
fi: Et voi saada tuttavailmoituksia ennen kuin lisäät hänen julkisen avaimensa. Voit käyttää Hae julkinen avain -komentoa saadaksesi julkisen avaimen.

en: You do not have any accounts.
fi: Yhtäkään käyttäjätiliä ei ole määritelty.

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send whatever this launcher points to instead of this launcher itself.
fi: Raahasit työpöytäkäynnistimen. Luultavasti halusit lähettää tiedoston johon käynnistin osoittaa, käynnistimen itsensä sijaan.

en: You feel a disturbance in the force...
fi: Tunnet häiriön voimassa...

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
fi[0]: Sinulla on %d yhteystieto jonka nimi on %s. Haluatko yhdistää ne?
fi[1]: Sinulla on %d yhteystietoa joiden nimi on %s. Haluatko yhdistää ne?

en: You have been added by %s
fi: Sinut on lisännyt %s

en: You have been connecting and disconnecting too frequently.  Wait ten minutes and try again.  If you continue to try, you will need to wait even longer.
fi: Olet ottanut ja katkaissut yhteyden liian tiheään. Odota kymmenen minuuttia ja yritä uudestaan. Jos jatkat yrittämistä, joudut odottamaan vielä pidempään.

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
fi: Olet ottanut ja katkaissut yhteyden liian tiheästi. Odota kymmenen minuuttia ja yritä uudelleen. Jos jatkat yrittämistä, joudut odottamaan vielä pidempään.

en: You have been disconnected from chat room %s.
fi: Yhteytesi keskusteluhuoneeseen %s on katkennut.

en: You have been kicked by %s: (%s)
fi: %s on poistanut sinut kanavalta: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
fi: Sinut on poistettu <I>%s</I> käyttäjä <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
fi: Sinut on poistanut %s (%s)

en: You have been logged out because you logged in at another workstation.
fi: Sinut on kirjattu ulos koska olet kirjautunut sisään toiselta työasemalta.

en: You have dragged an image
fi: Olet raahannut kuvan

en: You have entered an incorrect username
fi: Olet syöttänyt epäkelvon käyttäjänimen

en: You have left this chat.
fi: Olet poistunut tästä keskustelusta.

en: You have mail!
fi: Sinulle on postia.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
fi: Juurivarmennetietokantaa ei ole, joten tätä varmennetta ei voi kelpuuttaa.

en: You have parted the channel%s%s
fi: Olet poistunut kanavalta %s%s

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
fi: Yritit luultavasti asettaa profiilisi ennen kuin kirjautumista saatiin suoritettua loppuun. Profiilia ei asetettu. Yritä asettaa se kun kirjautuminen on suoritettu.

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
fi: Olet saavuttanut rajasi sallittujen tuttavien määrässä

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
fi: Olet vastaanottanut erikoisviestin
    
    Lähettäjä: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
fi: Olet saanut ICQ-sähköpostia. Lähettäjä: %s [%s]
    
    Viesti on:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
fi: Olet vastaanottanut ICQ-haun
    
    Lähettäjä: %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
fi: Olet päättänyt avata suoran pikaviestiyhteyden %s:n kanssa.

en: You have signed on from another location.
fi: Olet kirjautunut sisään toisesta paikasta.

en: You have successfully created a Qun
fi: Qun:n luonti onnistui

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
fi: Sinun tulee liittyä kanavalle %s ennen kuin voit liittyä yksityiseen ryhmään

en: You have tried to ignore %s, but the user is on your buddy list.  Clicking "Yes" will remove and ignore the buddy.
fi: Olet yrittänyt olla välittämättä tuttavasta %s, mutta hän on tuttavissasi. Painaessasi "Kyllä" poistat hänet tuttavistasi eikä häneltä saapuneista viesteistä enää välitetä.

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
fi: Sinulla on lukemattomia viestejä. Haluatko varmasti sulkea tämän ikkunan?

en: You may be disconnected shortly.  Check %s for updates.
fi: Yhteytesi saattaa katketa kohta. Tarkista päivitykset: %s.

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
fi: Yhteytesi saattaa katketa kohta. Jos niin käy, tarkista päivitykset: %s.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska hänen varoitustasonsa on liian korkea.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska hänen varoitustasonsa on liian korkea.

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska se oli epäkelpo.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska ne olivat epäkelpoja.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska se oli liian suuri.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska ne olivat liian suuria.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska taajuusraja ylittyi.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska taajuusraja ylittyi.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska varoitustasosi on liian korkea.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta koska varoitustasosi on liian korkea.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
fi[0]: Et saanut %hu viestiä %s:lta tuntemattomasta syystä.
fi[1]: Et saanut %hu viestiä %s:lta tuntemattomasta syystä.

en: You missed an IM from %s because it was sent too fast.
fi: Et saanut %s:n pikaviestiä koska se lähetettiin liian nopeasti.

en: You missed an IM from %s because it was too big.
fi: Et saanut %s:n pikaviestiä koska se oli liian suuri.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
fi: Käyttäjätili tulee luoda ennen ilmoittimen luomista.

en: You must fill all the required fields.
fi: Täytä kaikki vaaditut kentät.

en: You must give a name for the group to add.
fi: Lisättävän ryhmän nimi on annettava.

en: You must provide a group.
fi: Ryhmä on määritettävä.

en: You must provide a username for the buddy.
fi: Tuttavan käyttäjänimi on annettava.

en: You must select an account.
fi: Käyttäjätili täytyy valita.

en: You must specify a nick
fi: Sinun täytyy syöttää lempinimi

en: You receive an IM
fi: Saat pikaviestin

en: You require encryption, but it is not available on this server.
fi: Salausta vaadittu, mutta sitä ei tueta tällä palvelimella.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support found.
fi: Salausta vaadittu, mutta TLS/SSL-tukea ei löydy.

en: You send
fi: Lähetetty

en: You should receive an email asking to confirm %s.
fi: Sinun tulisi saada sähköpostiviesti %s:n varmistusta varten.

en: You talk in chat
fi: Sinä puhut ryhmäkeskustelussa

en: You type
fi: Kirjoitettu

en: You were disconnected from the server.
fi: Yhteys palvelimeen on katkennut.

en: Your AIM connection may be lost.
fi: AIM-yhteytesi saattaa olla katkennut.

en: Your Current Mood
fi: Tämänhetkinen mielialasi

en: Your Current Status
fi: Tämänhetkinen tilasi

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
fi: Pikaviestikuvaasi ei lähetetty. Et voi lähettää pikaviestikuvia AIM- ryhmäkeskustelussa.

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
fi: Pikaviesti kuvaasi ei lähetetty. Sinun tulee käyttää suorayhteyttä lähettääksesi pikaviestikuvia.

en: Your MSN buddy list is temporarily unavailable. Please wait and try again.
fi: MSN-tuttavia ei väliaikaisesti voi hakea. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Your VCard File
fi: VCard-tiedostosi

en: Your Yahoo! message did not get sent.
fi: Yahoo!-viestiäsi ei lähetetty.

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
fi: Käyttäjätilisi käyttö on estetty koska liian monta väärää salasanaa on syötetty

en: Your account is currently suspended.
fi: Käyttäjätilisi palvelu on parhaillaan keskeytetty.

en: Your account is locked, please log in to the Yahoo! website.
fi: Käyttäjätilisi on lukittu, kirjaudu sisään yahoo-websivustolta.

en: Your buddy list was downloaded from the server.
fi: Tuttavasi ladattiin palvelimelta.

en: Your buddy list was stored on the server.
fi: Tuttavasi tallennettiin palvelimelle.

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
fi: Tuttavia ei ole, mitään ei kirjoitettu tiedostoon.

en: Your command failed for an unknown reason.
fi: Komento epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: Your current password is different from the one that you specified.
fi: Nykyinen salasanasi ei ole se jonka kirjoitit.

en: Your new MSN friendly name is too long.
fi: Uusi MSN-tuttavanimesi on liian pitkä.

en: Your password has been changed.
fi: Salasana vaihdettu

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fi: Palvelin hylkäsi valitsemasi tilinimen. Siinä on todennäköisesti kiellettyjä merkkejä.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
fi: Palvelin hylkäsi valitsemasi kutsumanimen. Siinä on todennäköisesti kiellettyjä merkkejä.

en: Your system administrator has disabled this operation
fi: Järjestelmänne ylläpitäjä on estänyt tämän toiminnon.

en: Your warning level is currently too high to log in.
fi: Varoitustasosi on parhaillaan liian korkea kirjautuaksesi sisään.

en: Zap
fi: Läimäise

en: Zapping %s...
fi: Läimäise tuttavaa %s...

en: Zephyr Protocol Plugin
fi: Zephyr-yhteyskäytäntöliitännäinen

en: Zip Code
fi: Postinumero

en: Zipcode
fi: Postinumero

en: Zodiac
fi: Eläinradan merkki

en: [ Audible %s/%s/%s.swf ] %s
fi: [ Ääniäinen %s/%s/%s.swf ] %s

en: [Unable to display a message from this user because it contained invalid characters.]
fi: [Viestiä tältä käyttäjältä ei voi näyttää koska se sisälsi epäkelpoja merkkejä.]

en: _Accept
fi: _Hyväksy

en: _Accept Defaults
fi: _Hyväksy oletusasetukset

en: _Account
fi: _Käyttäjätili

en: _Account:
fi: _Käyttäjätili:

en: _Accounts
fi: _Käyttäjätilit

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Add Chat
fi: _Lisää ryhmäkeskustelu

en: _Add Custom Smiley...
fi: _Lisää oma hymiö...

en: _Add...
fi: _Lisää...

en: _Advanced
fi: _Lisäasetukset

en: _Alias
fi: _Lempinimi

en: _Alias...
fi: _Lempinimi...

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Associate Buddy
fi: _Yhdistä tuttava

en: _Auto-reply:
fi: _Automaattivastaus:

en: _Autodetect IP address
fi: _Hae IP-osoite automaattisesti

en: _Basic
fi: _Perus

en: _Blink on New Message
fi: Vilkuta uuden viestin _saapuessa

en: _Block
fi: _Estä

en: _Both Icon & Text
fi: _Sekä kuvake että teksti

en: _Browse logs folder
fi: _Selaa lokikansiota

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: _Browser:
fi: _Selain:

en: _Buddy List window transparency
fi: _Tuttavat-ikkunan läpinäkyvyys

en: _Buddy name:
fi: _Tuttavan nimi:

en: _Buddy:
fi: _Tuttava:

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Change Status
fi: _Vaihda tila

en: _Channel:
fi: _Kanava:

en: _Class:
fi: _Luokka:

en: _Collapse
fi: _Pienennä

en: _Configure Room
fi: _Aseta huoneen asetuksia

en: _Copy Email Address
fi: _Kopioi sähköpostiosoite

en: _Copy Link Location
fi: _Kopioi linkin osoite

en: _Decline
fi: _Kieltäydy

en: _Delete Group
fi: _Poista ryhmä

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: _Disable
fi: _Poista käytöstä

en: _Dockable Buddy List
fi: _Telakoi tuttavat-ikkuna ruudun reunaan

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit Account
fi: _Muokkaa käyttäjätiliä

en: _Edit Settings...
fi: _Muokkaa asetuksia...

en: _Enable automatic router port forwarding
fi: _Ota käyttöön automaattinen reitittimen porttien uudelleenohjaus

en: _Enable sounds:
fi: Ota ään_et käyttöön:

en: _End port:
fi: Viimeinen _portti:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
fi: _Ehdoton kirjainkoon täsmäys (poista valinta jos haluat automaattisen kirjainkoon hallinnan)

en: _Exchange:
fi: _Vaihto:

en: _Expand
fi: _Laajenna

en: _Flash window
fi: _Välkäytä ikkunaa

en: _Flash window when chat messages are received
fi: _Vilkuta ikkunaa ryhmäkeskusteluviestien saapuessa

en: _Focused windows
fi: _Kohdistetuille ikkunoille

en: _Font
fi: Ki_rjasin

en: _Font face
fi: Ki_rjasintyyppi

en: _Force 24-hour time format
fi: _Pakota 24 tunnin aikamuoto

en: _Get Info
fi: _Hae tiedot

en: _Get List
fi: _Hae luettelo

en: _Group:
fi: _Ryhmä:

en: _Handle:
fi: _Keskustelunimi:

en: _Hide new IM conversations:
fi: _Piilota uudet pikaviestikeskustelut:

en: _Horizontal rule
fi: _Vaakaviiva

en: _Host:
fi: P_alvelin:

en: _IM window transparency
fi: _Pikaviesti-ikkunan läpinäkyvyys

en: _IM windows
fi: _Pikaviesti-ikkunoille

en: _Icon Only
fi: Vain _kuvake

en: _Image
fi: Ku_va

en: _Import...
fi: _Tuo...

en: _Insert
fi: _Lisää

en: _Instance:
fi: _Ilmentymä:

en: _Invite
fi: _Kutsu

en: _Join
fi: _Liity

en: _Keep Buddy List window on top:
fi: _Pidä tuttavat-ikkuna päällimmäisenä:

en: _Link
fi: _Linkki

en: _Local alias:
fi: Paika_llinen lempinimi:

en: _Login
fi: _Sisäänkirjautuminen

en: _Manage custom smileys
fi: _Hallitse omia hymiöitä

en: _Manual:
    (%s for URL)
fi: _Komento:
    (URL:ksi %s)

en: _Manually specify range of ports to listen on
fi: _Aseta kuunneltava porttialue

en: _Merge Groups
fi: _Yhdistä ryhmät

en: _Message Logs:
fi: _Viestilokit:

en: _Message:
fi: _Viesti:

en: _Method:
fi: _Menetelmä:

en: _Minutes before becoming idle:
fi: _Minuutteja ennen jouten olevaksi asettamista:

en: _Modify...
fi: _Muokkaa...

en: _More...
fi: _Lisää...

en: _Name
fi: _Nimi

en: _No
fi: _Ei

en: _Normal
fi: _Normaali

en: _Notify buddies that you are typing to them
fi: Ilmoita tuttaville kun _kirjoitat heille

en: _Open Link in Browser
fi: _Avaa linkki selaimessa

en: _Open Mail
fi: _Avaa sähköposti

en: _Open link in:
fi: _Avaa linkki:

en: _Passphrase:
fi: _Salasana:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Pause
fi: _Tauko

en: _Permit
fi: _Salli

en: _Placement:
fi: _Asettelu:

en: _Pop up a notification
fi: _Ponnahdusilmoitus

en: _Port:
fi: _Portti:

en: _Present conversation window
fi: E_sitä keskusteluikkuna

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Recipient:
fi: _Vastaanottaja:

en: _Recurring
fi: _Toistuva

en: _Remain in chat after window is closed.
fi: Pysy _ryhmäkeskustelussa ikkunan sulkemisen jälkeen.

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Remove Buddy
fi: _Poista tuttava

en: _Remove Chat
fi: _Poista ryhmäkeskustelu

en: _Remove Contact
fi: _Poista kontakti

en: _Remove Group
fi: _Poista ryhmä

en: _Rename
fi: Nimeä _uudelleen

en: _Report idle time:
fi: _Ilmoita joutenoloaika:

en: _Reset
fi: _Nollaa

en: _Reset formatting
fi: _Poista muotoilu

en: _Resume
fi: _Jatka

en: _Room:
fi: _Huone:

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save Image...
fi: _Tallenna kuva nimellä...

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Search for:
fi: _Haettava termi:

en: _Send
fi: _Lähetä

en: _Send File...
fi: _Lähetä tiedosto...

en: _Send Message
fi: _Lähetä viesti

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: _Set
fi: _Aseta

en: _Show slider bar in IM window
fi: _Näytä vierityspalkki pikaviesti-ikkunassa

en: _Show system tray icon:
fi: _Näytä ilmoitusalueen kuvake:

en: _Smile!
fi: _Hymyile!

en: _Start %s on Windows startup
fi: _Käynnistä %s Windowsin käynnistyessä

en: _Start port:
fi: _Ensimmäinen portti:

en: _Status:
fi: _Tila:

en: _Text Only
fi: Vain _teksti

en: _Title:
fi: _Otsikko

en: _Unread Messages
fi: L_ukemattomat viestit

en: _Unset
fi: _Poista asetus

en: _Use
fi: _Käytä

en: _User:
fi: _Käyttäjä:

en: _Username:
fi: _Käyttäjänimi:

en: _View Certificate...
fi: _Näytä varmenne...

en: _View...
fi: _Näytä...

en: _Visual gesture display
fi: _Visuaalinen ele -näyttö

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: accounts
fi: käyttäjätilit

en: accounts: Show the accounts window.
fi: accounts: Näytä käyttäjätilit-ikkuna.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fi: action &lt;tehtävä toiminta&gt;: Tee toiminta.

en: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Set a user's affiliation with the room.
fi: affiliate &lt;user&gt; &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt;: Aseta käyttäjän käyttäjäluokka tälle huoneelle.

en: artist
fi: esittäjä

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
fi: away [viesti]: Aseta poissaoloviesti, tai jätä viesti tyhjäksi poistaaksesi poissaolotilan.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
fi: ban &lt;käyttäjä&gt; [syy]: Estä käyttäjä huoneesta.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
fi: ban [%lt;kanava%gt; +|-&lt;nimi&gt;]: Kiellä käyttäjä kanavalta

en: blocklist command failed
fi: blocklist-komento epäonnistui

en: buddy list
fi: tuttavat

en: buddylist: Show the buddylist.
fi: buddylist: Näytä tuttavaluettelo.

en: bug master
fi: ohjelmavirheiden hallitsija

en: buzz: Buzz a user to get their attention
fi: buzz: Tööttää tuttavalle äänimerkki huomion saamiseksi

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
fi: call &lt;komento&gt;: Kutsu mitä vain silc:n asiakaskomentoa.

en: channel %s not found
fi: Kanavaa %s ei löydy

en: channel modes for %s: %s
fi: kanavan tilat kanavalle %s: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
fi: chanserv: Lähetä komento chanserv:lle

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
fi: clear: Tyhjentää kaikki keskustelut

en: clear: Clears the conversation scrollback.
fi: clear: Tyhjentää keskustelun

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
fi: cmode &lt;kanava&gt; [+|-&lt;tila&gt;] [argumentit]: Aseta tai näytä kanavan tilat.

en: config:  Configure a chat room.
fi: config: Konfiguroi ryhmäkeskusteluhuone.

en: configure:  Configure a chat room.
fi: configure: Konfiguroi ryhmäkeskusteluhuone.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
fi: ctcp <nimi> <viesti>: Lähettää CTCP-viestin nimetylle vastaanottajalle.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
fi: cumode &lt;kanava&gt; +|-&lt;tila&gt; &lt;nimi&gt;: Muuta nimen tilaa kanavalla.

en: current topic is: %s
fi: nykyinen aihe on: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
fi: debug &lt;valinta&gt;: Lähetä eri debug-tietoja senhetkiseen keskusteluun.

en: debugwin: Show the debug window.
fi: debugwin: Näytä virheenjäljitysikkuna.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
fi: deop &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Poista kanavaoperaattorin status joltakulta. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: detach:  Detach this session
fi: detach: Irrota tämä istunto

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
fi: devoice &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Poista ääni-tila joltakulta, estäen heitä puhumasta jos kanava on moderoitu (+m). Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: doodle: Request user to start a Doodle session
fi: doodle: Pyydä käyttäjää aloittamaan piirtelyistunto

en: execute
fi: suorita

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
fi: getkey &lt;nimi|palvelin&gt;: Hae käyttäjän tai palvelimen julkinen avain

en: hacker and designated driver [lazy bum]
fi: hakkeri ja kuski [laiska pummi]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
fi: help &lt;komento&gt;: Ohje tietylle komennolle.

en: iTunes Music Store Link
fi: iTunes-musiikkikauppalinkki

en: info [server]:  View server administrative details
fi: info [palvelin]: Näytä palvelimen ylläpidolliset yksityiskohdat

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fi: inst &lt;ilmentymä&gt;: Aseta ilmentymä jota käytetään tässä luokassa

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fi: instance &lt;ilmentymä&gt;: Aseta ilmentymä jota käytetään tässä luokassa

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
fi: invite &lt;kanava&gt; [-|+]&lt;nimi&gt;: Kutsu käyttäjä tai lisää/poista kanavan kutsulistalta

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
fi: invite &lt;nimi&gt; [huone]: Kutsu joku liittymään kanssasi tietylle tai tämänhetkiselle kanavalle.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
fi: invite &lt;käyttäjä&gt; [viesti]: Kutsu käyttäjä huoneeseen.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fi: j &lt;huone1&gt;[,huone2][,...] [avain1[,avain2][,...]]: Liity yhdelle tai useammalle kanavalle, antaen myös kanava-avaimen mikäli tarpeen.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
fi: join &lt;kanava&gt; [&lt;salasana&gt;]: Liity kanavalle tässä verkossa

en: join &lt;room&gt;:  Join a chat room on the Yahoo network
fi: join: &lt;huone&gt;: Liity keskusteluhuoneeseen Yahoo-verkossa

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
fi: join &lt;huone1&gt;[,huone2][,...] [avain1[,avain2][,...]]: Liity yhdelle tai useammalle kanavalle antaen myös kanava-avaimen mikäli tarpeen.

en: join: &lt;room&gt; [password]:  Join a chat on this server.
fi: join: &lt;huone&gt; [salasana]: Liity ryhmäkeskusteluun tällä palvelimella.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
fi: kick &lt;kanava&gt; &lt;nimi&gt; [kommentti]: Poista käyttäjä kanavalta

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
fi: kick &lt;nimi&gt; [viesti]: Poista joku kanavalta. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
fi: kick &lt;käyttäjä&gt; [syy]: Potkaise käyttäjä ulos huoneesta.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
fi: kill &lt;nimi&gt; [-pubkey|&lt;syy&gt;]: Tuhoa nimi

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
fi: lastlog: Etsii merkkijonoa muistissa olevasta lokista.

en: lead developer
fi: pääkehittäjä

en: leave [channel]:  Leave the chat
fi: leave [kanava]:  Poistu keskustelusta

en: libfaim maintainer
fi: libfaim-ylläpitäjä

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
fi: list: Näytä luettelo keskusteluhuoneista verkossa. <i>Varoitus, jotkut palvelimet saattavat katkaista yhteytesi jos teet näin.</i>

en: list:  List channels on this network
fi: list: Listaa kanavat tässä verkossa

en: list: List rooms on the Yahoo network
fi: list: Listaa kanavat Yahoo-verkossa

en: loading plugin failed
fi: liitännäisen lataus epäonnistui

en: maintainer
fi: ylläpitäjä

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
fi: me &lt;tehtävä toiminto&gt;: Suorita toiminto.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
fi: me &lt;toiminta&gt;: Lähetä IRC-tyylinen toiminta tuttavalle tai keskusteluun.

en: memoserv: Send a command to memoserv
fi: memoserv: Lähetä komento memoserv:lle

en: minutes
fi: minuuttia

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
fi: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nimi|kanava&gt;: Aseta tai poista kanavan tai käyttäjän tila.

en: mode (%s %s) by %s
fi: moodin (%s %s) asetti %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
fi: motd: Näytä palvelimen päivän viesti

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
fi: msg &lt;nimi&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fi: msg &lt;nimi&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle (ollessasi kanavalla).

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
fi: msh &lt;käyttäjä&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
fi: msgcolor &lt;luokka&gt; &lt;edustaväri&gt; &lt;taustaväri&gt;: Aseta keskusteluikkunan värit eri viestiluokille.<br >    &lt;luokka&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;edusta/taustaväri&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>ESIMERKKI:<br>    msgcolor send cyan default

en: myim URL handler
fi: myim-URL-käsittelijä

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
fi: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;kanava(t)&gt;: Näytä tietyt käyttäjät kanavilla

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
fi: names [kanava]: Listaa kanavalla olevat käyttäjät.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
fi: nick &lt;uusi nimi&gt;: Muuta nimesi.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
fi: nick &lt;uusi nimi&gt;: Muuta (lempi)nimesi.

en: nickserv: Send a command to nickserv
fi: nickserv: Lähetä komento nickserv:lle

en: no channel modes are set on %s
fi: ei kanavan tiloja asetettu kanavalle %s

en: no such channel
fi: kanavaa ei ole

en: none
fi: ei mitään

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
fi: notice &lt;kohde&gt;: Lähetä ilmoitus käyttäjälle tai kanavalle.

en: nudge: nudge a user to get their attention
fi: nudge: tönäise tuttavaa huomion saamiseksi

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
fi: op &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Anna kanavaoperaattorin status jollekulle. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
fi: oper &lt;nimi&gt; [-pubkey]: Palvelinoperaattorin oikeudet

en: operserv: Send a command to operserv
fi: operserv: Lähetä komento operserv:lle

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fi: operwall &lt;viesti&gt;: Jos et tiedä mikä tämä on, sinun ei todennäköisesti tule käyttää tätä.

en: original author
fi: alkuperäinen tekijä

en: part [channel]:  Leave the chat
fi: part [kanava]:  Poistu keskustelusta

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
fi: part [huone] [viesti]: Poistu tämänhetkiseltä kanavalta tai tietyltä kanavalta valinnaisen viestin kanssa.

en: part [room]:  Leave the room.
fi: part [huone]: Poistu huoneesta.

en: persist command failed
fi: persist-komento epäonnistui

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
fi: ping &lt;jid&gt;:	Pingaa käyttäjää/komponenttia/palvelinta.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
fi: ping [nimi]: Kysyy kuinka paljon viivettä käyttäjällä(tai palvelimella jos ei käyttäjää annettu) on.

en: ping:  Send PING to the connected server
fi: ping:  Lähetä PING palvelimelle, johon ollaan yhteydessä

en: plugins: Show the plugins window.
fi: plugins: Näytä liitännäiset-ikkuna.

en: prefs: Show the preference window.
fi: prefs: Näytä asetukset-ikkuna.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
fi: query &lt;nimi&gt; &lt;viesti&gt;: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle (kun olet kanavalla).

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
fi: query &lt;nimi&gt; [&lt;viesti&gt;]: Lähetä yksityisviesti käyttäjälle

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
fi: quit [viesti]: Katkaise yhteys palvelimelle, valinnainen viesti

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
fi: quit [viesti]: Katkaise yhteys palvelimelle + valinnainen viesti.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
fi: quote [...]: Lähetä "raaka" komento palvelimelle.

en: register:  Register with a chat room.
fi: register: Rekisteröidy ryhmäkeskusteluhuoneeseen.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
fi: remove &lt;nimi&gt; [viesti]: Poista joku huoneesta. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Set a user's role in the room.
fi: role &lt;user&gt; &lt;moderator|participant|visitor|none&gt;: Aseta käyttäjän rooli huoneessa.

en: saved statuses
fi: tallennetut tilat

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
fi: say &lt;viesti&gt;: Lähetä viesti normaalisti, niin kuin et olisi käyttämässä komentoa.

en: stats:  View server and network statistics
fi: stats:  Näytä palvelimen ja verkon tilastot

en: statuses: Show the savedstatuses window.
fi: statuses: Näytä tallennetut tilat -ikkuna

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
fi: sub &lt;luokka&gt; &lt;ilmentymä&gt; &lt;vastaanottaja&gt;: Liity uuteen ryhmäkeskusteluun

en: support
fi: tuki

en: support/QA
fi: tuki/laadunvarmistus

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
fi: time: Näyttää paikallisen ajan IRC palvelimella.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
fi: topic &lt;ilmentymä&gt;: Aseta ilmentymä jota käytetään tässä luokassa

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
fi: topic [&lt;uusi aihe&gt;]: Näytä tai aseta aihe

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
fi: topic [uusi aihe]: Näytä tai vaihda kanavan aihetta.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
fi: topic [uusi aihe]: Näytä tai vaihda aihe.

en: tzc command
fi: tzc-komento

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
fi: umode &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Aseta tai poista käyttäjän tila.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
fi: umode &lt;käyttäjätilat&gt;: Aseta omat tilasi verkossa

en: unloading plugin failed
fi: liitännäisen poistaminen käytöstä epäonnistui

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
fi: users &lt;kanava&gt;: Näytä käyttäjät kanavalla

en: users:  Show the list of users in the chat.
fi: users:  Näytä luettelo keskustelussa olevista käyttäjistä

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
fi: version [nimi]: lähetä CTCP VERSION -pyyntö käyttäjälle

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
fi: voice &lt;nimi1&gt; [nimi2] ...: Aseta kanavan ääni-tila jollekulle. Sinun tulee olla kanavaoperaattori tehdäksesi näin.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
fi: wallops &lt;viesti&gt;: Jos et tiedä mikä tämä on, sinun ei todennäköisesti tulee käyttää sitä.

en: webmaster
fi: verkkosivujen ylläpitäjä

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
fi: whois &lt;nimi&gt;: Näytä nimen tiedot

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
fi: whois [palvelin] &lt;nimi&gt;: Hae tietoja käyttäjästä.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
fi: whowas &lt;nimi&gt;: Näytä nimen tiedot

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
fi: whowas &lt;nimi&gt;: Hae tietoja käyttäjästä joka on kirjautunut ulos.

en: win32 port
fi: win32-käännös

en: you can see the butterflies mating
fi: voit nähdä perhosten parittelevan

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
fi: zc &lt;luokka&gt;: Lähetä viesti &lt;<i>luokka</i>,YKSITYINEN,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
fi: zci &lt;luokka&gt; &lt;ilmentymä&gt;: Lähetä viesti &lt;<i>luokka</i>,<i>ilmentymä</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fi: zcir &lt;luokka&gt; &lt;ilmentymä&gt; &lt;vastaanottaja&gt;: Lähetä viesti &lt;<i>luokka</i>,<i>ilmentymä</i>,<i>vastaanottaja</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
fi: zi &lt;ilmentymä&gt;: Lähetä viesti &lt;viesti,<i>ilmentymä</i>,*&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
fi: zir &lt;ilmentymä&gt; &lt;vastaanottaja&gt;: Lähetä viesti &lt;VIESTI,<i>ilmentymä</i>,<i>vastaanottaja</i>&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
fi: zl &lt;nimi&gt;: Paikanna käyttäjä

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
fi: zlocate &lt;nimi&gt;: Paikanna käyttäjä
